Biznesmenów

Bookmate: Jak sprzedawać książki, gdy piraci są w pobliżu

Simon Dunlop rozpoczął działalność w Rosji od Three krakersów Korochki, później został współwłaścicielem holdingu Dream Industries, którego głównymi projektami są Cowmate Bookmate i DI Telegraph. Życie wokół rozmawiało z przedsiębiorcą o tym, jak łatwo uruchomić płatną usługę na rynku pirackim, jak przebiegają negocjacje z wydawcami i dlaczego warto przejść z czytania Rosji na Indonezję.

Jak sprzedawać książki na rynku pirackim

„Bookmate to prawdopodobnie najciekawszy projekt, w który byłem zaangażowany przez cały czas. Dziś znalezienie projektu, który jest skalowalny, interesujący, opłacalny, a nawet z potężną ideologią, nie jest tak proste. Jestem nim pasjonatem i myślę, że ostatecznie to będzie bardziej opłacalny niż inne firmy, nad którymi wcześniej pracowałem ”- mówi przedsiębiorca Simon Dunlop.

Urodził się w Londynie, pracował w banku we wschodnich Niemczech, aw 1992 roku, zakochany w „odurzającej zmianie ideologii”, wyjechał do Rosji. Dwa lata później został powołany do firmy tytoniowej Philip Morris, gdzie pracował przez siedem lat. W tym czasie istniała chęć zrobienia czegoś własnego, czego przykładem byli klienci, którzy rozwinęli działalność „od zera do kilkuset milionów dolarów obrotu”. Mały startup IT, który Simon uruchomił w Anglii z partnerem, zawiódł. Później spotkał się z Viktorem Frumkinem, razem założyli Bridgetown Foods, dając Rosji Trzy skorupy. W 2009 roku Dunlop i jego partnerzy przeszli do sieci: pojawił się holding Dream Industries. Pierwszym projektem był agregator muzyczny Zvooq, a później pojawiła się platforma internetowa Teorie i praktyki oraz Bookmate.

Bookmate został wymyślony przez zespół trzech osób, byli to programiści Andrey Zaitsev-Zotov i Egor Khmelev oraz projektant Kirill Ten. W 2007 r. Stworzyli agregator, który analizował ceny książek w sklepach i oferował najlepsze opcje. Bookmate jako usługa e-booków rozpoczęła działalność w 2009 roku. Rok później Simon zobaczył projekt i wkrótce stał się współwłaścicielem startupu.

„W przypadku Bookmate wszystko układało się doskonale. Książki papierowe były wszędzie i istniał ogromny rynek piratów, na którym wszyscy pobierali to, czego chcieli. To nie był problem, wręcz przeciwnie, kształtował zachowanie użytkowników. Opowiedziałem już historię tego, jak siedzieliśmy z dużym wydawcą i poprosił o prawo do książek elektronicznych. Powiedział, że naprawdę nas lubi, więc daje prawa do 20 książek. Myślałem, że to 20 tysięcy, ale tak naprawdę tylko 20 ”- mówi Simon. Mówi, że na początku twórcy nie rozumieli, kim byli ich odbiorcy, jak je czytali i ile byli gotowi za to zapłacić: „Musieliśmy stworzyć rynek”. Wtedy subskrypcja Bookmate kosztuje 99 rubli.

„Aby konkurować z czymś darmowym, twoja usługa musi być bardzo atrakcyjna. Osoba musi dobrze rozumieć, za co zapłaci. To ukształtowało naszą strategię: Bookmate to nie tylko źródło zakupu książek. To klub towarzyski dla miłośników książek” - mówi. Przedsiębiorca. - Dlatego subskrypcja była tania. Trzeba było stworzyć rynek, zbadać wypłacalność ludzi, zebrać lojalną publiczność. Podobnie jak wiele projektów informatycznych, byliśmy nierentowni, nie zarabialiśmy nawet przez pierwsze dwa lub trzy lata. Teraz zaczynamy zarabiać, ale Równie stale balansujemy ze względu na potrzebę agresywnej ekspansji w innych krajach ”.

Jak podnieść ceny i negocjować z wydawcami

Teraz subskrypcja z dostępem do wszystkich książek jest czterokrotnie droższa - 399 rubli. Na pytanie „dlaczego” Simon odpowiada: „Po pierwsze, książki zaczęły kosztować więcej. Ale Bookmate nadal kosztuje nie więcej niż dwa cappuccino. Po drugie, ludzie nauczyli się płacić za treści cyfrowe. Pięć lat temu nikt nie płacił w środowisku cyfrowym - ani muzyki, ani wideo, ani gier. Ale rynek w Rosji po cichu uporządkował. Nawet jeśli spojrzysz na masowe zasoby. Na przykład VKontakte zawarło umowę w sprawie legalizacji treści muzycznych. ”

Ponadto zmieniło się zużycie książek. „Musisz zrozumieć, że 80% naszych użytkowników czyta na swoich smartfonach. Odbiorcy bardzo różnią się od tych, którzy kupują książki papierowe lub pobierają je za pomocą e-czytnika. Teraz ludzie czytają w napadach i zaczynają, gdy znajdą czas: 15 minut w Starbucks lub metrze „To wcale nie jest tak, że ktoś siedzi w swoim ulubionym fotelu w dniu wolnym: świeci słońce, dzieci bawią się na zewnątrz i czyta książkę” - mówi Dunlop.

Koncepcja Bookmate bardziej przypomina Netflix niż księgarnię: „Nie sprzedajemy książek - sprzedajemy usługi. Naszym produktem jest członkostwo w klubie, w którym możesz czytać dobre książki”. Czterech redaktorów odpowiada za wybór książek. „Rozumiemy, co nasz klient chce przeczytać i czego szuka, i to oczywiście odgrywa decydującą rolę w wyborze treści. Staramy się zapewnić szeroki wybór książek na rynku rosyjskim. Ale dla mnie ważniejsze jest, abyśmy wybrali odpowiednie książki. Osoba nie może przeczytaj wszystko ”. Statystyki bukmacherskie są następujące: użytkownicy w Rosji czytają średnio jedną książkę na miesiąc. „Zajmuje to 10–15 godzin czystego czasu, a Ty nie chcesz marnować tego czasu na próżno. Usługa dostosowuje się do gustu danej osoby. Treści stały się ostatnio bardziej rozpowszechnione w miarę powiększania się naszej widowni” - mówi Simon.

Bookmate współpracuje z różnymi wydawcami: „Dobra treść zawsze kosztuje. W Rosji jest wielu wydawców. Współpracujemy ze wszystkimi, ponieważ wszyscy są zainteresowani pracą z witrynami, które chronią ich prawa. W końcu Bookmate ma całkowicie chroniony ekosystem: użytkownicy nie dotykają samego pliku, ale kontaktują się z nim tylko w aplikacji. Nie możesz skopiować ani pobrać książki dla siebie ”.

Według Dunlop negocjacje z wydawcami wcale nie są biznesem zaawansowanych technologii, a wszystko opiera się na osobistych znajomościach: „Wszyscy wydawcy znają nas i znają ich. Jesteśmy w ciągłym negocjowaniu tej lub innej książki. Większość ofert na słynnych targach książki we Frankfurcie leży w jakimś barze z cygarami. I nic się nie zmieniło przez 200 lat. ”

Jako usługa, wydawca i autor dzielą się zyskiem z czytania książki za pośrednictwem Bookmate, firma nie mówi. Ale zauważają, że w świecie książek jest dużo swobody: „Na przykład kina są bardzo zależne od woli dystrybutorów. Ale świat wydawców jest zupełnie inny. Nawet w Rosji, gdzie duzi gracze zajmują 50-60% rynku książek, wciąż jest kilkaset tysięcy książek inni wydawcy i nowi pojawiają się co miesiąc. Jeśli dana osoba otwiera Yandex.Music lub Apple Music i nie widzi najnowszych innowacji, natychmiast je zamyka, mówiąc, że jest kiepską aplikacją i pobierze muzykę z torrentów. : czytelnik wciąż nie może odczytać wszystkiego Czas IGI, że potrzebuje więcej szeroki katalog, aby wybrać niż nowości. "

Jak wejść na rynki międzynarodowe

„Jeśli rozwijasz działalność na rynku rosyjskim, który ma swoją specyfikę, dostosowanie produktu do innych rynków staje się trudne” - powiedział Simon. Niemniej jednak w grudniu 2014 r. Bookmate ogłosił gotowość wejścia na rynek międzynarodowy. Singapur stał się pierwszym krajem ekspansji międzynarodowej. Tam serwis książki stał się partnerem operatora telekomunikacyjnego StarHub, który oferuje Bookmate subskrybentom, biorąc udział procentowy za subskrypcję.

Bookmate zawarł już podobne umowy z 15 operatorami telefonii komórkowej na całym świecie. W Rosji usługa współpracuje z Megafon, ale planowane są również inne partnerstwa. Według Dunlopa jest to wzajemnie korzystna współpraca: operator interesuje się czytelniczą publicznością i ważne jest, aby usługa księgowa miała dostęp do baz danych klientów z profilami użytkowników, aby kierowanie było skuteczne.

W celu ekspansji międzynarodowej konieczne było skompilowanie anglojęzycznego katalogu książek: przez kilka miesięcy Bookmate podpisał umowy z wieloma głównymi amerykańskimi wydawcami i otrzymał bibliotekę 200 tysięcy książek. Indonezja stała się drugim krajem, do uruchomienia trzeba było kupić kilka tysięcy książek o Bahasie. Bookmate działa obecnie w Rosji, krajach WNP, Ameryce Łacińskiej, Europie Północnej i Azji Południowo-Wschodniej.

Według Dunlopa wejście na rynek międzynarodowy zajmuje od dwóch miesięcy do dwóch lat i wymaga osobnych inwestycji. Największa inwestycja to zadowolenie. „Nie myślimy nawet o uruchomieniu bez dobrych treści i dobrej społeczności. Na długo przed wydaniem zaczynamy współpracować z liderami opinii, którzy tworzą ciekawe półki, dzielą się recenzjami książek, tym samym przyciągając odbiorców” - mówi Dunlop. Na przykład nowy czytelnik Bookmate w Turcji nie powinien czuć, że usługa jest rosyjska.

W styczniu tego roku Bookmate pojawił się w Danii. „Istnieje bardzo żyzna gleba, ponieważ ludzie od dawna są przyzwyczajeni do usług subskrypcyjnych. Każdego miesiąca ludzie płacą za pięć do dziesięciu subskrypcji. Ale są też inne rynki. Na przykład w Niemczech treści cyfrowe stanowią tylko 7% rynku książek. W przeszłości w tym kraju 50% muzyki kupiono na CD w 2014 roku. Czy pamiętasz ostatni raz, kiedy widzieliśmy CD? W Indonezji, kiedy weszliśmy na rynek, w ogóle nie było e-booków. Powstało błędne koło: po co inwestować, jeśli nie ma rynku i jak będzie wyglądał rynek, jeśli nie inwestujecie? A w USA mówią, że młodzi ludzie w ogóle nie czytają. Indeks sprzedaży gwałtownie spadł w ciągu ostatnich dwóch lat. Ale w rzeczywistości młodzi ludzie czytają dziś więcej niż kiedykolwiek. Ludzie po prostu nie są gotowi zapłacić 20 USD za nowe przedmioty. Myślą: „Więc zapłacę 20 dolców za jakiś plik, przeczytam go i usunę go. „Nie chce płacić tego rodzaju pieniędzy. Dlatego sprzedaż takich książek naprawdę spadła, ale popyt na darmowe lub niedrogie treści znacznie się zwiększył” - mówi Dunlop.

Według niego rynek rosyjski nie jest najtrudniejszy na świecie: „W Turcji nie można otworzyć YouTube'a, w Singapurze nie możemy dodać Sherlocka Holmesa do Bookmate, ponieważ Sherlock Holmes palił opium - rozumiesz? W Rosji współpracujemy z Roskomnadzorem ale nigdy nie wymagali od nas, abyśmy usuwali cokolwiek Jesteśmy tutaj ludźmi pragmatycznymi, wiesz? (jesteśmy pragmatycznymi ludźmi. - Przybliżone wyd.). Każdy rynek ma swoje granice, a na nich staramy się robić interesy, opracować platformę ”.

Jak pokonać konkurentów

Głównym konkurentem Bookmate na rynku rosyjskim jest MyBook według litrów. „Ale rynek jest tak młody, że konkurencja jest bardzo dobra. Razem staramy się go rozwijać”, uważa przedsiębiorca. Nazywa hałas cyfrowy znacznie poważniejszymi konkurentami - alertami, komunikatorami i sieciami społecznościowymi, które rozpraszają ludzi w ciągu dnia.

Bookmate ma obecnie ponad 9 milionów użytkowników i 250 tysięcy płatnych subskrybentów na całym świecie. Usługa jest obecna na 19 rynkach, na których użytkownicy mogą czytać 1,1 miliona książek w 15 językach.

Zespół Bookmate ma 90 osób, z czego połowa to programiści. Dunlop twierdzi, że założenie biura w Rosji to „całkiem logiczny pomysł”. Małe zespoły marketingu i SMM znajdują się w Danii, Meksyku i Singapurze.

Pod koniec listopada br. Bookmate nabyło 51% w małym wydawnictwie Individuum, które specjalizuje się w literaturze faktu. Firmy zamierzają stworzyć nową markę Popcorn Books dla fikcji. Wyzwaniem na przyszły rok jest wydanie co najmniej 50 książek. „Nie rozwijamy aktywnie bloku treści, robimy to również, na przykład, Netflix, który produkuje programy telewizyjne. Usługi widzą preferencje odbiorców. Daje nam to informacje o tym, jakie gatunki i autorzy chcieliby zobaczyć czytelników, co oznacza prawa do zakupu, tłumacząc na rosyjski , wyświetl offline. ”

Dunlop nie uważa jeszcze Bookmate za naprawdę ogromny. „Widzę, jak wielki potencjał ma Bookmate. Niedawno byliśmy w Chinach i spotkaliśmy się z zespołem China Literature. Czytnik ten jest używany przez ludzi w telefonach komórkowych. Pięć tygodni temu publicznie ogłosili debiut w Hongkongu za 15 miliardów dolarów. rynki, które są kilka kroków do przodu. I widzę, gdzie możesz się przenieść ”. Rok temu 10% usługi Bookmate zostało sprzedane prywatnemu inwestorowi za 2-2,5 miliona dolarów.

Przedsiębiorca ma inne projekty, takie jak coworking DI Telegraph. Większość czasu poświęca na rozwój Bookmate, ale mówi, że może wprowadzić coś nowego w przyszłym roku. „Rosja jest krajem, w którym łatwo jest robić interesy. I przez te wszystkie lata, szczególnie w ciągu ostatnich trzech do czterech lat po kryzysie, wrażenie to nie zniknęło. Jest niewielka konkurencja, a rynek jest ogromny. Zwłaszcza teraz, gdy wszystko stało się tańsze i bardzo łatwo było otworzyć punkt kawowy lub bar z piwem rzemieślniczym, cokolwiek, przynajmniej księgarnię! Myślę, że kryzys jest wielki dla Rosji, szczególnie dla Moskwy ”- mówi Simon.„ Kiedy przyjechaliśmy do Rosji, otworzyliśmy zagraniczną analog „Żółtych stron” i zaczął patrzeć na literę A, co było w państwie i to było w Rosji. A nawet 20 lat później, nadal istnieje wiele nieobsługiwanych ".

Co dzieje się na rynku e-booków


Siergiej Anuryjew

Dyrektor Generalny liters Group of Companies:

Obecnie model subskrypcji dla całego rynku e-booków wynosi około 10%. Wśród usług, których głównym modelem jest subskrypcja, wyróżniają się MyBook (litry GC) i Bookmate. Udział obu graczy jest w przybliżeniu taki sam i wynosi 5% całego rynku e-booków.

Według naszych wewnętrznych badań około 20% odbiorców na rynku jest gotowych na model subskrypcji. Przedział wiekowy aktywnych użytkowników to osoby w wieku od 18 do 45 lat. Przeważnie są to osoby, które czytają dość aktywnie więcej niż dwie książki miesięcznie, które zdają sobie sprawę z zalet modelu subskrypcji.

Projekt MyBook jest częścią litrów, więc podpisaliśmy bezpośrednie umowy z wieloma właścicielami praw autorskich. Rynek samizdat rozwija się każdego roku, a obecnie około 4% całego asortymentu przypada na książki, które zostały wydane za pośrednictwem litrów - projekty Samizdat, Ridero. Opłaty licencyjne za projekty subskrypcyjne są rozpatrywane na podstawie objętości pojedynczej książki i dla każdego czytelnika. Proporcjonalnie do jego czytania, tantiemy naliczane są za każdą z książek. W 2017 r. Projekt MyBook podwoił się pod względem płacących odbiorców i łącznych przychodów. Projekt przewiduje utrzymanie takich wskaźników wzrostu w 2018 r.


Oleg Novikov

Przewodniczący grupy wydawniczej Exmo-AST:

Mówiąc ogólnie o rynku e-booków, w Rosji jest to dynamicznie rozwijający się segment, który według naszych szacunków wyniesie około 7% pojemności rynku książek komercyjnych do końca 2017 roku - jest to około 3,8 miliarda rubli. Rozwój tego segmentu jest bezpośrednio związany z efektywnością walki z piractwem. Odsetek osób korzystających z pirackich usług w Rosji jest dość wysoki - ponad 80%.

Jeśli spojrzysz na praktykę wiodących światowych mocarstw, za najbardziej skuteczne narzędzie do walki z naruszeniem praw autorskich w Internecie odpowiada użytkownik. Jednak w naszym kraju taki model jest prawie niemożliwy, dlatego pracujemy jednocześnie w kilku kierunkach. Po pierwsze, stosowane są skuteczne praktyki egzekwowania prawa w odniesieniu do pirackich zasobów, pojawiło się odpowiednie stowarzyszenie (AZAPI), które reprezentuje interesy kilku wydawców jednocześnie. Po drugie, staramy się, aby e-book był jak najbardziej dostępny dla konsumenta zarówno pod względem ceny (w Rosji, w przeciwieństwie do innych krajów, cena e-booka jest o połowę niższa), jak i pod względem wygody: e-książki są dostępne w różnych formatach , możesz czytać i słuchać książki z różnych urządzeń.

Istnieje ogromna warstwa klasyki, którą można pobrać bezpłatnie. Ale czytelnicy muszą zrozumieć, że autorzy - nasi współcześni - muszą otrzymywać tantiemy za swoją pracę, w przeciwnym razie po prostu przestaną pisać. Ważne jest, aby wydawcy i państwo pracowali nad rozwijaniem kultury konsumpcji legalnych treści.


Obejrzyj wideo: Bookmate - recenzija i prvi utisci (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej