Zjedz pytanie

Dlaczego latte wlewa się do szklanego kubka?

Latte w większości przypadków różni się podawaniem od innych napojów kawowych - zwykle wlewa się go do szklanego kubka. Nawet w 2015 roku, kiedy wielu poważnie zaczęło rozumieć kawę i już rozumie, że Kemex i płaska biel nie są modelem obuwia, nadal istnieją placówki w Moskwie, w których tradycje serwowania latte w szklanym szkle są prawdziwe. Dwóch ekspertów od kawy - Olga Melik-Karakozova i Anastasia Godunova - rozumieją, jak to wszystko się zaczęło i komentują sytuację.

 

Anastasia Godunova

Szef kuchni Barista, współwłaściciel kawiarni Good Enough

W czasach zerowych uważano, że latte powinny być warstwami. Od dołu do góry: mleko (białe), brązowe pośrodku (kawa) i biała czapka z luźnej piany. I prawdopodobnie, aby zobaczyć to piękno, latte postanowiło służyć w szkle. Taka prezentacja była modna przez długi czas i dlatego większość uważała ją za właściwą. Ale warstwy oznaczają, że mleko złuszcza, odpowiednio, tekstura napoju jest zepsuta. Teraz poważne kawiarnie nie serwują kawy w warstwach, ale podoba mi się pomysł serwowania napojów w szklance.

Jeśli chodzi o technikę gotowania latte, najpierw mleko jest ubijane, a następnie na wierzch wylewa się espresso i z reguły jest ozdobione wzorem. Piana powinna mieć wysokość 4-6 milimetrów. W samym napoju nie ma nic nagannego - w tej światowej praktyce można wlewać mleko do espresso. Najważniejsze jest tylko obserwowanie proporcji mleka, kawy i piany.

 

OLGA MELIK-KARAKOZOV

czterokrotny mistrz Rosji i niegdyś - Europa wśród baristów, wcześniej barista marki sieci kawiarni Double B; obecnie zaangażowany

Produkcja mleka na farmie Mighty Milk Farm

Warstwy zaczęto pozyskiwać w naturalny sposób: kiedy rozbijasz mleko i tworzysz pianę, kawa natychmiast spada pod nią, jest to normalna tendencja do złuszczania. Dlatego jestem pewien, że początkowo latte było podawane losowo w warstwach, a dopiero potem stało się modne. Wraz z nadejściem kultury kawy specjalnej zaczęliśmy unikać tych warstw i, przeciwnie, staraliśmy się, aby napój był tak mieszany, jak to możliwe; na mistrzostwach kawy ocenia się tylko zdolność baristy do mieszania składników, aby napój był w całości.

Niemniej jednak wciąż istnieje wiele zakładów, w których latte są specjalnie wlewane do warstw w szklanym kubku, co daje pierwszeństwo wyglądowi, a nie jakości napoju.

Historia latte zaczyna się we Włoszech, gdzie słowo to oznacza mleko lub napój mleczny (przetłumaczone z włoskiego „latte” oznacza po prostu „mleko”). W pewnym momencie Włosi zaczęli dodawać kawę, czekoladę i inne składniki do latte. To było przeznaczone dla turystów, ponieważ sami Włosi tradycyjnie piją czarną kawę. Napój nazwano „latte macchiato” - dokładnie to, co rozumiemy przez słowo „latte”.

Obejrzyj wideo: Parzenie kawy z kawiarki (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej