Ludzie

Doświadczenie osobiste: jak znaleźć oszustów korzystających z Facebooka

Dmitrij Lebiediew padł ofiarą oszustwa i stracił laptopa, ale już następnego dnia oszuści zadzwonili do niego i zaoferowali pieniądze. Wszystko, czego potrzebowała Dima, to dostęp do Internetu, siedem dolarów i wiara w teorię sześciu uścisków dłoni. Redaktorzy „Life's Kiev” dowiedzieli się, jak udało mu się przeprowadzić udane „śledztwo w sprawie kanapy”.

Zamieściłem w Slando reklamę, że sprzedaję MacBooka Air. Przez długi czas nie było reakcji, potem zadzwonili, zgodzili się spotkać w pobliżu KPI. Przybyło dwóch pozornie przyzwoitych facetów. Badaliśmy laptopa ze wszystkich stron, pytaliśmy, dlaczego sprzedaję, targowałem się, powiedziałem, że sprawdzą inną opcję i zadzwonią. Zdobyłem za kilka godzin. Powiedzieli, że kupili kolejny, ale ponieważ mój jest w dobrym stanie, zabierze go „brat z Dniepropietrowska” - wyśle ​​pieniądze na kartę za pośrednictwem „PrivatBank”. Opcja wydawała mi się normalna. Spotkaliśmy się i wsiedliśmy do samochodu, aby czekać na transfer. Po około 20 minutach otrzymałem SMS o przekazaniu 5020 hrywien (625 $). Oddałem laptopa i wyszedłem, aw ciągu trzech minut zdałem sobie sprawę, że się ze mną rozwiedli. Ale był rejestr z ich twarzami w DVR.

Skontaktował się ze mną również mężczyzna, którego próbowali oszukać zgodnie z podobnym planem następnego dnia, w niedzielę

To była sobota. W poniedziałek wieczorem opublikowałem post ze zdjęciami i filmami na Facebooku i zapłaciłem za jego reklamę za 236 rubli (7 USD). Myślałem, że będzie 100-200 raserów. Teraz jest ich już ponad 7 000.

Pierwszy, na zdjęciu po prawej, został obliczony bardzo szybko, od dawna poluje na oszustów, rzucił wielu, więc wielu chciało dzielić się informacjami. Powiedzieli mi, że miał wiele oświadczeń na jego temat na policję, że oszukał nawet swoich przyjaciół.

Drugi działa najwyraźniej jeszcze nie tak dawno - niewielu to zgłosiło. Najpierw odpowiedział facet, który mieszka z nim na tej samej klatce schodowej, a potem kilka innych osób napisało. Potem przyszedł ten, który zawołał swoje imię, nazwisko, datę urodzenia. Skontaktował się ze mną również mężczyzna, którego próbowali oszukać zgodnie z podobnym planem następnego dnia, w niedzielę. A dziewczyna, która straciła 16 000 hrywien (2000 USD), sprzedała również MacBooka Air. Ludzie pisali i pisali.

Ogólnie rzecz biorąc, siedziałem przy komputerze do pierwszej w nocy i odkryłem wszystkie niezbędne dane: imiona i nazwiska, daty urodzenia, skąd pochodzę, gdzie studiowałem, pod jakim adresem mieszkają, gdzie pracują (jeden z nich jest na rynku radiowym w Kardachi). Sami „kupujący” w sieciach społecznościowych nie znaleźli. Oczywiście rodzaj działalności nie pozwala im na prowadzenie rachunków.

Zadzwonili do mnie we wtorek po południu. Przedstawili się jako „gwiazdy YouTube” i zaoferowali zwrot laptopa. Odpowiedziałem, że to nie jest laptop i nawet gdyby go oddali, nic by to nie zmieniło. Napisałem ten post nie po to, by zdobyć moje pieniądze, ale by chronić maksymalną liczbę ludzi przed takimi sytuacjami. Ale o 17:42 przeniosłem jednak 5000 hrywien.

Nie poszedłem na policję - nie mam w nich szczególnej wiary. Ponadto skonsultowałem się z prawnikiem - trudno udowodnić, że sprzedaję laptopa, ale nie pozwoliłem mu korzystać z niego za darmo. Nie mam świadków, jest tylko zapis DVR. A pieniądze już mi przekazano - okazuje się, że nie ma na co narzekać. Ale dali je tylko mi i jest wiele innych ofiar.

Życie wokół skontaktowało się z inną osobą, która padła ofiarą tych samych oszustów, ale zwróciła się do policji nie po użytkowników sieci społecznościowych, ale o pomoc.

Daria

W lutym sprzedałem aparat Nikon D 300s, opublikowałem reklamę w Slando. Wkrótce zadzwonił do mnie facet, który przedstawił się jako Siergiej. Przyszedłem na spotkanie „Siergiej” był z przyjacielem, którego widać również na zdjęciu Lebiediewa. Polubili aparat, ale powiedzieli, że obejrzą jeszcze kilka, a potem rozliczą się ze mną przelewem bankowym. Następnego dnia spotkaliśmy się ponownie, wziąłem przyjaciółkę dla bezpieczeństwa (jest teraz świadkiem). Otrzymałem SMS-a z numeru telefonu banku - 1060. Wszystkie SMS-y z banku przyszły do ​​mnie z tego numeru, ale na co później zwróciłem uwagę - saldo konta nie zostało tam wskazane. Podałem aparat, pożegnałem się i poszedłem sprawdzić kartę w bankomacie. Oczywiście nie było tam pieniędzy. Zacząłem nazywać liczbę „kupujących”, to zostało rozłączone. Następnego dnia poszedłem na posterunek policji w Peczersku, napisałem oświadczenie. Tam spojrzeli na mnie jak głupiec, który sam dał aparat. Żaden z funkcjonariuszy organów ścigania nie oddzwonił, nie znalazł szczegółów. Nie mogę ci powiedzieć mojego nazwiska, bo obawiam się, że są wolne i mogą mnie znaleźć.

Życie wokół wysłało materiały zebrane przez Dmitrija do Głównej Dyrekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w Kijowie. Przed wzięciem pod uwagę, policja stwierdziła, że ​​sądząc po opisie, sprawa objęta jest art. 190 kodeksu karnego - „oszustwem”. Łatwiej będzie udowodnić winę, jeśli są informacje o serializacji - to znaczy, jeśli istnieją dowody od innych ofiar. Wniosek należy skierować do wydziału policji w miejscu zamieszkania lub do wydziału policji w regionie, w którym popełniono przestępstwo.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń
Weekend

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń

PIĄTEK 25 lipca Przeważnie pochmurny dzień: +26 Noc: +17 SOBOTA 26 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 NIEDZIELA 27 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 lipca 25, piątek 20:00 Biennale architektury w tym roku rosyjski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji przedstawia projekt zespołu Strelka Fair Enough - ekspozycję głównych rosyjskich pomysłów architektonicznych ostatnich lat, którym udało się już zdobyć specjalną nagrodę jury.
Czytaj Więcej
Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń
Weekend

Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń

PIĄTEK 20 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +20 Noc: +9 SOBOTA Czerwiec Pochmurno, czasami deszcz Dzień: +22 Noc: + 12 NIEDZIELA 22 czerwca Bezchmurny dzień: +20 Noc: +12 Piątek, 20 czerwca 13:30 21:00 Fashion Film Days Festiwal mody, seminaria i dyskusje. Lista wydarzeń obejmuje dokumentalną opowieść o Kate Moss i zakulisowe filmy rosyjskich projektantów, mistrzowską klasę animacji poklatkowej, okrągły stół z rosyjskimi projektantami, dziennikarzami i dyrektorami artystycznymi, a także wystawę multimedialną zatytułowaną „Historia filmów o modzie z 1910 do dziś ”.
Czytaj Więcej