Zjedz pytanie

Co zrobić z mlekiem przed zapakowaniem

Co dzieje się z mlekiem przed zapakowaniem? Czy to prawda, że ​​mleko jest przechowywane dłużej, ponieważ dodaje się do niego środki konserwujące? Jakie są różnice między pasteryzowanym i sterylizowanym mlekiem różnych marek? Rozumiemy to i wiele więcej, wraz z Siergiejem Perminowem, dyrektorem ds. Badań i rozwoju w PepsiCo (mleko „Village House” i „Merry Milkman”).

Mleko znormalizowane i pełne

Ponadto istnieją odmiany. Możesz podzielić mleko na śmietankę i odtłuszczone mleko. Odbywa się to w celu późniejszego wytworzenia mleka o różnej zawartości tłuszczu, na przykład 1,5, 3,2 itd., Łącząc mleko i śmietanę w określonej proporcji. Podzielony na śmietankę i odtłuszczone mleko, a następnie ponownie połączony, nazywa się znormalizowanym.

W przypadku mleka pełnego etap ten jest nieobecny. Nazywa się to całką, ponieważ nie wystąpiły żadne operacje separacji. Mleko pełne można prawdopodobnie uznać za bardziej naturalne: jak przyszło, i tak poszło pod względem parametrów fizycznych i chemicznych. Czy to jest zdrowsze, zdrowsze? Nie Jeśli prawidłowo wykonasz znormalizowane mleko, z tymi samymi parametrami, z którymi było ono pierwotnie, wynik będzie taki sam. Moim zdaniem jest to raczej historia wizerunku konsumenta.

Pasteryzacja i sterylizacja

Ostatni etap - mleko jest wysyłane przez pasteryzator lub sterylizator do opakowania. Ale przed butelkowaniem jest jeszcze jeden etap przetwarzania - homogenizacja. W tym przypadku oznacza to zmielenie w specjalnym urządzeniu, homogenizatorze, na małe cząsteczki kuleczek tłuszczu, które mogą się sklejać lub odklejać bez kremu w postaci kremu.

Technologia sterylizacji i pasteryzacji różni się temperaturą i czasem trwania ekspozycji. Wybierz jeden lub drugi w zależności od pożądanego rezultatu. Podczas sterylizacji mleko poddaje się obróbce w temperaturze 137–140 stopni przez kilka sekund, a następnie pakuje. Dzięki temu można go przechowywać do sześciu miesięcy lub dłużej.

Podczas pasteryzacji efekt temperaturowy jest niższy i nie zabija mikroflory zarodników: mleko jest przetwarzane w temperaturze 78 do 120 stopni od kilku minut do pół godziny. Zakłada się, że w mleku pasteryzowanym nadal znajdują się bakterie, które mogą się później rozwijać. W związku z tym jest mniej przechowywany. Reżim temperaturowy mleka pasteryzowanego jest wyższy niż pasteryzowany, ale niższy niż sterylizowany.

Jeśli chodzi o historie, że do mleka dodaje się konserwanty lub cokolwiek innego, to mit. Producenci wytwarzają mleko tylko z mleka, nic nie można do niego dodawać, a jest to określone przez prawo.

Różnice w mleku różnych producentów

Duże znaczenie mają warunki i sprzęt do butelkowania (jak sterylny, nowoczesny i wysokiej jakości) oraz technologia pakowania. Zgodnie z tymi parametrami mleko różnych producentów różni się. Ponadto na smak wpływ mają oryginalne surowce, region odbioru i pora roku.

Ważne jest również opakowanie. Torby kartonowe są materiałem wielowarstwowym, dzięki czemu tlen i mikroorganizmy nie wnikają do torby; mleko wlewa się do sterylnego sprzętu bez wpływu środowiska, na przykład w strumieniu gazu obojętnego. Nazywa się to aseptycznym opakowaniem. Takie opakowanie pomaga zachować dobry smak i długi okres trwałości.

O świeżym mleku

Jako dziecko moja babcia dała mi mleko spod krowy i nikt nie myślał, aby go zagotować: myli wymiona przed dojeniem i to wszystko. Ale żadne nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłowe nie jest w stanie oddzielić mleka indywidualnie od jednej krowy; duża produkcja obejmuje mieszanie i przepływ mleka od krowy przez rury, kontakt nie z rękami, ale z dojarkami, wpływ powietrza z otoczenia i tak dalej. Dlatego żaden producent nie może zagwarantować bezpieczeństwa. Nie żyjemy w świecie idealnych krów - czystych i zdrowych - dlatego nie zalecałbym ryzykowania i picia świeżego mleka dla tych, którzy nie są pewni jego bezpieczeństwa.

Obejrzyj wideo: PUŁAPKA NA KOTA - Szybka Porada #12 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Medytuj, aby zmniejszyć stres
Dobry nawyk

Medytuj, aby zmniejszyć stres

Co tydzień Life wokół opowiada o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które mogą ostatecznie uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - w jaki sposób medytacja pomaga mieszkańcom metropolii zmniejszyć stres i stać się szczęśliwszym. W grudniu 2017 r. Life wokół stworzyło wiele materiałów na temat uważności i medytacji - zdolności do uspokojenia mózgu i naprawy w obecnej chwili.
Czytaj Więcej
Prawidłowo oczyść skórę
Dobry nawyk

Prawidłowo oczyść skórę

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś zastanawiamy się, jak właściwie oczyścić skórę i czy woda micelarna powinna zostać zmyta. Natalia Yamazaki kosmetyczka kosmetologii Faceology Beauty Cleansing jest najważniejszym krokiem przygotowawczym do dalszej pielęgnacji.
Czytaj Więcej
Użyj wózka na zakupy
Dobry nawyk

Użyj wózka na zakupy

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Torba Unus Shopper, 11,900 rubli Zielona torba Rolser SuperBag, 240 USD Wózek Hack-enflitzer, 348 euro Torba Rolser EcoMaku Granito, 324 dolary 4 Plecak na kółkach, 4080 rubli W Rosji przeważnie osoby starsze korzystają z torby na kółkach i Europa używa ich wszystkich.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej