Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między mięsem halal a koszernym?

Koszerny - wykonany zgodnie z zasadami kaszrutu, które są oparte na prawach Tory. Halal dosłownie tłumaczy z arabskiego „dozwolone przez Allaha”, a w świecie muzułmańskim oznacza ogólnie dozwolone działania. Jeśli mówimy o produktach, to zasadniczo koszerne są również halal. W przeciwnym kierunku ta zasada nie ma zastosowania. Na przykładzie mięsa postanowiliśmy zrozumieć cechy produkcyjne wraz z szefem departamentu kaszrutu Federacji Gmin Żydowskich Rosji Yosi Verzub oraz szefem Halal International Centre for Standardization and Certification Aidar Gazirov, Russian Council of Muftis.

YOSI VEREZUB

Szef Departamentu Kaszrutu Federacji Gmin Żydowskich w Rosji

Koszerne i halal mięso jest takie samo tylko pod tym względem, że przestrzega praw religijnych podczas jego produkcji. W przeciwnym razie koszerność to zupełnie inna sprawa.

Istnieje wiele zasad. Najbardziej podstawowe dotyczą spożycia określonych zwierząt w żywności i sposobu ich produkcji.

Jeśli chodzi o ptaki, kashrut nie może jeść tylko drapieżnych. Co więcej, ptaki, którym wstrzyknięto hormony, antybiotyki i inne leki, nie są już koszerne. Poniższa zasada dotyczy metody uboju: musisz ciąć bardzo ostrym nożem w specjalnym miejscu na szyi, musisz to robić spokojnie, bez najmniejszego drżenia w rękach, aby zwierzę było tak nieruchome, jak to możliwe - aby ptak nie odczuwał bólu. Robi to wytrenowany szewc, który jedną ręką trzyma kurczaka, a drugą kroi. Jeśli przynajmniej jakiś punkt nie został zaobserwowany (ręka zachwiała się, nóż nie był wystarczająco ostry itd.) - kurczak nie jest koszerny. Sam Shokhet rozumie, czy zrobił to dobrze, czy nie. Jeśli wszystko jest w porządku, ostrożnie otwórz kurczaka, aby nie uszkodzić narządów wewnętrznych i sprawdź, czy wszystkie są zdrowe. Mamy również zasady dotyczące tego, jaki kolor powinien mieć na przykład światło. W ten sposób można ustalić, czy zwierzę było chore. Jeśli choć jeden narząd jest chory, cały kurczak nie jest dobry. Jeśli kurczak był zdrowy, zaczynają płukać wnętrze, aby usunąć krew. Po pozostawieniu tuszy w soli na pół godziny, aby pobrać pozostałą krew. Następnie namoczone i umyte solą. Zrób to samo z gęsiami, kaczkami, indykami i innymi ptakami.

W przypadku bydła metoda jest podobna: zwierzę musi być zdrowe, nacięcie musi być wykonane szybko i ostrym nożem, umyte, a następnie pozostawione w soli, ale są pewne osobliwości. Na przykład do jedzenia możemy wykorzystać tylko przód tuszy. Z tyłu znajduje się nerw kulszowy, który jest zabroniony w Torze, a usunięcie go jest bardzo trudne. Jeśli chodzi o część przednią, jest ona oczyszczana z żył i krojona na kawałki.

 

Tora mówi, że krew jest duszą. Podczas gdy zwierzę ma krew, ma w sobie życie

Niektóre prawa zapisane w Torze są wyjaśnione, a nawet potwierdzone z medycznego punktu widzenia, niektóre prawa nie są specjalnie potwierdzone, a my po prostu im wierzymy - wcześniej czy później ich potrzeba zostanie potwierdzona, tak jak w przypadku innych, których wyjaśnienie już istnieje. Na przykład nie potrafię dokładnie wyjaśnić, dlaczego tylko mięso zwierząt, które są zarówno przeżuwaczami (roślinożernymi), jak i parzystokopytne, jest dozwolone do jedzenia. Dlatego nie jemy wieprzowiny: świnia ma parzystokopytne, ale nie roślinożerne.

Z drugiej strony zakaz jedzenia krwi ma wyjaśnienie. Tora mówi, że krew jest duszą. Tak długo, jak zwierzę ma krew, jest w nim życie. Dlatego całkowicie usuwamy krew ze zwierzęcia.

Aydar Gaziz

przełożony

Halal International Center for Standardization and Certification of the Russian Muftis Council

„Halal” oznacza „dopuszczalny”, „haram” - zabroniony, a to znacznie mniej. Koran mówi, że „jedzenie ludu Pisma Świętego”, to znaczy Żydów, których rozpoznajemy i jemy. Nasze zasady są podobne do zasad kaszrutu, a produkt uznany za koszerny jest również halal, ale działa to tylko w jednym kierunku, ponieważ halal nie zawsze jest koszerny. W naszym przypadku zasady są mniej rygorystyczne.

Jeśli mówimy o mięsie, nie wolno nam również jeść wieprzowiny, martwych zwierząt i ptaków drapieżnych.

Zgodnie ze standardami certyfikacji Halal zwierzę musi być zdrowe, ubój musi być przeprowadzony w humanitarny sposób: jedno zwierzę nie może widzieć innego uboju; należy je zabić szybkim i zaostrzonym nożem, przecinając tętnicę szyjną; jednocześnie zabójca wypowiada modlitwę „Bismillahi Rahmani Rahim”, przetłumaczoną z arabskiego „w imię Allaha Miłosiernego i Miłosiernego”. Jeśli chodzi o to drugie, modlitwa podczas uboju jest również stosowana w innych religiach: na przykład tradycyjnie robili to chrześcijanie w wioskach. Niedopuszczalna jest również barbarzyńska metoda zabijania - uboju przez porażenie prądem i zmiażdżenia czaszki.

 

Teraz przemysł halal szybko się rozwija i można go znaleźć nie tylko w meczecie, ale także w zwykłych supermarketach

Zgodnie ze standardem halal zezwalamy na porażenie prądem w przypadku ptaka, co zabrania kaszrut. Aby ułatwić usuwanie piór, używamy kąpieli oparzeniowych; ręcznie zrywaj pióra na kashrut.

Krew wypływająca ze zwierzęcia po uboju jest zabroniona. Ale nie dotykamy krwi, która pozostaje w tuszy. Żydzi poszli dalej: usuwają tę krew przez wytłaczanie.

Ponadto: używamy całej tuszy do produkcji, podczas gdy Żydzi używają tylko przedniej części.

Obecnie przemysł halal szybko się rozwija i można go znaleźć nie tylko w meczecie, ale także w zwykłych supermarketach. Więc halal wykroczył poza wyznanie i ludzie, którzy nie są związani z islamem, często go kupują. Oczywiście ze względu na produkcję przemysłową zaczęli pojawiać się producenci, którzy używają etykiety halal do celów marketingowych i wytwarzają produkt bez przestrzegania zasad. W tej sytuacji możesz zaufać tym produktom, na których opakowaniu znajduje się znak halal. Może go stosować tylko producenci, którzy przeszli procedurę certyfikacji i otrzymali certyfikat Międzynarodowego Centrum Normalizacyjnego i Certyfikacji Rosyjskiej Rady Muftis w Halal.

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Wygląd: Ilya Shalyov, szef kuchni Ragout
Styl

Wygląd: Ilya Shalyov, szef kuchni Ragout

Raz w tygodniu redakcja fotografuje jednego ze znajomych mieszkańców miasteczka na ulicy i jednocześnie prosi, aby powiedzieć, jakie marki ma na sobie, gdzie je kupił i gdzie woli kupować ubrania. Dzisiaj Ilya Shalyov została bohaterem kolumny „Appearance” - sfotografowaliśmy go na 2. ulicy Brest, obok gastro-kawiarni Ragout.
Czytaj Więcej
Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić Fred Perry Polo
Styl

Mniej znaczy lepiej: gdzie kupić Fred Perry Polo

Narzekanie na ceny w Moskwie od dawna jest nawykiem: ktoś obwinia wysoką stawkę czynszu, inni są pewni chciwości właścicieli. Tak czy inaczej, to samo w różnych sklepach może kosztować inaczej, podwoić lub potroić koszt w oryginalnym sklepie za granicą. Życie wokół kontynuuje serię o tym, gdzie kupić opłacalne.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Petersburg)
Styl

Mieszkanie tygodnia (Petersburg)

Właścicielem jest Pavel, specjalista IT. Pokoje: 3 Metryczne: 70 m kw. Pułapy: 2,7 m. Kilka lat temu Pavel kupił czteropokojowe mieszkanie w starym funduszu w pobliżu stacji metra „Ligovsky Prospekt”. Była w ruinie, więc naprawy musiały być gruntowne. Zaczęliśmy od przebudowy na dużą skalę: wyburzyli prawie wszystkie ściany i zbudowali nowe, połączyli kuchnię z salonem i przenieśli łazienkę.
Czytaj Więcej