Restauracje

Way to Nowhere: Zamknięcie restauracji Ragout

31 maja 2016 r. Dowiedział się o zamknięciu restauracji Ragout przy Olympic Avenue. O tym Właścicielka projektu, Ekaterina Drozdova, powiedziała na swojej stronie na Facebooku.

Wcześniej, 1 stycznia 2016 r., Instytucja projektowa została zamknięta w pobliżu stacji Białoruska. Decyzja została podjęta ze względu na fakt, że projekt został pozostawiony przez szefa kuchni Ilyę Shalev, partnera zarządzającego Siemiona Krymowa i redaktora naczelnego magazynu Afisha-Food Aleksiej Zimin, który wspólnie otworzył restaurację w 2010 roku. Następnie Ekaterina Drozdova napisała: „Ragout jest wciąż projektem czterech osób, z których każda wniosła w to coś wyjątkowego, swoją własną unikalną energię. Bez tych ludzi Ragout po prostu nie może istnieć, a zatem teraz, kiedy jestem w nim sam „Nie widzę ani znaczenia, ani możliwości utrzymania go w oryginalnej formie”.

We wrześniu projekt restauracji Ragout zamknął sklep z książkami kucharskimi i gadżetami przy Olympic Avenue. Ale potem przedstawiciele sklepu powiedzieli firmie Life, że zamknięcie sklepu jest jednym z etapów aktualizacji projektu jako całości.

Los szkoły kulinarnej Ragout jest nadal nieznany. Ale jest mało prawdopodobne, że zespół zacznie ponownie współpracować. Aleksiej Zimin otworzył bar Zima w Londynie i planuje stworzyć własną szkołę kucharzy online na stronie Eda.ru. Po opuszczeniu Ragout w sierpniu 2014 r. Ilya Shalev została szefem kuchni restauracji House 12 i obecnie zajmuje to samo stanowisko w kawiarni Garage Museum of Modern Art. Siemion Krymow i Ekaterina Drozdova podjęli inne projekty, których szczegóły są nadal nieznane.

Przy okazji zamknięcia Ragout przy Olympic Avenue, Life wokół przypomniało główne etapy sześcioletniej historii restauracji: od gastro-kawiarni i sklepu po najsłynniejszą szkołę kulinarną w Moskwie.

2010

Otwarcie pierwszej gastronomicznej kawiarni Ragout

W czerwcu 2010 r. Twórczyni restauracji Simple Things i Khachapuri Katya Drozdova, jej mąż, artysta Siemion Krymow, redaktor naczelny magazynu Afisha-Food Alexei Zimin i szef kuchni Ilya Shalev otworzyli pierwszą kawiarnię gastronomiczną projektu Ragout. Chcieli zrobić coś w stylu The London The Ivy w najlepszych latach: gotować tylko produkty rolne na styku francuskiego bistro i londyńskiego gastropubu, zmieniać menu z trzech na cztery pozycje co tydzień i organizować niedzielne pieczenie w niedziele - w hali Alex Zimin ugotował dla gości pieczoną wieprzowinę, jagnięcinę, gęś i tak dalej.


2012

Big Ragout na Olympic Avenue

W grudniu w kawiarni pojawiła się nie tylko dostawa, ale także „starszy brat” - instytucja o tej samej nazwie na Olympic Avenue. Drugi ragout na powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych łączy kawiarnię, bar, sklep z książkami kucharskimi, czasopismami, gadżetami i naczyniami kuchennymi, a także szkołę kucharską. Ten ostatni był kierowany przez dziennikarza kulinarnego Denisa Krupena, który wcześniej uczył w Kitchen in Details i Gastronom School. Oprócz niego zajęcia prowadzili Aleksiej Zimin, Ilya Shalev i zaproszeni kucharze. Absolwenci szkół mieli okazję ćwiczyć w kuchni restauracji Ragout, a niektórzy poszli dalej. Na przykład Alexander Burbyga i Katya Plotnikova wraz z partnerami otworzyli gastropub Moments.


2013

Zespół Ragout rozpoczął aktualizację „CDL”

W kwietniu restauracja Centralnego Domu Pisarzy znalazła się pod kontrolą Aleksieja Zimina i Ekateriny Drozdowej. Zespół Ragout zaczął aktualizować CDL z menu, które Zimin skomponował do wnętrza, które zostało wynalezione przez biuro architektoniczne Wowhaus. Ponadto zespół Ragout ma trzy kawiarnie Park Express w moskiewskim zoo. W restauracji Olimpiysky Prospekt otwarto Food Lab, studio kulinarne dla dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat, w którym nauczyciele odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące jedzenia: od ułożenia jajka po różnicę między gotowaniem a duszeniem.


2014

Drążek zamykający z grillem typu ragout

Po dwóch latach pracy, 18 lipca 2014 r., Bar z grillem Ragout na Olympic Avenue został zamknięty. Alexei Zimin powiedział następnie Life o tym, jak się sprawy mają: „Chcemy rozbudować szkołę, więc odbudowujemy poprzeczkę. Teraz negocjujemy z ludźmi, którzy to zrobią, do tej pory wszystko jest w toku. Dla dwóch lub trzech tygodnie zrozumiemy perspektywy i będziemy mogli powiedzieć, jak szybko naprawa się zakończy. ”

Odejście Ragouta z CDL

21 lipca okazało się, że zespół Ragout postanowił zakończyć współpracę z projektem domu restauracyjnego „CDL” Maison Dellos. Aleksey Zimin wyjaśnił to w ten sposób: „Nie zgodzili się z partnerami co do koncepcji restauracji”.

Nowy szef kuchni

30 lipca Taras Kiriyenko przybył na miejsce Ilya Shalev. Wcześniej Taras był szefem baru Ragout na olimpiadzie, który został zamknięty 18 lipca. „Nadszedł czas na wielkie zmiany. Taras Kiriyenko został nowym szefem kuchni Ragout. Dwa lata temu dołączył do zespołu Ragout, kierując kuchnią baru z grillem, a następnie, wraz z Aleksiejem Ziminem i Siemionem Krymowem, stworzył nową koncepcję i menu dla restauracji„ TsDL ””, powiedział współwłaściciel instytucji Ekaterina Drozdova.


2015

Alexey Zimin opuścił Ragout

12 marca restaurator i redaktor naczelny wydawnictwa Afisha Food, Alexei Zimin, opuścił projekt Ragout. Ogłosił to na swojej stronie na Facebooku. Zimin skoncentrował się na ponownym uruchomieniu witryny „Plakaty. Żywność”. Ponadto pozostał współwłaścicielem i szefem kuchni kawiarni „House 12”.

W szkole kulinarnej Ragout otworzył pop-up cafe

Najpierw kawiarnia Ratatouille w szkole kulinarnej Ragout na Olimpiyskim Prospekcie została otwarta tylko na jeden dzień, 19 marca, na cześć francuskiej kuchni Go дняt de France. Ale wkrótce zapadła decyzja o kontynuowaniu jego pracy. Przygotował i obsłużył gości 25 uczniów szkoły Ragout, którzy w zwykłym życiu byli przedstawicielami zawodów pozaprawnych: bankierów, gospodyń domowych, menedżerów, projektantów i tak dalej.

Zamknięcie sklepu z książkami kucharskimi i gadżetami

We wrześniu projekt restauracji Ragout zamknął sklep z książkami kucharskimi i gadżetami przy Olympic Avenue. „Sklep jest cudownym projektem, ale znajduje się w tym miejscu i w tym czasie nie ma żadnych perspektyw. Dlatego zamykamy go w obecnej formie. Być może w przyszłości w zmodyfikowanej formie odrodzi się w szkole, ale nadal będzie niezbędny przemyśl to ”- skomentowała Ekaterina Drozdova, współwłaścicielka zakładu. Ragout wyjaśnił również, że zamknięcie sklepu jest jednym z etapów aktualizacji projektu jako całości.


2016

Zamknięcie restauracji Ragout na Białorusi

1 stycznia zamknięcie restauracji w pobliżu stacji metra Białoruska została ogłoszona przez właściciela projektu Jekaterinę Drozdową na jej stronie na Facebooku. Restaurator podjął tę decyzję, ponieważ pozostali członkowie zespołu Ragout opuścili projekt.

Zamknięcie restauracji Ragout przy Olympic Avenue

31 maja zamknięcie ostatniej instytucji projektu stało się znane z postu na Facebooku autorstwa Ekateriny Drozdowej. „Ogłaszam zamknięcie restauracji na Olimpiyskim Prospekcie, co bardzo mnie niepokoiło. Od dawna nie przynosi mi szczęścia, nigdy nie doświadczyłem satysfakcji z zarządzania tą jadalnią w drugorzędnym centrum biznesowym (nawet bardzo modnej jadalni), więc pożegnanie”, napisał Drozdova.

Co stanie się ze szkołą kulinarną Ragout, wciąż nie jest znane.

pokrycie:Olya Eichenbaum

Obejrzyj wideo: Our Miss Brooks: Deacon Jones Bye Bye Planning a Trip to Europe Non-Fraternization Policy (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Restauracje, Następny Artykuł

Business Geek: awaria programu IT Obamy, miliony w Halloween i inne hity tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: awaria programu IT Obamy, miliony w Halloween i inne hity tygodnia

Businessinsider: Jak Cisco stracił miliardową umowę z Amazonem W przyszłym tygodniu Cisco wreszcie zaprezentuje nowy produkt stworzony przez ściśle tajny startup Insieme Networks. Pozwoli to firmie zająć miejsce na rynku technologii SDN, co może znacznie obniżyć koszty budowy sieci. Cisco zainwestowało w tę firmę 100 milionów USD i zainwestuje kolejne 750 milionów USD, jeśli wszystko pójdzie dobrze.
Czytaj Więcej
Załóż firmę: serwis samochodowy
Chmura wiedzy

Załóż firmę: serwis samochodowy

Własny serwis samochodowy to kosztowna firma, której nie warto zaczynać, trochę obeznana z samochodami. Będziesz musiał zająć się klientami z wyprzedzeniem, a nie przed otwarciem, ale przed rozpoczęciem pracy nad projektem. Jeśli nie masz kilkudziesięciu przyjaciół, którzy są gotowi naprawić samochód w twoich skrzynkach naprawczych, lepiej nie zabierać się do pracy.
Czytaj Więcej
Evil Genius: How American Apparel Creator boli firmy
Chmura wiedzy

Evil Genius: How American Apparel Creator boli firmy

W tym tygodniu marka odzieżowa American Apparel w końcu otrzymała 25 mln USD od Standard General. Ta transakcja pozwoli firmie ponownie uniknąć ruiny: jej pożyczkodawca Lion Capital zażądał natychmiastowej spłaty długu w wysokości 10 milionów USD. Producent kultowej amerykańskiej odzieży przeżywa ciężkie czasy - od 2010 roku strata wyniosła 270 milionów dolarów.
Czytaj Więcej