Zjedz pytanie

Dlaczego americano jest droższe od espresso?

Zauważyliśmy, że w wielu kawiarniach Americano jest droższe niż espresso, chociaż w rzeczywistości jest to to samo espresso rozcieńczone dużą ilością gorącej wody. Życie wokół poprosiło ekspertów z branży kawowej, aby powiedział, czy to normalne i dlaczego tak się dzieje.


Ramil Rzajew

szef kuchni-barista i główny technolog napojów międzynarodowej sieci kawiarni Doubleby

Espresso jest wizytówką każdej specjalistycznej kawiarni i kluczowym składnikiem większości przygotowywanych w niej napojów. Jakość użytego ziarna, poziom baristy, jego umiejętności zawodowe - wszystko to zgaduje doświadczony miłośnik kawy z pierwszym łykiem. Ale jeśli jako profesjonalista widzę, że menu Americano kosztuje znacznie więcej niż espresso, od razu myślę: „Czy warto tu pić kawę?”

Americano to przede wszystkim espresso rozcieńczone wodą. Goście, którzy są słabo zorientowani w przepisie, otrzymując dużą porcję, są skłonni zapłacić za to więcej. Popyt tworzy podaż, a faktyczne koszty kawiarni dla danego napoju nie wpływają bezpośrednio na ceny. Jednocześnie gość może zawsze zamówić osobno espresso i szklankę gorącej wody, aby rozcieńczyć ją własną konsystencją.

Moim zdaniem czarna kawa może być droższa tylko wtedy, gdy mówimy o ręcznych metodach parzenia z filtrem, gdy przygotowanie napoju zajmuje dużo więcej czasu i wysiłku. Na przykład metoda chario nie jest przypadkowo nazywana ceremonią kawy: wkładamy filtr do lejka, wlewamy kawę i cienki strumień gorącej wody, zaczynamy rozlewać tę kawę bardzo powoli. Rezultatem jest lekki, aromatyczny, przezroczysty napój. Właśnie dlatego sieć Doubleby nie ma amerykańskiej, ale różnorodnych alternatywnych rodzajów parzenia kawy.


Alexandra Tishchenko

Dyrektor Laboratorium Kawy

Oczywiście koszt americano od espresso nie jest szczególnie różny, ponieważ skład americano to espresso i woda. Na jedną porcję espresso (35-40 mililitrów napoju) w naszej kawiarni jest 18–19 gramów kawy. Nie gotujemy amerykańskiego. Nawet jeśli założymy, że woda w kawiarni jest z jakiegoś powodu droga (na przykład do gotowania używana jest specjalna woda butelkowana), różnica w kosztach nadal będzie wynosić grosz. Czasami Americano jest droższe niż espresso ze względu na objętość filiżanki. Na przykład w mililitrach Americano 340 i więcej potrzebna jest już podwójna porcja espresso. Jednak najczęściej różnica w cenie wynika z chęci zarobienia więcej. Americano to napój, który jest bardziej popularny w rosyjskich kawiarniach niż espresso, a często menu kawy jest jedyną opcją dla zwolenników czarnej kawy. Właściciele kawiarni kierują się więc zasadą „kup i tak” i ustalają cenę americano z maksymalną marżą.

Podczas gdy rozwój kultury kawy jest na wyciągnięcie ręki. Rynek stopniowo zwraca się w kierunku wysokiej jakości czarnej kawy, która jest alternatywą. Americano zaczyna znikać z menu kawiarni, zastąpione kawą filtracyjną lub partią-bru. Porcja czarnej kawy w naszej kawiarni, a także jedno espresso, to około 16-18 gramów na napój o objętości 220-260 mililitrów. Jednak, aby przygotować kawę filtracyjną, potrzebujesz osobnego sprzętu - lejków, czajników, ekspresu do kawy z filtrem, zbiornika do przechowywania kawy (na przykład parzenie partii jest przygotowywane w dużej objętości i butelkowane w ciągu godziny), podczas gdy Americano jest przygotowywany na klasycznym ekspresie do kawy. Ale kiedy dopiero zaczyna podbijać rynek i musi konkurować z USA, nie może kosztować więcej, ludzie po prostu go nie kupią. Tak więc zawyżona wartość Americano w kawiarniach jest zasadniczo korzystna dla rozwoju kultury kawowej w Rosji.Cover: B. i E. Dudziński - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: My Cafe: Playing at level 20 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Co zająć dziecko jesienią
Przewodnik

Co zająć dziecko jesienią

Poza sezonem, gdy spacerowanie jest nieprzyjemne i masz dość siedzenia w domu, możesz nauczyć się czegoś nowego: rozwijać roboty, rzeźbić z gliny, rysować lub rozumieć sztukę. Dla każdego dziecka tej jesieni jest coś dla każdego. Robotyka, elektrotechnika i wzornictwo przemysłowe w Roboshkoli W dni powszednie zajęcia w Roboshkoli odbywają się wieczorami, aw weekendy trwają prawie cały dzień, ale dzięki specjalnej technice gry nikt się nie przepracuje.
Czytaj Więcej
„Venus rag”: Jak obejrzeć wystawę sztuki povera w Ermitażu
Przewodnik

„Venus rag”: Jak obejrzeć wystawę sztuki povera w Ermitażu

16 maja w Pałacu Zimowym otwiera się wystawa „Arte Povera. Twórczy przełom” - obszerna i odkrywcza retrospekcja jednego z najważniejszych trendów we włoskiej sztuce drugiej połowy XX wieku. Termin „arte povera” (przetłumaczony z języka włoskiego jako „biedna sztuka”) został ukuty przez kuratora i krytyka sztuki Germano Celant w 1967 roku, próbując zdefiniować twórczość kilkudziesięciu włoskich autorów, którzy zbuntowali się niezależnie na różne sposoby sztuka przeciw amerykańskiemu minimalizmowi, proponująca zupełnie inny sposób rozumienia zjawisk świata przemysłowego.
Czytaj Więcej
Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie dzieci w samochodzie?
Przewodnik

Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie dzieci w samochodzie?

Zapytaliśmy pediatrę, ortopedę i specjalistę od produktów dla dzieci o to, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie zarówno w regularnych, jak i nagłych wypadkach. Frolov Pavel Aleksandrovich, pediatra Prywatna klinika dziecięca Shtulman Dmitry Alekseevich, chirurg ortopeda dziecięcy, kandydat nauk medycznych, Prywatna klinika dziecięca Olga Teslya, dyrektor sieci sklepów „Olant” Dlaczego potrzebuję fotelika samochodowego?
Czytaj Więcej
10 najpopularniejszych koktajli w Moskwie
Przewodnik

10 najpopularniejszych koktajli w Moskwie

Restauracja i bar Delikatesy Pedro Manhattan - 520 rubli 492 koktajli na miesiąc Składniki: Bourbon - 60 ml Sherry - 20 ml Angostura - 2 krople Bitter - 2 krople Ocet Sherry - 2 ml PET BARISHNIKOV, barman Delikatesy: „Współwłaściciel i szef kuchni wynaleźli koktajl Delikatesy Wiaczesław Lankin. To zwrot akcji w klasycznym Manhattanie.
Czytaj Więcej