Zjedz pytanie

Czy to prawda, że ​​kiełbasa powoduje raka?

Pomimo faktu, że WHO mimo to uznała kiełbasę za szkodliwy produkt wraz z tytoniem, wielu nie może odmówić kanapki z grubym plasterkiem „lekarza”, który jest uwielbiany od dzieciństwa, a ktoś nie może nawet pokroić szynki na świąteczny stół. Salami, pastrami, szynka, boczek i kiełbaski są często obwiniane za wiele rzeczy, ale Life wokół postanowiło dowiedzieć się, czy kiełbasa naprawdę może wywołać rozwój choroby, takiej jak rak.

Andrey Mosov

Kierownik działu eksperckiego NP „Roskontrol”

Kiełbasy i inne przetworzone produkty mięsne są naprawdę uznawane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako produkty o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Innymi słowy, spożywanie takiej żywności zwiększa ryzyko raka, a mianowicie raka jelita grubego. Nie oznacza to, że spożycie kiełbasy z pewnością spowoduje raka - ma już szczęście, ale ryzyko faktycznie wzrasta.

Powyższe dotyczy nie tylko kiełbas, ale ogólnie przetworzonych produktów mięsnych. Jak to działa: to podczas obróbki cieplnej mięsa, gdy aminokwasy są podgrzewane w obecności węglowodanów, powstają pewne substancje zawierające azot, które są rakotwórcze. Powstały i powstały w żywności, odkąd nasi przodkowie wpadli na pomysł gotowania mięsa na stosie. Wszelkie związane z tym ryzyko istnieje już od tysięcy lat. Im wyższe ogrzewanie, tym więcej szkodliwych substancji powstaje. Tak więc smażone mięso jest pod tym względem znacznie bardziej szkodliwe niż kiełbasa gotowana w stosunkowo umiarkowanych temperaturach.

Ale kiełbasa zawiera azotyn sodu lub azotyn potasu dodany jako barwnik utrwalający - nadają kiełbasce znajomy różowy kolor, a także pomagają zapobiegać rozwojowi śmiertelnych patogenów botulizmu w kiełbasie. Oczywistym jest, że nie można obejść się bez azotynów w produkcji kiełbasy, ale ważne jest, aby zrozumieć: dostając się do ludzkich jelit, substancje te mogą przekształcić się w rakotwórcze nitrozoaminy. Jednak azotany, które występują w obfitości w wielu warzywach i różnych ziołach (w tym naturalnych uprawianych zgodnie ze wszystkimi wymogami produkcji ekologicznej), można również przekształcić w azotany (a później w nitrozoaminy). Dlatego trzeba będzie pogodzić się z tym, że pewna ilość nitrozoamin w jelicie ludzkim zawsze powstaje. I takie ryzyko jest dla nas, że tak powiem, naturalne i niezbywalne w stosunku do istniejącego sposobu jedzenia. Oczywiście nadmierne spożycie kiełbasy zwiększa to ryzyko, dlatego w produkcji kiełbas dziecięcych azotany są stosowane w znacznie mniejszych ilościach.

Ponadto wędzone kiełbasy mogą zawierać inną substancję o udowodnionym działaniu rakotwórczym - benz (a) piren. Powstaje w wyniku rozkładu termicznego drewna używanego do wędzenia. Według Związku Konsumentów Roskontrol większość dzisiejszych kiełbas nie zawiera benzenu (a) pirenu - to znaczy jego zawartość jest poniżej progu wykrywalności. Niemniej jednak kiełbasy i kiełbasy ogólnie nie pasują (lub prawie nie pasują) do zdrowej diety. Jeśli nie możesz się bez nich obejść, musisz zrozumieć, że ryzyko zachorowania na raka przy użyciu tych produktów naprawdę wzrasta. Jednak na tle innych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, czynnym i biernym paleniem, substancje rakotwórcze, które migrują do powietrza z materiałów wykończeniowych w naszych pokojach, ryzyko to nie jest bardzo wysokie - nadal możesz żyć z ryzykiem związanym z kiełbasami.

Ilya Fomintsev

onkolog

Rzeczywiście, spożycie czerwonego mięsa, w tym mięsa przetworzonego, zwiększa ryzyko raka. W rzeczywistości jest to od dawna znany fakt, który z jakiegoś powodu wzrósł do fali informacyjnej po oświadczeniu WHO. Ale ogólnie nie chodzi o raka, ale tylko o raka okrężnicy i odbytnicy. Ponadto ze względu na dietę ryzyko nie rośnie tak radykalnie. Po pierwsze, nie jest to oczywiście najważniejszy czynnik ryzyka raka jelita grubego. Wymienię te czynniki, które mogą naprawdę cię określić, a to nie jest mięso. Przede wszystkim: masz dwóch lub więcej krewnych pierwszego rzędu (ojciec lub matka, brat, siostra, syn, córka) cierpiących na raka jelita grubego. Ponadto wczesny początek raka u co najmniej jednego krewnego pierwszego rzędu - pod warunkiem, że diagnoza zostanie ustalona przed ukończeniem 60. roku życia. Głównymi czynnikami są: - w wieku poniżej 50 lat.

Ogólnie rzecz biorąc, obecność co najmniej jednego z wymienionych wyżej punktów sugeruje, że należy rozpocząć badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego wcześniej niż u innych osób i przy użyciu nieco innej metody. A w pozostałej części, spożywając czerwony lub go nie spożywając, w postaci przetworzonej lub nieprzetworzonej, badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego powinny być przeprowadzane zgodnie z innym schematem: w wieku od 55 do 75 lat coroczne badanie krwi utajonej metodą ilościowej metody immunochemicznej (iFOBT). W przypadku wykrycia zwiększonego stężenia globiny należy wykonać fibrokononoskopię. W marcu nasza fundacja wraz z Instytutem Onkologii im. N. N. Petrowa wprowadza system, który pozwoli każdemu określić grupę ryzyka i otrzymać zrównoważone zalecenia dotyczące monitorowania. Chociaż możesz przejść tylko wstępną rejestrację na stronie Nenaprasno.ru, będziesz pierwszy wiedzieć o uruchomieniu systemu.

Igor Merkulov

Doktor nauk medycznych, Kierownik Katedry Onkologii Kliniki K + 31

Od lat 70. Światowa Organizacja Zdrowia bada produkty rakotwórcze i umieszcza je w specjalnym katalogu. Specjaliści tradycyjnie podzielili takie produkty na pięć grup: rakotwórcze, bardzo prawdopodobne, że rakotwórcze, prawdopodobnie rakotwórcze, niesklasyfikowane jako rakotwórcze, nie rakotwórcze dla ludzi. W tym czasie lista ta obejmuje wiele produktów i substancji, z którymi osoba się kontaktuje. Tytoń, arsen, rtęć - na przykład, a lista jest wystarczająco długa. Nazywa się je rakotwórczymi, ponieważ przyczyniają się do rozwoju raka.

Nie mogę odnieść się do mojej praktyki medycznej, ale tylko do wyników międzynarodowych badań: pod koniec ubiegłego roku opublikowano pracę naukową, która wywołała powszechny rezonans wśród lekarzy, pacjentów, a także producentów wyrobów wędzonych. Ponad dwudziestu ekspertów z Komitetu Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia oświadczyło, że czerwone mięso, a także przetworzone produkty mięsne (tj. Kiełbasy i różne wędliny) zwiększają ryzyko raka jelita grubego. I nazwali te liczby: codzienne spożywanie 100 gramów czerwonego mięsa zwiększa ryzyko choroby o 17%, a codzienne spożywanie 50 gramów wędzonego mięsa zwiększa to ryzyko o 18% (są to kiełbasy, kiełbasy i różne wędliny).

Tak, istnieje opinia, że ​​przy długotrwałym spożywaniu czerwonego mięsa wzrasta ryzyko zachorowania na raka, ale błędem jest całkowite odrzucenie czerwonego mięsa: zawiera ono białko, magnez, a także witaminy B, których potrzebuje nasz organizm. Chodzi o to, że nie musisz go nadużywać i nie powinieneś spożywać diety wyłącznie na bazie mięsa i kiełbas. Szybkość spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa wynosi nie więcej niż 500 gramów na tydzień lub 70 gramów na dzień. Innymi słowy, jeśli jest gulasz wołowy lub kanapka z kiełbasą, nie oznacza to, że dana osoba natychmiast zachoruje na raka, ponieważ istnieje wystarczająca liczba przypadków, gdy wegetarianie zachorują na raka jelita grubego. Tak więc odrzucenie mięsa nie zapobiega rozwojowi tej choroby. Należy pamiętać, że rak jest połączeniem predyspozycji genetycznych i czynników behawioralnych, a jeśli możemy wykluczyć niektóre produkty z żywności, nie można wpływać na genetykę.

Obejrzyj wideo: Najbardziej rakotwórcze produkty z lodówki. Jak się chronić. (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej