Zjedz pytanie

Jak naprawdę szparagi robią po koreańsku?

Przy zamawianiu sushi w domu lub po prostu lunchu w restauracji panazjatyckiej wszyscy przynajmniej raz zauważyli w menu „koreańskie szparagi”. I wielu, wybierając tę ​​sałatkę, spodziewa się zobaczyć znajome zielone łodygi, a nie białe namoczone kawałki. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się od ekspertów, z czego faktycznie zrobione są te szparagi, w jaki sposób są przydatne i dlaczego nie należy się ich bać.


Aleksiej Belikow

Szef kuchni w ambasadzie żywności

Szparagi sojowe w koreańskim stylu to danie, które - jakkolwiek przewidywalne - jest bardzo szanowane i spożywane w dużych ilościach w Korei.

Szparagi sojowe są koloru białego i, nawiasem mówiąc, nie należą w żaden sposób do zwykłych szparagów, które znamy - gęstej zielonej łodygi. Wielu uważa, że ​​jest przygotowany z białej części tej rośliny, ale tak nie jest. Zasadniczo szparagi sojowe są z grubsza suchą bułeczką otrzymywaną z produktu sojowego fuju. Fuju - suszona piana, jest zbierana w procesie długotrwałego marszczenia mleka sojowego.

Przygotowuje się go dość łatwo: szparagi najpierw zanurza się w wodzie (co najmniej sześć godzin) - doprowadza się do stanu elastycznego, takiego jak plastelina. Szparagi są wyciągane, dobrze wyciskane w celu usunięcia nadmiaru wilgoci, a następnie marynowane od jednego dnia do dwóch. Skład marynaty: pół litra namoczonych szparagów, pół litra wody, dwie łyżki pieprzu, dwa ząbki czosnku, łyżka oleju sezamowego, łyżka octu.

Okazuje się osobne danie sałatkowe, w którym można na przykład dodać marynowane marchewki. Ponadto szparagi mogą nawet zastąpić kiełbasę w olivier: to doda pikanterii i smaku sałatce. Same szparagi sojowe są produktem bardzo niskokalorycznym, bogatym w minerały i minerały, co oznacza, że ​​szparagi można jeść w nieograniczonych ilościach.

Ale lepiej nie zapominać o stężeniu marynaty w szparagach: może wywoływać choroby przewodu pokarmowego.


Alan Skaev

technolog

Koreańskie szparagi sojowe nie są najczęstszym daniem na naszym stole. A jednak, przyjrzenie się temu bliżej, próba samodzielnego gotowania jest naprawdę tego warta. Postaram się rozwiać twoje obawy dotyczące egzotycznych dań zagranicznych.

Same szparagi sojowe (Chińczycy nazywają to fuju, a Japończycy nazywają je yuka) to wyjątkowy półprodukt, który jest przygotowywany z soi.

Proces przygotowania szparagów odbywa się zgodnie ze specjalną technologią: produkt jest uzyskiwany z mleka sojowego, które gotuje się, aż na jego powierzchni pojawi się film - fupi. Następnie jest zbierany i zawieszany, w wyniku czego uzyskuje wydłużony kształt i wysycha. Ten wysuszony produkt to fuju.

Nawiasem mówiąc, często słyszymy o mleku sojowym, ale większość nie ma pojęcia, co to naprawdę jest. Jest to soja, którą najpierw namacza się, a następnie nalega na wodę przez dwa do siedmiu dni, gotuje na średnim ogniu, a następnie miele i dekantuje. Produkt nie ma wyraźnego smaku ani zapachu. Będzie to jednak doskonała baza dla szparagów w koreańskim stylu. Lekkie danie o specyficznym smaku można przygotować w ciągu zaledwie jednego dnia: wieczorem moczyć szparagi w wodzie destylowanej, wysuszyć i zanurzyć w marynacie pieprzu, octu, czosnku rano, a kurkumę można dodać do koloru. To danie doda pikantnego akcentu zwykłemu jedzeniu, a pod względem użyteczności nie jest niczym gorszym od innych produktów, w tym dietetycznych. Oznacza to, że ta sałatka jest pożywna i ma mało kalorii.


Obejrzyj wideo: Masowo ODTWARZAMY mój stary TUTORIAL! Szparagi Lisie Piekło Mówiąc Inaczej (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu
Zarządzanie

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu

Jeśli bank po raz kolejny odrzucił wniosek kredytowy lub zatwierdził go, ale na mniejszą kwotę lub z powodu nierentownego oprocentowania, jest to okazja do zastanowienia się nad czystością historii kredytowej. Czasami możesz nie wiedzieć, że jest zepsuty. Życie wokół nauczyło się, jak identyfikować błędy w historii kredytowej i jak to naprawić.
Czytaj Więcej
Dlaczego klient może dostać się na czarną listę
Zarządzanie

Dlaczego klient może dostać się na czarną listę

Z tego powodu firmy uwzględniają klientów na czarnych listach Ruslan Gafurov dostawa do domu żywności ZakaZaka Nasza firma ma czarną listę i niestety jest okresowo aktualizowana. Działalność naszej firmy związana jest z dostarczaniem żywności, a z naszych usług korzysta codziennie kilka tysięcy klientów. Najczęściej są na czarnej liście dzieci w wieku szkolnym, które dla zabawy zamawiają pizzę dla swojego przyjaciela.
Czytaj Więcej
Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku
Zarządzanie

Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku

W tym roku towarzyszyły potężne zmiany polityczne i gospodarcze. Życie wokół sprawdzało, w jaki sposób wpłynęło to na wartość rosyjskich publicznych firm internetowych, a także startupów. Yandex 19 grudnia 2013 r. 13 mld USD 19 grudnia 2014 r. 5,7 mld USD Spadek 56% Leonid Delitsyn Finam Pierwszy powód tego spadku jest wspólny dla rosyjskiej gospodarki.
Czytaj Więcej