Komentarze

Just Scored: Jak centra handlowe spełniają wymagania przeciwpożarowe

W niedzielę spłonęło centrum handlowe Kemerowo Winter Cherry. Alarm pożarowy w nim nie działał, a niektórzy odwiedzający kino, w tym dzieci, zostali zablokowani w jednej z sal - byli zamknięci na czas sesji, aby uniemożliwić swobodnym jeźdźcom. Według najnowszych danych śmierć 53 osób została potwierdzona.

Życie wokół rozmawiało z ludźmi zarządzającymi centrami handlowymi i otwartymi punktami handlowymi w różnych miastach Rosji o tym, jak przestrzegane są zasady bezpieczeństwa pożarowego i dlaczego tragedia jest możliwa wszędzie.


Jak są inspekcje przeciwpożarowe

Victor Chernykh

CEO Progress Property Management (zarządza kilkoma centrami handlowymi)

Właściciele centrum handlowego lub ich firmy zarządzające oczywiście nie są entuzjastami spędzania dwóch lub trzech godzin po południu na ewakuacji, ponieważ ich przychody spadają. Aby minąć centrum handlowe, po prostu powieś rury nawadniające - komisja ocenia po prostu ich obecność, a nawet obecność wody w tych rurach. A przy zapalniczce inspektor nie podejdzie do czujnika, a strażak nie powie dyrektorom: „Chłopaki, poćwiczmy ewakuację”.

W końcu inspektor zapewnia tyłek: przybywa do centrum handlowego, widzi naruszenia, pisze „instrukcję ich eliminacji” - i wychodzi. Trzy miesiące później wraca, widzi, że nic się nie zmieniło i na przykład bierze łapówkę. Ale w rzeczywistości Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ma prawo zamknąć każdy biznes do momentu wyeliminowania naruszeń, a to jest poważne.

Fajne firmy zarządzające systematycznie przeprowadzają ćwiczenia, wycinają wszystkie syreny, a co najważniejsze, szkolą pracowników, aby nie wpadli w zamieszanie w prawdziwym pożarze. System ostrzegania jest również regularnie testowany: na przykład w centrach biznesowych klasy A kontrole powinny odbywać się co najmniej raz w roku.

Każdy budynek powinien mieć projekt dotyczący bezpieczeństwa pożarowego, jest w nim kilka elementów: na przykład system ostrzegawczy, to znaczy, gdy komenda „Uwaga, proszę wyjść z pokoju” jest wydawana głosem. Drugi punkt to alarm pożarowy, czyli syrena. W tym samym czasie windy, schody ruchome są zablokowane, wszystkie automatyczne drzwi otwarte. Ponadto system oddymiania jest włączony - na drogach ewakuacyjnych zawsze projektowana jest ogromna pokrywa wyciągu.

Jakie zasady nie są przestrzegane

Najczęstsze naruszenie ma miejsce, gdy zarządca lub lokatorzy blokują drogi ewakuacyjne i ewakuacyjne, bardzo często drzwi przeciwpożarowe są blokowane. Najwyraźniej ludzie nie chodzili tam, gdzie nie powinni. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo przeciwpożarowe powinna naprawdę spoczywać na najemcy - są one obecnie określone w kompetentnych umowach. Gaśnice powinny się zawiesić, a mieszanka w nich nie powinna wygasać - należy je regularnie zmieniać. Kosztuje ani grosza, ale najemcy często nawet oszczędzają na tym. Ale za pomocą nowoczesnej gaśnicy można na przykład szybko zgasić palenisko płonącej piany.

Sytuacje z uproszczonymi czekami na centrum handlowe, gdy nagle zostaje zarejestrowane jako „mała firma”, wcale nie powinno być - jest to miejsce masowego tłoku, a nie straganu, w którym startowa dziewczyna robi kawę. Ta sztuczka zwykle działa, gdy kilku indywidualnych przedsiębiorców jest właścicielami centrum handlowego - dlatego uważa się je za małą firmę - i de facto nadal mają jednego beneficjenta.

Fakt, że drzwi do kina były zamknięte, jest przestępstwem. Zrozum, że to kino, są to specjalne wymagania dotyczące materiałów, ochrony przeciwpożarowej, wszystko jest obliczane co minutę, ile metrów do wyjścia awaryjnego i tak dalej. Mam wrażenie, że tutaj właśnie to wszystko zdobyli.Które centra handlowe i rozrywkowe mogą być niebezpieczne

Maxim Shevlyakov

Dyrektor ds. Rozwoju restauracji Tak Pizza

To, co wydarzyło się w Kemerowie, jest raczej wyjątkiem od reguły niż praktyki. Mamy restaurację w innym centrum handlowym w Kemerowie - „Laponia”, myślę, że teraz będzie jakiś czek. Ale to profesjonalne centrum handlowe, ceni sobie swoją reputację. W takich miejscach ekspertami od ognia są główni ludzie. Winter Cherry to mały ośrodek trzeciej klasy, wszystko w nich działa gorzej.

Tak wiele osób zginęło, prawdopodobnie nie z powodu pożaru, ale dlatego, że podczas ewakuacji były przeszkody. Ogólnie zauważyłem, że za Uralem reguły bezpieczeństwa są mniej kontrolowane niż w Moskwie

Dotyczy to głównie małych kompleksów handlowych. Mega ma bardzo rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, ustanawiają nawet dodatkowe zasady, które nie są określone przez prawo i muszą być przestrzegane. Ostatnim razem, gdy zrobiliśmy tam restaurację, i nie otrzymaliśmy pozwolenia na otwarcie bez planu ewakuacji: jeśli wszystko nie zostanie wykonane zgodnie z normami, nie otworzysz się.

Dlaczego sklepy nie przestrzegają zasad

Zajmuję się otwieraniem nowych sklepów, miałem doświadczenie rozwojowe i duże firmy z punktami zajmującymi powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych. Otworzyłem salony Euroset, placówki gastronomiczne i sklepy kosmetyczne. Wcześniej istniała pełna bakalii pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Po „Kulawym koniu” nastąpił przypływ inspekcji, ale potem zrobili hałas i zapomnieli. Nieplanowane kontrole prawdopodobnie będą miały miejsce teraz.

W centrum handlowym ciągle napotykamy problemy z koordynacją przejść przeciwpożarowych. To pytanie handlowe: płacisz za cały obszar i musisz zrobić korytarz o szerokości 2,4 metra. Pomnóż przez długość 50 metrów - uzyskasz niepotrzebną przestrzeń. Sami detaliści łamią zasady. Idź do dowolnego sklepu, nawet dużego, i zobacz, jak blisko siebie znajdują się szyny z ubraniami i sprzętem handlowym. A jeśli zacznie się panika, co się tam stanie?

Wszystkie normy są przestrzegane, ale zazwyczaj jest to kwestia pieniędzy: niewielki obszar, każdy stara się oszczędzać. W obiekcie zawsze jest funkcjonariusz straży pożarnej, ale jest to czysta formalność. W mojej praktyce nie było żadnych nauk i szkoleń. Takie skórki są kupowane.

Czy można uwierzyć w plan ewakuacji?

Pracownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych sprawdzają dowolny sklep, przychodzą do obiektu, patrzą na projekt, co jest ostatecznie zbudowane, sprawdzają alarm. W większości przypadków możliwe jest rozwiązanie problemu za pieniądze. Jeśli weźmiesz 100% obiektów, w 50% przypadków myślę, że problem został rozstrzygnięty nieoficjalnie. Wszystko zależy od rodzaju naruszeń: czasami przymykają oczy, ponieważ jeśli masz korytarz przeciwpożarowy o szerokości dwóch metrów zamiast 2,4, jest to mniej krytyczne niż bezczynny system ostrzegania przed pożarem.

Miałem sprawę w jednej firmie, gdy inspektor stwierdził naruszenia i powiedział, że można zamknąć oczy na te komentarze. Nie wyłudzali od nas pieniędzy, ale tak powiedział - i zrozumieli, jak chcesz. Ale w każdym razie centrum handlowe daje zielone światło dla otwarcia - warto liczyć na jego odpowiedzialność.

Zwykły gość nie będzie w stanie ustalić, czy w centrum handlowym działa alarm przeciwpożarowy - wymaga to specjalisty.

Plan ewakuacji na ścianie nic nie znaczy - wcale nie jest to istotne: najemcy zmieniają się w centrum handlowym, strefy się zmieniają

Ponadto nikt nie patrzy na plan ewakuacji, nikt nie myśli o tym, jak wyjdzie, jeśli nagle coś się wydarzy.Czy inspektorzy biorą łapówki

Kierownik dużego centrum handlowego w Moskwie pod warunkiem zachowania anonimowości

Są zaplanowane i nieplanowane inspekcje. Zaplanowane próby odbywają się co trzy lata, nieplanowane kontrole teoretycznie mogą odbywać się częściej. Ale obecnie nie jest to nadużywane. Według moich odczuć w Moskwie organy nadzoru państwowego są dość zajęte, więc nie mogę powiedzieć, że idą i nieskończenie sprawdzają wszystkich.

Obowiązkowe kontrole przeprowadzane są po takich wydarzeniach jak teraz. Na przykład kontrole przeprowadzono po incydencie w centrum handlowym Admiral. Z reguły po tym wychodzi okólnik i wszyscy zaczynają się poruszać. Ponadto osoby nadzorujące rozumieją, które obiekty są problematyczne, a które nie. Jest mniej pytań na temat nowych, niedawno oddanych do użytku obiektów; są one nowoczesne i zrozumiałe. W przypadku dziwnych rekonstrukcji, na przykład starych budynków przemysłowych, które obecnie pełnią inne funkcje, zwykle pojawia się więcej pytań.

Jeśli są komentarze, należy je bezzwłocznie poprawić. Od stopnia krytyczności tych komentarzy możliwe są różne konsekwencje - od grzywny do zawieszenia działalności na 90 dni. Inspektorzy wszystkich poziomów nie są gotowi ponosić osobistej odpowiedzialności w razie incydentów.

Na poziomie regionalnym wszystko może być inne, ale w Moskwie i Petersburgu nikt nie weźmie łapówki i nie przymknie oczu. Tak było przez ostatnie siedem lat

Dlaczego tragedia może się zdarzyć gdziekolwiek

Tragedia, podobnie jak w Kemerowie, teoretycznie może się zdarzyć wszędzie. Istnieje wiele budynków bez ustalonego codziennego systemu monitorowania i specjalistów, którzy rozumieją, jak to monitorować. Ćwiczenia są nadal formalnie organizowane: włączają system, ale nikomu się nie kończy.

Ten bałagan i rosyjska obojętność występuje we wszystkich regionach. Dzisiaj możesz przyjść sprawdzić, a jutro zostanie wymuszony korytarz przeciwpożarowy. Dzisiaj system działa, a jutro przybędą naprawić i przypadkowo odetną jakąś pętlę. Nie można osiągnąć wyniku, sprawdzając go sam, konieczne jest, aby sam właściciel był zaangażowany w to regularnie i rozumiał, że każde działanie ma konsekwencje.


Kirill Rukov i Elena Vereshchagina uczestniczyli w przygotowaniu stanowiska.


Cover: Kruwt - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: The internet just scored a major victory (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Młodzi arystokraci
Ludzie w mieście

Młodzi arystokraci

Alexander Shatohin Dyrektor Departamentu Relacji z Klientami W oddziale ze strony matki jestem potomkiem Kutuzowa z jednej linii, a Golenishchev-Kutuzov z drugiej. Michaił Illarionowicz Golenishchev-Kutuzov jest również względnym, ale bardzo odległym siedmio kuzynem. Jako dziecko moja mama powiedziała mi, że jej dziadek został zastrzelony za swoje szlachetne narodziny w 1937 roku.
Czytaj Więcej
Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?
Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?

Miliony obywateli Ukrainy mieszkają w Rosji. Pracują, komunikują się, żenią i rodzą się bez względu na rewolucje i zmiany obywatelstwa. Ale ostatnie wydarzenia znacznie skomplikowały ich życie. Ktoś nie może uzyskać pozwolenia na pracę w kraju, w którym mieszka od kilkunastu lat. Kto boi się, że nie będzie mógł wrócić do swojej ojczyzny.
Czytaj Więcej
Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga
Ludzie w mieście

Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga

Astrologia, paranonauka, która bada wpływ planet na losy ludzi, ma swoje korzenie w głębokiej przeszłości: w starożytnej Mezopotamii była zaangażowana w przewidywanie wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym. Główną metodą aktywności astrologicznej jest konstruowanie i interpretacja wykresów astrologicznych - schematyczne obrazy lokalizacji ciał niebieskich w pewnym momencie.
Czytaj Więcej