Etyka

Jak poprosić o spłatę zadłużenia?

Życie wokół wciąż odpowiada na etyczne pytania obywateli. Tym razem nauczyliśmy się od ekspertów, jak prosić o spłatę długu.

Tatiana Nikołajewa

konsultant ds. etykiet i protokołów biznesowych

Zgodnie z zasadami etykiety pożyczanie jest nieprzyzwoite. Kiedy zostaniesz poproszony o pożyczenie pieniędzy, musisz podać taką kwotę, że nie będzie szkoda stracić. Jeśli dłużnikami są przyjaciele, krewni lub bliscy znajomi, można oczekiwać od nich pieniędzy w nieskończoność. Niemniej jednak etyczne będzie grzeczne odwoływanie obowiązku dwa lub trzy razy. Jeżeli po tym sytuacja się nie zmieni, sprawę rozstrzyga sąd.

 

Maria Rudakova

psycholog

Jeśli nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, musisz rozpocząć negocjacje z dłużnikiem, aby zagłębić się w sytuację i dowiedzieć się, dlaczego dana osoba to robi. Po tym warto poprosić go o spłatę długu przynajmniej w małych ratach. Może to być przydatne szkolenie.

Zdolność lub niemożność żądania zwrotu długu jest związana z naszą chęcią odzyskania pieniędzy. Moim zdaniem, tylko połowa odpowiedzialności za niespłacenie długu spoczywa na dłużniku, druga połowa - na tym, który pożyczył. Czasami osoba, nie wiedząc o tym, psychologicznie stwarza sytuacje, w których nie zwraca pieniędzy. W rzeczywistości może nie chcieć ich zabrać.

Ponadto często ludzie boją się żądać zwrotu długu. Jest tu element masochizmu: cierpię, ponieważ nie zwracają mi pieniędzy. Za cierpieniem kryje się pragnienie współczucia. Tacy ludzie z reguły mylą litość i miłość.

Często niezdolność do przypominania innym o obowiązku wiąże się z poczuciem winy i niechęcią do niepokojenia. Proszenie o spłatę długu może być również niewygodne dla osoby, która ma podświadome poczucie winy z powodu niektórych wydarzeń z przeszłości. Osoba płaci więc za to uczucie. Jeśli zrozumie, że nie otrzymuje pieniędzy, ale nic nie robi w tym samym czasie, najprawdopodobniej na nieświadomym poziomie należy mu się winien.

 

Andrey Vlas

Finansowy Rzecznik Praw Obywatelskich Rosyjskiego Stowarzyszenia Antykolektorów

Jeśli przyjaciele, krewni lub po prostu znajomi nie spłacają długów, musisz ubiegać się o swoje pieniądze zgodnie z prawem. Oznacza to, że należy złożyć wniosek w kolejności przedprocesowej. Gdy dłużnik nie odpowie na takie oświadczenie w ciągu miesiąca, pozew jest już składany w sądzie. Dokumenty potwierdzające istnienie długu są do niego dołączone. W przypadku pozytywnej decyzji sądu powództwo wykonawcze jest przekazywane komornikowi, a on wysyła dłużnikowi wezwanie. Jeżeli dłużnik zacznie unikać, komornik może skorzystać ze wszystkich prawnych instrumentów nacisku: aresztowania, zakazu opuszczania kraju lub ścigania za niewykonanie orzeczenia sądu.

Należy to zrobić we wszystkich przypadkach - niezależnie od tego, kto jest ci winien. Wszystkie inne działania w takiej sytuacji są uważane za nielegalne. Jedynym zastrzeżeniem jest rosyjska mentalność. W Rosji w takich sytuacjach są przyzwyczajeni do zrozumienia pojęć: dyskutowania o problemie, walki, ale nie pójścia na rozprawę. Korzystanie z usług prawnych nie jest dla nas zwyczajowe. Dlatego pozasądowa windykacja należności jest szeroko rozpowszechniona w Rosji, a agencje windykacyjne kwitną.

Obejrzyj wideo: Jak Wyjść z DŁUGÓW Inwestuj we WŁASNY DŁUG - Sławomir Śniegocki (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej