Komentarze

Jak otwarcie nowych stacji wpłynie na rynek mieszkaniowy

W ubiegłym tygodniu otwarto siedem nowych stacji żółtej linii moskiewskiego metra: Michurinsky Prospekt, Ozernaya, Govorovo, Solntsevo, Borovskoye Shosse, Novoperedelkino i Rasskazovka. To najdłuższy nowy odcinek metra w ciągu ostatnich 30 lat, jego długość wynosi 14,2 km. Pomoże szybko dotrzeć do centrum 600 tysięcy mieszkańców Ramenki, Prospektu Wernadskiego, Ochakowa-Matewewskoje, Troparewa-Nikulina, Solntsevo i Novo-Peredelkino, a także osiedli Wnukowskoje i Moskwy. Po dostępności transportu powinny przyjść wyższe ceny mieszkań. Życie wokół nauczyło się od eksperta z firmy Cyan, zajmującej się nieruchomościami, jak się teraz mają sprawy i czy warto czekać na wzrost.

Czy ceny mieszkań wzrosną


Aleksiej Popow

Kierownik centrum analitycznego CIAN

Wpływ faktu, że ruch otworzył się na ceny mieszkań, będzie najwyraźniej bardzo ograniczony. Wzrost cen na rynku wtórnym średnio nie przekroczy 5%. Linia dojdzie do centrum okrężną drogą, aby się tam dostać, musisz dokonać transferu w Victory Park lub na stacjach Big Ring Line. Dla wielu mieszkańców zwykłe trasy w formacie „autobus do linii Sokolnicheskaya + metro” pozostaną niezmienione.

Same stacje były budowane przez długi czas, więc reakcja rynku na zmiany dostępności komunikacyjnej była rozciągnięta, a zauważalny dodatkowy wzrost cen po otwarciu ruchu jest prawie niemożliwy. Uruchomienie metra jest de facto uwzględnione w dzisiejszych cenach, które w istniejących domach w Solntsevo i Novo-Peredelkino wzrosły o 8-12% w ciągu ostatnich pięciu lat przy stagnacji cen na rynku wtórnym w całym mieście.

Kto dostanie więcej

Co ciekawe, intensyfikacja budowy tej linii związana była przede wszystkim z chęcią poprawy sytuacji transportowej w Nowej Moskwie (plany budowy metra w Solntsevo pojawiły się pod koniec lat 80., ale prawdziwa budowa rozpoczęła się dopiero po rozszerzeniu granic Moskwy), ale prawie więcej Deweloperzy projektów w Moskwie na starych granicach skorzystali z tego projektu infrastrukturalnego. Kompleksy mieszkalne Meshchersky Les and Rays znajdujące się w Solntsevo w ciągu ostatnich dwóch lat znajdowały się w pierwszej dziesiątce pod względem sprzedaży, a główną przewagą konkurencyjną tych obiektów jest właśnie połączenie przystępnych cen i bliskości budowanego metra.

Przede wszystkim z budowy tej linii metra deweloperzy i nabywcy mieszkań wygrali w pierwszych fazach nowych budynków w Rasskazówce i wzdłuż autostrady Borowskiego. Przez pięć lat mieszkania w pierwszych etapach mieszkania Peredelkino Middle niemal podwoiły się w cenie (w 2012 r. Metr kwadratowy kosztował tutaj około 75 tysięcy rubli za metr kwadratowy, teraz kosztują 125-130 tysięcy na rynku wtórnym). Jeśli średnio w Nowej Moskwie ceny nowych budynków, które były na fundamentach pięć lat temu wzrosły średnio o 45%, to na przykład w kompleksach mieszkalnych w pobliżu stacji końcowej „Rasskazovka” wzrost ceny wyniósł prawie 70%.

Na rynku wtórnym oczekuje się wyższych cen po otwarciu ruchu w kwartałach, które przed budową metra miały najgorszą dostępność komunikacyjną. Dotyczy to obszarów w pobliżu stacji kolejowych „Ochakovo” i „Skolkovo” (dawniej „Wostryakovo”), do odległych dzielnic Solntsevo. W przyszłości planowane jest rozszerzenie linii Story na lotnisko Wnukowo. Doprowadzi to do wzrostu atrakcyjności ofert w kompleksach mieszkaniowych przy autostradzie Borovsky (Vnukovo 2017/2019, Solntsevo Park). Ceny w nich mogą dodatkowo wzrosnąć o 8-10% po rozpoczęciu aktywnej budowy.

Co stanie się z cenami wynajmu

Nowa linia pojawia się w obszarach, w których już dość wysoki poziom czynszów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że praktycznie nie ma małych mieszkań i zrujnowanych zasobów mieszkaniowych. Stacje zostaną otwarte pod koniec sierpnia, kiedy stawki tradycyjnie wzrosną o 3-4%. Ponadto podniesienie ceny w stosunku do sezonowych wzrostów na bardzo konkurencyjnym rynku wydaje się ryzykowne.

W horyzoncie od trzech do sześciu miesięcy stawki mogą wzrosnąć ze względu na popyt ze strony studentów. Linia przejdzie od obszarów o stosunkowo przystępnych cenach do klastrów studenckich przy ulicy Łobaczewskiego (MGIMO) i Łomonosowskiego Prospekt (Moskiewski Uniwersytet Państwowy). W porównaniu z czerwoną linią metra cena jest wciąż znacznie bardziej demokratyczna, a obszary te mogą stać się jednym z najpopularniejszych w segmencie wynajmu studentów w stolicy. Stawki tutaj mogą zacząć rosnąć nieco szybciej niż średnia w mieście (o 5-7% rocznie w porównaniu ze średnią w Moskwie 4-5%).


Obejrzyj wideo: KGHM I RYNEK METALI - BIZNES POLSKA (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej