Zjedz pytanie

Czy gość powinien wlewać wino do szklanki i dlaczego Americano jest droższe od espresso?

Przez cały rok odpowiadaliśmy na najciekawsze, najśmieszniejsze, a nawet głupie pytania na temat jedzenia. Poprosiliśmy ekspertów i poprosiliśmy o wyjaśnienie, dlaczego Americano jest droższe od espresso, czy to prawda, że ​​robusta to zła kawa, i czy to normalne, że owoce morza w restauracji zostały zamrożone. Publikujemy w jednym zbiorze najważniejsze pytania dotyczące żywności.


Dlaczego americano jest droższe od espresso?

Americano to espresso rozcieńczone gorącą wodą, ale często w wielu kawiarniach napój ten jest droższy. Dowiedzieliśmy się od ekspertów z branży kawowej, dlaczego tak się dzieje.

CZYTAJ

Czy wino powinno być nalewanew szklance z gościem?

W większości restauracji przy zamawianiu kieliszka (a nie butelki) wina gość otrzymuje już nalaną porcję. Zapytaliśmy przedstawicieli branży, czy jest to normalne i dlaczego wino najczęściej wylewa się poza dom.

CZYTAJ

Jak długo trwa wino otwarte?

Na wpół wypita butelka wina po gościach nie jest niczym niezwykłym. Jak długo przechowywane jest otwarte wino, co zrobić z nieskorowanym winem musującym i jak przedłużyć życie wina, odpowiadają eksperci od wina i sommelierzy.

CZYTAJ

Czy to prawda, że ​​robusta jest wskaźnikiem złej kawy?

Istnieją dwa rodzaje kawy: arabika i robusta. Tylko pierwsza jest najwyższą kategorią, ale wielu producentów nadal pracuje z drugim rodzajem ziarna. Dowiedzieliśmy się, czy robusta w składzie jest wskaźnikiem złej kawy.

CZYTAJ

Czy mrożone owoce morza w restauracji są w porządku?

Mrożone owoce morza w domu to norma, ale czy mrożone owoce morza są akceptowane w restauracji? Powiedz szefom kuchni i właścicielom restauracji rybnych.

CZYTAJ

Jak punkty na kortach i rynkach spożywczych znajdują i zwracają naczynia?

Rok 2018 upłynął pod znakiem boomu na sądy i rynki zbytu. Ponad trzy tuziny różnych narożników można zmieścić na jednej platformie, a każda z nich ma swoje własne naczynia. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób punkty na food courtach znajdują swoje dania i kto to śledzi.

CZYTAJ

Obejrzyj wideo: Wino z Serwatki Białkowej dla Sportowców - Wino z Supli - Nie ma lipy - energia! (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu
Zarządzanie

Jak zrozumieć, dlaczego nie udzielają kredytu

Jeśli bank po raz kolejny odrzucił wniosek kredytowy lub zatwierdził go, ale na mniejszą kwotę lub z powodu nierentownego oprocentowania, jest to okazja do zastanowienia się nad czystością historii kredytowej. Czasami możesz nie wiedzieć, że jest zepsuty. Życie wokół nauczyło się, jak identyfikować błędy w historii kredytowej i jak to naprawić.
Czytaj Więcej
Dlaczego klient może dostać się na czarną listę
Zarządzanie

Dlaczego klient może dostać się na czarną listę

Z tego powodu firmy uwzględniają klientów na czarnych listach Ruslan Gafurov dostawa do domu żywności ZakaZaka Nasza firma ma czarną listę i niestety jest okresowo aktualizowana. Działalność naszej firmy związana jest z dostarczaniem żywności, a z naszych usług korzysta codziennie kilka tysięcy klientów. Najczęściej są na czarnej liście dzieci w wieku szkolnym, które dla zabawy zamawiają pizzę dla swojego przyjaciela.
Czytaj Więcej
Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku
Zarządzanie

Jak zmieniła się wartość firm internetowych w tym roku

W tym roku towarzyszyły potężne zmiany polityczne i gospodarcze. Życie wokół sprawdzało, w jaki sposób wpłynęło to na wartość rosyjskich publicznych firm internetowych, a także startupów. Yandex 19 grudnia 2013 r. 13 mld USD 19 grudnia 2014 r. 5,7 mld USD Spadek 56% Leonid Delitsyn Finam Pierwszy powód tego spadku jest wspólny dla rosyjskiej gospodarki.
Czytaj Więcej