Etyka

Czy warto powiedzieć osobie, że pietruszka utknęła w jego zębach?

Każdy przynajmniej raz w życiu znalazł się w niezręcznej sytuacji: rozmawiasz z osobą i zauważasz, że coś jest z nią nie tak: resztki jedzenia utknęły w zębach, makijaż zniknął lub mucha była rozpięta. Życie wokół nauczyło się, jak właściwie zachowywać się w takiej sytuacji zgodnie z zasadami etykiety.

Alena Gil

specjalista ds. etykiet i protokołów

Osoba może i powinna nawet powiedzieć, że ma otwartą muchę lub natkę pietruszki w zębach. Ale w tej materii jest kilka niuansów: wszystko zależy od tego, gdzie jesteś i jaka osoba jest przed tobą. Trzeba zdecydować, co jest dla niego bardziej nieprzyjemne: usłyszeć od ciebie takie wieści lub stanąć i oczernić wszystkich.

Jeśli zauważysz, że ktoś ma brudny rękaw lub spodnie są brudne, nie możesz tego zgłosić - osoba przeżyje, to nie jest śmiertelne dla jego dumy. Ale jeśli zrozumiesz, że wada jest niedorzeczna dla innych i upokarzająca dla twojego odpowiednika, to oczywiście powinieneś powiedzieć mu o tym tak szybko, jak to możliwe, ale w delikatnej formie. Jeśli jesteś w towarzystwie, możesz zasugerować swoim oczom, że dana osoba ma coś złego w wyglądzie, powiedzieć, aby nikt nie słyszał, lub poprosić go, aby poszedł z tobą na chwilę do innego pokoju. Mówienie o niedociągnięciach jest w ogóle uważane za nieetyczne.

Jeśli idziesz ulicą i pojawia się osoba, która jest w bałaganie z ubraniami, zgodnie z zasadami etykiety, powinieneś podejść do niego, zilustrować to delikatnymi wyrazami i, nie czekając na podziękowanie, idź dalej. W miejscu publicznym lepiej powiedzieć o takim problemie szeptem, jeśli to możliwe, do ucha. W przeciwnym razie człowiek może iść cały dzień w absurdalnej formie, a wieczorem, po powrocie do domu, zdenerwowany, że nikt go przed tym nie ostrzegł.

Trudniej jest zgłosić brak pojawienia się osoby wysokiej rangi. Z reguły tacy ludzie są otoczeni orszakiem, tylko przez niego i warto przekazać, że pierwsza osoba nie ma się dobrze z ubraniami lub, powiedzmy, kudłymi włosami od wiatru.

Maria Rudakova

psycholog

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Nie chodzi o to, czy mówić człowiekowi o jego niedoskonałości, ale jakie znaczenie mentalne kryje się za tym działaniem. Po pierwsze, taka uwaga może być interpretowana jako deprecjacja pięknej osoby w naszym rozumieniu. Nie staje się dla nas tak ważne, gdy mówimy, że coś utknęło w jego zębach. Po drugie, zgłaszanie niedoskonałości może stanowić problem. W takim przypadku informacje muszą być przekazywane w sposób cichy, uprzejmy i przyjazny. Po trzecie, takie działanie może wskazywać na naszą niezdolność do znoszenia niedoskonałych ludzi w pobliżu. Ktoś nawet nie zauważy pietruszki w zębach ani otwartej muchy, a ktoś skoncentruje na tym swoją uwagę. Wreszcie, wskazówka dla osoby, że coś jest nie tak z jego wyglądem, może być związana z zasadami etykiety i naszym zrozumieniem społecznie akceptowanych norm. Wszystko to zależy od wielu czynników, które wpływają na osobę we wczesnym dzieciństwie i nabierają bardziej dojrzałych form z wiekiem. Ponadto intonacja, z którą zgłaszasz wadę, jest bardzo ważna: można ją obrazić, wesprzeć i zdyskontować.

Obejrzyj wideo: Czy warto powiedzieć narcyzowi kim jest? (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej