Zjedz pytanie

Czy jest jakaś różnica między proszkiem do pieczenia a sodą?

Czy istnieje różnica między efektem sody oczyszczonej a słodyczy w proszku do pieczenia? Jakie są ich funkcje? Czy różne proszki do pieczenia są odpowiednie dla tych samych produktów? Mamy do czynienia z markowym szefem kuchni i współwłaścicielem restauracji Delikatesy i Yunost Ivan Shishkin.

 

IVAN SHISHKIN

współwłaściciel i szef kuchni marki Delikatesy i restauracji Yunost

Istnieje kilka opcji proszku do pieczenia. Trzy najbardziej znane to czysta soda (wodorowęglan sodu, słaby alkalia), konwencjonalny cukierniczy proszek do pieczenia, który zawiera sodę i kwas (winowy lub cytrynowy) oraz proszek do pieczenia, który zawiera węglan amonu. Wszystkie opcje różnią się od siebie i służą do różnych celów.

Proszek do pieczenia słodyczy - neutralny, można go stosować z dowolnymi produktami. Gdy rozpuszcza się w produkcie, pęcherzyki gazu uwalniają się w wyniku reakcji sody i kwasu.

Osobliwością sody w czystej postaci jest to, że po dodaniu do produktu nadaje mu gorzko-mydlany smak. Należy wziąć pod uwagę i używać sody tylko wtedy, gdy gotujesz ze sfermentowanych produktów mlecznych: soda zareaguje (wyemituje dwutlenek węgla) i tym samym doda porowatości do potrawy. Kiedy gasisz sodę octem i dodajesz do ciasta - dokładnie tak jest, gdy samodzielnie robisz proszek do pieczenia. Nie ma potrzeby oddzielania - to znaczy mieszania sody z mąką i octu z płynnymi produktami - a następnie łączenia. Możesz zgasić sodę octem w łyżce, ale tylko wtedy, gdy gotujesz natychmiast. Możesz wstępnie zmieszać sodę i kwas cytrynowy, otrzymując własny proszek do pieczenia. Ważne jest zachowanie proporcji. Kwasy są potrzebne, aby każda cząsteczka sody reagowała - w przybliżeniu w stosunku 2: 1.

Proszek do pieczenia z węglanem amonu jest stosowany głównie w profesjonalnych cukierniach, rzadko stosowany w życiu codziennym. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy Twój produkt jest kwasowy czy obojętny, nie musisz czekać na reakcję: węglan amonu rozkłada się po podgrzaniu.

Ważne jest, aby pamiętać, że zamiast sody zawsze można użyć zwykłego proszku do pieczenia, a zamiast tego sody - tylko w przypadkach, w których do testu włączono produkty kwaśne.

Należy jednak pamiętać, że proszek do pieczenia jako taki nie zawsze jest potrzebny: najważniejsze jest to, że w jaki sposób tworzą się bąbelki gazu wewnątrz produktu. Z powodu pary wodnej w przypadku przaśnego chleba (na przykład matzo) woda się gotuje i tworzą się pęcherzyki, które rozluźniają ciasto. Lub z powodu powietrza, które jest częścią piany białek.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej