Etyka

Czy warto opowiadać homofobicznym rodzicom o ich orientacji homoseksualnej?

Redaktorzy „Życie wokół” kontynuują rubrykę „Etyka”, w której rozumiemy różne kwestie etyczne. W nowym numerze - o dialogu ludzi z gejami i ich rodzicami.

 

Wiaczesław Moskwiczowicz

psycholog, konsultant rodzinny

Wszystko bardzo zależy od sytuacji w rodzinie, nie można dać uniwersalnej recepty. Poinformowanie rodziców o swojej nietradycyjnej orientacji może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla wygody, ale także dla zdrowia psychicznego i życia ludzkiego. Niemniej jednak pytanie dotyczy bardziej pozycji rodziców i tego, czy są gotowi usłyszeć o niekonwencjonalnej orientacji swoich dzieci.

Jeśli mówimy o osobie dorosłej, lepiej poinformować o swoim wyborze, niezależnie od jej stosunku do tego tematu. Otwarte życie jest znacznie łatwiejsze niż ukrywanie tej czy innej części swojego życia. Ale ze względu na przekonanie, że dorośli mogą spotkać wielu z nich, takie odkrycie dla ich rodziców wydaje się bardzo trudne lub prawie niemożliwe. Jeśli dana osoba ma możliwość samodzielnego życia, jej wytrysk może doprowadzić do rewizji jego poglądów na życie ze starszego pokolenia. Znam organizację rodziców, których dzieci zgłosiły swoją orientację homoseksualną. Teraz walczą o swoje prawa: przeszli przez zaskoczenie i zaprzeczenie, zaakceptowali dzieci takimi, jakie są.

Sytuacja nastolatków o heterogenicznej orientacji jest bardziej skomplikowana: są poddawani naciskom rodziców na całym świecie, w szczególności w naszym kraju. Jeśli stanie się to znane innym osobom, istnieje ryzyko, że dziecko może napotkać elementy zastraszania. Jeśli w tej sytuacji nie otrzyma wsparcia nawet od krewnych, będzie ryzyko nie tylko problemów psychologicznych, ale także samobójstwa. Obecnie największy odsetek samobójstw ma miejsce wśród nastolatków gejów. Dlatego gdy pojawia się pytanie, czy powiedzieć rodzicom o swoim wyborze, czy nie, nastolatki powinny zachować zdrowy rozsądek. Jeśli istnieje założenie, że rodzic, dowiedziawszy się o cechach dziecka, stanie się kolejnym elementem presji, nie trzeba go wzywać do przejścia przez tę sytuację. Ale czasami otwartość prowadzi do dialogu: rodzic, zdając sobie sprawę, że nie jest to rzeczywistość medialna, ale rzeczywistość, która dotyczy jego rodziny, może złagodzić jego twardą postawę lub zwrócić się do specjalistów. Podczas gdy większość rodziców ma trudności z zaakceptowaniem heteroseksualnego wyboru nastolatków. Często zwracają się do psychologów z prośbą o zmianę orientacji seksualnej swojego dziecka, pracowałem z takimi przypadkami. Ale jeśli rodzice nie będą gotowi zaakceptować cech swoich dzieci, staną przed faktem, że będą kłamać.

Karina Pipia

socjolog Centrum Levada

W społeczeństwie rosyjskim dominują raczej sztywne postawy wobec przedstawicieli społeczności LGBT. Tak więc, przeciw rejestracji małżeństw osób tej samej płci i adopcji dzieci przez osoby o orientacji homoseksualnej, ponad 80% respondentów jest przeciwnych. Jednocześnie wśród Rosjan, którzy mają przyjaciół wśród osób LGBT i mają pojęcie o tym ruchu, negatywne oceny są nieco mniej wyraźne niż wśród tych, którzy nic nie wiedzą o tej społeczności.

Ankieta „Levada Center”

Czy osobiście uważasz, że homoseksualizm jest ...

37 %

choroba do leczenia

26 %

wynik złego rodzicielstwa, rozwiązłości, złego nawyku

13 %

wynik uwodzenia (w rodzinie, na ulicy, w zamkniętej instytucji)

11 %

nadawana od urodzenia orientacja seksualna, która ma takie samo prawo do istnienia jak orientacja heteroseksualna

14 %

trudno odpowiedzieć

Czy uważasz, że homoseksualiści powinni (dystrybucja odpowiedzi w zależności od poziomu wykształcenia respondentów) ...  

Wyżej

Średnia

Poniżej średniej

Ścigać

zgodnie z prawem

12 %

19 %

22 %

Treat

43 %

37 %

28 %

Pomóż im żyć z godnością

7 %

7 %

11 %

Odejdź

sam

26 %

26 %

22 %

Trudno odpowiedzieć

12 %

12 %

17 % 

Wysoki poziom ksenofobii w stosunku do „innych” jest często interpretowany jako wynik braku wiedzy o przedmiocie i doświadczeniu osobistej interakcji, to znaczy nawiązanie kontaktu zwiększa lojalność wobec grupy lub jej przedstawicieli, zmniejszając poziom wrogości.

Rodzice, z jednej strony, dowiadując się o tym, jak się wyplenić, mogą najpierw próbować wpłynąć na dziecko, aby zmienić ich dewiacyjne zachowanie, ich zdaniem, na „normalne”: 37% Rosjan jest przekonanych, że należy traktować homoseksualistów. Z drugiej strony będą zmuszeni „zagłębić się w problem”, jednocześnie ucząc się o przemocy fizycznej i dyskryminacji, jakiej mogą doświadczać ich dzieci. W takiej sytuacji będą musieli całkowicie lub częściowo porzucić stereotypowe myślenie antygejowskie i spojrzeć na problem przez pryzmat osobistych doświadczeń, co sprawia, że ​​oceny są mniej jednoznaczne.

 

Gulnara Sultanova

reżyser

Międzynarodowy Festiwal Filmowy LGBT „Obok siebie”,

koordynator

Organizacje LGBT „Wyjdź”

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W każdym razie otwartość na siebie, krewnych i świat jest wskaźnikiem zdrowej osobowości psychologicznej. Żyć cały czas w ukryciu, w obawie, że ktoś się dowie, jest bardzo silnym stresem dla osoby. Każda społeczność LGBT musi zrozumieć, że jest zdrowsza, spokojniejsza i łatwiejsza do otwarcia. Ale jak osiągnąć tę otwartość? Tutaj wszystko jest bardzo indywidualne. Jeśli jestem pewien, że po wyjściu moich rodziców, rodzice mnie zabiją, oddadzą mnie lekarzom, odmówią wsparcia, takiego jak wsparcie finansowe, lub wypędzą mnie z domu, oczywiście nie powinieneś się spowiadać. Ale możesz powoli przygotować rodziców, aby stali się bardziej otwarci na ten temat: udzielaj informacji na ten temat, dyskutuj o filmach, w których są geje i lesbijki, przedstawiaj ich przedstawicielom społeczności LGBT. Rodzice, jak wszyscy ludzie, pochłaniają to, co wylewa się na nas z telewizji, wszystko, co przychodzi do nas z odległych represyjnych lat sowieckiej historii. W związku z tym starsze pokolenie ma pomysł, że bycie homoseksualnym jest niezdrowe, złe, przestępcze. Dlatego warto edukować tych, których chcesz wyznać. Nie myśl: „Jeśli tak jestem, cały świat musi mnie przyjąć”. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, by się spermy, nigdy się nie wydarzy.

Obejrzyj wideo: Jak w Polsce wygląda życie TĘCZOWYCH RODZIN? 7 metrów pod ziemią (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Artplay organizuje festiwal surfowania Endless Summer
Ciekawe

Artplay organizuje festiwal surfowania Endless Summer

Festiwal kultury surfowania Endless Summer odbędzie się w Artplay Design Center w dniach 1 i 2 sierpnia. Organizatorzy wydarzenia mówili o tym wokół Life. Miejsce festiwalu zostanie podzielone na strefy tematyczne: zaimprowizowaną stację surfowania, scenę muzyczną, kącik gastronomiczny, rynek, salon kosmetyczny i strefę relaksu.
Czytaj Więcej
Jak minął Dzień Restauracji w Moskwie, Kijowie i Petersburgu
Ciekawe

Jak minął Dzień Restauracji w Moskwie, Kijowie i Petersburgu

18 maja w Rosji i na Ukrainie odbył się pierwszy Dzień Restauracji - festiwal dla amatorskich szefów kuchni i tych, którzy chcą spędzić cały dzień na świeżym powietrzu, rozdając wszystkim domowe posiłki. Istotą akcji jest to, że każdy zarejestrowany na oficjalnej stronie internetowej może otworzyć kawiarnię na jeden dzień: na dziedzińcu domu, na ulicy lub w parku.
Czytaj Więcej
Do wynajęcia sklep FOTT przy Dmitrovsky Lane
Ciekawe

Do wynajęcia sklep FOTT przy Dmitrovsky Lane

Lokale sklepu odzieżowego i obuwniczego FOTT przy ulicy Dmitrovsky są wynajmowane. O tym życiu wokół powiedziało źródło zaznajomione z sytuacją. „FOTT siedzi teraz w tym pokoju w porozumieniu. Jeśli pojawi się nowy najemca, opuści on teren do końca listopada. Ale ogólnie chcą pozostać w jednej części sklepu.
Czytaj Więcej