Komentarze

„Zamki Roskomnadzora zakłócały naszą pracę”

13 kwietnia sąd postanowił ograniczyć dostęp do Telegramu z powodu odmowy posłańca przekazania kluczy szyfrujących rosyjskim władzom. Ale pomimo wysiłków Roskomnadzora Telegram kontynuował pracę - wtedy dział zaczął blokować serwery Google i Amazon, z których korzystał nie tylko komunikator, ale także inne firmy. W różne dni Rosjanie zauważyli problemy z Gmailem, Skype, siecią społecznościową Odnoklassniki, komunikatorem Viber i usługą strumieniowania Spotify. To prawda, że ​​pracownicy Roskomnadzoru odpowiedzieli, że to nie ich robota, a wczoraj dział otworzył infolinię do konsultacji w sprawie blokad.

Życie wokół rozmawiało z przedsiębiorcami i przedstawicielami firm, których pracy uniemożliwiły blokady.

Złap za jeden dzień


Alexey Kataev

platforma rozwoju zespołu prowadzącego Vimbox Skyeng usługa nauki języków obcych

Możesz podzielić wszystkie problemy na trzy części:

Niedostępność samej aplikacji (naszej platformy). Kiedyś rozpowszechnialiśmy aplikację bardzo popularnego CDN - CloudFront, i uważaliśmy to za rozwiązanie problemu, ponieważ może zmniejszyć ryzyko niedostępności sieci. Ale ILV zablokował część zakresu adresów CloudFront i czasami część użytkowników w ogóle niczego nie otworzyła. Właśnie zmieniliśmy CDN na inny (jest niedrogi i szybki), z węzłami w Rosji.

Nawiasem mówiąc, muszę powiedzieć, że blokady ILV nie uruchamiają się natychmiast i nierównomiernie, podobnie jak odblokowania: pomagają tylko statystyki; nie można samemu sprawdzić, czy rozwiązanie zadziałało.

Niedostępność naszych interfejsów API używanych przez platformę. Większość naszych usług jest hostowana na Amazon. Jednocześnie poszliśmy na dwa sposoby. Najpierw zmienili adresy IP serwerów: Amazon ma funkcję wybierania nowego adresu IP, napisał skrypt sprawdzający, czy nowy adres IP został zablokowany, a osoba usiadła i wcisnęła przycisk setki razy, aż znaleziono szczęśliwą liczbę. Po drugie, podnieśli kilka serwerów w różnych regionach (nie Amazon), które pośredniczyły w całym ruchu do API. Po stronie klienta podczas uruchamiania wysłano żądanie weryfikacji do różnych serwerów i wybrano pierwszy dostępny serwer.

Niedostępność usług zewnętrznych. W szczególności używamy Firebase do niektórych narzędzi, a gdy na przykład blokady zaczęły wpływać na Google, notatki po prostu przestały działać. Rozwiązaliśmy ten problem, wprowadzając w błąd serwery sieciowe za pośrednictwem naszych serwerów.

Wszystkie te decyzje były już w naszych planach, powoli je podejmowaliśmy, ILV po prostu znacznie przyspieszyło termin i musieliśmy zrobić wszystko w ciągu jednego dnia. Niemniej jednak kosztowało nas to sporo ze względu na odwołanie setek zajęć w szczycie problemów (poniedziałek, 16 kwietnia). W przyszłości będziemy mieli poważne problemy, tylko jeśli ILV zdecyduje się zakazać całego zewnętrznego Internetu, wówczas będziemy musieli całkowicie przenieść infrastrukturę do Rosji, teraz przygotowujemy plany na różne scenariusze.


Problemy z czatem

Vlad Orlova

założyciel Instagram odłożył usługę wysyłania
Onlypult.com

Z powodu blokad system monitorowania nie działał dla nas. Z powodu przerw w pracy Slacka, a właściwie Telegramu, wewnętrzna komunikacja między pracownikami została zakłócona. Ale prawie natychmiast połączyliśmy korporacyjną sieć VPN i teraz wszystko działa.


Strona internetowa bez zdjęć

Dmitrij Anisimow

założyciel firmy artystycznej Painty

Aktywnie korzystamy z Telegramu, każdy członek zespołu (artyści, asystenci i fotografowie) ma swój własny bot telegramowy (a la personal cabinet) i komunikuje się z nim. Dlatego zdolność do pracy ma dla nas kluczowe znaczenie.

W ubiegłym tygodniu, gdy komunikator został zablokowany, wdrożyliśmy sieci VPN typu Outline na naszym serwerze. Wszystko działało, ale wczoraj nawet on nie pomógł niektórym z naszych facetów, a wózek leżał cały dzień - pierwszy raz, odkąd został zablokowany.

Plus w piątek zaczęły się problemy z pobieraniem zdjęć na naszej stronie internetowej. Używamy serwera Amazon AWS tylko do przechowywania obrazów do rysowania - również wpadł w blok. Wyrzucili ruch przez inny kanał i ominęli ten blok. Zajęło to około dnia.


Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej