Osobiste doświadczenie

„Zostałem zaliczony do terrorystów w szeregu w liście”

Mieszkaniec wsi Gorbatovka Jewgienij Pankow jest osobą niepełnosprawną z pierwszej grupy. Jest prawie całkowicie sparaliżowany i przykuty do wózka inwalidzkiego. Niemniej jednak w październiku został poważnie zbadany pod kątem zaangażowania w grupy terrorystyczne. Szczególną uwagę organów ścigania przyciągnął list Eugeniusza do komisarza ds. Praw człowieka w regionie Nadieżdy Otdelkiny. W swoim liście mężczyzna opisał sytuację, w której był. Zakończenie wiadomości było być może zbyt emocjonalne: Eugene zasugerował, że osoba niepełnosprawna musi się rozłączyć z materiałami wybuchowymi i, w tej formie, pojawić się na spotkaniu z urzędnikami, aby zwrócić uwagę na jego problemy. Odpowiedź na list była niemal natychmiastowa. Do mieszkańca wioski przybyli policjanci przekonani, że jest terrorystą gotowym kogoś wysadzić w powietrze.

„Skąd mam to pomóc?”

Zasadniczo nie jest to mój jedyny apel. Dużo pisałem o mojej sytuacji, na przykład do prokuratury regionu i Komitetu Śledczego Rosji. Tutaj najwyraźniej z powodu tego rejestru zwrócili na mnie taką uwagę. Dodałem to do emocji, ponieważ po prostu nie mogłem tego znieść.

Jestem sparaliżowany od 2002 roku. Ostatnie 15 lat spędził w domu i ani razu nie wyszedł na zewnątrz. Przez ponad dziesięć lat po prostu tam leżałem, ponieważ nie miałem specjalnego wózka, który pomógłby mi stać i poruszać się przynajmniej po mieszkaniu.

Wózek przydzielony mi przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był elektryczny, ale z mechanicznymi ustawieniami do regulacji kąta nachylenia pleców, nóg i siedzenia. Nie mogłem tego kontrolować, ponieważ był sparaliżowany: palce, dłonie nie działają. Stała przez lata i zbierała kurz.

Jednocześnie sprzęt, przy pomocy którego mogę przyjąć pozycję pionową, przenieść się i wyjść na zewnątrz, jest w sprzedaży. Ale wiedza medyczna i społeczna (a mianowicie decyduje, który wózek kupić za państwowe pieniądze) nie uwzględnia w moim indywidualnym programie rehabilitacji potrzebnych cech wózka. Sam mogłem użyć takiego wózka z joystickiem. A jednak, zgodnie z moim programem rehabilitacji, jest tylko elektryczny wózek inwalidzki z ustawieniami mechanicznymi.


Ostatnie 15 lat spędził w domu i ani razu nie wyszedł na zewnątrz. Po prostu leżało ponad dziesięć lat ponieważ nie miałem specjalnego wózka, który pomógłby mi stać i poruszać się przynajmniej po mieszkaniu


W licznych apelacjach do różnych organów zwracałem uwagę, że moim zdaniem w ten sposób naruszono kilka dokumentów prawnych. Na przykład Ustawa o ochronie socjalnej osób niepełnosprawnych w Federacji Rosyjskiej, Dekret Rządu Rosji „W sprawie procedury udzielania osobom niepełnosprawnym środków technicznych ...”, Rozporządzenie Ministerstwa Pracy Rosji z dnia 9 grudnia 2014 r. Nr 998n (zmienione 18 lipca 2016 r.), Szereg artykułów Konwencji ONZ o prawach osoby niepełnosprawne.

W ustawie znajdują się paragrafy, zgodnie z którymi Biuro Ekspertyz Medycznych i Społecznych powinno być indywidualnie odpowiednie i opracować taki program rehabilitacji, który uwzględniając naruszenia w ciele, daje osobie możliwość przywrócenia lub zrekompensowania utraconych zdolności. Ale to, co mi oferują, niczego nie rekompensuje. Z wózkiem, którego nie mogę używać, mogę tylko leżeć w łóżku i gnić odleżyny.

W sytuacji z listem do Nadieżdy Otdelkiny (i dlaczego mam to pomóc? ...) najbardziej obraża mnie fakt, że komisarz ds. Praw przed tą całą sytuacją osobiście przyszedł do mojego domu. Ona wie wszystko. Może nawet ona naprawdę próbowała pomóc - nie mogę powiedzieć przeciwnie. Tak czy inaczej, w liście ponownie szczegółowo opisałem, co się ze mną dzieje. Załączone fragmenty przepisów, dokumentów, zaświadczeń lekarskich. Reakcja przebiegała tylko po linii materiałów wybuchowych, jakby wszystko inne nie miało żadnego znaczenia!

Evgeny Pankov z synem, 2014

„Nie chcę gnić!”

Powiedziałem, że w 2017 roku, po raz pierwszy od 15 lat, wyszedłem na zewnątrz. Dobrzy ludzie mi w tym pomogli. Aby przyjąć pozycję pionową, potrzebuję elektrycznego wózka inwalidzkiego. Jest drogi, nawet jeśli bierzesz najprostszy. Ja sam tego nie rozumiem - mieszkamy z matką za dwie emerytury. Więc ogłosiłem zbiórkę pieniędzy w Internecie.

Cztery lata temu miałem krzesło, którego potrzebowałem. Następnie, dokładnie tak samo, dzięki funduszom zebranym za pośrednictwem sieci społecznościowych, kupiłem kolejny wózek do chodzenia po ulicy. Potrzebny jest drugi wózek, ponieważ szkoda korzystać z drogiego samochodu elektrycznego na drogach naszych zabitych miast.

Nawiasem mówiąc, rampy przy moim wejściu pojawiły się dzięki darowiznom dobrych ludzi. Za te pieniądze zamówiłem je i zatrudniłem zespół zaangażowany w instalację. Potrzebuję ramp - mieszkam na trzecim piętrze.

Wraz z pojawieniem się fotela elektrycznego po raz pierwszy od wielu lat zacząłem normalnie żyć. Nie wiem nawet, jak to opisać ... Stał się mężczyzną. Fizycznie czuł się lepiej: często przestał boleć, jego serce już nie bolało. Wyobraź sobie, jak to jest po raz pierwszy od wielu lat wyjść na świeże powietrze ... Jak się czujesz.

Nie rozumiem, dlaczego lekarze to nie obchodzi? Gdzie jest to bardzo indywidualne podejście, które jest określone w prawie i które, jak się wydaje, jest konieczne wyłącznie po ludzku? Jestem żywą osobą i nie chcę leżeć nieruchomo i gnić!

Teraz moim największym strachem jest awaria elektrycznego wózka. Ma już cztery lata, a spacer też nie jest nowy. Przyjaciele pomagają w naprawie, ale to żelazo. Wcześniej czy później zawiedzie. Nie jestem pewien, czy mogę zebrać pieniądze na nowe wózki. Dla mnie najgorszą rzeczą jest utrata zdolności do stania i przebywania na świeżym powietrzu.

Jewgienij Pankow z synem, 2017

Będę nadal walczył o to, co moim zdaniem jest prawnie wymagane ode mnie.
Dla mnie nie jest to tylko zasada lub chęć udowodnienia czegoś. To kwestia życia


„Z jakiegoś powodu jestem świetnym skarżącym”.

Zanim przybyli, policja zadzwoniła do mnie i powiadomiła mnie o wizycie. Raz pojawił się lokalny funkcjonariusz policji rejonowej - pracownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ds. Przeciwdziałania ekstremizmowi. Policja wzruszyła ramionami. Moim zdaniem byli nawet źli, że z powodu takiego drobiazgu trzeba było uciec od tego dzieła. Jestem okropnym „terrorystą”. Niemniej jednak przeprowadzono „kontrolę”, a nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych napisało, że nie znaleziono „faktów nielegalnej działalności”. Nie było żadnych sankcji. Zostałem po prostu sam. Wygląda na to, że mój apel został całkowicie zapomniany.

To mnie denerwuje, ale mnie nie dziwi. Znam kilku urzędników, którzy osobiście odwiedzili mój dom, kiwnęli głowami, zgodzili się, że moja sytuacja jest okropna, a potem wyszli - i to wszystko. Widzisz, z jakiegoś powodu jestem świetnym skarżącym dla wszystkich urzędników. Nie jestem zadowolony z programu rehabilitacji, a także z braku wody pitnej w niektórych domach na wsi, problemów z ogrzewaniem i głębokich jam na drogach. Jestem aktywnym użytkownikiem sieci społecznościowych, mam kanał na YouTube i piszę o tych rzeczach z domu do osób odpowiedzialnych. Staram się jakoś osiągnąć sprawiedliwość, ponieważ chcę prowadzić normalne życie.

Teraz przygotowuję się do odwołania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Moje wymagania dotyczą programu rehabilitacji. Chcę, aby zapisano w nim parametry techniczne dwóch wózków, których teraz używam. Będę nadal walczył o to, co moim zdaniem jest prawnie wymagane ode mnie. Dla mnie nie jest to tylko zasada lub chęć udowodnienia czegoś. To jest kwestia życia. Życie, które zakończy się, jeśli stracę okazję do zajęcia pozycji pionowej i wyjścia. Bez przesady.

Popularne Wiadomości

Kategoria Osobiste doświadczenie, Następny Artykuł

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu
Jedzenie

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu

W tę niedzielę 18 sierpnia w Petersburgu po raz drugi odbędzie się „Dzień Restauracji” - gastronomiczne święto, w którym amatorzy kulinarnych mężczyzn z całego świata otwierają jednodniowe restauracje. Już około 180 uczestników zarejestrowało się na stronie i najprawdopodobniej zostaną do nich dodani nowi. Dla restauratorów przygotowaliśmy już szczegółowe instrukcje z przydatnymi zaleceniami.
Czytaj Więcej
Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie
Jedzenie

Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie

HUDSON DELI BURGERY I KANAPKI W UNII Z BORCHEM I KOTŁAMI Hudson Deli otworzył czterech przyjaciół z dzieciństwa, z których każdy miał własną firmę, w tym restaurację, ale którzy po raz pierwszy stworzyli projekt: David Berkovich, Felix Berman, Julian Zinshtein i Matvey Livshits. Spędzili dużo czasu w Ameryce i Europie, co skłoniło firmę do zrobienia miejsca w Rosji ze znanym fast foodem - kanapkami i burgerami.
Czytaj Więcej
Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu
Jedzenie

Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu

Perlotto z kurczakiem w serze i sosem kurkowym w James Cook Waga: 320 gr. Cena: 360 rub. ANNA ANISIMOVA PR Dyrektor sieci James Cook Pubs Network W tym roku postanowiliśmy zrobić perlotto * kurki * z filetem z kurczaka zapiekanym w serze. W perlotto wszystko odbywa się w taki sam sposób jak w risotto, zamiast ryżu stosuje się tylko jęczmień perłowy.
Czytaj Więcej
LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej