Etyka

Jak odmówić obsesyjnym ludziom?

Wielu ma do czynienia z natrętnymi ludźmi - zazwyczaj są przyjaźni, ale bardzo uporczywie czegoś od nas chcą. Życie wokół rozumie, jak grzecznie odmówić takim osobom, jeśli spełnienie ich nieoczekiwanych próśb i wymagań nie jest uwzględnione w twoich planach.

 

Denis Lunev

psycholog, trener biznesu

Najbardziej znanym sposobem rozwiązania tego problemu jest „I-message”. Ten rodzaj komunikacji jest używany w celu wyrażenia swojego stosunku do osoby i sytuacji bez konieczności przechodzenia do innej osoby. Wykonaj kilka kolejnych kroków.

Krok pierwszy: Opisz sytuację tak, jak ją widzisz. Na przykład „Kiedy dzwonią do mnie 20 razy dziennie ...” lub „Gdy oczekują ode mnie, że nie mogę dać ...”. W tym momencie zaimek „ty” nie powinien brzmieć.

Drugi krok to opowieść o twoich uczuciach, emocjach, uczuciach na temat tego, co powiedziałeś w pierwszym kroku. Na przykład: „Jestem strasznie zdenerwowany”, „Mam poczucie winy” lub „To staje się dla mnie bardzo nieprzyjemne”.

Trzeci krok to opowieść o twoich pragnieniach: „Nie chcę znów odbierać telefonu”, „Chcę ciszy i spokoju”, „Chcę się ukryć”.

Jeśli pierwsze trzy kroki zostaną podjęte szczerze, uprzejmie, ale bezpośrednio, podejmą odpowiednie działania i przygotują się na czwartą wiadomość - konkretną propozycję. Tak więc ostatni krok: „... dlatego proszę, abyś dzwonił nie częściej niż raz na dwa dni” lub „... proszę, nie dawaj mi więcej prezentów”.

Ważne jest, aby podczas rozmowy mówić tylko o sobie, swoich uczuciach i reakcjach. Wtedy nie krzywdzisz partnera, ale jednocześnie wyraźnie zaznaczasz swoje nastawienie i pragnienia.

 

Tatyana Weiser

Wykładowca filozofii i etyki, wydział filozoficzno-socjologiczny, RANEPA

Ludzie obsesyjni mogą mieć tępe poczucie granicy: mogą nie wyróżniać cię jako wartościowej jednostki, ale po prostu wylewają swoje uczucia i myśli na zewnątrz, wykorzystując cię jako wolny zasób uwagi. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że twój czas i przestrzeń życiowa należą przede wszystkim do ciebie i masz pierwsze prawo do rozporządzania nimi. Narzucając się, człowiek jakby powiedział ci: „Zrobię więcej czasu, przestrzeni i uwagi niż pozwolę ci zrobić to sam”. Nie ma powodu, aby dać mu takie prawo.

Ponadto, natrętni ludzie nie mogą sobie wyobrazić siebie w podobnej sytuacji, a gdyby byli w tym miejscu, być może nie chcieliby tego. Na przykład nie chcieliby marnować czasu na rzeczy, które są nieciekawe lub wydają się bez znaczenia. Nie trzeba chronić swoich złudzeń w tym zakresie.

Najczęściej obsesyjni ludzie uważają, że nie można im odmówić. I nie możesz im odmówić, ponieważ nie jesteś absolutnie pewien, że trzeba to zrobić, i boisz się kogoś obrazić. Musimy jasno przedstawiać nasze wartości i cele w życiu. Jeśli zdefiniowałeś je dla siebie, rozumiesz, że czas jest raczej ograniczonym zasobem. Możesz wydać to na bzdury lub zrealizować ważne dla Ciebie projekty. Kiedy zdasz sobie sprawę z granic swoich i innych i nauczysz się cenić tę przestrzeń życiową, wszystko się ułoży. Wyrażasz się bardziej pewnie, a słodki i nachalny poczujesz w tobie wystarczającą siłę umysłu i wolę ominięcia.

Są też proste sztuczki retoryczne - grzecznym, spokojnym i pewnym siebie tonem powiedz: „Przepraszam, teraz nie mam czasu na rozmowę”, „Przepraszam, teraz jestem zajęty ważną sprawą”, „Dziękuję, nie potrzebujemy waszych usług”, „Przepraszam, ja nie jestem zainteresowany tym tematem, „„ Niestety ten format / tryb komunikacji mi nie odpowiada ”. A czasem warto po prostu przestać reagować na wyrażone działania komunikacyjne, na przykład przerwać korespondencję lub nie odbierać połączeń telefonicznych, aby osoba przestała postrzegać Cię jako potencjalnego adresata.

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej