Ludzie

Osobiste doświadczenie: jak zorganizować gminę w mieście

W 2010 roku grupa podobnie myślących osób postanowiła przeprowadzić eksperyment: czy można żyć ekologicznie w centrum Moskwy - zorganizować osobne wywóz śmieci, nie używać plastikowych toreb, ograniczyć zużycie wody i prądu. Pięć osób wynajęło duże mieszkanie przy ulicy Piatnickiej i nie tylko żyło zgodnie z tymi zasadami, ale także organizowało festiwale, nieformalne konferencje, seminaria i wykłady, podczas których rozmawiały o sortowaniu odpadów, usuwaniu odpadów, transporcie przyjaznym dla środowiska i rozsądnym zużyciu.

Wiele pomysłów Ecoloft rozwinęło się w duże niezależne projekty, takie jak festiwal DIY, targi Really Free Market, wegetariańska kawiarnia Gauri i międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych. Na początku lutego „Ekoloft” został zamknięty - Życie wokół spotkało się z Svetą Shift, która mieszkała tam przez półtora roku, aby dowiedzieć się, jak zorganizować gminę w centrum Moskwy, jakie trudności napotkać i jak je rozwiązać.

 

Sveta Shift

były mieszkaniec Ecoloft

Jak wybrać dom

Ogólnie rzecz biorąc, strych w klasycznym sensie jest nieco inny. Jest to lokal niemieszkalny, przystosowany do zamieszkania. Ale biorąc pod uwagę stan naszego mieszkania, kiedy projekt się tam rozpoczął, możemy nazwać go strychem, ponieważ mieszkanie zostało właśnie zabite. Ale w samym centrum. Były cztery pokoje i duży salon. Dla gminy ważne jest, aby był jeszcze jeden pokój niż mieszkający w nim ludzie. Jednocześnie salony mogą być małe, absolutnie nie jest ważne, jeśli masz salon, w którym przechowywana jest wspólna biblioteka, jedna na żelazko i tak dalej, gdzie możesz przyjmować gości, prowadzić wykłady, seminaria.„Ecoloft” znalazł mieszkanie za pośrednictwem swoich przyjaciół. I była jakaś konkurencja, aby ją zdjąć, i wygrali tę konkurencję, chociaż zaoferowali nawet mniej pieniędzy niż rywale. Roma Sablin, znana ze swojej działalności eko-edukacyjnej, właśnie przyjechała do gospodyni, a Tanya była tak bystra, modna, że ​​nie udawała, że ​​jest szanowaną młodą parą, ale po prostu opowiedziała cały pomysł, a gospodyni powiedziała, że ​​jej się podobają. Tak, tutaj musisz szukać właścicieli, którzy absolutnie nie dbają o to, co stanie się z ich mieszkaniem. Możemy położyć drzwi cegłami, pomalować i odmalować tapetę lub nie wykonać naprawy, jak chcemy.

Jak odbierać sąsiadów

Żadna gmina nie może składać się z losowo rekrutowanych osób. To muszą być przyjaciele lub ludzie, którzy chcą zostać przyjaciółmi. A najlepszym sposobem na zaprzyjaźnienie się jest posiadanie wspólnych celów i wartości.

Pod tym względem było to dla nas proste: nasze cele i wartości były bardzo jasne, a nawet ustalone na piśmie. Roma Sablin, która wpadła na ten pomysł, wydała okrzyk wśród przyjaciół. Od znajomych i ich zaleceń powstał pierwszy zestaw. Potem, gdy ktoś odszedł, ogłoszono konkurs - czasem nawet 40 osób ubiegało się o miejsce w Ecoloft.

Istnieją bardzo proste kryteria. Kiedy mieszkasz w gminie, dokładnie wiesz, jakiej równowagi płci potrzebujesz, ponieważ ciężko jest żyć, gdy w mieszkaniu jest wielu chłopców lub dziewcząt. Cóż, to po prostu wyglądasz: fajny koleś, czy nie, co robi interesujący. Wystarczy spojrzeć na jego stronę w sieciach społecznościowych. Na przykład, jak wybraliśmy naszego ostatniego sąsiada: odrzuciliśmy jednego chłopca, projektanta, ponieważ przyszedłby tylko na noc. Jest dobrym facetem, ale nie mógł się z nami komunikować z powodu pracy, a my nie chcieliśmy być dla niego tylko noclegiem. Była dziewczyna, którą wszyscy bardzo kochamy, ale odmówiła, ponieważ jest dziewczyną, a potem mieliśmy za dużo. Jest to trudne, nie tylko ze względów psychologicznych, ale także dlatego, że nasze mieszkanie stale potrzebuje naprawy, coś musi zostać naprawione, przeciągnięte. Innej osobie odmówiono: wydawało nam się, że nie będzie niepokoił i przestrzegał wszystkich naszych zasad.
A potem polubiliśmy jednego wnioskodawcę, zaprosiliśmy go, rozmawialiśmy o naszych zasadach - wykazał entuzjazm i sam w sobie okazał się bardzo miły i interesujący. W rezultacie stał się naszym sąsiadem. Moim zdaniem ogólnie tam dotarłem bez konkurencji. Napisała po prostu: „To jest Sveta, pamiętasz? Gotuję przepysznie, gotuję mnóstwo jedzenia”. Ale przyjaźniłem się z nimi od dawna, wszyscy już mnie dobrze znali.

Jak rozwiązywać spory

Życie po prostu w mieszkaniu komunalnym różni się od życia w gminie tym, że wchodzisz tam dobrowolnie, zgadzając się dzielić zasady i wartości. Oczywiście mieliśmy konflikty i chociaż wszyscy jesteśmy aktywni ekologicznie, była osoba, która przyniosła coś w pakiecie lub kupiła produkty w pakiecie (na przykład moi goście), co nie jest przyjazne dla środowiska. Pierwszy zestaw „Ecoloft” poszedł tam z pomysłem przestrzegania wszystkich zasad, ale z gośćmi i przy kolejnych zestawach jest to trudniejsze, ponieważ idziesz do towarzystwa przyjaciół bardziej niż zasad.

 

mieliśmy bardzo poprawne narzędzie - spotkanie rodzinne, na którym wszyscy zabrali głos

 

Ale to bardzo proste - wskazać komuś błąd, zwłaszcza gdy rozumiesz, co to jest plastikowa torba. Bardzo spokojnie mówisz: „Opuściłem mieszkanie z tą paczką”. Zrobiliśmy to łatwo i zaakceptowaliśmy po prostu. Albo mieliśmy bardzo poprawny instrument - spotkanie rodzinne, na którym wszyscy mówili. „Słowo jest przekazywane do Światła” i zacząłem: „Kocięta, miseczki i Turcy!” Następnie dyskutowali, że ktoś ciągle wnosi chleb pita do torby lub że rzucanie szmatki do wycierania zmiętego stołu nie jest zbyt przyjazne dla środowiska. Ponieważ co tydzień wyrzucamy tę szmatę, a to marnowanie zasobów.Irytacja, że ​​ktoś nie myje naczyń, jest znacznie większa niż niepokój „och, nie chcę go skrzywdzić”. Kiedy żyjesz w społeczeństwie równych, opinia o tobie będzie bardzo dostępna. Jeśli masz miejsce na wypowiedź, podziel się doświadczeniem, to pomoże.

I znoszenie takich kłótni było również łatwe, ponieważ macie wspólne wartości, są nawet zapisane na papierze. A krytyka jest bardzo łatwa do zaakceptowania. Ponieważ nie mówimy, że człowiek nie jest fajny i robi coś złego. Mówimy: pamiętasz nasze wspólne wartości.

Jak prowadzić wydarzenia towarzyskie

Oczywiście, aby wpuścić dziesiątki nieznajomych do salonu, musisz być bardzo gościnny. Wszystkie wydarzenia zaplanowaliśmy w kalendarzu Google, co jest bardzo wygodne. Zawsze widzisz, co dzieje się dzisiaj w twoim miejscu. Każdy, kto mieszkał w małym pokoju w pobliżu salonu, zawsze wiedział z góry, czy będzie spał tej nocy, czy nie.

Omówiono wydarzenia w radzie rodzinnej lub w biuletynie Google. Pytasz: „Czy ktoś może ze mną zostać?” lub „Czy możemy zrobić program?” - bardzo przydatna rzecz. Czasami na żywo trudno jest coś odmówić, ale potem piszesz wiadomość - i to wszystko. Wszystkie wydarzenia zawarte w kalendarzu są legalne i zatwierdzone przez wszystkich. Jeśli coś się nałożyło, dyskutowaliśmy, jak połączyć w kuchni kolekcję Hare Krishnas i Kaukaski Festiwal Piosenki; najważniejsze było gotowanie.

To jest jak klub w twoim domu: wszystko, co cię interesuje, dzieje się za drzwiami. To nawet powoduje lenistwo: nigdy nie musisz nigdzie jechać, wszystkie wydarzenia odbywają się w salonie, w skrajnych przypadkach w najbliższym parku.
Początkowo prawie codziennie organizowano pokaz lub wykład, do 60 osób zapakowanych do salonu. A to wywołało nawet zdenerwowanie, kiedy nie masz okazji odpocząć. Pierwszy raz chłopaki mieli „Szabat” - zasada jest taka, że ​​nikt nie powinien przychodzić w sobotę. Ramy te należy zawsze negocjować. Miejsce, w którym mieszkasz, powinno zapewniać relaks. Z czasem Ecoloft stał się mniej publiczny, prawie nie było wydarzeń publicznych.

Ale było mniej wydarzeń, nie tyle dlatego, że byliśmy zmęczeni wpuszczaniem ludzi, ale dlatego, że byliśmy zmęczeni organizowaniem tych wydarzeń. W końcu musisz być w domu, przygotować lokal, zwołać wszystkich, znaleźć wykładowcę, przetłumaczyć jakiś film i tak dalej. Bezpiecznik mija. Ci, którzy mają imprezy, wiedzą, że sam nie spędzasz czasu, to ciężka praca. Chociaż pozostały niektóre spotkania grup koordynacyjnych i wykłady.

Jak zaprzyjaźnić się z współlokatorami

Ogólnie rzecz biorąc, sytuację komplikuje alkohol, ponieważ jeśli robisz to samo i aktywnie pijesz lub wydmuchujesz fajkę, nie dostajesz gminy, ale miejsce spotkań. Nasi przyjaciele pili, ale nie o to chodziło. Dlatego bez względu na to, jak stał Kumar i bez względu na to, ile osób tłoczyło się w naszym mieszkaniu, nasze sumienie przed sąsiadami było zawsze jasne. Nasi przyjaciele byli schludni, schludni, nie gówniani na klatce schodowej, palili na tylnych schodach.

Mamy ustawodawstwo, które pozwala nam się spotkać, zawsze możesz przyjmować gości w swoim mieszkaniu. Mieliśmy umowę prawną, więc rozmowa z policją również jest krótka. Ale nikt tak naprawdę nie wezwał policji. Podczas negocjacji z ludźmi, gdy znają cię sąsiedzi, takie problemy zwykle nie istnieją.

Moi sąsiedzi i ja próbowaliśmy się poznać - przynieśli im ciasta. Nie mogę powiedzieć, że zostali naszymi przyjaciółmi, przeważnie patrzyli na nas ze zdziwieniem, ale brali ciasta, a czasem nawet nie zwracali talerzy. Ale roszczenia nie zostały specjalnie przedstawione. Oczywiście nie mieliśmy strasznych walk, sami rozumiemy, że hałas po dwunastej nie jest jakoś dobry. Przeważnie nastolatki są rozpustne, jesteśmy dorośli.

Jak zbudować budżet

Mieliśmy wspólne gospodarstwo domowe - jest to bardzo wygodne. Po pierwsze, masz ogólne zakupy, to znaczy znalazłeś przyjazny dla środowiska szampon (co nie jest takie proste w Moskwie) - i kupujesz ogromną kwotę w ogóle. Po drugie, nie masz wrażenia, że ​​kupiłeś drogi, przyjazny dla środowiska proszek do prania dla wszystkich i coś straciłeś. Przeciwnie, wszyscy przynieśli z wielką hojnością. Zaczęliśmy więc kupować mleko z gospodarstwa - spokojnie kupiłem dla całej rodziny. I wszyscy wiedzieli, że z krów jest smaczny twarożek, którego nie zabiją.

 

trzeba umieć wyjaśnić, gdzie kończy się przestrzeń osobista, a zaczyna przestrzeń publiczna

 

Wszystko to sprowadziło się do ogólnego budżetu i zostało udostępnione. Ogólny budżet nie sprawia, że ​​jesteś chciwy, ale hojny. Plusem jest to, że mogłem gotować dla wszystkich i karmić wszystkich. I ogólnie bardzo mi się podobało, że wszyscy w Ekoloft byli cały czas karmieni. Na wszystkich naszych spotkaniach starałem się zorganizować ucztę. Dla mnie wciąż było zadanie, aby pokazać wszystkim, że wegetariańskie jedzenie jest tanie, proste i bardzo smaczne. Za każdym razem, gdy robiliśmy dużą wannę z herbatą lub napojem imbirowym, każdy przynosił ze sobą proste przysmaki. Po wydarzeniach ktoś zostawił darowizny - było ich niewiele, ale czasami płaciliśmy im za światło.

Dlaczego ludzie przychodzą i odchodzą

Dziewczyna wyszła pierwsza, ponieważ okazało się, że życie w społeczności nie było dla niej odpowiednie. Myślę, że każda osoba, która mieszkała w Ecoloft, miała te same problemy. Na przykład, weź prysznic. Wszystko do pracy na raz - i wszyscy poszli się umyć.

Wszyscy byli zmęczeni gośćmi i prasą. I tutaj musimy być w stanie wyjaśnić, gdzie kończy się prywatna przestrzeń, a zaczyna publiczna: tak, to jest salon, tutaj są pokazy filmów, wykłady i imprezy, i są nasze pokoje. A teraz nie pójdziemy tam, aby spojrzeć na ozdoby na ścianach. No i oczywiście życie: trzeba dzielić kuchnię, łazienkę, toaletę z nieznajomymi.

Ale życie tam było fajne. To miejsce dało początek wielu interesującym projektom: Eco School, Do Summit, Partisan Gardening - projekty nie tylko o ekologii, ale także o tym, jak ulepszyć miasto. Ponieważ tam zgromadzili się i spotkali ludzie, którzy byli zainteresowani i którzy się wspierali. To znaczy, widziałeś, że nie jest to jedyny w Moskwie, że jest ich dużo, że wygłupianie się wokół selektywnej zbiórki odpadów jest normalne, martwienie się o opakowania jest dobre.Na przykład rozpocząłem karierę kulinarną w Ecoloft. Upiekłam wszystkich poetów i powiedziałam: jeśli ci się podobają, możesz mi podziękować - zostaw darowizny. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli przed tą społecznością ekoaktywni obywatele znajdowali się na marginalnej pozycji, teraz przeciwnie, są na fali.

Rozstaliśmy się z banalnego powodu: właściciele chcieli przeprowadzić normalną naprawę w mieszkaniu i dać go za zupełnie inne pieniądze. Kiedy dowiedzieliśmy się, że musimy odejść, pomyśleliśmy o nowym pokoju dla naszego poddasza, ale potem zdaliśmy sobie sprawę, że pomysły powinny umrzeć śmiercią. To jest normalne

Każdy z nas ma teraz swoje nowe życie. Wiele projektów, które powstały w naszej witrynie na żywo. Ale osobiście myślę o zorganizowaniu nowego strychu - może trochę z innymi pomysłami. Pomimo trudności życia w gminie, zawsze będę tęsknił za wyjściem o drugiej w nocy na herbatę i znaleźć całą rodzinę w kuchni, która mówi o kolejnych głupich politykach lub że paczki już atakują Ocean Atlantycki - nie ma już wysypisk .

Zdjęcia: Igor Podgorny, Ivan Afanasyev

Obejrzyj wideo: Szklarska Poręba z wizytą w Bad Harzburg (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń
Weekend

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń

PIĄTEK 25 lipca Przeważnie pochmurny dzień: +26 Noc: +17 SOBOTA 26 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 NIEDZIELA 27 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 lipca 25, piątek 20:00 Biennale architektury w tym roku rosyjski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji przedstawia projekt zespołu Strelka Fair Enough - ekspozycję głównych rosyjskich pomysłów architektonicznych ostatnich lat, którym udało się już zdobyć specjalną nagrodę jury.
Czytaj Więcej
Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń
Weekend

Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń

PIĄTEK 20 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +20 Noc: +9 SOBOTA Czerwiec Pochmurno, czasami deszcz Dzień: +22 Noc: + 12 NIEDZIELA 22 czerwca Bezchmurny dzień: +20 Noc: +12 Piątek, 20 czerwca 13:30 21:00 Fashion Film Days Festiwal mody, seminaria i dyskusje. Lista wydarzeń obejmuje dokumentalną opowieść o Kate Moss i zakulisowe filmy rosyjskich projektantów, mistrzowską klasę animacji poklatkowej, okrągły stół z rosyjskimi projektantami, dziennikarzami i dyrektorami artystycznymi, a także wystawę multimedialną zatytułowaną „Historia filmów o modzie z 1910 do dziś ”.
Czytaj Więcej