Biznesmenów

Jak Leo Volozh dostarcza produkty mieszkańcom miasta z rynku

Moskwa od wielu lat lubi produkty rolne. Wraz z modą na wszystko, co naturalne, rozwija się także infrastruktura - od gorących punktów rynki miejskie zamieniają się w cytadele pysznych potraw z produktami sezonowymi i kawiarniami etnicznymi. Głównymi przykładami są aktualizacja rynku Daniłowskiego, otwarcie Ecomarket w Konkovo ​​i uruchomienie projektu Mega Farm ze spółdzielni LavkaLavka. Tutaj możesz nie tylko kupić produkty z przedrostkiem „eco”, ale także coś przekąsić. To prawda, że ​​nie każdy lubi nosić ciężkie paczki z jedzeniem przez cały tydzień, płacić za parkowanie i spędzać dużo czasu na zakupach. Lev Volozh, syn współzałożyciela Yandexa, Arkadego Volozha, pomyślał o uruchomieniu usługi dostarczania produktów rolnych z rynku. Sam Leo pracował w Yandex, najpierw zarządzając projektem Yandex.Taxi, a następnie Yandex.Master. Lev, korporacja internetowa, zaproponowała dostawę żywności, ale Yandex odrzucił ten pomysł, uważając taki projekt za zbyt offline. Następnie Wołoży postanowił samodzielnie dostarczyć produkty z rynku, po wymyśleniu Moscowfresh.

Teraz usługa dostawy produktów rolnych współpracuje głównie z rynkiem Dorogomilovsky, obsługując do 50 klientów w weekendy i około 30 w dni powszednie. Do końca roku firma zamierza wyzerować i dostarczyć 100 zamówień dziennie. Życie wokół spotkało Leo Volozha i dowiedziało się, jak powstał projekt.

Jak narodził się ten pomysł

 Pomysł dostarczania produktów przyszedł dawno temu, 2,5 roku temu, kiedy kierowałem projektem Yandex.Taxi. Na Zachodzie takie usługi rozwijają się z powodzeniem, a Yandex jest dużą firmą, która może wykonać taki projekt infrastruktury dla całego miasta. Następnie spotkaliśmy się z dużymi sieciami - „Crossroads”, „Bahetle”, „The Seventh Continent” i kilkoma innymi - i zaoferowaliśmy im schemat: stworzymy interfejs, a ty dostarczysz nam produkty. Ale projekt nie posunął się dalej - w przypadku Yandex okazało się, że jest zbyt offline: musisz śledzić produkty, kurierów, samochody. Sieci były oczywiście gotowe. Kto nie jest zainteresowany dodatkowym kanałem sprzedaży?

Potem zacząłem myśleć: „W porządku, jeśli nie ogromny supermarket z dziesięcioma tysiącami przedmiotów, ale coś małego?” Pojawił się pomysł połączenia dostawy z rynkiem. Sam często tam kupuję jedzenie, ponieważ lubię świeże produkty. Na rynku może tysiąc lub pięćset różnych kategorii produktów, ale najpopularniejsze. I znowu porzuciłem ten pomysł na rok, zacząłem angażować się w rozwój usługi naprawy Yandex.Master. Ale z nim nie było to takie proste. Po pierwsze, zaczęło się nie w najlepszym momencie - pod koniec ubiegłego roku. Po drugie, cały rynek był bardzo napięty. Dostałem sześć miesięcy po uruchomieniu, ale pod koniec wiosny stało się jasne, że usługa nie wystartuje. Oczywiste jest, że nadzieja umiera na koniec: mieliśmy wzrost, choć nie w oczekiwanym rozmiarze. Wydawało się, że tak, i zrobimy to. Zasadniczo taka usługa Yandex nie jest potrzebna. „Ok, nie potrzebuję Yandex, ale go potrzebuję”, zdecydowałem i zacząłem rozwijać ten projekt. Ale taka usługa „o wszystkim io niczym” jest dobra tylko wtedy, gdy jest wbudowana w Yandex, ponieważ trudno jest ją przedstawić masowej publiczności. Trudno wyjaśnić, kiedy musisz przyjść do tej usługi, a kiedy nie.

Po wyeliminowaniu wszystkiego postanowiłem skoncentrować się na dbaniu o dom - sprzątaniu, naprawach i jedzeniu. W sierpniu nawet zaprojektowaliśmy tę usługę. Ale kiedy zaczęli wszystko obliczać, natychmiast stało się to smutne - potrzebowali ogromnego zespołu, awansu i aby dojść do zera, musiałbyś wydać około 100 milionów rubli, nawet jeśli zaoszczędziłeś na wszystkim. Pomysł zaczął się rozpadać i postanowiliśmy zrzucić balast. Sprzątanie Istnieje usługa Qlean, którą wszyscy chwalą - dlaczego ta druga? Odmówili czyszczenia. Naprawa? To jest fajne, ale jest potrzebne, na przykład, raz w roku, ponadto osoba ta pójdzie do Internetu w ostatniej turze, aby znaleźć dobrego mistrza, i najpierw przesłucha wszystkich swoich przyjaciół. Więc nadal mamy produkty.

Zdjęcia

YASYA VOGELGARDT

Jedzenie z rynku

Skupiliśmy się na żywności z rynku we wrześniu, a w listopadzie uruchomiliśmy już nasz Moscowfresh. I zdali sobie sprawę, że mieli rację. Średni rachunek był dość wysoki - 4 tysiące rubli, zwrot klientów również był na poziomie - ci, których lubiliśmy, zaczęli zamawiać co tydzień.

Teraz współpracujemy głównie z rynkiem Dorogomilovsky. Najpierw poszedłem na ten rynek z moim przyjacielem, który wie o produktach i zna wszystkich dobrych sprzedawców na rynku. Ponadto wszyscy sprzedawcy się jej boją: jeśli dadzą jej coś złej jakości, wróci, skandal, otrzyma zwrot pieniędzy i świeże jedzenie. Zwróciliśmy się więc do sprzedawców słowami: „Cześć! Jesteśmy Moscowfresh, mamy bardzo prosty pomysł: dajesz nam 20% zniżki (jeśli możesz dać 30% - doskonałe). I dostarczamy produkty po twoich cenach w całym mieście. chodzi tylko o ciebie - logistykę, reklamę, a Twoim zadaniem jest tylko dać dobro ”. W tym przypadku wypowiedziano proste warunki - jeśli z jakiegoś powodu sprzedawca podarował towary o nieodpowiedniej jakości, wówczas zmienia je dla nas bezpłatnie. A jeśli się to powtórzy, rozstajemy się z dostawcą. Jakość jest dla nas jednym z najważniejszych warunków. Oświadczamy, że mamy świeższe niż w supermarkecie, nawet najdroższe. Dlatego muszą wypełnić swoje obietnice. Najpierw sami próbujemy całego jedzenia. Mamy wielu dostawców, zwykle są to duże punkty: sery, rolnicy, którzy przynoszą twaróg i mleko, mięso, ryby, owoce, warzywa, warzywa, suszone owoce i orzechy. Plus jest sprzedawca świeżego chleba, marmurowy stek ribeye, oliwki, ormiański kościółkhela.

To prawda, że ​​były incydenty, choć bez zatrucia. Na przykład zmieniliśmy punkt mięsa po tym, jak nasz stały klient skarżył się, że polędwica była wczoraj. Musiałem jeszcze raz wysłać kuriera z inną porcją polędwicy, ale już świeżą. Coś podobnego stało się z rybą: klient zadzwonił i powiedział, że została ugotowana. Sprzedającego również wymieniono, więc teraz przynosimy to, co powiedziane - schłodzone ryby. Nie ma dużych problemów z owocami, ponieważ dzięki nim od razu wiadomo, czy są świeże, czy nie. Tylko persimmon jest trudniejsze. Kiedy ciężarówka przyjeżdża, persimmon może być trudny pierwszego dnia. Następnie, podczas składania zamówienia, albo mówimy, że nie jest w sprzedaży, albo ostrzegamy, że będziesz musiał pozwolić owocowi leżeć w domu kilka dni poza lodówką, a następnie stanie się miękki.

Ale takie wady zdarzają się, gdy sam kupujący wchodzi na rynek. Co za szczęście: często zsuwają zepsute warzywa, ważą je, nazywają niewłaściwą ceną.

Jak działa

Nasz zespół jest podzielony na dwie części. Pierwszymi są pracownicy, którzy zajmują się stroną internetową Moscowfresh (programista, manager, projektant). Plus outsourcing rozwoju i agencja reklamowa. Druga część to partner operacyjny, który wysyła zamówienia. Procesy te odbywają się na rynku Dorogomilovsky, na którym mamy własny mały pokój - 40-metrowy plac montażowy. Ponieważ czas dostawy zamówienia do klienta wynosi dwie godziny, praca powinna być dobrze zorganizowana. Po otrzymaniu zamówienia kupujący (mamy ich cztery) natychmiast przechodzi do sprzedawcy z listą produktów. Wkłada wszystko do paczek naszej firmy, a następnie pakujący przyjmuje zamówienie i starannie pakuje wszystko. Następnie kurierzy dostarczają produkty do klienta. Kurierzy są pieszo, poruszają się metrem - więc nie jesteśmy zależni od korków. Usługi kurierskie świadczą nam dwie firmy. Kontakty pozostały od czasów Yandex.Master: opinie na ich temat były najlepsze. Dla klientów dostawa kosztuje tylko 290 rubli. Ale faktycznie płacimy kurierom 450 rubli za zamówienie. Sami płacimy dodatkowo, ponieważ w rzeczywistości taki koszt - 290 rubli - jest dla nas promocją. Rynek żyje głównie w ciągu dnia, a na przykład o piątej wieczorem jest już w połowie pusty. Dlatego możemy dostarczyć wszelkie zamówienia, które dotrą po tym czasie tylko rano.

Kto zamawia

Tych, którzy zamawiają u nas produkty, można przypisać wyższej klasie średniej. Rozumieją, że dobre jedzenie jest droższe niż produkty zawierające azotany i konserwanty i są skłonni za to zapłacić. Nie boję się kryzysu, ponieważ nasza firma jest wciąż zbyt mała, aby wpaść w ograniczenia, jakie stwarza kryzys. Znalezienie setki lub tysiąca osób, które wciąż mają pieniądze i chęć zdrowego jedzenia w Moskwie, nie stanowi problemu. Żaden kryzys nie sprawi, że ten tysiąc nie zostanie odnaleziony.

Nadal pozostajemy „usługą dla przyjaciół” i nie korzystamy celowo z szerokich kanałów reklamowych. Wiem, że zbyt szybki wzrost jest ciosem dla jakości. Teraz jesteśmy na czas, ale jeśli umieścimy billboardy na ulicy lub damy reklamy w telewizji, popyt nas rozwali. Usługa jest bardzo popularna i widzimy ją. Dlatego bardzo konieczne jest staranne rozwijanie, aby nie stracić jakości. Znajdziemy klientów ustnie, co potwierdzają nasze posty na Facebooku i Instagramie. Starannie współpracujemy z blogerami - do tej pory jest to najbardziej aktywny kanał, ponieważ jedzenie jest nadal zaufane. Na przykład w urodziny Anastasii Volochkova zaprezentowali duży kosz z artykułami spożywczymi. Była zachwycona, opublikowana na swoim Instagramie, gdzie tysiące subskrybentów.

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej