Zjedz pytanie

Prawdziwy rozmiar podwójnego espresso

Możesz znaleźć kawę z absolutną pewnością w menu każdej kawiarni, restauracji, baru, pubu, stołówki i oczywiście kawiarni, a także zwykłą wodę. Jednocześnie jakość napoju może się znacznie różnić; na całym świecie kultura kawy w Rosji nie jest jeszcze rozwinięta. Stąd pochodzą te incydenty. Nie będziemy rozmawiać o bardzo skomplikowanych przypadkach i że w większości instytucji nie zrozumiesz, gdy będziesz próbował zamówić Kemex, lub po prostu białą, ale porozmawiamy o podstawach - espresso. Czasami odpowiedź na prośbę o przyniesienie podwójnego espresso w przeciętnej rosyjskiej restauracji może wynosić 150 mililitrów kawy lub dosłownie dwa espresso w dwóch filiżankach. Zwróciliśmy się do ekspertów, aby dowiedzieć się, jaki powinien być ten napój kawowy.

Nikołaj Czistyakow

palarnia i główny barista Camera Obscura

Espresso to określony stosunek dawki (zakładki) kawy do masy napoju (espresso). Na przykład, jeśli weźmiesz 20 gramów kawy, espresso w filiżance wyniesie od 35 do 40 gramów. Ten stosunek zależy nie tyle od wyboru kawy, ile od stylu espresso w lokalu.

Łatwo zrozumieć, że espresso o wadze 30 gramów (jest to współczynnik 1,5) będzie gęstsze i jaśniejsze w aromacie niż espresso zaparzone w 40 gramach (w stosunku 2,0). Każda kawiarnia ma określony styl i rozpoznawalny smak espresso. Na przykład zwykle zaparzamy espresso w Camera Obscura w stosunku 1,8 - z 20 gramów kawy otrzymujemy 36 gramów espresso. Ale znowu wszystko zależy od jakości wody, stylu smażenia, wyposażenia i innych.

Nastya Godunova

współwłaściciel kawiarni Good Enough

Na terytorium Krasnodar raz spotkałem się z taką praktyką: podwójne espresso jest parzone z jednej karty kawy i natychmiast na nim jest Americano. Ale i tam torebki po herbacie wydawały się suszone i parzone po raz drugi. Oczywiście wszystko to jest zasadniczo błędne. Ale w naszym mieście, czyli w Moskwie, jest również wiele lokali, które nie są tak obojętne na napój, absolutnie nie obchodzą go smak, objętość ani proces gotowania. Czarno-brązowy płyn z pianką, który znika po sekundzie, gaśnie.

Real espresso to napój o objętości 25–35 mililitrów zaparzany w ekspresie do kawy espresso w ciągu 20–30 sekund z 18–22 gramów kawy. Jest gęsty, syropowaty, interesujący i najlepiej bardzo smaczny. Ale wszystkie cechy, które wpływają na smak (objętość espresso, czas ekstrakcji) zależą od wielu czynników: regionu uprawy kawy, metody przetwarzania, stopnia palenia, czasu po pieczeniu i przepisu na przygotowanie. Barista codziennie monitoruje rozwój i zmianę napoju, jest to bardzo interesujące. Ale niestety nie robią tego, na przykład w restauracjach, w których kawa w menu jest obowiązkowym napojem, ale wcale nie jest ważna.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej