Etyka

Co jeśli wiesz o romansie nauczyciela i ucznia?

W tym tygodniu dziennikarka Jekaterina Krongauz powiedziała na swojej stronie na Facebooku, że przez 16 lat nauczyciel historii w moskiewskiej szkole utrzymywał relacje ze swoimi uczniami. Pomimo tego, że wielu nauczycieli i uczniów wiedziało o tym, nie podjęto żadnych działań. Według dziennikarza kilkakrotnie próbowała opisać tę historię w prasie, ale jej koledzy, którzy również ukończyli tę szkołę, poprosili ją, aby tego nie robiła. Jednak niedawno bezimiennym rodzicom udało się zwolnić nauczyciela.

Z komentarzy do postu Krongauza jasno wynika, że ​​mówimy o jednej z najbardziej prestiżowych szkół fizyki i matematyki w Moskwie - nr 57 - oraz nauczycielu Borisie Meyersonie, który opuścił poprzednią pracę miesiąc temu.

Historia wywołała ożywioną dyskusję: niektórzy oskarżyli nauczyciela pedofilii (chociaż przypuszczalnie miał on relacje z uczniami liceum, którzy osiągnęli już wiek zgody seksualnej - 16 lat) i poprosili o pociągnięcie administracji szkoły do ​​odpowiedzialności, inni zalecili, aby brudna bielizna była trzymana z chaty i trzymana reputacja „najlepszej szkoły w mieście”.

Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, jak etyczny i uzasadniony jest związek między nauczycielem a uczniem i co zrobić, jeśli byłeś świadkiem takiego związku.


Opinia nauczyciela

Dmitrij Martynenko

nauczyciel fizyki, zastępca rady miejskiej rejonu Łomonosowa w Moskwie

Nawet jeśli uczeń osiągnął wiek zgody seksualnej, taki związek jest całkowicie nieetyczny. Aby uregulować takie sytuacje, wystarczające wymagania dotyczące poziomu cech moralnych nauczyciela. Kodeks pracy zawiera osobną klauzulę dotyczącą zwolnienia z pracy w przypadku niemoralnego działania. Nie jestem językoznawcą i nie potrafię powiedzieć, co dokładnie oznacza to sformułowanie. Ale stosunek seksualny między nauczycielem a uczniem dokładnie pasuje do tego punktu, więc możesz od razu odrzucić takie rzeczy. Jednocześnie, z mojego punktu widzenia, jeśli wiesz o takim związku, lepiej nie wchodzić w taką sytuację. Ale jeśli padniesz ofiarą prześladowania, powinieneś natychmiast skontaktować się ze szkołą lub organami ścigania.

Jeśli chodzi o instytucje szkolnictwa wyższego, nadal mamy podział w naszym kraju: szkoła pełni funkcję edukacyjną, a uniwersytet zapewnia jedynie określoną wiedzę i umiejętności. Zasadniczo zakaz relacji między nauczycielami a uczniami w szkołach wyższych prawdopodobnie nie jest zbyt dobry. Ale jeśli mówimy o sytuacji, w której ocena konkretnego ucznia zależy od konkretnego nauczyciela i łączy ich relacja, to jest to klasyczny konflikt interesów. I to w zasadzie nie podlega karze, ale ogólnie ma zły wpływ na obiektywizm. Podobna sytuacja nie powinna wynikać z kwalifikacji zawodowych nauczyciela, ale jeśli już tak się stało, konieczne jest rozwiązanie konfliktu. Na przykład zmień nauczyciela w grupie.

Opinia psychologa

Evgeny Osin

Profesor nadzwyczajny, Wydział Nauk Społecznych i członek Wydziału Psychologii, Wyższa Szkoła Ekonomii

Niezależnie od wieku ucznia jest to nieetyczne, ponieważ powstają podwójne relacje. Nauczyciel ma jednocześnie władzę w stosunku do ucznia i ma nieformalny związek z nim. Nie może być obiektywny, ponieważ ma romantyczne uczucia. Właśnie dlatego we wszystkich kodeksach zagranicznych uczelni istnieje przepis, że jeśli nawiązywane są relacje między nauczycielem a studentem, nauczyciel musi przynajmniej przenieść tego studenta do innego pracownika uniwersytetu.

Jeśli nauczyciel cię nęka, musisz spróbować porozmawiać z nim osobiście, jeśli to nie pomoże, poszukaj pomocy gdzie indziej. Po prostu nie wiadomo, gdzie można go znaleźć w naszym kraju. Jak wiesz, dyrektorzy szkół mogą próbować ukryć tę sytuację, ale musisz powiedzieć przynajmniej przyjaciołom i rodzicom. Prawdopodobnie nie warto publikować relacji ucznia i nauczyciela, których znasz, ponieważ jest to ingerencja w przestrzeń osobistą. Ale przynajmniej na początku możesz porozmawiać z tym uczniem lub nauczycielem.

Opinia prawnika

Maria Bast

prawnik i prezes Rosyjskiej Izby Adwokackiej ds. Praw Człowieka

Uważam, że musimy wyjść z podmiotowości. Jeśli jest to wzajemne porozumienie, nie możemy się temu sprzeciwić, ponieważ istnieje koncepcja zdolności prawnej. Wiek kompetencji seksualnych (16 lat) implikuje zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji - jeśli mówimy o związkach za obopólną zgodą. Jeśli mówimy o nękaniu wbrew woli, poprzez szantaż i groźby, wówczas oczywiście powinna istnieć odpowiedzialność karna. Ale w Rosji nie są niestety karani za nękanie.

Jednocześnie uważam, że zakaz stosunków seksualnych na uniwersytetach i miejscach pracy jest niewłaściwy. Jest to ingerencja w przestrzeń osobistą; nie możemy zabronić ludziom się kochać. Sfera życia osobistego jest bardzo indywidualna, nie można ustalić granic, można je tylko chronić. Państwo nie ma prawa ingerować w prywatność dorosłych.

Istnieją dziedziny życia, które regulują reguły państwowe, na przykład działalność urzędników. Jeśli dwóch urzędników, takich jak podwładny i szef, ma związek, jeden z nich musi zostać zwolniony. Ale aby kategorycznie zabronić - nie, są to prawa i wolności człowieka gwarantowane przez naszą konstytucję.

Jaki jest mechanizm takiego związku?

Anfisa Kalistratova

psycholog dziecięcy, terapeuta gestalt

Niemożliwe jest zmierzenie wszystkiego zgodnie ze stereotypem, że uczeń jest zawsze pod presją nauczyciela. Ale oczywiście nauczyciel nie powinien naruszać zrozumiałych standardów etycznych dla wszystkich. Jednocześnie kierownictwo szkoły zdecydowanie nie jest warte rozmawiania o relacjach między kolegą z klasy a nauczycielem, co może pozostawić niezatarty ślad w reputacji danej osoby. Ale osobistym wyborem jest omówienie z konkretną osobą jego relacji z nauczycielem.

Młoda dziewczyna może zakochać się w swoim 40-letnim nauczycielu, ponieważ pasuje do wymyślonego wizerunku jej idealnego mężczyzny. Może to być przykład ojca, anty-przykład ojca. Załóżmy, że wszystkie cechy przeciwne do ojca są zgromadzone w nauczycielu, a on natychmiast przyciąga uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby poniżej 25 roku życia często przypisują obiektowi przyciągania wiele dodatkowych pozytywnych cech. Osoba zaczyna obiektywnie oceniać partnerów nieco później, biorąc pod uwagę wiek, status społeczny i inne czynniki. Ale nasze dzieci nie są jeszcze uczone myślenia głowami, ale uczone są posłuszeństwa, dlatego takie sytuacje się zdarzają. W murach szkoły na ogół trudno mówić o miłości; sytuacja tego nie ma.

Ale dorosły mężczyzna ma pewne powody do stosunków seksualnych, nie są to tylko złudzenia nastolatka. 40-letni mężczyzna może mieć związek z 16-letnią dziewczyną z powodu niespełnienia w życiu osobistym. Jeśli mężczyzna ma kobietę odpowiadającą jego wiekowi i potrzebom, ma rodzinę i życie intymne, dlaczego miałby uprawiać seks z nastolatką? Wskazuje to na problemy: osoba zaczyna przyglądać się uważnie, myśleć, że może wychować żonę lub poczuć się młodo poprzez kontakt seksualny z dziewczyną lub chłopcem.

W każdym razie taki związek nie ma przyszłości i powoduje wiele pytań od innych. Co więcej, ten, kto jest starszy, będzie starał się tłumić młodszych. Zdarza się, że 16-letni nastolatek jest na poziomie psychologicznym 25-letniego dorosłego, a relacje rozwijają się pomyślnie, ale zdarza się to bardzo rzadko.


Obejrzyj wideo: Czy romanse uczeń-nauczyciel naprawdę się zdarzają? Zapytaliśmy młodych z "Pod Powierzchnią"! (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Reżyser telewizyjny ze Stanów Zjednoczonych nakręcił film dokumentalny o studentach ratowniczych. Dlaczego
Osobiste doświadczenie

Reżyser telewizyjny ze Stanów Zjednoczonych nakręcił film dokumentalny o studentach ratowniczych. Dlaczego

W ramach American Film Festival Show US! Tim Warren, producent i reżyser seriali i programów telewizyjnych w USA, przybył do Władywostoku. W „Ocean” pokazał swój film dokumentalny „School 911”. Jest to historia paragrafu 53 karetki pogotowia w miejscowości Derien (Connecticut) z populacją 20 tysięcy mieszkańców. Ten post jest jedynym w mieście, a licealiści pracują tam od 50 lat.
Czytaj Więcej
Jako nauczyciel z Indii podróżował rowerem do Rosji
Osobiste doświadczenie

Jako nauczyciel z Indii podróżował rowerem do Rosji

Pod koniec lutego 28-letni nauczyciel matematyki z południowych Indii wybrał się na długą wycieczkę rowerową, której celem było wyjechać do Rosji i zobaczyć Mistrzostwa Świata na własne oczy. Przez cztery miesiące Franciszek widział pięć krajów, latał, płynął i przebył 4700 kilometrów. Życie wokół spotkało podróżnika w Petersburgu (z Moskwy Franciszek przybył już bez roweru) - powiedział, jak to było.
Czytaj Więcej
Co dzieje się w sieciach społecznościowych dla kobiet w ciąży, podróżników i prawosławnych
Osobiste doświadczenie

Co dzieje się w sieciach społecznościowych dla kobiet w ciąży, podróżników i prawosławnych

Na życzenie można znaleźć wiele sieci społecznościowych w serwisach wyszukiwania: niektóre są przeznaczone do randek, inne jednoczą ludzi niektórych zawodów, a inne - wyznawców określonej religii. Istnieją dziwne sieci społecznościowe - na przykład dla zombie lub zwierząt domowych. Życie większości tych witryn jest krótkie: są one uruchamiane i, nie udało im się zdobyć wystarczającej liczby odbiorców, przestają być sieciami społecznościowymi - aktualizacje tam, jeśli się zdarzają, nie są częstsze niż kilka razy w miesiącu, a aktywni użytkownicy przechodzą na bardziej znane strony.
Czytaj Więcej