Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować drzewo pod oknem przed wycięciem

Każdego tygodnia dziesiątki drzew są wycinane na podwórkach Petersburga. Mieszkańcy z reguły nie interesują się tym, co się dzieje: „Piłowanie i piłowanie, więc tak powinno być”. Chyba że w domu jest stara kobieta o podwyższonym poczuciu odpowiedzialności społecznej, która pamięta, że ​​drzewo rośnie od 40 lat, produkuje tlen i rzeczywiście czyni ogród bardziej atrakcyjnym. Okazuje się jednak, że rośliny często sieka się bez pozwolenia, „na zgłoszenie” lub po prostu dlatego, że aktywny sąsiad chciał złamać klomb i napisał zły list do mieszkania i usług komunalnych.

Aby wyciąć dowolne drzewo w mieście, potrzebujesz specjalnego biletu na ścinanie. Jest napisany w Urzędzie Ogrodniczym w określonym miejscu i określonej liczbie roślin. Jednocześnie po wyeliminowaniu jednego organizacja lub osoba zobowiązana jest do zasadzenia dwóch w zamian - nazywa się to ogrodnictwem kompensacyjnym. Ale jeśli drzewo rośnie pod linią energetyczną lub przeszkadza w układaniu rur, wówczas nie można go obronić.

Życie wokół rozmawiało z Lolą Nordik o tym, jak udało jej się tymczasowo uratować drzewo pod jej oknem i połączyć urzędników dystryktu ze sprawą. Będziemy śledzić rozwój wydarzeń.


Od kilku lat wynajmuję mieszkanie w starym domu w pobliżu stacji fińskiej - jest to część kompleksu architektonicznego znanego jako Nobel lub szwedzkie miasto. W latach 1910–1913 został zbudowany dla Szwedów - inżynierów z fabryki Nobla. Remont wciąż nie miał czasu dotknąć ani domów, ani małego podwórka. Oczywistymi zaletami, które wpłynęły na moją decyzję o pozostaniu tutaj na żywo, oprócz statusu „domu z historią”, były dwie rzeczy: okno w łazience i duże kwitnące drzewo przed oknem sypialni. Nadal nie mogłem zrozumieć, co to za drzewo, jak wiśnia, ale z małymi jagodami. Można do niego dotrzeć ręcznie, siedząc na parapecie, i wygląda pięknie niezależnie od pory roku. Tak było zawsze, aż pewnego dnia w środku dnia usłyszałem dźwięk piły łańcuchowej.

Pracownicy

Zdarzyło mi się być w domu w dzień powszedni: musiałem skończyć jedną pilną pracę. Pracownicy byli hałaśliwi na podwórku, a rury gazowe wymieniano na kilka tygodni. Nagle głośny dźwięk sprawił, że wyjrzałam przez okno. Widzę: dwóch mężczyzn stojących na windzie, obcinających wielką gałąź z mojego drzewa. Wrzucam iPada do plecaka, by mieć kontakt ze światem w nagłych wypadkach, ponieważ Wi-Fi łapie na podwórku, chwyta kurtkę, wymiata na podwórko, biegnie pod wujami wiszącymi na niebie z piłą łańcuchową i odrasta plecami do drzewa. Chwila ciszy. Wujkowie są świadomi. „Przestań piłować, na jakiej podstawie to robisz?”

Młodszy uśmiecha się i patrzy na mnie jak szalony. Reszta zmarszczyła brwi, najwyraźniej nie spodziewali się takiego zwrotu. Piątek - każdy chce szybko zakończyć pracę i wrócić do domu. Grzecznie proszą mnie o odejście, lider zespołu gdzieś dzwoni, mówi, że są zakłócani. Równolegle pracownicy grożą mi policją.

„Ścinamy drzewo, ponieważ jest suche”, mówi kierownik zespołu, kończąc rozmowę telefoniczną.

„Kwitnie każdej wiosny i jesienią wydaje owoce!” Niemal krzyczę w odpowiedzi na tak oburzające kłamstwo.

Wygląda na to, że sąsiedzi nie dbają o to, że drzewo na ich podwórku jest cięte na kawałki, ale postanowili podążać za skandalem: w oknach naprzeciwko domu pojawia się kilka osób. Mężczyzna w wieku około 50 lat wychylający się z okna krzyczy: „Che stoją? Wynoś się! Che stoją?” Nie reaguję Mężczyzna znika.

Robotnicy są nerwowi, palą, jeden z nich zaczyna wściekać: „Pozostaniesz bez gazu, ale z drzewem!” Wtedy staje się dla mnie jasne, dlaczego mogą ścinać moje drzewo. Firma wykonawcza układająca rury SBS Navigator mogła po prostu postanowić ułatwić życie i zaoszczędzić pieniądze. Jak zauważyłem później, na ich stronie napisano, że muszą pracować przy użyciu technologii bezwykopowej, dzięki czemu przestrzenie zielone pozostają nietknięte. Ale w rzeczywistości z jakiegoś powodu wszystko dzieje się inaczej.

Sąsiedzi

Czas ucieka. Praca jest tego warta. One i moje. Na mnie właściwie letnia sukienka i kurtka są lekkie, a szalik jest w domu zapomniany - zamrażam. Mży. Brygadzista dzwoni i dzwoni, pytając, czy udało mi się dotrzeć do miejsca. Mówi, że policja nadchodzi. Podążaj za mną

Z naprzeciwka wejścia pojawia się krzyczący mężczyzna, idący w moim kierunku:
- Co tu robisz?
- a co?
„Dlaczego tu jesteś?”
- Gdzie chcę, tam wstałem, mam rację.
- Nie mam! Z tego drzewa jest cień! Tutaj trawa z tego powodu nie rośnie!
- To z wysokiego domu, w którym mieszkasz, cieniu! Czy trawa jest bardziej przydatna niż drewno? A dlaczego na mnie krzyczysz?
- Nie krzyczę, mam taki głos! Moim zadaniem jest krzyczeć!
„A dlaczego do licha mnie szturchasz?” Nie wiem nawet jak masz na imię!
- A ja jestem starszy!

Mężczyzna nadal wylewał argumenty: drzewo trzeba wyciąć, jest z niego cień, nic pod nim nie rośnie, a niektóre „nasze kobiety” od dawna pragnęły tu klombów i kwiatów. „Przyjdą i zabiorą cię stąd!” - obrażony sąsiad jest usuwany.

Urzędnicy

Zajęło to około czterdziestu minut. Podjechał samochód, wybiegła z niego kobieta w średnim wieku o przerażonych oczach. Wskazała na mnie. Z niewdzięcznym uśmiechem poprosiła wszystkich, by się uspokoili. „Drzewa na podwórku są suche, kazano je ścinać” - więc w końcu okazało się, że „drwale” powinni mieć papier - bilet na ścinanie, bez którego żadne drzewo nie może zostać ścięte w mieście. Papier może być mi pokazany w poniedziałek w REU-4, ale nie dotyczy mojego drzewa, ale innego, małego i wysuszonego, który rośnie w pobliżu. Kobieta drży i denerwuje się, mówi, że doszło do nieporozumienia. Próbuje przenieść odpowiedzialność na zdezorientowanych mężczyzn, mówiąc, jak to ty zacząłeś ścinać niewłaściwe drzewa, ponieważ powiedziano ci o zupełnie innych drzewach. Ci patrzą na nią jak na owce przy nowej bramie. Robotnikom nakazano odejść i nie wracać bez jej zgody. Zarumieniony majster wskazuje palcem na zegarek i pyta, czy wiem, ile kosztują trzydzieści minut ich pracy. Wiem tylko, że moje drzewo nie rosło przez pół godziny.

Kobieta pod każdym względem próbuje mnie przekonać. Nic dziwnego: grożę, że zbieram petycje, podpisy, sąd ludu i wszystko, co przychodzi na myśl. Zgadzamy się, że przyjdę do Housing Maintenance Service w poniedziałek o 10:30 rano, aby rozwiązać konflikt.

Wyjazd kampanii

W poniedziałek rano stoję na progu biura pracownika REU-4 Tatyana Fiodorowna Płotnikowa. Po uprzejmym, ale powściągliwym pozdrowieniu urzędnik wyjaśnia. Czuję, że jestem dla niej kolejnym wielkim bólem głowy.

- Drzewo zostało rozebrane, ponieważ idzie zgodnie z programem.
- W jakim sensie według programu?
- Latem przeprowadzamy ankiety na stronie. Drzewa awaryjne - martwe drewno lub drzewa uszkodzone - podlegają rozbiórce. Aby nie doprowadzić do takiego stanu, aby drzewo nie spadło na samochód. Twierdzą o tym wyłącznie ogrodnictwo krajobrazowe. Przekazaliśmy listę do ogrodnictwa krajobrazowego, a następnie pojechaliśmy z nimi pod adresy. Zostawiliśmy trochę drzew i kilka trzeba było rozebrać.
- Na jakiej podstawie moje kwitnące zdrowe drzewo znalazło się na liście?
- Na podstawie zawartości stanu gałęzi, liści i pnia. Jeśli liście przekraczają 50% - zostawimy je. Istnieje program na 14 rok, aw tym programie duża liczba adresów. W tym roku zburzyliśmy martwe drewno w Leśnej, a twoje drzewo jest jednym z nich.

 

Drzewo zostało rozebrane, ponieważ
idzie zgodnie z programem

 

- Widzę już niedokładności w dokumencie. Masz niewłaściwe gatunki drzew. To nie są trzy wiązy, jak napisałeś. Jedno z drzew kwitnie. Gałęzie zostały odłamane.
„Cóż, prawdopodobnie dlatego, że bili mieszkańców przez okna”.
„To drzewo wyrosło przed moimi oknami i nic mnie nie pokonało”.
- Oferujemy ci to: teraz nie będziemy dotykać tych drzew ...
- Dlaczego w dokumencie są wszystkie drzewa zwane wiązami?
- Było sucho.
- Mieszkałem z tym drzewem przez 8 sezonów i kwitnie każdej wiosny i lata. Podoba mi się ten dom z powodu tego drzewa. Dzięki niemu sąsiedzi z przeciwnego domu nie patrzą na mnie przez okna.
- Wiosna pokaże wszystko, zimą nic nie zrobimy.


- A co zrobimy z już posiekanymi gałęziami?
- Zostaną starannie odcięte, gałąź nie jest taka straszna. Powiem organizacji, że gmina zrobi wszystko.
- Czy odrąbane gałęzie zostaną jakoś przetworzone?
- W jakim sensie?
- O ile mi wiadomo, jeśli piłowana jest gruba gałąź, pień należy potraktować specjalnym rozwiązaniem.
- Skonsuluję się z ogrodnictwem krajobrazowym, nie wiem co robią.

 

A jeśli drzewo tak
niektóre szkody środowiskowe
jego chamstwo?

 

- Czy mogę znaleźć nazwiska pracowników organizacji, którzy przekazali ten arkusz wyceny?
„Nie, najpierw skonsultuję się z nimi”, mówi do swojego kolegi: „Znasz adres?”

Znowu do mnie: - Jesteś tam zarejestrowany? Tam zarejestrowana jest jedna osoba, ale w rzeczywistości dwie lub więcej osób na żywo. Przyszedłem cię odwiedzić i doszedłem do wniosku, oceniając, ile par butów masz na korytarzu.
- Mam dużo par butów.
- Ty i męskie kurtki wisiałeś. Czy masz liczniki w domu?
- Stoją na wodzie.
- A jeśli chodzi o prąd? A potem przyszli do ciebie goście, użyj światła ... Jak długo tam mieszkasz? Czy mieszkałeś z rodzicami?
- Dwa lata.
- Gałęzie były zielone, a teraz zaczęły marnieć.
- Nie widziałem tego. Kolejne pytanie: mamy gazociąg i podwórko jest wykopane. Jeśli zostaną dotknięte korzenie tego drzewa? Czy widzisz związek między faktem, że kwitnące drzewa znajdują się na liście do wycinania, a faktem, że prowadzą gazociąg?
- Tam nie ma połączenia, są to dwie różne organizacje.
- A dlaczego ludzie, którzy siekali drzewo, powiedzieli: „Zostań z drzewem, ale bez gazu?”
- Gazociąg należy wymienić. A jeśli tysiąc lat temu zasadzono drzewo i nie wiedziało, że istnieje gazociąg? Mają wstępny plan techniczny i nic nie mogą zmienić. Drzewa zostaną następnie zasadzone innym systemem korzeniowym, ponieważ zostaną przywrócone.
„Ale to drzewo istnieje już od wielu lat!”
- A jeśli wyrządzi jakieś szkody środowiskowe swoją niegrzecznością?
- Twoja wiedza była niekompetentna. Powiedziałeś, że jest w 100% suchy.
- Ale widzieliśmy tylko kilka żywych ulotek na czubku głowy. Jechaliśmy samochodem i nie mogliśmy ustalić, która rasa, ponadto drzewo było suche.
- W sierpniu i wrześniu wisiały na nim jagody. Po prostu robotnikom łatwiej było wykopać rów w zielonej strefie niż tam, gdzie jest asfalt. Aby nie przywrócić go później.
„Nic nie zmienisz; kurator ma plan”.
- A kto jest kontrahentem?
„Nie wiemy.”

 

Nic nie zmienisz
kurator ma plan

 

- Skontaktuję się z wykonawcą.
- Tak, skontaktuj się z nim, a pokażą ci projekt układania. Zadaj pytanie zgodnie z planem, który układają.
- Przekażę informacje na temat zmiany schematu, aby rury nie wpadały pod nasz dziedziniec. Mam prawo zakwestionować ten plan, ponieważ jestem najemcą domu. Nie chcę widzieć palących się sąsiadów lub pijaków pod oknem. Kiedy jest drzewo - nie widzę ich. Kiedy dotarłeś na miejsce piły, pokazałem ci to drzewo ze ściętymi gałęziami, a ktoś powiedział mi: „To drzewo jest dobre, nie trzeba go ścinać”.
- Kto powiedział?
- Ci, którzy piłowali. Oni sami zgodzili się, że trzeba wyciąć tylko jedno suche drzewo.
- Spojrzę na wycięty liść i pójdę do ogrodnictwa krajobrazowego. Kontrahenci nie są winni, budują zgodnie z planem. Co wybierasz: piękne drzewo wyrasta z korzeni i uszkadza gazociąg lub że nowe drzewo sadzi się dwa metry od starego?
- Nie ma gdzie sadzić więcej! Wydaje mi się bardziej prawdopodobne, że fajka Lengaz uszkodzi korzenie, a nie odwrotnie.
- Tak! Nie to znaczy. Tak ... Nie, naprawdę!
- Mam nadzieję, że poradzimy sobie z tą historią, potrzebuję drzewa.
- Nie mam nic przeciwko, chcę, aby nasza i twoja dusza się uspokoiły, czekają na wiosnę. Widziałem stan drzewa. Zostajemy pozwani za drzewa, które spadły na samochody. Nie chcę iść do więzienia! Czy nakarmisz moje dzieci? Mamy program dotyczący martwego drewna, a mieszkańcy samych domów, w których ścinali drzewa, sadzili nowe drzewa. Posadź nowe drzewo.
- Gdzie? Na sąsiednim dziedzińcu, gdzie go nie zobaczę?
- Przyszli do mnie mieszkańcy i wspólnie postanowiliśmy to ograniczyć.
- Nie przyszedłem.
- Przyszli właściciele. Nie dotkniemy drzewa aż do wiosny.
- Kiedy ludzie przyjdą, aby zająć się oddziałami?
- Nie wiem, zadzwonię.

Obejrzyj wideo: Osobiste doświadczenie, że Jezus żyje - abp Grzegorz Ryś Rekolekcje cz. 1 (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo
Przewodnik

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo

Przez kilka sezonów z rzędu trend nakładania warstw pozostaje jednym z ulubionych miejsc na podium: jest wygodny i praktyczny. W sezonie wiosna-lato 2019 zaawansowana technologicznie japońska marka Uniqlo wprowadziła na rynek zaawansowaną kolekcję AIRism, której modele są przekształcane w obrazy wielowarstwowe. Ubrania wykonane są z lekkiego i jedwabistego w dotyku materiału z funkcją minimalizacji nieprzyjemnych zapachów, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć.
Czytaj Więcej
Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu
Przewodnik

Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu

Wiedeński Festiwal Muzyki Filmowej odbył się po raz pierwszy w 1991 roku na Placu Ratuszowym w stolicy Austrii. Od 2010 r. W Jekaterynburgu odbywa się Festiwal Filmowy przy Wiener Rathausplatz przy wsparciu Konsulatu Honorowego Austrii. Na dużym ekranie przed Uralskim Uniwersytetem Federalnym przy Mira Street 19, pokazują filmy muzyczne, opery rockowe, koncerty i balet, a także występy na żywo.
Czytaj Więcej
Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy
Przewodnik

Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy

W tym roku pierwszego maja miały cztery wolne dni - od 29 kwietnia do 2 maja. Mówimy ci, co robić z dziećmi w mieście, jeśli wszystkie ścieżki w lokalnym parku zostały już zbadane, ale nie chcesz siedzieć w domu. Tekst Masha Shatalina Festiwale, wystawy i kursy mistrzowskie Program dla dzieci na festiwalu festiwalu kultury japońskiej Organizatorzy przygotowali wiele rozrywek dla dzieci: tradycyjne japońskie gry (na przykład daruma otoshi, japońska wersja jengi, w której musisz pokonać bloki młotkiem, próżność z pierścieniami, które rzucony w cel, mama-tsumami, gdzie musisz przesunąć fasolę na prędkość, itd.), kolorowe kostiumy cosplay, strefa Nintendo dla miłośników gier wideo, warsztaty na temat origami, malowanie drewnianych lalek i aktorstwo głosowe anime i, oczywiście, eobychnuyu japońskie jedzenie i desery.
Czytaj Więcej
Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie
Przewodnik

Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie

„Brzozy. Obóz letni” Stroginskoje Shosse, posiadanie 1 „Portu” VDNH, przestrzeń między pawilonami 8 i 9 Dawne nieużytki między 8 a 9 pawilonami VDNH tego lata zamieniły się w dużą plażę dla 700 osób. W strefie standardowej znajdują się dwa duże baseny i jedno dziecięce, w strefie VIP jest jeszcze jedno, a także jacuzzi.
Czytaj Więcej