Ludzie

Osobiste doświadczenie: jak wziąć udział w przetargach moskiewskiego ratusza i czy można wygrać

Kiedy pod koniec grudnia na rządowej stronie zamówień publicznych pojawił się konkurs na opracowanie „przemysłowego planu ścieżek rowerowych w Moskwie”, zwykły moskiewski Aleksiej Mityaev zdał sobie sprawę, że nikt nie wiedział, gdzie to zrobić, z wyjątkiem samych rowerzystów. Z przyjaciółmi zorganizował grupę na Facebooku, zgromadził ludzi o podobnych poglądach i rzucił wyzwanie maszynie państwowej. O tym, czy ludzie z zewnątrz naprawdę mogą wygrać przetarg, dlaczego wszystkie kontrakty trafiają do Instytutu Badawczego Planu Ogólnego i jak zmusić władze do wydania przynajmniej części pieniędzy na sprawę, Alexey powiedział Life.

„PIŁY I NIE NALEŻY”

W ciągu ostatnich kilku miesięcy robiłem dla siebie bardzo niezwykłe rzeczy. Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem, że będę zainteresowany badaniem strony internetowej poświęconej zamówieniom publicznym, demontażem zadań technicznych, monitorowaniem etapów prac komisji, ale musiałem. Wszystko zaczęło się od tego, że po przeczytaniu kolejnych wiadomości o „rozwoju jazdy na rowerze” w Moskwie i „koncepcji transportu na następne cztery lata” nie tylko zamknąłem zakładkę. Pamiętając nieudaną ścieżkę pierwszego cyklu na Wzgórzach Wróblowych, która wpadła albo na kwietniki, albo na bariery, poszedłem na stronę internetową rządu i próbowałem dowiedzieć się, co dokładnie burmistrz chce zrobić. W całej koncepcji - tylko dwie strony o rowerach. Słuchaj, w ogóle nie zamierzają budować żadnych torów w centrum.

„Portal zamówień publicznych jest oglądany tylko przez dziennikarzy, Navalny i spółki powiązane w poszukiwaniu zysków”.

Potem postanowiłem dowiedzieć się, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na stworzenie infrastruktury transportu rowerowego. Okazało się - ponad 26 milionów rubli. Cena mieszkania w centrum Moskwy. I znowu nie tylko zamknąłem stronę z myślą, że urzędnicy, jak zwykle, „obciną łupy i nie zrobią nic dobrego”, ale poszli na rządowy portal zamówień publicznych. Jest to taka strona, na której państwo znajduje wykonawców różnych prac. To prawda, że ​​zwykle tylko dziennikarze patrzą na niego w poszukiwaniu gorących tematów, Navalny i kilka spółek powiązanych z państwem, które czerpią zyski z zakupów. Zwykły mieszczanin oczywiście nigdy tam nie zaglądał. Tak i zrozum, co jest na pierwszy rzut oka niemożliwe. Jednak nawet ja, osoba tak daleko od zamówień publicznych, jak to możliwe, potrzebowałem tylko pięciu minut, aby dowiedzieć się, jak to działa. Znalazłem wiele na temat ścieżek rowerowych i opublikowałem informacje, tak naprawdę niczego nie wskazując, na mojej stronie na Facebooku. I tak zaczęła się ta historia.

GRUPA GOSZAKAZ

Anton Make, autor programu Bezużyteczny rower alternatywny, napisał do mnie i zapytał, dlaczego sami nie weźmiemy udziału w tym przetargu. Wokół nas zgromadzili się ludzie 8-10, którzy zadali to samo pytanie. Wśród naszych przyjaciół i znajomych byli faceci ze Związku Kolarskiego i Instytutu Projektowania Kolarstwa - przejęli przygotowanie części badawczej. Faceci z Wow Moscow, którzy są zaangażowani w nową markę miasta, zorganizowali małą konferencję prasową w Interfax. Anton zebrał kilka okrągłych stołów, aby omówić ten temat.

Ktoś doradził swoim przyjaciołom z firmy „bezodrzutowe zapasy”, które mogą brać udział w konkursie jako osoba prawna. Ja sam zamierzałem przygotować platformę crowdsourcingową, aby zebrać opinie zwykłych Moskali o tym, gdzie potrzebują ścieżki rowerowej. Skontaktowałem się z chłopakami, którzy stworzyli podobną mapę dla Nowego Jorku - zgodzili się pomóc w rozwoju. Ogólnie rzecz biorąc, do każdego zadania z łatwością znaleźliśmy odpowiednich ludzi, a szalony pomysł uczestnictwa w przetargu stanowym stawał się coraz bardziej realny.

„Mają oczywiste zalety i mogą nas pokonać w uczciwej walce. To tylko walka była niesprawiedliwa”.

Prawdopodobnie znasz wynik sprawy: ogólny plan Instytutu Badań i Projektowania wygrał konkurs - organizacja projektowa utworzona jeszcze w czasach radzieckich pod Moskiewskim Komitetem Architektury. Ale jeśli przed ogólnym zamówieniem państwa na projekt w Moskwie automatycznie przejdzie do Planu Generalnego, to wraz z przejściem do relacji rynkowych będą musieli uczestniczyć w przetargach na wspólnej podstawie i udowodnić swoje możliwości. Oczywiste jest, że mają oczywiste zalety i mogą nas pokonać w uczciwej walce. To tylko walka była nieuczciwa.

TAJEMNICA USŁUG SPECJALNYCH

Fakt, że do wzięcia udziału w konkursie na opracowanie planu ścieżek rowerowych wymaga licencji do pracy z tajemnicą państwową, dowiedziałem się od razu z zadania technicznego. Oczywiście nie mamy takiej licencji i nie mogliśmy jej uzyskać, mogą ją mieć tylko poważne firmy ze stałym personelem, uzyskanie jej zajmuje kilka miesięcy i, jak mówią, kilka milionów rubli ze wszystkimi opłatami i obciążeniami. To prawda, że ​​znaleziono tu także ludzi - napisałem do Rospilu i poprosiłem ich prawników, aby dowiedzieli się, jak uzasadniony jest wymóg posiadania licencji. W ciągu kilku dni skontaktował się ze mną koordynator projektu Konstantin Kalmykov. Przygotowali skargę do OFAS.

„Przegraliśmy i, jak widać, powinien to być koniec historii. Ale są jeszcze dwa pytania”.

To jednak nie pomogło. Każda rozsądna osoba rozumie, że naturalne jest wymaganie licencji FSB, jeśli państwo planuje wytyczyć ścieżki rowerowe w niektórych tajnych obiektach. Jeśli nie, możesz dać deweloperowi mapę dowolnej skali, po prostu usuwając z niej obiekty tworzące tajemnicę państwową. Powtarzam jednak, że wynik sprawy jest znany: FAS odrzuciła naszą pierwszą i drugą skargę, nadal odnosząc się do tajemnic FSB. Przegraliśmy i, jak się wydaje, powinien to być koniec historii. Ale są jeszcze dwa pytania, nad którymi chcę się rozwodzić.

1. TYLKO NUMERY

Wiele słyszymy od władz moskiewskich o zmianie wyglądu miasta. Wszystko, co dotyczy infrastruktury, wyraża się w zestawieniu programów branżowych: ścieżki rowerowe, sklepy, stragany, hotele, atrakcje turystyczne, toalety publiczne. Tak więc, począwszy od jesieni 2011 r., Moskiewski Komitet Architektury Miasta złożył na zamówienia publiczne ponad pięćdziesiąt takich konkursów o łącznej wartości około miliarda rubli. A kto wygrał te konkursy? Zgadza się, ten sam Instytut Badawczy Planu Ogólnego i jeszcze jedna organizacja - GlavAPU - główny dział architektoniczny. Ponadto odbyły się 44 konkursy na programy branżowe z udziałem tylko jednego uczestnika. I wierzę, że tylko dwie firmy w całej Moskwie mogłyby przeprowadzić takie prace projektowe, gdyby nie było historii z ścieżkami rowerowymi i licencją. Oczywiście zakres zadań jest sporządzony w taki sposób, aby z góry ograniczyć grono potencjalnych uczestników.

Ale to nie wszystko. Czy pamiętasz projekt Miedwiediewa z „Wielkiej Moskwy”? Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku: wybrano 10 biur architektonicznych, z których każde przyznało 10 milionów rubli. To tylko Instytut Badawczy Planu Ogólnego, działający jako organizator konkursu i zbieracz danych dla zakresu zadań, otrzyma 500 milionów. Czy specjaliści Planu Ogólnego wykonują pracę 50 razy bardziej skomplikowana niż biura architektoniczne? Biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie konkursy, instytut otrzymał nieco mniej niż 1,5 miliarda rubli w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. Niezależnie od tego, czy jest to dużo pieniędzy, czy nie, prawdopodobnie nie można wiele powiedzieć. Ale przyjaciółka dziewczyny, która pracowała w GlavUAU, powiedziała coś niesamowitego: dziesięciu studentów z pensją w wysokości 30 tysięcy rubli w najkrótszym możliwym czasie opracowało w całej branży układ małych obiektów handlowych w Centralnym Okręgu Administracyjnym. Nietrudno wyobrazić sobie koszt pracy.

2. OPINIA PUBLICZNA

Kiedy zdałem sobie sprawę, że Plan Ogólny zajmie się obiegiem ścieżek rowerowych w Moskwie, próbowałem się z nimi skontaktować, zaproponować zorganizowanie przesłuchania publicznego, zwołanie okrągłego stołu - przynajmniej w jakiś sposób biorąc pod uwagę opinię mieszkańców miasteczka. Ale specjalista ds. Public relations zdecydowanie odpowiedział, że nie będzie przesłuchań. Tam, gdzie mieszkańcy potrzebują ścieżek rowerowych, gdzie są garaże, a gdzie są toalety publiczne, oni sami decydują. Opinia mieszkańców nie jest dla nich interesująca. Czasami ratusz udaje, że czeka na pomoc mieszkańców, ale nawet te konkursy nie kończą się niczym. Najświeższym i najbardziej skandalicznym przykładem jest 118 „projektów ludowych” parku na terenie rozebranego hotelu „Rosja”, które „można wziąć pod uwagę” przy opracowywaniu zadania nowego konkursu.

NIŻ WSZYSTKO MOŻESZ KOŃCZYĆ

Teraz, jak zwykle, zamykasz kartę, zapominasz o ścieżkach rowerowych i Instytucie Badawczym Planu Ogólnego, który wygrywa wszystkie konkursy z rzędu. Ale możesz zrobić coś niezwykłego dla siebie, tak jak kiedyś. Jeśli nadal nie będziemy mogli złapać urzędników za kradzież, to może zmusimy ich do wykonywania swojej pracy co najmniej 30% otrzymanych kwot? W końcu możemy pisać listy do burmistrza Sobyanina z prośbą o zorganizowanie publicznego przesłuchania: obwód ścieżek rowerowych powinien być gotowy do jesieni, jest jeszcze czas. 500, 1000 listów - wojewoda raczej nie odrzuci tego. Możesz oczywiście zorganizować wiec, ponieważ Moskiewski Komitet Architektury Miasta znajduje się tuż przy Placu Triumfalnej. Możesz sam przeprowadzić rozprawy i zaprosić do nich Sobyanina. Tak, wiele rzeczy jest możliwych, jeśli tylko chcemy spędzić czas na nietypowych działaniach. Tak czy nie

Obejrzyj wideo: Osobiste doświadczenie, że Jezus żyje - abp Grzegorz Ryś Rekolekcje cz. 1 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej