Etyka

Czy rodzice mogą komentować, jeśli ich dzieci krzyczą głośno?

Redaktorzy „Life” zauważyli, że nasi czytelnicy są zainteresowani nie tylko życiem miejskim, modą, jedzeniem i planami na weekend. Nasza społeczność często omawia złożone problemy etyczne. Nie pozostawiliśmy tego bez opieki: teraz Życie wokół odpowiada na takie pytania z pomocą ekspertów w dziedzinie etyki, psychologii i socjologii. W nowym wydaniu rozumiemy, czy można skierować uwagę do rodziców, jeśli ich dzieci będą przeszkadzać innym.

Alexander Borzenko

dziennikarz, ojciec wielu dzieci

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od okoliczności. Dzieci mogą krzyczeć na różne sposoby: jedno dziecko jest łzawiące i nie pomaga, bo boli go brzuch. W tym przypadku skomentowanie jest moim zdaniem głupie. Można zapytać, czy to dziecko jest duszone, ale komentowanie jest bezcelowe. To inna kwestia, czy o poranku doszło do pewnego rodzaju całkowitego szaleństwa: na przykład dzieci organizują zawody w chodzeniu po torbach. Tak przyszedł do nas sąsiad z dołu. Nie organizowaliśmy biegania w workach, ale było to wspaniałe rodzinne wakacje, dzieci przyjechały. Oczywiście krzyczeli. W takich sytuacjach warto tylko uprzejmie ostrzec sąsiadów o tym wydarzeniu.

Jeśli lecisz samolotem, dziecko krzyczy, a rodzice nie zwracają uwagi, mogą to być różne przyczyny. Na przykład dziecko ma histerię, ponieważ boi się latać. A jeśli rodzice spróbują go szybko i mocno uspokoić, dla niego może stać się jeszcze bardziej stresujący. W takim przypadku nie powinieneś komentować, ale możesz zapytać, czy możesz jakoś pomóc. Co więcej, jeśli rodzice się tym nie przejmują, nie ma sensu komentować: najprawdopodobniej po prostu cię wyślą. Osobiście nigdy nie poszedłbym do rodziców, których dzieci krzyczą głośno. Zawsze wolę po prostu włączyć głośniej muzykę.

Na prośbę Life around, Levada Center przeprowadziło ankietę wśród 800 osób w 134 osadach 46 regionów Rosji. Na pytanie „Czy uważasz, że dopuszczalne jest komentowanie rodziców, których dziecko głośno krzyczy w miejscu publicznym, przeszkadzając innym?” respondenci odpowiedzieli w następujący sposób:

77 %

uważają to za dopuszczalne

22 %

nazwał to niedopuszczalnym

1 %

wstrzymał się

W grupie wiekowej powyżej 55 lat rozkład odpowiedzi jest następujący:

83 %

uważają to za dopuszczalne

16 %

nazwał to niedopuszczalnym

1 %

wstrzymał się

W grupie wiekowej od 18 do 24 lat respondenciodpowiedział tak:

71 %

uważają to za dopuszczalne

28 %

nazwał to niedopuszczalnym

1 %

wstrzymał się

Alexey Grazhdankin

Zastępca Dyrektora Centrum Levada

Większość Rosjan to konserwatywne i mile widziane działania mające na celu przestrzeganie norm społecznych. Jeśli ktoś robi coś, co oburza innych, czy to krzyczące dzieci, czy artystyczne stwierdzenie, które obraża uczucia konserwatywnej części populacji, należy to w jakiś sposób powstrzymać. Przynajmniej wyrażaj swoją opinię i staraj się wpływać na to zachowanie.

Ponad trzy czwarte respondentów twierdzi, że wolno komentować rodziców, których dzieci głośno krzyczą. W większym stopniu osoby starsze są do tego przekonane. Wśród emerytów 83% uważa, że ​​takie komentarze mogą być dopuszczalne. Wśród młodych ludzi ten trend jest mniej wyraźny: generalnie rzadziej podzielają tradycyjne wartości. Niemniej jednak ogólnie zarówno starsze pokolenie, jak i młodzi wierzą, że takich uwag można dokonać.

Anna Zaitseva

psycholog

Jeśli dziecko po prostu źle się zachowuje z powodu braku edukacji, wówczas należy poprosić rodziców, aby go uspokoili. Lepiej to zrobić bez udawania się do osoby, w przeciwnym razie może to spowodować gwałtowną reakcję, ponieważ rodzic w tym momencie również ma trudności. Możesz pomóc z dobrą radą lub osobiście zaangażować się w proces uspokojenia, jeśli rodzic jest zdezorientowany i bezradny.

Nie możesz interweniować, jeśli jest jasne, że proces edukacji trwa. Na przykład, gdy dziecko ma napad złości, a rodzic nie próbuje go pociągnąć, nie krzyczy ani nie pociesza, ale spokojnie czeka, aż się uspokoi. Czasami robią to, aby dziecko nie uzyskało wzoru zachowania, kiedy może uzyskać jakąś korzyść za pomocą histerii. Cóż, jeśli inni rozumieją, że jest to moment edukacyjny.

Ciągłe nękanie dziecka, często od zera, zapobiega rozwojowi jego osobowości. W Rosji dziecko od urodzenia wpada w ogromny system zakazów rodzicielskich, a na przykład w Japonii dzieciom w wieku poniżej siedmiu lat nie wolno w ogóle niczego zabronić. Zahamowania emocjonalne (na przykład „chłopcy nie powinni płakać”) mogą prowadzić do głębokich zaburzeń osobowości i uczynić dziecko neurotycznym. Emocje muszą być wyrażane, ale w konstruktywny sposób. Niestety w naszej kulturze dzieci w ogóle się tego nie uczą. Wcześniej, zaszczepiając maniery i nauczając uprzejmości, dziecko uczyło się nie tylko tego, jak zachować się w społeczeństwie, ale także, jak wyrażać swoje pragnienia i uczucia. Teraz niestety nie zwracają na to uwagi.

Pomoc w przygotowaniu materiału: Daria Masłowska

Obejrzyj wideo: Ciumkaj loczki: PIELĘGNIARKI (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Zaplanuj dla przyjemności
Dobry nawyk

Zaplanuj dla przyjemności

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - o tym, dlaczego ważne jest dodawanie do pamiętnika nie tylko spotkań roboczych, ale także małych (i dużych) przyjemności. Anastasia Derbasova, redaktor naczelna Huntflow W ciągu ostatnich kilku lat dużo pracowałem i aby nie stracić zmysłu obciążenia, wymyśliłem własny motywator: „Płonący termin nie przeszkadza hedonizmowi”.
Czytaj Więcej
Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie
Dobry nawyk

Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Masza Shatalina, redaktorka sekcji „Dom” i „Dzieci” Wszyscy wiedzą o tym, że w weekend trzeba całkowicie się przełączyć, zrelaksować i odzyskać jak najwięcej przed nowym tygodniem pracy. Ale często sobotę i niedzielę spędza się na sprzątaniu domów, przeglądaniu i przeładowywaniu rzeczy oraz zakupach artykułów spożywczych w supermarkecie.
Czytaj Więcej
Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Noś kosmetyki w próbnikach
Dobry nawyk

Noś kosmetyki w próbnikach

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś rozumiemy, jak złożyć przydatną i kompaktową kosmetyczkę na każdą okazję, minimalizując jej zawartość. Tekst Julia Radkevich Ekaterina Slyadneva autorka kanału telewizyjnego Beauty for 300 Nie bój się prosić o próbki narzędzi, które lubisz.
Czytaj Więcej