Ludzie

Osobiste doświadczenie: jak zorganizować koncert z wykorzystaniem crowdfundingu?

Finansowanie społecznościowe lub crowdsourcing jest popularnym sposobem finansowania projektu dzięki wkładom prywatnych inwestorów, fanów lub osób o podobnych poglądach. Dziesiątki stron zagranicznych i rosyjskich działają na tej zasadzie, niektóre mają nawet pewne cechy szczególne, na przykład zbieranie funduszy na projekty w Internecie. Imin.fm działa na tej samej zasadzie - platformie stworzonej przez trzech Moskali do organizowania koncertów swoich ulubionych zespołów. Nikolai Babin, który zorganizował koncert w Moskwie, podzielił się swoim doświadczeniem związanym z dostarczaniem wykonawców zagranicznych z pomocą materialną, fizyczną i ideologiczną wszystkich lokalnych fanów. Duży różowyoraz w Petersburgu - Ramona upada.

Pomysł

Wszystko zaczęło się od The National. To było kilka lat temu: dotarły do ​​nas informacje poufne, że chcą je zabrać na jeden wielki festiwal, ale do przyznanej kwoty brakowało około 7 000 dolarów. Pomyśleliśmy: „Cholera, zaledwie 7 000 $ dzieli nas od koncertu naszego ulubionego zespołu” i zaczęliśmy szukać rozwiązań. Okazało się, że przebywanie z przyjaciółmi jest zbyt drogie i wszystko się nie udaje. Ale pomysł opłat od fanów wydawał się interesujący.

Okazało się, że udało się sprowadzić niedrogą grupę, a artyści chętnie zapisują się na takie przygody, zwłaszcza grupy niezależne. Nieco później dowiedzieliśmy się, że w Brazylii istnieje coś podobnego - strona internetowa Queremos.com.br. Podczas swojego istnienia chłopaki przynieśli 40 grup, w tym The XX, The Kooks, Blink 182 i inne, całkiem na najwyższym poziomie. Zaszczepiło to w nas nadzieję. Chociaż wielu twierdziło, mówią, kraj jest leniwy, finansowanie społecznościowe jest postrzegane jako oszustwo.

Przede wszystkim zachęcał nas fakt, że mogliśmy sprowadzić zespół na własną rękę, nie zależąc od nikogo. Zwykle wyborem grupy jest wielu promotorów. A decyzja częściej zależy od zysku. Fakt, że nasza trójka, tylko ja, miałam wykształcenie menedżera muzycznego, nie przestraszył nas i postanowiliśmy nie marnować czasu na drobiazgi i uruchomić własną platformę.

Duży różowyDuży różowyDuży różowyDuży różowyDuży różowyDuży różowyRamona upadaRamona upadaRamona upadaRamona upada

O stronie

Zdecydowałem: „A co jest tak skomplikowane, pomyśl o tym, napisz kod programu dla witryny”. Okazało się, że trudności są wystarczające: jeden system bezpieczeństwa do przesyłania strumieniowego finansów jest tego wart. Opracowanie strony zajęło 4 miesiące, więc projekt został uruchomiony w grudniu, a pierwsze części zostały wykonane przez naszych przyjaciół i znajomych.

Na początek postanowiliśmy stworzyć listę grup, które sami chcielibyśmy usłyszeć na żywo. Po co grindować, pomyśleliśmy i wprowadziliśmy do niego Bjork, Radiohead, The XX, The Knife. Połowa nawet nie odpowiedziała, połowa dostała jakąś korespondencję, odpowiedział Foster the People and The National, a Brytyjczycy zgodzili się na Big Pink. Postanowiliśmy zadeklarować dwa miasta na raz, ale w Petersburgu nic z tego nie wyszło: tylko dwie osoby wniosły swój wkład. Błąd był nasz: my też skoncentrowaliśmy się na stolicy.

W Moskwie wszystko okazało się mniej więcej, ale czas, który wybraliśmy, nie był najbardziej udany - obóz treningowy zakończył się 31 grudnia, a to jest pora sylwestrowa. W rezultacie 160 osób włożyło na stronę 1200 rubli - dokładnie połowę tego, czego potrzebowaliśmy. Nie pozostało wiele czasu i postanowiliśmy „nałożyć go na różowo” - powiedzcie artystom, jakimi są: „Zebraliśmy połowę, spróbujmy dokończyć resztę w dniu koncertu”. Zgodzili się. 25 stycznia w The Big Pink odbył się koncert w hali moskiewskiej, w którym wzięło udział nie 300 osób, jak się spodziewaliśmy, ale 600 osób.

FANI BEZ RYZYKA. WYPRODUKOWANE NA 500 RUBLACH,
JAK UPADAĆ RAMONA I CZEKAĆ

Wielu pytało, dlaczego nie sięgnęliśmy po dobrze znane platformy finansowania społecznościowego, ale zmęczyliśmy się naszymi. Oto rzecz: początkowo naszym celem było stworzenie nieco bardziej zaawansowanej wersji z programami premiowymi i systemem motywacyjnym, aby ludzie byli zainteresowani udziałem. Na przykład weź czterech przyjaciół i zwróć pieniądze. Chcieliśmy zapewnić wszystkim równe warunki: możesz być zarówno promotorem, jak i bookerem, oferować artystę i szukać ludzi o podobnych poglądach. Kolejną zachętą jest pragnienie fanów, aby być bliżej idola. Zwykle wszystko wygląda tak: artysta przybywa, gra, jeździ po imprezie i odlatuje. Chcieliśmy zmniejszyć ten dystans, na przykład fani The Big Pink poszli z zespołem na lodowisko na Placu Czerwonym, a fani muzyki mogli przekazywać swoje notatki zespołowi. Nawiasem mówiąc, artyści naprawdę lubią tę gościnność.

Od czego zacząć

Istnieją pewne zasady gry, które nie są znane początkującym. Wyobraź sobie, że agent grupy pisze wielu początkujących promotorów z jednego miasta. Agent jest zimną krwią i chciwą osobą, nie interesuje go fakt, że wszystko nie jest zgodne z inicjatywą fanów. Zainteresowanie jest dla niego ważne, ale tutaj najwyraźniej jest wyższy. Takie promocyjne „przegrzanie” tylko pogarsza: istnieje popyt, więc agent może podnieść cenę.

Pierwszym krokiem jest zarezerwowanie artysty, to znaczy „kupienie” go. I tutaj stajemy przed pierwszą trudnością: wielu po prostu nie chce jechać do Rosji, gdy jest w magazynie 50 propozycji z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jeśli nadal są zainteresowani, rozpoczyna się handel, tak jak na rynku. Oferujemy 2 tysiące opłat, są 20. Mamy 4, a oni 10. Niektóre grupy, dowiedziawszy się, ile mamy, odpowiadają: „Żartujesz?”

Równolegle musisz szukać witryny. Określ dokładnie, ilu słuchaczy zgromadzi grupa. Nie ma znaczenia, że ​​mają stadiony w Berlinie lub Manchesterze, możemy mieć znacznie mniej. Oglądaj ich grupy VKontakte na Last.fm, czytaj o nich w mediach. Właściciele zasadniczo nie dbają o to, kto dzierżawi stronę. Wszystko opiera się na zaufaniu, jeśli strona zrozumie, że ich nie wyrzucisz, nie będzie żadnych problemów.

O ryzykach i wyzwaniach

Fani nie mają ryzyka. Rzucili się na 500 rubli, jak w wodospadach Ramona i czekają. Zebrali pieniądze - idziesz na koncert, nie odebrałeś - zwracają ci wszystko. Ale mamy wiele zagrożeń, w tym wynajem witryny. Kluby są planowane z miesięcznym wyprzedzeniem, więc musisz dokonać zaliczki w wysokości 50%, czyli około 50 000. W takim przypadku nikt nie zwróci pieniędzy. Bilety lotnicze, wizy - wszystkie te pieniądze i czas. Ale najgorsze ze wszystkiego jest utrata reputacji, jeśli zawiedziesz.

Agenci, z którymi pracujesz, rozumieją: skoro się nie zebrałem, dwóch się nie zebrało, a trzeci po prostu nie będzie z tobą współpracował. Ale jeśli masz dobrą reputację, możesz uzyskać kontakty. Na przykład zaprzyjaźniliśmy się już z Emmą Banks, agentką The Big Pink, która kieruje dużą agencją z grupą znanych artystów takich jak Maccabees.

wystarczą lokalne, ale progresywne grupy
300 dolarów

Nasza strona oznacza możliwość nie tylko udziału w koncertach, które proponujemy, ale także zorganizowania własnego z ulubioną, ale nie najsłynniejszą grupą. Wielu oczywiście od razu chce Radiohead, ale musisz zrozumieć: wszystko zaczyna się od małych. Oczywiście są Arctic Monkeys z grupą fanów i opłatą w wysokości setek tysięcy euro, ale są też lokalne, ale progresywne grupy, które potrzebują tylko 300 $. I bez względu na to, jak popularny jest ten pierwszy, niezbędną kwotę można zbierać przez lata, a jeśli powiesz kilku osobom o tym drugim, prawdopodobieństwo dobrego koncertu jest wyższe.

Gdzie szukać pomocy

Początkowo wyobrażałem sobie taką działalność: fan dowiaduje się o nadchodzących spotkaniach i zaczyna rekrutować wszystkich dookoła - w domu, w pracy, w myjni samochodowej, w palarni. Aby tak było, dla aktywistów opracowaliśmy premie dla fanów. Najbardziej aktywni otrzymują plakat, podziękowania lub osobiste spotkanie z idolem.

Nie ukrywamy wysokości wydatków artysty: transferu, wiz, zakwaterowania i kosztów wymaganego sprzętu, wynajmu strony. Wszystko to stanowi budżet. Ponieważ jednak jesteśmy organizacją non-profit, zawsze szukamy sposobów na oszczędzanie. Na przykład jeden z fanów jest właścicielem hostelu i jest gotowy zapewnić miejsca, podczas gdy ktoś prowadzi samochód i chętnie sprowadzi artystów z lotniska. Zachęcamy do takich rzeczy, udzielamy rabatów na bilety. To finansowanie społecznościowe, tutaj ważne są nie tylko pieniądze, ale także udział podobnie myślących ludzi.

występ na koncercie zorganizowanym przez fanów jest bezcenny

Jeśli fani skontaktują się z artystą bezpośrednio, a nie za pośrednictwem agenta, osobiste kontakty aktywnych fanów na Twitterze lub Facebooku mogą pomóc. Najważniejsze, że jest niewielu pośredników, w przeciwnym razie wszystko staje się jak przedsiębiorstwo komercyjne. A jeśli jeden lub dwóch fanów w dobry sposób zacznie „atakować” idoli, porozmawiaj o projekcie, szansa na sprowadzenie grupy naprawdę wzrasta. Wielu artystów twierdzi, że występ na koncercie zorganizowanym przez fanów jest bezcenny.

Zarabianie

Model finansowania społecznościowego oznacza pewien zysk materialny, ale teraz skoncentrowaliśmy się na komponencie kulturalnym i edukacyjnym. To bardzo ważny punkt, jak w każdym crowdsourcingu: publiczność decyduje o wszystkim. Dlaczego brazylijska witryna Queremos.com.br zbiera 30 000 USD dziennie? Ponieważ witryna ma 100 000 odbiorców, którzy wiedzą: tym facetom można zaufać.

Przeprowadziliśmy ankiety i okazało się, że ludzie w Rosji wciąż nie ufają temu. Teraz nasza publiczność liczy 3000 osób. W tym scenariuszu nie musisz myśleć o zarabianiu pieniędzy, ale z czasem, gdy zebrane kwoty przekroczą wydatki artysty, będziemy mogli wykorzystać dodatkowe środki finansowe na rozwój naszego funduszu. I stwórz coś w rodzaju klubu dla miłośników dobrej jakości muzyki.

Zdjęcia: www.facebook.com/musicfromthebigpink, www.facebook.com/ramonafalls

Obejrzyj wideo: Osobiste doświadczenie, że Jezus żyje - abp Grzegorz Ryś Rekolekcje cz. 1 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej