Biznesmenów

Oleg Krivtsov: „Zrobiłem markę ze śniegu w Soczi”

Jak rzucić wszystko w Moskwie, wsiąść na narty i zmienić słynnego puffera Krasnaya Polyana w modną markę odzieży „Życie wokół Morza Czarnego”, powiedział twórca marki „Puder”.

Proszek - przetłumaczony z angielskiego oznacza puch. Narciarze i snowboardziści nazywają świeży śnieg i udają się do Krasnej Polany na ten słynny obfity puch. Pewnego razu Moskiewski Oleg Krivtsov również go przetestował. I nie tylko się zakochał, ale nawet postanowił przekształcić go w biznes.

Rzuć Moskwę, wsiadaj na narty

Po raz pierwszy dotarłem do Krasnej Polany 20 lat temu. Oczywiście pojechałem na narty i od razu popełniłem wszystkie możliwe błędy - kupiłem zbyt fajny sprzęt i zacząłem jeździć bez instruktora. Ale mi się podobało! Zaczął przychodzić, gdy tylko było to możliwe, aby opanować technikę jazdy na nartach. W tym czasie pracowałem w Moskwie, w dużych korporacjach. Był zaangażowany w marketing i sprzedaż. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że po prostu nienawidzę mojej pracy. Więc postanowiłem przeprowadzić się z rodziną do Soczi. Na początku chcieli tylko zobaczyć, jak zimą mieszka letni kurort. Okazało się świetnie! Po przeprowadzce zaczął szukać siebie. Próbowałem siebie jako menedżera, instruktora i dziennikarza. Specjalnie dla początkujących narciarzy, którym kiedyś był sobą, zaczął prowadzić blog z przydatnymi artykułami. Mówił, jak właściwie zacząć jeździć na nartach, gdzie lepiej jest wziąć instruktora, jakie istnieją trasy, jak wybrać sprzęt. Pomogło to stworzyć platformę dla osób lubiących jeździć na nartach. Przez wiele lat na nartach odwiedziłem różne kurorty górskie. Dlatego zauważyłem, że w Krasnej Polanie praktycznie nie ma lokalnych pamiątek. Miód, kosmetyki Krasnaya Polyana, churchkhela - co jeszcze możesz kupić jako pamiątkę lub prezent dla przyjaciół? Tak narodził się pomysł marki Powder - puffer, na który czekają wszyscy entuzjaści jazdy na łyżwach.

Babeczka dla inspiracji

Postanowiliśmy produkować koszulki dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Zastanawiałem się, dlaczego ludzie powinni je kupować. Na ratunek przybyła historia słynnego potentata futbolowego Johnny'ego Cupcakesa. Postanowił sprzedać koszulki z wizerunkiem babeczek, które odpowiadały jego pseudonimowi, ale nie w zwykłym sklepie, ale w podobnej piekarni. Nie znajdziesz tam bułek, ale w piekarnikach kupujący widzą koszulki, a sklep pachnie mufinką i wanilią. Ale dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie puff to także prawdziwa historia!

Przede wszystkim zarejestrowaliśmy znak towarowy Powder. Ta procedura trwa około roku, ale teraz możemy być pewni, że nikt oprócz nas nie ma prawa produkować ubrań z tym słowem. Natychmiast odrzuciłem niestandardowe koszulki. Wiesz, rozdają się na imprezach firmowych, kiedyś grali w piłkę nożną i to wszystko - wygląd jest stracony. Długo szukałem producenta. Szczęście Spotkałem faceta z Moskwy, który szyje bardzo wysokiej jakości koszulki o dobrym kroju, uważnie śledzi każdą linię. Nawet specjalnie wieszaliśmy koszulki w sklepie, które przeszliśmy przez kilkanaście prań, aby pokazać, że nic się z nimi nie dzieje. Potem przyszedł czas na opracowanie odbitek. Przejrzałem wielu ilustratorów. Okazało się, że nie było łatwo zrobić dobrego obrazu, aby zrozumieć, jak prawidłowo umieścić go na koszulce. Na przykład jeden z oszałamiających ilustratorów Jewgienij Tchorżewski stworzył dla nas bardzo fajny druk, ale został on wykonany w dość ponurych kolorach, przypominających rockowy motyw. Nie chodzi o śnieg Krasnaya Polyana.

Ponadto okazało się, że bardzo trudno zgadnąć, który wydruk zostanie sprzedany, a który nie. Jak wielu narciarzy, śledzę pogodę, ciągle patrzę na prognozę, aby zrozumieć, kiedy będzie śnieg. A potem wymyśliłem obraz - trzy chmury, a za nimi słońce. Wydaje się, że to nic skomplikowanego, ale stało się jednym z najlepiej sprzedających się wydruków. Niby dla wielu taki obraz nie oznacza początku jazdy na nartach, ale fakt, że za ponurym paskiem życia zawsze przychodzi światło. Teraz jest już doświadczenie, od momentu pomysłu i opracowania nadruku po pojawienie się koszulki na blacie, minęło kilka tygodni.

Gdzie sprzedaje się śnieg?

Na moim blogu ogłosiłem sprzedaż pierwszej partii koszulek. Wyjechał do Moskwy i dostarczył wszystkie zamówienia w przedsprzedaży, zobaczył, jak pasują do klientów, usłyszał pierwsze recenzje. Podczas sprzedaży koszulek przez Internet sprzedaż była chwiejna i nie puchła. Dlatego postanowiliśmy otworzyć sklep w prawdziwym życiu. Pod koniec ubiegłego roku zaproponowano mi pokój w kurorcie Rosa Khutor. Wiem, że wielu narzeka na warunki prowadzenia działalności w Krasnej Polanie. Nie miałem problemów. Byłem bardzo uważny na mój projekt w Rosie Khutor, podobała im się taka historia „Krasnaja Polana”. Podano nawet niektóre preferencje najmu. Sklepowi pomógł fan freeride Lenchi Anufrikova. Malowała ściany zabawnymi freskami z życia fanów snowboardu, narciarstwa i puchu. Kolejną naszą cechą jest nietypowe opakowanie. Opracowaliśmy go przez długi czas. Zabawne hasła zostały specjalnie wymyślone. Na przykład Made in Heaven - „Made in Heaven”. Jestem pewien, że produkuje się tam pulchne Krasnaja Polana (śmiech). W rezultacie zdecydowaliśmy się pakować koszulki w specjalnej tubie, jest to wygodne i nie gniecie się. A potem na ratunek przyszli sami kupujący. Wielu chciało zabrać ze sobą fajną paczkę, ale może nie zmieścić się w walizce. Potem chłopaki zasugerowali, aby był to rozmiar, który pasuje do butów narciarskich. Ogólnie cała historia marki była przyjemna dla klientów. Kiedy wchodzą do sklepu, rozmawiamy o naszym pomyśle, wiele osób lubi takie podejście, konwersja jest po prostu szalona, ​​70-80 procent. Niektórzy kupili już u nas 5-6 koszulek. W wyniku ośmiu miesięcy pracy sprzedaliśmy 1500 sztuk.

Od Polyany do Kamczatki

Przed tym projektem nigdy nie spotkałem handlu detalicznego. Musiałem zagłębić się we wszystkie szczegóły: produkcję koszulek, nadruków, logistykę, obroty i ruch klientów. W rezultacie zdałem sobie sprawę, że jedna osoba nie może zrobić wszystkiego. Dziś mamy już trzy osoby - logisty, księgowego i specjalistę od sieci społecznościowych. Za mało informatyków i ilustratorów.

Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na reklamy w sieciach społecznościowych. Na przykład niedawno wydała nową kolekcję Czekając na zimę, poświęconą przewidywaniu nowego sezonu. Zrobiliśmy bardzo fajną sesję zdjęciową z chłopakami ze Skypark, opublikowaliśmy ją na Instagramie. Potem jeden z naszych towarzyszy zażartował i pojechał na rowerze do naszego sklepu. Co więcej - zaczęli wzywać deski snowboardowe, a nawet samochodem. Wszystko to sfotografowaliśmy, opublikowaliśmy w sieciach społecznościowych. W rzeczywistości mamy więcej klientów, nie tylko w sklepie internetowym, ale także w prawdziwym. Zatrzymują się i mówią: „I widzieliśmy twoje koszulki na Instagramie”. Teraz planuje się zmienić lokalizację. Podczas gdy nasz sklep znajduje się na wtórnej ulicy kurortu „Rosa Khutor” - Kamenka. Wkrótce powinniśmy przenieść się na centralną promenadę, gdzie kupujący jest znacznie większy ruch.

Planujemy rozszerzyć asortyment, oprócz t-shirtów, pojawiły się bluzy i czapki. Dorastamy geograficznie. To jest prośba dla narciarzy i snowboardzistów. Mamy już koszulki i bluzy dedykowane kurortom Sheregesh i Cheget. Teraz planujemy objąć wszystkie miejsca, które są znane z freeride'u z naszą pulchną i stworzyć: Powder-Kamchatka, Powder-Chamonix, Powder-Jackson Hole, Powder-Mt. Baker. Chłopaki ze słynnego Priiskoy zaproponowali nawet wykonanie wspólnego wydruku.

Oczywiście na rozwój potrzebujemy dodatkowych funduszy. Teraz negocjuję z dwoma inwestorami i po drodze studiuję temat finansowania. Do tej pory mam sklep - 20 metrów z obrotem 250-350 tysięcy rubli miesięcznie i trudno sobie wyobrazić możliwą skalę inwestycji. Zapotrzebowanie na nasze produkty rośnie, sprzedaż jest szybka, ale bez wystarczających obrotów nie jesteśmy w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości produktów i stale wychodzić z rozmiarów. Widząc zainteresowanie, planujemy przekształcić naszą markę w federalną z wezwaniem do dużych sieci sklepów sportowych i narciarskich. W tym celu w pierwszej rundzie potrzebne będzie 13 milionów inwestycji. Zaufało nam już sklepy Sport-Marathon, które zaczęły sprzedawać nasze koszulki.


Zdjęcia: Oleg Krivtsov, proszek.

Obejrzyj wideo: ЕЛЕНА ПРУДНИКОВА Россия, которую мы потеряли (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu
Chmura wiedzy

Przyjemny z przydatnymi: 10 zasad dobrego interfejsu

Plato DNEPROVSKY Współzałożyciel i CEO firmy użyteczności publicznej UIDG Bądź prostszy Nikt nie anulował reakcji fizjologicznych. Złożone interfejsy przeciążają psychikę i mózgowi trudno jest przetwarzać informacje. Gdy tylko stanie Ci się coś trudnego, nieświadomie przekształca się w negatywne emocje.
Czytaj Więcej
Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”
Chmura wiedzy

Nikołaj Kononow o nowej książce Malcolma Gladwella „David and Goliath”

Nikołaj KONONOV redaktor naczelny H&F, autor książek „Kodeks Durowa” i „Bóg bez samochodu: opowieści o 20 szalonych ludziach, którzy załatwili interesy od zera w Rosji”. Z początku wydaje się, że kpi z niego i ogólnie rzecz biorąc jest to uzasadnione. Nikt nie poda ręki pisarzowi ze 100 najlepszych wpływowych ludzi Czasu za rzucanie kartkami na stół, mówiąc: tak, oszukuję was, mali miłośnicy literatury faktu.
Czytaj Więcej
Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji
Chmura wiedzy

Co raporty spółki publicznej mówią o Rosji

Często duże rosyjskie firmy mają zwyczajowe zwroty, odpowiadając na prośby mediów, prosząc je o komentarz na temat nowego prawa, komplikacji sytuacji geopolitycznej lub innych delikatnych kwestii. Możesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myśli duży biznes, jest możliwe na podstawie raportów kwartalnych i rocznych, które firmy przygotowują wspólnie z niezależnymi audytorami dla SEC (amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych) i inwestorów.
Czytaj Więcej