Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jegor Korobeynikov o stworzeniu nowego typu podwórka w Moskwie

Grupa działaczy otrzymała carte blanche od miejskiego zgromadzenia dzielnicy za ulepszenie jednego dziedzińca - ta wiadomość tylko na pierwszy rzut oka zasługuje na uwagę tylko gazet okręgowych. W rzeczywistości urbanisty na jednym przykładzie chcą pokazać urzędnikom państwowym, inżynierom i deputowanym starej formacji, czym jest urbanistyka i jak można wchodzić w interakcje ze społecznością zawodową bez odrzutów i cięć. Na razie urzędnicy okręgowi wykazują niesamowitą zgodność. Życie wokół dowiedziało się, jak powstał ten projekt i co się z nim dzieje.

„Ulepszenie”

Urzędnicy stołeczni, zwłaszcza urzędnicy okręgowi, wciąż nie są przyzwyczajeni do pojęcia „przestrzeni publicznej”. Ale w ich słowniku znajduje się termin „upiększanie” i każdego roku na to upiększanie wydaje się około miliarda rubli. Ale w praktyce nie ma to nic wspólnego z tworzeniem przestrzeni publicznych: urzędnicy zwykle malują ogrodzenia żółtą i zieloną farbą, a fasady szarą, łatają asfalt kilka razy w roku, sadzą karłowate krzaki i zakładają te same place zabaw. I teraz wydaje się, że coś zaczęło się zmieniać. W jednym z typowych moskiewskich miejsc do spania lokalni urzędnicy po raz pierwszy spotkali młodych urbanistów. Dadzą jeden z dziedzińców zespołowi utworzonemu wokół witryny UrbanUrban w celu poprawy. Wkrótce dwa światy przecinają się na małym dziedzińcu, a ponadto może pojawić się nowy świat, w którym urzędnicy wysłuchają opinii mieszkańców i aktywistów.

Zespół UrbanUrban

Projekt UrbanUrban został wymyślony przez Yegora Korobeinikova, chudego faceta z ledwo zauważalnym akcentem Perm. Na zewnątrz wygląda bardziej jak urzędnik bankowy niż działacz miejski. Egor naprawdę pracuje w banku i założył blog o studiach urbanistycznych około rok temu. „Według słynnego duńskiego urbanisty Everta Verhagena najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie rzadko są architekci z wykształcenia”, wyjaśnia Yegor.

Utworzenie blogu miejskiego nie było ogólnie trudne. To kolejna sprawa, że ​​nie wokół każdego bloga tematycznego tworzy się społeczność, która jest gotowa na pozostawienie wirtualnego świata prawdziwemu, a UrbanUrban jest teraz grupą podobnie myślących ludzi, w skład której wchodzą architekci, socjologowie, menedżerowie i ekonomiści, prawie gotowe biuro projektowe. „Większość osób, z którymi prowadzę blog, nie wiem w rzeczywistości, spotkaliśmy się na Facebooku”, mówi Yegor. „Po pierwsze, wszystkim, którzy polubili tę stronę, napisałem osobistą wiadomość„ Dziękuję za wsparcie ”. Nie możesz sobie wyobrazić, jaki efekt to ma „Teraz nasz zespół ma tak wiele zadań, że nie ma już czasu na pisanie i rozumiem, że tracę potencjalnie interesujące kontakty”.

Direct Speech: Założyciel Creative Cities on Buildings Second Life

Spotkanie grupy Pechatnik Beautification Initiative

W ten sam sposób Korobeinikov poznaje światowe biura architektoniczne i projektowe: „Na przykład pójdę do Rotterdamu i napiszę wcześniej do KCAP lub MVRDV, że chciałbym z nimi przeprowadzić wywiad. Odpowiem mi dobrze, zorganizujemy dla ciebie wycieczkę wokół biura odbędzie się wspólny lunch, a następnie wideokonferencja z dyrektorem generalnym, który niestety jest w podróży służbowej do Zurychu, a następnie oprowadzimy Cię po mieście rowerami i pokażemy wszystkie nasze ważne projekty. Oczywiście nie mogę sobie wyobrazić napisał to samo w H FPI Plan generalny i uzyskać pozytywną odpowiedź. "

Drukarki

Z posłem zgromadzenia miejskiego powiatu pechatnickiego, Maximem Motinem, Jegor spotkał się wiosną na „Do Summit” - festiwalu aktywistów miejskich. Korobenikov wygłosił tam wykład na temat przyciągania mieszkańców do zmian w środowisku miejskim. Motin jest jednym z tych, którzy zaangażowali się w politykę po ruchu protestacyjnym, niezależny zastępca. Wykład mu się podobał i powiedział, że miło byłoby zrobić coś w Pechatnikach. Rozmowa faktycznie się tam zakończyła.

Aby zrealizować eksperyment z sądem, trzeba było ukształtować wiele czynników: nieuczciwe wybory do Dumy Państwowej, wiece wielu tysięcy, kampanię moskiewską w deputowanych miejskich. Co więcej, ludzie, którzy brali udział w marcowych wyborach i ostatecznie zostali wybrani, często nie rozumieli, dlaczego to robią: samorząd lokalny w Moskwie jest na wpół martwy i co najwyżej służy jako odskocznia dla ambitnej Zjednoczonej Rosji. Ale w maju wydarzyło się nieoczekiwane. Na pewnym oficjalnym wydarzeniu burmistrz Sobyanin nieoczekiwanie stwierdził, że należy rozszerzyć uprawnienia deputowanych miejskich: na przykład, aby umożliwić im podejmowanie decyzji w sprawie ulepszenia moskiewskich dziedzińców. Jak dotąd kwestia ta leżała w gestii rady.

100 dni później: co robią zastępcy okręgowi

„Na początku czerwca Maxim Motin zadzwonił do mnie słowami:„ Twoja pomoc jest pilnie potrzebna! Sobyanin podpisał kartkę papieru, a teraz mamy do dyspozycji 37 milionów rubli, aby ulepszyć ten obszar - możemy sami zdecydować, na co go wydać. Jakieś pomysły? ”- wspomina Korobeinikov. - Wszystko to oczywiście brzmiało jak szaleństwo. Musieliśmy przygotować nasze propozycje za dwa dni.” Wieczorem Yegor napisał w grupie UrbanUrban na Facebooku i zaproponował zaangażowanie się w tę sprawę, choć wygląda na przygodę.

Podwórze w PechatnikachPodwórze w PechatnikachPodwórze w PechatnikachPodwórze w PechatnikachPodwórze w PechatnikachPodwórze w Pechatnikach

Project

Przede wszystkim zespół udał się do Pechatnik, aby zobaczyć, z czym musieli współpracować. Dwa dni później pierwsza prezentacja była gotowa dla posłów i rady - po prostu pokazywała różne rodzaje ławek, lampionów, urny, które można wykorzystać w architekturze krajobrazu. „Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi przyjąć nowe podejście do tego problemu, możemy przeprowadzić małe studium przypadku, aby zrozumieć, czego potrzebują sami mieszkańcy” - wyjaśnia Yegor. I choć w Pechatniks jest mniejszość niezależnych deputowanych, działaczom udało się przyciągnąć ich na swoją stronę. W rezultacie UrbanUrban przeznaczył oczywiście nie całą dzielnicę, ale jedno podwórko z budżetem 4,6 miliona rubli.

Wynik badania socjologicznego

„Zaprosiłem UrbanUrban, żeby na nic nie liczył” - powiedział Motin. „Nie należy wyolbrzymiać znaczenia innowacji Sobyanina: w rzeczywistości posłowie mogą zatwierdzić tylko listę obiektów, które wymagają poprawy, możemy również wyrazić nasze pomysły na to, co dokładnie chcemy to zrobić na tym lub innym podwórku, ale warunkami przetargu na same roboty budowlane są Państwowa Instytucja Systemów Informatycznych, to znaczy dokładnie dokumentują one, jaką stocznię powinien stworzyć wykonawca. Akceptują wykonaną pracę. „Posłowie nie mogą tak naprawdę kontrolować całego procesu doskonalenia.”

Ale najbardziej zdumiewające jest to, że do tej pory w tej historii Motin nie musiał konfliktować z innymi deputowanymi ani z administracją: „Faceci z Urban przygotowali dobrą prezentację, podobała się wszystkim deputowanym zgromadzenia miejskiego i zaprosiliśmy działaczy do przygotowania pełnoprawnego projektu dla jednego Ponadto szczegółowe propozycje zostały przedstawione na spotkaniu, w którym uczestniczył już przewodniczący rady, nie miał też żadnych skarg. Ogólnie wszyscy są zadowoleni. Czasami istnieje nawet chęć uszczypnięcia się, aby upewnić się, że wszystko się stanie tak w rzeczywistości. "

Po otrzymaniu zgody z góry grupa pracowała w terenie, komunikując się z lokalnymi mieszkańcami, a następnie pracowała z dokumentami - administracja wydała geodezyjną podbudowę stoczni, plany komunikacji. W rezultacie pozostały dwa główne cele: po pierwsze, konieczne jest podzielenie terenu na strefy funkcjonalne, tak aby przebywanie w nim przez różne kategorie mieszkańców było równie wygodne; po drugie, musisz sprawić, by strona była wygodna i atrakcyjna estetycznie. Teraz zespół Korobeynikova jest gotowy na poprawę.

Projekt Władimira Obuchowicza


Finanse

Budżet projektu wynosi 4,6 miliona, jest to koszt kompleksowej poprawy całego dziedzińca, biorąc pod uwagę nawierzchnię asfaltową, zastępując krawężniki, prace krajobrazowe, oświetlenie, prace budowlane i instalacyjne, około tyle samo pieniędzy przeznacza się na każde podwórko w Moskwie. Ten, kto wygra przetarg budowlany, je otrzyma, ale nie ma oddzielnych ofert projektowych.

UrbanUrban również nie otrzyma pieniędzy na projekt w Pechatniks, ale w przyszłości chcieliby zmienić system: „Ważne jest, abyśmy stworzyli precedens, to znaczy zrobić dobre podwórko. Jeśli nam się powiedzie, to kwestia indywidualnego projektu, który może kosztować do 7% całkowitej ceny „To natychmiast przyciągnie małe biura architektoniczne do projektowania dziedzińców, początkujący architekci będą mieli okazję i zachętę do organizowania własnych firm. Miasto otrzyma wysokiej jakości przestrzenie publiczne w dzielnicach mieszkaniowych”.

Zostanie wydane w 2012 r. na „Rozwój infrastruktury w sektorze mieszkaniowym”, z których każda dzielnica ma ponad 100 milionów

Jednak nadal jest jasne, że urzędnicy i obywatele mają różne poglądy nie tylko na temat upiększania, ale także na stosunki finansowe. „Urzędnicy uważają, że jesteśmy albo dziwacznymi biznesmenami i wymyśliliśmy coś za dużo pieniędzy, albo jesteśmy aktywistami, którzy są gotowi zaorać pomysł w dzień i w nocy. Nie ma innych kategorii w paradygmacie, w którym żyją”, mówi Olga Duka , członek zespołu UrbanUrban. - Mieliśmy do czynienia z faktem, że między władzami a społecznością specjalistów, którzy są gotowi robić projekty za rozsądne pieniądze, normalne relacje nie są ustanawiane, istnieją tylko systemy wycofywania i cięcia. Mamy ambitne zadanie - ustanowienie tych relacji na przykładzie projektowania stoczni „

Administracja zaprosiła już członków Motin i UrbanUrban do udziału w komisji ds. Odbioru robót, zaprosili projektantów i siebie do udziału w przetargu na roboty budowlane, ale Korobeinikov i jego koledzy nie mają jeszcze niezbędnego doświadczenia. Jednak według Motina w ulepszaniu stoczni aktywnie uczestniczą także miejscowi mieszkańcy.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej