Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak sortować śmieci w domu?

Od dawna stosuje się oddzielne usuwanie odpadów: pojemniki z przegrodami na plastik, makulaturę, żywność i toksyczne odpady są instalowane nie tylko przez władze lokalne, ale także przez samych obywateli w domu. W Rosji i na Ukrainie odpowiedzialność za środowisko rozwija się powoli. A w Petersburgu niedawno zaczęli całkowicie likwidować pojemniki do selektywnej zbiórki, założonej kilka lat temu: firmy zarządzające nie przychodziły od miesięcy, a mieszkańcy niechętnie z niego korzystali. Korespondent „Życie wokół Petersburga” rozmawiał z mężczyzną, który segreguje śmieci w swoim mieszkaniu i dowiedział się, co jest potrzebne do oddzielnego zbierania w domu.

Od czego zacząć

Kiedy wraz z moją dziewczyną zaczęliśmy sortować śmieci w domu, natychmiast popełniliśmy jeden wielki błąd - nie zastanawialiśmy się, co dalej. Właśnie zaczęli układać makulaturę, plastikowe i szklane butelki w osobnych pudełkach i torbach. Kiedy w ciągu kilku tygodni zgromadziła się cała góra, zdałem sobie sprawę, że absolutnie nie mam pojęcia, gdzie to wszystko umieścić. Pamiętając o szkolnych doświadczeniach, pomyślałem, że nie będzie trudno oddać makulaturę lub butelki. Przeprowadził monitoring w swojej okolicy - Primorsky - i zdał sobie sprawę: nie da się zrobić wszystkiego w jednym miejscu.

Każdy rodzaj odpadów ma swoje własne punkty zbiórki, a makulatura jest odbierana tylko w dni powszednie od 12:00 do 14:00, co jest bardzo niewygodne. Butelki są również różne: jeden rodzaj lub kolor w jednym obszarze, inny w innym; nigdzie nie zabrano plastiku. W rezultacie zgromadziłem stos butelek i nie wiedziałem, co z nimi zrobić. Potem dowiedziałem się o comiesięcznej kampanii „Dziękuję za drzewa”, w której od razu można było przekazać wszystko, co masz. Teraz nie jest już rozgrywany, ale odbywa się wiele jednorazowych wydarzeń.

Mechanizm sortujący

Teraz dokonujemy najprostszego sortowania: istnieją pojemniki na plastik, szkło, makulaturę i oczywiście odpady żywnościowe. Nie zajmują dużo miejsca, wystarczy wyróżnić mały róg. To prawda, że ​​nie można było nauczyć wszystkich sześciu mieszkańców mieszkania wyrzucania wszystkiego do różnych pojemników. Zacząłem sam, a sześć miesięcy temu dołączyła do mnie moja siostra. Początkowo wszyscy wątpili w racjonalność naszych działań, ale zaczęli mówić więcej o sortowaniu w mediach, a sąsiedzi wykazywali więcej zrozumienia.Jeśli masz dużo energii i jesteś gotowy poświęcić na to trochę więcej czasu, możesz osobno zbierać papier i tekturę, dzielić szkło według koloru, oszczędzać metal osobno, usuwać zszywki z torebek lub czasopism. Ułatwi to oczywiście pracę przedsiębiorstwom przetwórczym, a nawet zwiększy dochód osób zajmujących się recyklingiem, ale tylko wtedy, gdy zrobią to wszyscy inni. Gdy robi to jedna osoba w mieście, nie ma szczególnych korzyści.

Wyrzucamy odpady żywnościowe do zwykłych śmieci. Niektóre osoby używają w domu tak zwanych wermikomposterów - są to skrzynki, w których robaki przetwarzają wyrzucane tam odpady żywnościowe: nie ma zapachu, a nawóz jest gotowy. Robaki nie uciekają, wszystko jest schludne. Istnieją inne przykłady: jedna emerytka, która jest zaangażowana w projekt Rooftop Garden, postanowiła stworzyć ciągły cykl konsumpcji i przetwarzania na dachu swojego apartamentowca. Położyła tam pojemniki na kompost, gdzie cały dom wyrzuca odpady żywnościowe. Przetworzone surowce wtórne trafiają następnie do nawożenia ziemi w ogrodzie.

Gdzie zabrać?

Na początek, dla tych, którzy chcą sortować odpady, polecam znaleźć lokalizację punktów zbiórki szkła, papieru, żywności i odpadów niebezpiecznych w pobliżu domu. Z wykształcenia byłem inżynierem środowiska i nie wiedziałem o tym. Po przejściu przez ten etap oddzielne usuwanie nie wydaje się tak problematyczne.

W przypadku papieru lub makulatury najłatwiej jest teraz: istnieje wiele punktów i prywatnych firm, które są gotowe przyjść i odebrać wszystkie swoje makulatury z biura lub domu o wadze 200 kilogramów lub więcej. W mieszkaniu jest trudno. Ale jeden z moich znajomych zgodził się z kierownikiem kampanii, a teraz zbierają kartony i papier z całego domu, które następnie wyjmują służby specjalne. Kampania zarządcza wydaje zysk ze sprzedaży na poprawę lokalnego obszaru i na potrzeby techniczne.

Wyrzucam metalowe śmieci jak puszki do osobnej torby, a następnie zabieram je do ogólnych śmieci na dziedzińcu, skąd odbierają je niemal natychmiast.

 

sprawdź lokalizację punktów zbiórki - a osobna utylizacja nie wydaje się tak problematyczna.

 

W przypadku odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza akumulatorów, sytuacja stopniowo się poprawia: pozwolono im odebrać dowolną firmę lub inną osobę. Mogę spacerować po mieście z szufladą i zbierać je, aby się oddać. Na wielu stacjach benzynowych iw centrach handlowych zaczęto instalować specjalne pojemniki do zbierania baterii, lamp rtęciowych i odpadów medycznych. Jak samochód ekologiczny, tylko stacjonarny.

Obecnie w mieście znajduje się wiele punktów wywozu śmieci, można je znaleźć na mapie witryny Recyclemap.ru. Tam dla każdej dzielnicy oferowane są centra recepcyjne szkła, papieru, odpadów niebezpiecznych, a nawet odzieży. Dla mnie akcja „Oddzielna kolekcja” jest najwygodniejsza. Ostatnio w ich miejscu zaczęło działać mobilne centrum recepcyjne - w tę sobotę po raz drugi będą podróżować po mieście, aby zbierać surowce wtórne. Dla najbardziej leniwych i zajętych jest inny sposób - ecotaxi, który planują wkrótce uruchomić. Sądząc po opiniach w sieciach społecznościowych, wielu podobało się ten pomysł. Jeśli nie przeładują, to dla 200-300 rubli będzie to świetna alternatywa dla „Oddzielnej kolekcji”.

Przetwarzanie

Najczęściej odpady są natychmiast wysyłane na składowisko odpadów, omijając magazyny. W Petersburgu znajdują się dwie stacje sortowania odpadów, w których pracownicy wybierają przydatne frakcje z ogólnej ilości odpadów. Tam odsetek materiałów nadających się do recyklingu jest bardzo niski: od 3 do 15% maksymalnie. Za granicą do 90% śmieci trafia do recyklingu.

Musisz zrozumieć: cokolwiek można powiedzieć, wstępne sortowanie jest konieczne i bardzo ważne. Jeśli miasto tego nie zrobi, możemy to zrobić. W każdym razie odpady żywnościowe należy oddzielić od wszystkiego innego: plami, gniją i psują wszystko dookoła. Tej samej plastikowej torby nie można już poddać recyklingowi, jeśli jest pokryta bananem i winegretem. Wyobraź sobie, jak na przenośniku ludzie próbują wyciągnąć kartonową lub plastikową butelkę ze wszystkich naszych sprasowanych śmieci. To nierealne i nikt tego nie zrobi.

 Greenpeace.orgGreenpeace.orgGreenpeace.orgGreenpeace.orgGreenpeace.org

Oświecenie

Urzędnicy i administracja mają własne zdanie na ten temat: twierdzą, że nikt nie używa pojemników na śmieci do oddzielnego usuwania i dlatego są demontowane. A mieszkańcy twierdzą, że są gotowi z niego korzystać, jeśli stworzą infrastrukturę, a śmieci zostaną usunięte na czas, a pokrywy zbiorników nie zostaną zamknięte. Słyszałem gdzieś, że jeśli co najmniej 4% mieszkańców zacznie coś robić, reszta zacznie się do nich zbliżać. To wyznaczy trend - taka reguła marketingowa.

Istnieje opinia: „Oto jestem sam, o co zatem chodzi?” Ale jeśli ktoś przynajmniej opłukuje butelkę i oddaje ją w zamian za udziały lub w punkcie zbiórki, będzie to już ogromny krok. Choćby dlatego, że przyciągnie uwagę innych ludzi. Poszedłem do szkoły na pozalekcyjną lekcję ekologii i powiedziałem dzieciom o osobnym recyklingu i o tym, jak uczynić planetę czystszą. Dzieci czwartej i piątej klasy już dobrze rozumieją znaczenie oddzielnego zbierania śmieci i jego przetwarzania. Stało się dla mnie niezrozumiałe: jeśli dzieci rozumieją, dlaczego dorośli tego nie rozumieją? Być może tak nieodpowiedzialne pokolenie, które należy zastąpić rosnącymi ekoaktywistami? Zapytaliśmy ich, dlaczego ludzie tego nie robią, a uczniowie potwierdzili naszą teorię: ludzie są albo leniwi, albo po prostu nie wiedzą, gdzie zabrać śmieci.

Władze mogą wpływać na świadomość obywateli i ich chęć właściwego usuwania odpadów. Nie może to spoczywać wyłącznie na działaczach: po prostu nie mają oni możliwości nadzorowania całego miasta. Kraje europejskie od dawna prowadzą publiczne kampanie uświadamiające na temat korzystania z pojemników i właściwego sortowania śmieci. I tutaj po prostu to wszystko położyli. Tak czy inaczej Rosja do tego dojdzie, ale bez inicjatywy państwa potrwa to znacznie dłużej.

Obejrzyj wideo: SŁUSZNA RACJA SEGREGACJA - film edukacyjny (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej