Ludzie

Doświadczenie osobiste: jak zwrócić skradzione numery

Właściciel samochodu zostawia na chwilę samochód bez opieki, a kiedy wraca, nie ma numerów, a pod dozorcą pozostawia notatkę z numerem telefonu - taki oszustwo staje się coraz bardziej powszechne w Moskwie i Petersburgu. W ciągu ostatniego półtora roku do policji wpłynęło 14 tysięcy oficjalnych skarg, ale większość woli samodzielnie rozwiązać ten problem. Niezależnie od tego, czy płacić pieniądze, gdzie szukać liczb i jak postępować, Życie wokół gromadziło historie ludzi, którym udało się wyjść z sytuacji.

Jewgienij Czarnoburow

29 lat, kierownik
rozwój biznesu

Często chodzę na spotkania do pracy. Miałem normalny dzień roboczy, udało mi się odwiedzić moje biuro, poszedłem do banku, wróciłem do pracy - a następnie przyczepiono mi samochód policyjny i zaproponowano zaparkowanie na poboczu drogi. Nie mam pojęcia, jaki jest tego powód. Podchodzi inspektor, pyta o dokumenty i zastanawia się na moje pytanie: „Jaki jest powód? Podróżujesz bez numerów!”

I wtedy zaczynam rozumieć, że coś jest nie tak. Wychodzę z samochodu i dopiero wtedy zauważam, że tak naprawdę nie mam numeru przedniego, a na przedniej szybie znajduje się mała notatka z numerem telefonu, napisana ręcznie i laminowana taśmą klejącą: nawet na wypadek deszczu były przygotowane.

Oficer pyta mnie, dlaczego idę bez liczb - pokazuję mu notatkę: „Widzisz, właśnie odkryłem, najwyraźniej to ukradli”. Ze zrozumieniem, a nawet z żalem mówi, że tak się często zdarza, ale teraz musi wycofać moje prawa. Zaczął opracowywać protokół, ale zatrzymał się w zamieszaniu.

- Wydamy?
- I lepiej wybacz mi, co? Zacząłem mu mówić. „Spadło na mnie tak wiele problemów, że mam numery z Petersburga, co oznacza, że ​​będę musiał tam pojechać, aby przywrócić ...”

Po kilku minutach zastanowienia oddał mi prawa.

Może był zbyt leniwy, aby wypełnić dokumenty, może chciał pieniędzy, nie wiem, ale po kilku minutach zwrócił mi swoje prawa. Myślę, że nadal mi współczuł i jestem mu bardzo wdzięczny.

Tutaj zaczyna się kolejna część historii - rzeczywiste poszukiwanie liczb. Zadzwoniłem pod numer, który pozostał w samochodzie, zaproponowano mi zapłacenie 5 tysięcy rubli. Postanowiłem więcej myśleć. W tym czasie w sieciach społecznościowych przyjaciele doradzali różne rzeczy: nie płać za nic, ponieważ wtedy usuną go ponownie, nie kąpią się i płacą, aby nie marnować czasu na próżno. Potem pojawiła się praktyczna rada, że ​​napastnicy zawsze ukrywają liczby w promieniu 50 metrów od samochodu.

Ubrałem się prościej i zacząłem chodzić po trawnikach, koszach na śmieci i krzakach. Wspiął się na dach garażu - i znalazł numer z samochodu. Nie mój

Kilku pijaków siedziało przy garażach, zobaczyłem, że szukam pokoi, nasyciłem się moim problemem i zacząłem pomagać. Odsunęliśmy ławkę i znaleźliśmy więcej numerów pod jakąś zgniłą deską - i znowu nie moja. Nawiasem mówiąc, moi asystenci powiedzieli, że ktoś tego samego dnia rano przeczesał okolicę w poszukiwaniu swojej liczby. Znalazłem jeszcze dwa pokoje na sąsiednim podwórku. Był jakiś opuszczony grosz ze stłuczonymi szkłami - pod nim leżały jeszcze dwie liczby moskiewskie. Wcześniej liczby pochodziły z 76. regionu z Białorusi.

Podczas przeszukiwania dwa razy minęły mnie samochody policyjne. Pierwszy zatrzymałem, żeby podać znaleziony numer, a potem drugi - podali im drugą partię. Trzeba przyznać, że wzięli udział w problemie z uczestnictwem: zadzwonili do swoich kolegów, nie znaleźli numerów, namówili ich, aby poszli na stację i napisali oświadczenie, chociaż czytałem na forach, że policja pod każdym względem utrudniała takie przypadki.


Nawiasem mówiąc, mimowolnie pomogłem co najmniej dwóm osobom - policja miała zarzuty kradzieży tych liczb, które znalazłem. Kiedy zadzwoniłem, ludzie zadzwonili i przekazali dobrą wiadomość. Ale nigdzie nie ma moich liczb.

Bez samochodu czułbym się bardzo nieswojo, więc nadal musiałem zadzwonić do napastników. Ponownie mówili o 5 tysiącach rubli. Powiedziałem, że nie ma w ogóle 5 tysięcy, są tylko 2, z jakiegoś powodu poprosili 200 rubli z góry, na to się zgodziliśmy.

Zapłaciłem rachunek przez portfel elektroniczny, po którym dostałem drugi numer telefonu. Tam najwyraźniej całe biuro. Miła dziewczyna odpowiada, szeleści papierami przez długi czas w poszukiwaniu mojej skrzynki, a następnie daje instrukcję: „Stań w miejscu, w którym stał twój samochód, obejdź czerwony budynek po lewej, kop w pobliżu żelaznego stołu po prawej stronie”. Musiałem kopać. Kopnąłem ziemię stopą i gdzieś na głębokości centymetra mój numer naprawdę leżał.

Aleksiej Bystrow

25 lat, projektant

Całą ironią mojej historii jest to, że przygotowałem się z góry na liczby, które zostały mi skradzione. Po tym, jak coś podobnego stało się natychmiast z dwoma moimi znajomymi, zająłem się tym pytaniem, google i dowiedziałem się, że istnieją jakieś ramy przeciwwandalowe. Wyglądają nawet przyzwoicie. Razem z instalacją kosztują 4 tysiące rubli. Jednocześnie naprawdę miałem nadzieję, że posiadanie takiego zestawu ram będzie symbolem tego, co już zapłaciłem. Zawsze wydawało mi się, że są to ci sami ludzie, którzy ustalają ramy i kradną liczby. Ale ramy mnie nie uratowały.

Nie minął tydzień, odkąd je zainstalowałem, ponieważ moje liczby zostały rozdarte bezpośrednio kawałkami zderzaka. Zadzwoniłem pod ten numer, tam, w łamanym rosyjskim, poinformowali mnie, że muszę zapłacić 5 tysięcy rubli. O ile rozumiem, są zainteresowani liczbami lub złodziejami - są wyceniani na 10-15 tysięcy, ale istnieje wiele opowieści o tym, jak dana osoba płaci te pieniądze, i znów kradną je w ciągu trzech dni. Coraz więcej oszustów jest zainteresowanych numerami zagranicznymi i nierezydentami, ponieważ motywacja do ich powrotu będzie ogromna. Mam tylko Petersburg, ale nie zapłaciłem.

Wraz z żoną założyliśmy rękawiczki, w których zmywano naczynia, i zaczęliśmy czesać okoliczne stocznie. Wspinał się na dachy garaży, grzebał w stosach piasku. Następnie dotarliśmy do gości, którzy na jednym z podwórek układali asfalt. Zapytali, co robimy. Kiedy dowiedzieli się, że szukamy numerów, natychmiast zgłosili się na pomoc. Rosyjski brygadzista biegał i krzyczał: „Kim jesteś! W każdym razie nie płać, pomożemy ci!” Sądząc po sposobie, w jaki się stopili, wydawało się, że ukradli.


Zaledwie pięć minut później moje pokręcone pokoje z kawałkami zderzaka znaleziono w tym samym miejscu na placu budowy za paletami z płytkami. Taki szybki wynik tylko wzmocnił moje podejrzenia. Ale nie złapany - nie złodziej. Kupiłem im nawet dziesięć butelek Łady, aby się chronić w przyszłości. I powiedział, że powinni monitorować to, co dzieje się w okolicy.

Śmiech polega również na tym, że okazało się, że te ramy anty-wandalskie są generalnie bezużyteczne. Znaczenie ich mocowania jest takie, że podobno niemożliwe jest wynajmowanie pokoi bez szlifierki: śruby mają specjalny kształt kołpaka, który nie oznacza odwrotnego skoku. Jednak, aby wyciągnąć moje skręcone liczby z ramy, ani szlifierka, ani inne narzędzia nie były potrzebne: w przeciwieństwie do zapewnień instalatorów, po prostu odkręciłem śruby palcami.

Maxim Levitin

29 lat, mikser w The Dreamers United

Zrobiliśmy piłkę elektroniczną z przyjaciółmi przy „Butelce” z gościem z muzyków z Londynu i Petersburga. W dniu imprezy, o 9 rano, wsiadłem do samochodu i poszedłem spotkać muzyków na stacji Leningradsky. Rozgrzewając silnik, zauważyłem liść ze szkolnego notatnika z telefonem, umieszczony pod dozorcą. Nie przywiązałem wagi do tego faktu, ale na wszelki wypadek, gdy zapisałem notatkę, nagle jest to jakaś piękna dziewczyna, a kiedy przegapię koktajl na przyjęciu, zdecydowanie zdecyduję się zadzwonić pod ten numer i dowiedzieć się, kto naprawdę chciał poznać właściciela supersamochodu.

Pojechałem bez problemu na stację, spotkałem przyjaciół i co mnie zaskoczyło, gdy wracając do samochodu, odkryłem brak tablic rejestracyjnych. Oczywiście natychmiast przypomniałem sobie notatkę z telefonem, połączyłem jedną z drugą i zadzwoniłem na nią - nikt nie podniósł telefonu (była 9 rano).

Będąc szczęśliwym posiadaczem telefonu komórkowego z możliwością dostępu do globalnej sieci, pisałem o sytuacji na Facebooku i prowadziłem dyskusję bojową na temat moich perspektyw, o tym, jak radzić sobie ze oszustami, czy warto w ogóle z nimi współpracować i jakie są możliwe skrypty lub ich brak czeka na mnie. W międzyczasie jeździłem po mieście w samochodzie bez tablic rejestracyjnych przez trzy godziny i przez ten czas nikt mnie nie interesował. Podczas tych ruchów, które obejmowały osobiste wyszukiwanie numerów na najbliższych stoczniach, wzywanie oddziału policji, wizytę na posterunku policji, nawiązałem dialog SMS z porywaczami, który podano poniżej.

10:06 I:

Cho według numeru?

- brak odpowiedzi

13:35 Ja:

Cóż, ogólnie radzę sobie z moją liczbą upadkową i studiujecie koncepcję Karmy, najprawdopodobniej nie wiecie.

Dbaj o siebie i bądź ostrożny. Już idę do departamentu policji.

13:37 Złodziej pokoju (pon.):

Nie odpowiedziałem ci? 3000 rubli za portfel qiwi.

13:40 I:

Nie, to była moja odpowiedź na twój niski czyn, ale teraz lepiej pomyśl o nieprzewidywalności twojego losu, może to być bolesne, ponieważ pozwalasz dziś wielu ludziom. Cóż, ogólnie wszystkie działania wracają z zemstą i kto wie, co może się stać jutro.

13:50 Pon .:

Tak, wiem, więc staram się robić więcej dobra

14:00 I:
O * uennoe dobrze jest odciąć liczbę osób, które powinny spotkać zagranicznych artystów w tym czasie. Dialog na ten temat został zakończony. Dbaj o siebie i bądź ostrożny. Już idę do Dyrekcji Spraw Wewnętrznych VAO.

14:10 pon .:
Czy jesteś pieprzonym promotorem? A jaka to liczba?

14:20 I:
717, Subaru, ale jestem już na posterunku policji i jest już za późno, żebyś go zwrócił, piszę oświadczenie.

14:22 pon .:
Tak, nie obchodzi mnie to, tracisz aktualny czas z ATS, 41/1 piętnaście parków pierwsze wejście drugie okno po prawej pod parapetem

14:50 I (biorąc numer):
Polecam mózgom, ponieważ tam są, aby wysłać je do bardziej szlachetnego i przynoszącego pieniądze kanału! Dziękuję za zrozumienie Enivey i za śmiech, kiedy dostałem numery, policja przejechała i prawie położyła mnie na podłodze. Szkoda, że ​​straciłem czas i jeszcze raz polecam, jeśli masz do czynienia z poważniejszymi śmieciami.

15:00 pon .:
Tak, wiemy)

15:05 I
A promotor nie jest gównem, ale bardzo kulturalny, cóż, sam możesz znaleźć wszystko w Internecie, według liczb.

15:10 pon
Nie mam wątpliwości, że znam też wykształconego mężczyznę) i muzyka. A jakich artystów spotykasz?

15:15 I
Kelpe i kilka elektroniki na żywo z Petersburga

15:17
Nie znam takich ludzi, używam własnego studia rzepy

15:20 I
Przyjdź na naszą imprezę i jest wiele fajnych, drogich samochodów! Z350, slk, glk, infinity, Porsche i tede, jest coś do zrobienia!

15:25 pon
Na pewno przyjdę!

Nie miałem urazy wobec oszusta. Z jakiegoś powodu od samego początku wierzyłem, że zwrócę numery bez płacenia oszustowi. Czasami łatwo jest rozmawiać z sercem.

Zdjęcia: Maxim Levitin, Alexey Bystrov, Evgeny Chernoburov

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń
Weekend

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń

PIĄTEK 25 lipca Przeważnie pochmurny dzień: +26 Noc: +17 SOBOTA 26 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 NIEDZIELA 27 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 lipca 25, piątek 20:00 Biennale architektury w tym roku rosyjski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji przedstawia projekt zespołu Strelka Fair Enough - ekspozycję głównych rosyjskich pomysłów architektonicznych ostatnich lat, którym udało się już zdobyć specjalną nagrodę jury.
Czytaj Więcej
Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń
Weekend

Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń

PIĄTEK 20 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +20 Noc: +9 SOBOTA Czerwiec Pochmurno, czasami deszcz Dzień: +22 Noc: + 12 NIEDZIELA 22 czerwca Bezchmurny dzień: +20 Noc: +12 Piątek, 20 czerwca 13:30 21:00 Fashion Film Days Festiwal mody, seminaria i dyskusje. Lista wydarzeń obejmuje dokumentalną opowieść o Kate Moss i zakulisowe filmy rosyjskich projektantów, mistrzowską klasę animacji poklatkowej, okrągły stół z rosyjskimi projektantami, dziennikarzami i dyrektorami artystycznymi, a także wystawę multimedialną zatytułowaną „Historia filmów o modzie z 1910 do dziś ”.
Czytaj Więcej