Biznesmenów

Arny Praht: Jak powstała popularna marka torebek ze skóry ekologicznej

W kryzysowym roku 2014 młody inżynier Vlad Pracht wprowadził markę Arny Praht. Trzy lata później niedrogie torby i plecaki z ekoskóry są sprzedawane w Petersburgu, Moskwie, Jekaterynburgu, Władywostoku, Magadanie i Machaczce, a marka produkuje wspólne kolekcje z projektantką Nelly Nedre, domem towarowym Au Pont Rouge i sklepami Gate31.

Odwiedziliśmy Arny Praht, która znajduje się w strefie przemysłowej na południu Petersburga, i zapytaliśmy Vlada, jak marka indie była w stanie otworzyć sklep w centrum handlowym Gallery w czasie, gdy zamykali się giganci handlowi, a także jak to wyglądało reprezentacja w zniszczonym wojną Doniecku i dlaczego firma udziela dożywotniej gwarancji na armaturę.

Vlad Pracht

twórca i lider marki Arny Praht

Cała moja działalność zawodowa związana była z produkcją tekstyliów. W szkole pomagałem rodzicom w fabryce wyrobów skórzanych. Wykonywał dość proste zadania: instalował okucia, pomagał w magazynie, pracował na budowie, składał broszury.

W 2011 roku, gdy był na trzecim roku studiów jako inżynier, założył firmę RestoGriff. Zaczęło się od produkcji bielizny stołowej, a następnie zaczęliśmy szyć także mundur dla kelnerów i kucharzy. W szczytowych miesiącach obroty wyniosły około miliona rubli. Pracował głównie w Petersburgu i obwodzie leningradzkim. To doświadczenie nauczyło mnie pracy z różnymi tkaninami i pomogło zrozumieć wszystkie niuanse procesu produkcyjnego. Brakowało jednak miejsca na kreatywność. W poszukiwaniu nowych kierunków zacząłem zajmować się galanterią skórzaną - narodził się pomysł stworzenia nowej marki.

Pierwsza kolekcja i torby

Zaczęliśmy od bardzo ambitnego projektu: chcieliśmy stworzyć warsztat koncepcyjny, w którym każdy mógłby stworzyć torbę swoich marzeń. Kiedy zaczęli pracować nad tym pomysłem, zdali sobie sprawę, że po pierwsze jest to technicznie skomplikowane (indywidualny rozwój implikuje unikalne wzorce), a po drugie, zwykle trudno jest ludziom wyobrazić sobie, czego chcą. Z czasem zdaliśmy sobie sprawę, że oferowanie typowych modeli jest znacznie bardziej wydajne, ale z możliwością wyboru kolorów i elementów. A pod koniec 2013 roku opracowaliśmy naszą pierwszą kolekcję.

Kiedy Arny Praht zaczął szybko nabierać rozpędu i pojawiliśmy się w sklepach znanych projektantów (Luuk, Russian Room, Podium i inne), zdałem sobie sprawę, że musimy się skupić na jednej rzeczy. Bardziej interesująca jest produkcja toreb.

Firma rodzinna

Można powiedzieć, że Arny Praht to firma rodzinna. Od kilku pokoleń nasza rodzina produkuje wyroby skórzane. W rzeczywistości sama marka nosi imię swojego dziadka, dzięki czemu od dzieciństwa interesuję się procesem produkcyjnym.

Moi rodzice produkują również torby dla dużych sieci handlowych, ale w tym segmencie nie przywiązują wystarczającej uwagi do elementów projektu i wygodnych skarpet. Chciałem stworzyć specjalny produkt o wysokiej jakości i niepowtarzalnym designie. Na podstawie produkcji rodziców zaczęliśmy szyć nasze pierwsze torby. W przyszłości zaczęli już opracowywać i modernizować linie produkcyjne na potrzeby Arny Praht. Teraz jest to wspólna produkcja.

Eko skóra

Ecoskin to bardzo nowoczesny, wysokiej jakości i przyjazny dla środowiska materiał. Technologia jego produkcji jest tańsza i, oczywiście, bardziej humanitarna niż w przypadku zwykłej skóry. Jeśli nauczysz się pracować z eko-skórą, pozwoli ci to zrealizować znacznie więcej pomysłów.

W poszukiwaniu pięknych tekstur i odcieni poświęcamy wiele wysiłku i zasobów. Wybieramy coś od europejskich dostawców, ale nie zawsze można znaleźć duże ilości. Podstawowa linia kwiatów jest produkowana w Chinach. Mamy nadzieję, że rosyjscy producenci będą mogli zaoferować konkurencyjny produkt - w tej chwili mamy tylko fabryki specjalizujące się w sztucznej skórze do mebli.

Produkcja

Podstawą zespołu Arny Praht jest około ośmiu osób: to ci, którzy stale pracują w biurze. W naszych sklepach pracuje około 20 osób, a 30-40 pracowników pracuje przy produkcji.

Proces produkcji można podzielić na pięć głównych etapów. Podczas pierwszych warsztatów odbywa się modelowanie i rozwój. Dalej jest warsztat krojenia i cięcia, operacje klejenia, warsztat krawiecki, a ostatni to warsztat pakowania i kontroli jakości.

Nowe modele

Gromadzimy cotygodniowe informacje zwrotne z każdego sklepu: konsultanci mówią o recenzjach klientów - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Na podstawie tych informacji ustalamy, czego potrzebują nasi klienci i formułujemy zakres uprawnień projektanta. Przygotowuje szkice - na tym etapie większość modeli jest eliminowana. Te, które lubimy, idą na warsztaty modelarskie i przedprodukcyjne.

Po zszyciu testowego produktu w jednym egzemplarzu, przekazujemy go komuś z personelu, aby go przetestował. Na tym etapie istnieje wiele przydatnych komentarzy, które są uwzględniane w przyszłej produkcji.

Dożywotnia gwarancja

Dzięki własnej produkcji w Petersburgu udzielamy przedłużonej gwarancji na nasze produkty. Szybko naprawiamy wady elementów złącznych, możemy wymienić akcesoria lub zamki przez cały okres użytkowania produktu. Nawet po upływie okresu gwarancyjnego - po roku lub dwóch - pomagamy klientom w naprawie ich ulubionych akcesoriów.

Niezwykle rzadko nie możemy pomóc. To prawda, że ​​ostatnio taki przypadek miał miejsce: ktoś chciał zaktualizować torbę kupioną trzy lata temu, ale z czasem był już tak zużyty, że taniej było szyć nowy produkt.

Nawiasem mówiąc, nie jest konieczne, aby nasi klienci wykazywali dowód sprzedaży: jesteśmy w pełni świadomi wszystkich naszych produktów - nawet jeśli klient nie kupił torby od nas, ale od partnerów, jako producent jesteśmy za nią odpowiedzialni.

Cena

Staramy się pracować bez pośredników - pozwala nam to nie podnosić ceny. Ponadto jesteśmy wrażliwi na koszty, zawsze staramy się optymalizować procesy w firmie. Ponadto nie przeznaczamy dużo pieniędzy na budżety reklamowe - zdecydowaliśmy, że lepiej zainwestować w sam produkt: zadowoleni klienci to najlepsza reklama. W rezultacie w ciągu roku, od września 2016 r., Wzrosliśmy o 30% - zarówno pod względem produkcji, jak i sprzedaży.

Myślę, że Arny Praht ma uczciwą cenę za produkt. Pozwala klientom mieć nie jeden, ale kilka produktów. Ciekawie jest oglądać nasze torby i plecaki w różnych miejscach: na imprezie ukończenia szkoły, na festiwalu, w parku i tak dalej.

Sklepy

Kryzys walutowy 2014-2015 przeszedł w nasze ręce. Zmiana kursu bardzo mocno wpłynęła na europejskie marki: ktoś był na granicy rentowności i nie mógł nadal przebywać w centrach handlowych; Ktoś musiał nawet ograniczyć interesy w Rosji. Rynek został zaktualizowany, w centrach handlowych zaczęły pojawiać się wolne lokale.

Do tego momentu byliśmy obecni w Freedom Store w „Galerii” przez ponad sześć miesięcy, odnosiliśmy sukcesy, z całą obfitością pobliskiego rynku masowego, od Zary po H&M. Zdaliśmy sobie sprawę, że powinniśmy spróbować stworzyć osobny sklep. Kiedy jesteś małą marką, bardzo trudno jest włamać się do centrum handlowego takiego jak Galeria: najemcy mają umowy na okres od trzech do pięciu lat. Ale z powodu podwojonej stopy (prawie zawsze jest powiązana z dolarem) obszary zaczęły być uwalniane. Mamy możliwość zapytania o cenę wynajmu. Pod koniec 2015 r. W Galerii otwarto pierwszy sklep Arny Praht.

Teraz mamy cztery własne sklepy w Petersburgu i Moskwie. Do końca tego roku chcielibyśmy założyć kolejny sklep w stolicy.

Widownia centrów handlowych jest nieco inna. Na przykład w centrum handlowo-rozrywkowym „Lato” produkty dla rodzinnej publiczności - dorosłych kobiet i matek - są lepiej sprzedawane. I ta sama „Galeria” jest raczej historią dla młodzieży.

Donieck

Około półtora roku temu otrzymaliśmy prośbę od młodej pary z Doniecka. Mieli już doświadczenie handlowe i szukali poszukiwanej marki do otwarcia sklepu w pustym centrum handlowym. Musisz zrozumieć, że w Doniecku nowa gospodarka zaczęła ustawiać się od zera. Światowe firmy, które miały tam przedstawicielstwa, opuściły rynek. Wiele centrów handlowych było pustych. Jednocześnie wielu mieszkańców nie opuściło miasta, ale nadal prowadziło aktywne życie towarzyskie.

Faceci, którzy w końcu zostali naszymi partnerami i franczyzą otworzyli sklep Arny Praht, również chcieli pozostać w mieście, aby w nim żyć. W rezultacie uruchomili dwa sklepy w Doniecku. Wszystko idzie tak dobrze, że staną się naszymi przedstawicielami na całej Ukrainie, nie tylko we wschodniej części.

Trzy lata później

Sformułowałbym trzy lekcje:

1. Rób dobrze - będzie dobrze. Warto przynajmniej coś oszukać, pamiętaj, aby spełnić to w najbardziej nieodpowiednim momencie.

2. Nie spiesz się. Nie spiesz się, a w żadnym wypadku nie bierz zobowiązań, których jeszcze nie możesz wypełnić.

3. Szanuj ludzi wokół ciebie. Dotyczy to partnerów, pracowników i klientów. W trudnej sytuacji warto postawić się w miejscu innej osoby i wyglądać jak z zewnątrz - to otrzeźwia.

Co dalej Chciałbym zostać silną globalną marką związaną z Rosją. Otwórz sklepy w stolicach europejskich, a następnie na wszystkich kontynentach.

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami
Chmura wiedzy

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami

Dziś zamaskowani przestępcy Barack Obama i Guy Fawkes obrabowali sklep spożywczy Kurochka Ryaba w Krasnodarze: zabrali z sejfu 20 000 rubli. Wcześniej ktoś w tych samych maskach przyniósł biżuterię o wartości 1 miliona rubli ze sklepu jubilerskiego. H&F pamiętał, kogo napastnicy lubią się ubierać, gdy wyruszają do rabowania sklepów.
Czytaj Więcej
Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych
Chmura wiedzy

Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych

Finanse i ubezpieczenia Eric Schmidt, CEO Google SEO i współwłaściciel Civis Analytics, ostatnio zauważył, że ubezpieczenie jest najbardziej oczywistą aplikacją dla dużych zbiorów danych. Firmy zbierają wszystkie dane o osobie należącej do domeny publicznej i składają mu ofertę dotyczącą ubezpieczenia osobistego. Na przykład, jeśli jesteś fanem sportów ekstremalnych i regularnie jeździsz na wakacje, ubezpieczyciele mogą dowiedzieć się i sprzedać niezbędną usługę we właściwym czasie.
Czytaj Więcej
Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera
Chmura wiedzy

Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera

Codecademy Najpopularniejsza usługa w dziedzinie programowania szkoleń od zera, która otrzymała kilka znaczących rund finansowania. Znany z tego, że jest całkowicie darmowy i zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy nic nie rozumieją w programowaniu. Uczy podstawowych zasad pracy z JavaScript, HTML i CSS, Python i Ruby.
Czytaj Więcej