Osobiste doświadczenie

Jak Petersburgowie i Finowie uruchomili własną pocztę

Pod koniec 2014 r. Kilka osób z Petersburga i Finlandii uruchomiło usługę pocztową Pochta.fi, która pozwala im dostarczać paczki z dowolnego miejsca na świecie do przygranicznych regionów Rosji, Imatry i Lappeenranty. Usługa ta, zwana kurierem poczty w slangu kupujących online, jest skierowana przede wszystkim do mieszkańców Petersburga, ponieważ co szósty do siódmego obywatela ma wizę fińską. Umożliwia składanie zamówień w sklepach internetowych, które nie dostarczają towarów do Rosji, a było ich znacznie więcej w ciągu ostatniego roku. Życie wokół rozmawiało z marketingowcem projektu, Eleną Deshpit, o tym, jakiego rodzaju ludzie korzystali z usługi w okresie grudzień-marzec, w jakich sklepach kupili.

Biznes jako hobby

Przez długi czas ci z nas, którzy mieszkali w Petersburgu, prosili naszych fińskich przyjaciół o otrzymywanie paczek ze sklepów internetowych, które nie dostarczają do Rosji na ich osobiste adresy w Finlandii. Zeszłego lata doszliśmy do wniosku, że możesz zorganizować prostą i wygodną usługę. W rzeczywistości Pochta.fi zaczęło się jako hobby i sposób na otrzymywanie twoich paczek, ale wierzymy, że projekt przerodzi się w niezależną firmę.

W projekt zaangażowanych jest pięć osób, niektóre z nich mieszkają w Finlandii, a niektóre w Petersburgu. Strona rosyjska odpowiada za technologie informacyjne; Fiński - dla logistyki.

Otwarliśmy pod koniec listopada 2014 roku. Już zadeklarowali się: „Słuchaj, jesteśmy!” I tutaj, w Rosji, kursy walut zaczęły gwałtownie rosnąć. W styczniu - po boomie grudniowym, kiedy wszyscy kupili wszystko - zaczął się zauważalny spadek sprzedaży. Gdyby nie to i skok w euro, nasze wskaźniki wzrosłyby szybciej. Ale nic więcej. Zwrot można ocenić za sześć miesięcy lub rok. Teraz baza klientów rośnie - w serwisie zarejestrowało się około tysiąca osób (choć nie wszystkie zamówiły coś). W tej chwili mamy dwa oddziały w Finlandii - w Lappeenranta i Imatra, a także magazyn tranzytowy w USA.

Klienci i zamówienia

Większość klientów to ci, którzy wcześniej korzystali z usług nadawców poczty, a także klienci zamawiający ekskluzywne produkty, które nie są dostarczane do Rosji. Na przykład jeden klient ma małe bliźniacze dzieci. Znalazła kombinezon dla jednego z nich w Rosji, a dla drugiego - gdzieś w Skandynawii, w sklepie internetowym, który nie przewozi towarów do Rosji. Zdarza się również, że zamawiają rzeczy, które firmy produkują i sprzedają, na przykład tylko w USA. Tak więc był klient, który kupił konkretny tablet, który nie był sprzedawany ani w Rosji, ani w serwisie eBay, ani na Amazon.

Większość klientów to mężczyźni i kobiety w wieku od 25 do 35 lat. Kobiety są głównie z dziećmi: zwykle zamawiają towary dla siebie lub dla siebie. Młodzi ludzie najczęściej zamawiają sprzęt.

Najpopularniejszym sklepem internetowym ostatnich lat stał się Ralf Lauren, ale tylko dlatego, że miał dużą wyprzedaż, o której rozmawialiśmy w sieciach społecznościowych i w biuletynie. Teraz ludzie rozumieją: kryzys to kryzys, a ubrania są nadal potrzebne. W Rosji nie ma dużego wyboru rzeczy dla dzieci, ubrań dla kobiet w ciąży. Sprzęt jest transportowany w mniejszych ilościach; głównie w serwisie eBay, Amazon, Apple, Sony, Lenovo. Dominują słuchawki, subwoofery, odkurzacze, głośniki. Aktywnie noś rzeczy do dekoracji, a także pamiątki.

Zamówienia są składane głównie przez mieszkańców Petersburga, są też klienci z Pietrozawodska i Wyborga. Ludzie przyjeżdżają po samochody, autokary i taksówki. 70% klientów przywozi towary ze Stanów Zjednoczonych, ale wiele zamówień i, co dziwne, z Chin.

Najbardziej niezwykłe zamówienie było ostatnio. Klienci zamówili około 10 kilogramów kosmetyków z Anglii. Dzwonię z nimi i mówię: „Chłopaki, wszystko jest w porządku, dotarły dwie paczki”. Są zaskoczeni: „Jak się mają dwa? Zamówiliśmy jeden!” Przybył, otworzył - aw drugim pudełku deskorolkę. Okazuje się, że sklep postanowił im to dać, ponieważ złożyli tak duże zamówienie. Faceci nie wyglądają jak skaterzy, ale raczej nie będą mieli problemów z budowaniem sprzętu sportowego.

Fińskie służby celne

Najważniejsze jest, aby zamawiać paczki do Finlandii, a nie do Rosji - pod względem oszczędności. Każdy sklep internetowy przyniesie Suomi tańsze niż w naszym kraju. Ponadto część sklepów po prostu nie dostarcza towarów do Rosji, podczas gdy prawie wszyscy są przewożeni do Finlandii.

Wszystkie przesyłki do Finlandii spoza Unii Europejskiej podlegają odprawie celnej. Jeśli więc Petersburga zamawia towar do przyjaciela w Finlandii, który kosztuje, powiedzmy, 200-300 dolarów, otrzymuje powiadomienie, że musi udać się do terminalu celnego, wypełnić deklarację, uiścić opłatę - i później odebrać paczkę.

Jesteśmy akredytowanym agentem celnym i posiadamy licencję na bezpośrednią komunikację z organami celnymi. Sami przygotowujemy dokumenty i rozwiązujemy wszystkie problemy związane z odprawą celną, odbieramy paczki z punktu sortowania w Helsinkach. Ponadto działamy jako magazyn tranzytowy, a fińskie prawo nie nakłada ceł na nasze paczki, ponieważ informujemy organy celne, że zakupione towary opuszczą UE.

Zapewnienie, że towary ostatecznie nie pozostały w Finlandii, ale wyjechały do ​​Rosji, jest dość proste. Wraz z paczką wydajemy klientowi dokumenty celne i mówimy: „Kiedy jedziesz do Rosji, przejdź czerwonym korytarzem w fińskiej służbie celnej i zaznacz znak w tych dokumentach”. Ponieważ mamy licencję na bezpośrednią komunikację z organami celnymi, widzimy w Internecie, że osoba przeszła odprawę celną, oznaczyła znak i paczka opuściła terytorium Unii Europejskiej. Ponadto paczki pochodzące z USA, Australii i innych krajów spoza UE podlegają kaucji. Jest to 30% kosztów towarów zablokowanych na karcie bankowej w momencie otrzymania przesyłki przez klienta, a nawet z wyprzedzeniem - do woli. Jak tylko klient przejdzie odprawę celną i wystawi znak, depozyt zostanie zwrócony.

Z naszą pomocą możesz dostarczyć wszystko z dowolnego miejsca - w tym na przykład alkohol i tytoń. Niemożliwe jest dostarczanie tylko tego, co jest zabronione przez przepisy międzynarodowe, w przeciwnym razie nie mamy żadnych ograniczeń. W trudnych przypadkach - na przykład, gdy potrzebujesz konkretnego leku - sami dowiadujemy się, czy można go dostarczyć.

Inne usługi przesyłania poczty

W USA emigranci z Rosji pracują głównie jako spedytorzy, podczas gdy w Finlandii rozmawiałem z kilkoma mężczyznami. Spedytorzy używają adresu osobistego, więc podlegają obowiązkom. Ponadto sporządzają dokumenty celne dla paczek spoza UE za pośrednictwem operatorów, co wydłuża zarówno czas dostawy, jak i koszt usługi. Jak sami mówią, łatwiej byłoby im przestawić swoich klientów na nas. Niektórzy z ich klientów przyszli do nas, ponieważ budzimy zaufanie: ludzie rozumieją, że paczka nic się nie stanie, to poczta, a nie mieszkanie kogoś innego.

Posiadamy magazyn tranzytowy w Stanach Zjednoczonych w stanie Oregon - jest on zwolniony z podatku, więc zakupy w sklepach internetowych są na ogół tańsze. Schemat jest następujący: osoba jest zarejestrowana w naszym serwisie i otrzymuje dwa adresy: jeden do zamówień w Europie, drugi - do USA, Kanady, Australii do innych krajów. Kiedy kupuje coś, na przykład w sklepie amerykańskim, wskazuje nasz adres w Oregonie, podczas gdy płaci tylko za dostawę w Stanach Zjednoczonych (zwykle jest to niedroga lub ogólnie darmowa). Za nasze usługi pobieramy, podobnie jak w przypadku Unii Europejskiej, 15 euro.

W tych samych stanach istnieje wiele firm spedycyjnych - na przykład Shopfans, Shipito i inne. Ale skupiamy się na rynku w Sankt Petersburgu i regionie Leningradu, mogą one również dostarczać do dowolnego miasta, więc nie jesteśmy tak naprawdę z nimi konkurentami.

Wcześniej Petersburgi często zamawiali towary na żądanie w urzędach pocztowych na granicy z Rosją, ale w ubiegłym roku poczta fińska utrudniała wysyłkę paczek spoza UE. Oznacza to, że teraz z Chin, Australii, USA, Kanady nie będzie można zamawiać towarów do skrzynki abonenckiej w Finlandii - a dokładniej trzeba będzie osobiście udać się na lotnisko w Helsinkach, sporządzić zgłoszenie tranzytowe, uiścić opłatę, a dopiero potem odebrać paczkę.

Zdjęcia: Dima Tsyrenshchikov, Pochta.fi

Obejrzyj wideo: Kraje Bałtyckie - Finlandia Helsinki, Turku (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Osobiste doświadczenie, Następny Artykuł

Serbski bar z jedzeniem ulicznym Gužva, przebudowa cukierni Troika i piąty Pho'n'Roll
Odkrycie tygodnia

Serbski bar z jedzeniem ulicznym Gužva, przebudowa cukierni Troika i piąty Pho'n'Roll

Guzhva Adres: Zagorodny pr., 9 Telefon: +7 (812) 907-37-47 Średni rachunek: 800 rubli INSTAGRAM Jovan Rashet, właściciel serbskiej restauracji serbskiej kuchni, otworzył nowy projekt na Zagorodny Prospekt - ponownie z odrobiną plusku i chevapi, ale tym razem w demokratycznym formacie ulicznego baru z jedzeniem. Klasyczne serbskie motywy i styl uliczny zostały rozegrane we wnętrzu Guzhvy, co zostało wykonane przez projektantów studia Paum: sale zdobią kopie graffiti w Belgradzie, sufit pokryty jest tynkiem maszynowym, a jedna ze ścian jest wyłożona płytkami.
Czytaj Więcej