Zjedz pytanie

Czy to prawda, że ​​jedno jajko zawiera tyle tłuszczu, co pół funta mięsa?

Cytat z „12 krzeseł” Ilfa i Pietrowa - „Jedno jajko zawiera tyle tłuszczu, co pół funta mięsa” - z czasem stał się powszechnym zwrotem, którego przeciwnicy produktów mięsnych używają poważnie, ale nie w oryginalnym znaczeniu . A wyrażenie to miało satyryczne implikacje, jak wszystko inne w książce. Tak satyryczny, że ludzie sami zaczęli wymyślać jego analogi, które brzmią jeszcze bardziej radykalnie, na przykład - „Wiadro wody może zastąpić puszkę kwaśnej śmietany”.

Ale wracając do rzeczywistości. Rok temu, w dużej mierze dzięki słynnemu artykułowi Timesa, świat zaczął mówić o zakończeniu „wojny z tłuszczami”. Na okładce publikacji widniał nagłówek „Jedz masło. Naukowcy ogłosili, że tłuszcz jest wrogiem. Dlaczego popełnili błąd”, więcej na ten temat można znaleźć w artykule naszych kolegów z Wonderzine. Dzisiaj, po oficjalnej miłości do tłuszczu (bekon, masło i wszystko inne), przypomnieliśmy sobie słynny cytat. Kandydat nauk biologicznych poprosił ją, aby skomentowała Życie wokół.

YURI STEFANOV

Doktor nauk biologicznych, starszy doradca naukowy, nauki wizualne

1/2 funta, czyli 225 gramów mostka wołowego zawiera około 16,5 gramów tłuszczu, podczas gdy jedno jajko zawiera około 6 gramów. W takim przypadku liczby różnią się około trzy razy. Jednak liczby mogą się znacznie różnić w zależności od mięsa. Na przykład wieprzowina może zawierać około 61 gramów tłuszczu w pół funta, więc jajka nie są jej konkurentami. Ale w mięsie drobiowym o tej samej masie może być mniej więcej tyle samo tłuszczu co w jednym jajku - około 7 gramów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jaja to tak naprawdę dwa osobne produkty, ponieważ białko i żółtko różnią się bardzo składem i właściwościami. Wszystkie tłuszcze są w żółtkach, więc jeśli na przykład zrobisz sobie omlet z białek, praktycznie nie będzie w nim tłuszczu (oprócz tego zawartego w oleju, na którym smażony jest omlet).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Co kupić na rynku w listopadzie
Tak jak powinno

Co kupić na rynku w listopadzie

W ostatnich latach w Moskwie i Sankt Petersburgu wzrosło zainteresowanie rynkami i produktami rolnymi, dlatego zgodnie z tradycją, co miesiąc Życie wokół, z pomocą ekspertów, rozumie, na jakie produkty sezonowe należy teraz zwrócić uwagę. Tym razem dowiedzieliśmy się, co kupić na rynkach w listopadzie. Serwis prasowy moskiewskiego rynku mandarynek Teraz rynki są w środku sezonu mandarynek.
Czytaj Więcej
Co to jest kwas i jak go ugotować?
Tak jak powinno

Co to jest kwas i jak go ugotować?

Kwas jest jednym z głównych rosyjskich napojów, szczególnie istotnych latem. Powiedzieliśmy już szczegółowo, czym jest kwas i jak się pojawił, a teraz poprosiliśmy szefa kuchni restauracji Odessa-Mama, rodowitego obywatela Odessy Pavla Kolesnika, o wyjaśnienie, jak gotować kwas i z czym lepiej pić. Pavel Kolesnik, szef kuchni kawiarni Odessa-Mama. Kwas był nazywany kapuśniakiem, a na jego podstawie przygotowywano okroshkę, która była tak kwaśna.
Czytaj Więcej