Rozwściecza

Wymuszone Subbotniki

„Świadoma, dobrowolna, zorganizowana, bezpłatna praca dla dobra społeczeństwa w czasie wolnym” - wiele słowników podaje tę definicję subbotnika. Ale w rzeczywistości świadomość i dobrowolność często wypadają z tego opisu. Urzędnicy, pracownicy państwowi i pracownicy niektórych firm idą w dniu sprzątania, niezależnie od ich chęci wyczyszczenia terytorium i biur. Ci, którzy się nie zgadzają, boją się sankcji: jeśli nie zostaną zwolnieni za niestawiennictwo, na pewno zostaną wzięci ołówkiem. W takim przypadku władze zwykle albo wcale się nie pojawiają, albo dowodzą procesem, nie brudząc sobie rąk. Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie, którzy wychodzili w dniu pracy we wspólnocie, często powielają pracę woźnych i pracowników komunalnych, użyteczność publiczna takiej pracy również może zostać podważona. Dowiedzieliśmy się od tych, którzy musieli uczestniczyć w subbotnikach, dlaczego uważają, że zmarnowali tylko czas i wysiłek.


Andrey

(imię zmieniono na prośbę bohatera)

policjant

Poszedłem do subbotników w jednym z moskiewskich komend policji w dniach 13 i 20 kwietnia. Zaangażowali oni personel wszystkich jednostek w dobrowolny i obowiązkowy sposób. Niektórzy przyszli z dziećmi - w weekend nie mieli z kim wyjść. Subbotnik przeszedł od 09:00 do 13:00, kiedy to zarząd wykonał objazd - monitorował, czy wszyscy przyjeżdżają. Musieliśmy zapisać się na oświadczenie, aby policzyć na nim wygląd, brak może negatywnie wpłynąć na relacje z przełożonymi. W czasie, gdy subbotnik rozłożył kuchnię polową, włączał muzykę taneczną przez zestaw głośnomówiący i co 15 minut opowiadał o historii Subbotnika: że pojawili się w Związku Radzieckim, a teraz wrócili - i to dobrze.

Pod koniec subbotnika byłem bardzo zmęczony, wieczorem w niedzielę nie byłem w stanie wyzdrowieć

W naszych biurach porządkujemy rzeczy - myjemy podłogi, wycieramy kurz, sprawdzamy nieruchomości zgodnie z oświadczeniami. Ponadto uporządkowaliśmy magazyny i magazyny materiałów dowodowych, garaży. Razem z kolegami zajmowaliśmy się rearanżacją sejfów i szuflad od szafki do szafki, aby odświeżyć wnętrza. Inne jednostki zamiatały teren parady. Musiałem wyrzucić dużo śmieci i dźwigać ciężkie ładunki, w wyniku czego pod koniec subbotnika byłem bardzo zmęczony, do wieczora niedzieli nie mogłem dojść do siebie. Jednocześnie nikt nie rekompensuje nam dnia na wpół straconego.

Mam negatywne podejście do subbotników: mamy środki czyszczące do czyszczenia, a policjanci nie powinni czyścić niczego zgodnie z oficjalnymi przepisami. Zamiast zajmować się biznesem lub odpoczywać w legalne wakacje, marnujesz czas. Żadne specjalne zebranie kolektywu w wyniku podbotnika nie ma miejsca. Przeciwnie, jest więcej sporów. Niektórzy pracownicy pracują na zmiany przy dużym obciążeniu pracą i są zwolnieni z podbotników, ale nie wszyscy, w przeciwnym razie nie będą mieli wystarczającej liczby rąk - mogą tu powstać konflikty i urazy.


Olga

były urzędnik państwowy

Moje doświadczenie nie było szczególnie koszmarem, a raczej dało mi powód do oburzenia skostniałych tradycji sowieckich, które wciąż żyją. Teraz są narzędzia, których pracownicy otrzymują wynagrodzenie za zbieranie liści, i robią to doskonale. Ale jednocześnie nadal istnieją podbotniki.

Ostatni subbotnik, który pamiętam, tradycyjnie odbywał się na wiosnę, była ładna pogoda i byliśmy zmuszeni iść do pracy o dziewiątej rano, aby posprzątać teren w pobliżu budynku. Ale tak naprawdę nikt nie sprzątał. Ogólnie Ludziom rozdano grabie i kilka podniszczonych mioteł, a wszystkie dość nudne pół godziny udawały, że uszlachetniają terytorium. Oczywiście żaden z liderów się nie pojawił, chociaż zawsze wydawało mi się, że podbotnicy są potrzebni tylko w celu ustalenia równości w obrębie pracującej hierarchii.

Większość zespołu po prostu walnęła, a reszta stała nad nieszczęsnymi stertami liści i potargała lub zrobiła selfie.

Pół godziny później mężczyźni, którzy lubili pić, poszli do najbliższego sklepu. I dziesięć minut później większość zespołu po prostu uderzyła, a reszta stanęła nad nieszczęsnymi stosami liści i potargała lub zrobiła selfie. Dwie godziny później wszyscy poszli do domu, ale połowa soboty została bezpowrotnie utracona.


Anna Nafieva

Koordynator publicznego projektu środowiskowego # RosEco

Ja i moi koledzy pracujący w dziedzinie ochrony środowiska bardzo denerwujemy się czyszczeniem liści w parkach i lasach podczas podbotników. Ma to tylko negatywny wpływ na ekosystem. Ale wydaje się, że wiele osób ma pewną wewnętrzną potrzebę korzystania z prowizji raz w roku i z rzędu, nie bardzo rozumiejąc dlaczego. Po kilku dniach pracy niektórym może nawet wystrzelić piłki w niebo, czyli rozproszyć jeszcze więcej śmieci.Cover: Fotolyse - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: 131 Wymuszone wypalanie DPF (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozwściecza, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej