Biznesmenów

„Nie miałem gdzie pracować i otworzyłem własną firmę”.

Na koncie kwiaciarni Angel Flowers na Instagramie są bukiety za trzy tysiące dwadzieścia tysięcy rubli. I to sieć społecznościowa, według właściciela salonu, Niny Feshkiny, przynosi znaczną część zamówień: osoba z ulicy nie przyjdzie po drogi bukiet. Ale po prostu piękne zdjęcia, aby przyciągnąć kupujących, oczywiście są nieliczne.

W życiu nauczyło się, że najważniejsze w branży kwiatowej jest to, jak otworzyć sklep o 23, dlaczego nie należy go uznawać i jak prowadzić firmę na urlopie macierzyńskim.


Nie mam dekretu i pieniędzy od państwa. Ale szczerze mówiąc, nie chciałbym zostać w domu


Mięso lub kwiaty

Pracowałem „w kwiatach” przez sześć lat, w tym czasie zdobyłem ogrom wiedzy i zrozumiałem najważniejsze: osoba zamawiająca bukiet powinna być szczęśliwa i zadowolona. Dlatego kwiaciarnia jest również małym psychologiem. Podczas pracy w nauce nauczyłem się naprawdę pługi, kiedyś pracowałem równolegle w dwóch sklepach, ale wciąż było za mało pieniędzy. Kiedyś zrozumiałem, że nie chcę już pracować w takich warunkach, i postanowiłem otworzyć własną kwiaciarnię. Wtedy nie uważałem tego za biznes, pomyślałem, że potrzebuję tylko miejsca, w którym będę pracować. Ponieważ próby znalezienia pracy w kwiaciarniach zakończyły się niczym: nigdzie mnie nie zabrali. Przyjechałem dobrym samochodem, w pięknym płaszczu, powiedziałem, gdzie pracuję, a oni odpowiedzieli: „Nie możemy ci zapłacić pensji, która ci odpowiada”. W tym czasie byłem całkowicie pozbawiony pieniędzy i pożyczki na samochód.


Rozważyłem opcje dla piwa i mięsa, napisałem biznesplan, a potem zdałem sobie sprawę, że nie trzeba brać pożyczki na otwarcie


Zanim zastanawiałem się nad kwiatami, zastanawiałem się nad opcjami dla piwa i mięsa, napisałem biznesplan, a potem zdałem sobie sprawę, że nie trzeba zaciągać pożyczki na otwarcie, ponieważ kiedy nadchodzi czas na rozpoczęcie płatności, nadal nie ma pieniędzy - trzeba je utrzymywać. Postanowiłem pożyczyć od krewnych. Rozmawiałem z matką i siostrą, które pożyczyły mi w sumie około pół miliona rubli. Uzgodniliśmy, że oddam części, jak tylko będę mógł. 15 września 2013 r. Zdecydowałem, że będę miał sklep, i wyznaczyłem sobie cel otwarcia go 15 października. Natychmiast zaplanowałem całodobową operację, więc wybrałem osobny budynek, który nikomu nie przeszkadza. Z powodzeniem kupiłem lodówkę na kwiaty - była używana przez dwa miesiące, a zamiast 250 tysięcy rubli zapłaciłem za nią około 150 tysięcy. Zamówiłem nowe drzwi i znak. I to szczęście, że przynieśli to wszystko w ciągu jednego dnia. Nigdy nie przyszło mi do głowy, aby obliczyć, czy lodówka przejdzie przez drzwi. I można było wprowadzić je do pokoju tylko dlatego, że w tym momencie stare drzwi zostały rozmontowane, dosłownie z milimetrową szczeliną. Teraz nie możesz tego stąd zabrać. Kupiłem farbę, pomalowaliśmy ściany. Mieliśmy już umowy z dostawcami - zawarłem je jak tylko zarejestrowałem adres IP. Pamiętam, kiedy przybyłem na pierwszą dostawę, drżąc jak liść klonu. Musisz wziąć kwiat, to jego odpowiedzialność: zabierasz towary i nie wiesz, czy je kupisz, czy nie. Przyniosła wszystko, dziewczyny i ja - moja starsza siostra i dziewczyna były tu ze mną - wypiliśmy szampana i wystawiliśmy wystawę sklepową. Potem wyszedłem na chwilę, moja siostra dzwoni do mnie i mówi: „Nina, robię bukiet!” Oznacza to, że w przeddzień otwarcia - i wszędzie mamy bałagan, pudła - przyszedł mężczyzna i kupił od nas kwiaty za półtora lub dwa tysiące rubli, co jest dobrą ceną za bukiet na ten czas. Tak to się wszystko zaczęło.


Wróciłem do domu i pomyślałem: co jeśli kupujący przybędą o tej porze? Mam tam pełną wizytówkę kwiatów i nikogo do sprzedania


Kto kupuje 100 róż

Początkowo pracowałem sam. Pod wieloma względami odmawiała - oczywiście nie jedząc, ale na przykład nie wydawała pieniędzy na manicure. Zostałem tu przez 1,5 dnia, a potem przez pół dnia poszedłem spać do domu, uporządkowałem się i wróciłem. Spędziłem tu noc, prawie przeniosłem się do sklepu. Minęły dwa miesiące i zdałem sobie sprawę, że nie mogę tego tak zrobić. Wróciłem do domu, szybko poszedłem pod prysznic i pomyślałem: co jeśli kupujący przyjdą w tym czasie? Mam tam pełną wizytówkę kwiatów i nikogo do sprzedania. A w listopadzie znalazła pierwszą kwiaciarnię, zaczęła gromadzić zespół. Teraz sklep ma dwie wiodące kwiaciarnie, a wszyscy pracownicy, którzy teraz pracują, są ze mną od 3-4 lat. Na wiosnę przestałem już pracować jako kwiaciarnia, ponieważ jasne jest, że kiedy prowadzisz interesy, jest wiele rzeczy do zrobienia, dużo pracy. Ponadto pracownicy ponoszą odpowiedzialność za pieniądze. Całkowicie spłacone długi za rok. Nadal ograniczałem się w czymś, nie wydawałem pieniędzy na nowe ubrania, dawałem pieniądze krewnym, ale nie wymagało to poświęceń.

W pierwszym roku miałem stronę internetową i grupę VKontakte, stamtąd przybyli niektórzy klienci. Było wielu klientów, którzy kupili ode mnie kwiaty, kiedy pracowałem w innych sklepach, i nadal przychodzili do mnie już tutaj. Wielu jest ze mną od bardzo dawna: wczoraj przyszedł mężczyzna, pamiętam wszystkie jego dziewczyny, które przyniósł po kwiaty. I ożenił się, wybrał jedyny, jest taki wspaniały. Teraz aktywnie współpracuję z Instagramem: platforma pozwala zarabiać dobre pieniądze, jeśli wiesz, jak mądrze z niej korzystać, tam ludzie są zaawansowani i aktywnie składają zamówienia. Natychmiast widzą, co robimy, co możemy zaoferować i wybierają. Na przykład takie pudełko z kwiatami będzie kosztować 15-20 tysięcy. Oczywiście osoba z ulicy raczej nie przyjdzie i nie kupi jej - są to pojedyncze przypadki. Przybędą po nią celowo, wiedząc na pewno, że w sklepie będzie dostępnych 100 róż i natychmiast zostaną zapakowane w pudełko. Insta działa również jako katalog: wraz z klientem, który przyszedł, możemy przewijać zdjęcie i wybierać to, co lubi najbardziej. Trzy lata temu zaczęliśmy oferować kwiaty w pudełkach; w Irkucku nikt tego nie robił. Teraz na naszych pudełkach nie ma naklejek, jak to było na początku, ale złota pieczęć. Osiągnęliśmy nowy poziom.

Biznes i dekret

Najbardziej ambitną pracą i szczytowym obciążeniem są oczywiście przygotowania do 8 marca. Ważne jest, aby dokładnie obliczyć, ile kwiatów potrzebujesz, aby zapasy - i musisz zamówić i zapłacić za te duże dostawy w grudniu - a jednocześnie sprzedać wszystko. Ponieważ jeśli będziesz potrzebować później, nie znajdziesz kwiatu, a jeśli towar pozostanie, to są twoje straty.

W tym roku wakacje przypadły na 38 tydzień mojej ciąży. Mimo późnego terminu musiałem tu być: zazwyczaj robię okna, robię kompozycje, zbieram zamówienia, na te święta wszyscy mamy swoje obowiązki i wszystko powinno być bardzo harmonijne.

Po miesiącu urodzenia prawdopodobnie nie dotarłem nigdzie z dzieckiem. Wszystko poszło dobrze w sklepie bez mojej obecności, zarządzała nim moja siostra: pracowała również w branży kwiatowej, ma doświadczenie. Teraz jestem tu prawie codziennie. Czasami przychodzę na kilka godzin lub wieczorem, jeśli są poważne zamówienia, które trzeba przygotować. Czasami w weekendy wcale nie przychodzę. I na przykład w poniedziałek byłem tu z synem już o 8 rano, a do domu wróciliśmy dopiero o dziesiątej wieczorem.

W rzeczywistości nie mam dekretu i pieniędzy od państwa. Niektóre płatności są oczywiście określone, ale nadal musisz je zdobyć. I szczerze mówiąc, nie chciałbym zostać w domu. Co więcej, mam przemyślenia na temat rozwoju. Odrzuciłem pomysł otwarcia drugiego sklepu, gdy dowiedziałem się, że jestem w ciąży. Ale teraz są bardziej interesujące plany, które chcę wdrożyć.

Obejrzyj wideo: QBIK - Mam Wyjebane (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji
Chmura wiedzy

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji

Ilościowy umysł Na mózg, jak każda inna część naszego ciała, wpływają czynniki zewnętrzne. Jeśli na przykład spowalniasz oddychanie lub boisz się czegoś, możesz natychmiast zauważyć zmianę w postrzeganiu. Twórca Quantified Mind, Johnny Donner, zasugerował, że wielu chciałoby wiedzieć dokładnie, które czynniki pozytywnie lub negatywnie wpływają na ich zdolności poznawcze.
Czytaj Więcej
Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim
Chmura wiedzy

Republika Cypryjska: 3 sposoby optymalizacji podatków na byłym obszarze morskim

Listy stref przybrzeżnych zostały zaktualizowane: Ministerstwo Finansów Rosji wyrzuciło z nich Republikę Cypryjską. Oficjalną datą wykluczenia Cypru z offshore będzie 1 stycznia 2013 r., Ale teraz możemy powiedzieć, że zainteresowanie tym krajem w zakresie optymalizacji podatkowej ponownie gwałtownie wzrośnie. Cypr pozostanie atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, którzy nadal mogą włączać spółki na Cyprze, wykorzystując je do optymalizacji podatkowej swojej działalności.
Czytaj Więcej
5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones
Chmura wiedzy

5 rodzajów przedsiębiorców z Game of Thrones

Czwarty sezon sagi telewizyjnej Game of Thrones, opartej na powieści George'a Martina Song of Ice and Fire, dobiega końca. Producenci ogłosili, że zostaną wydane jeszcze trzy sezony epickiego dramatu o kandydatach na żelazny tron ​​Siedmiu Królestw. Wiadomo, że George Martin, choć nie ukończył prac nad najnowszymi książkami, już przemyślał losy głównych bohaterów i ujawnił je twórcom serialu.
Czytaj Więcej
Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity
Chmura wiedzy

Business Geek: Pinterest dla Firm, Wskazówki absolwentów LinkedIn i inne cotygodniowe hity

Inc.: Jak korzystać z Pinteresta w biznesie Aaron O'Hanlon, dyrektor wykonawczy Footbridge Media Marketing Agency, mówi o tym, jak sieć społecznościowa zdjęć i zdjęć może pomóc w promocji Twojej firmy. Na początek radzi, aby nie postrzegać go jako bezpośredniego kanału zwiększającego ruch: na Pinterest możesz zwrócić uwagę tylko na swój produkt lub portfolio (oczywiście, jeśli wyglądają dość estetycznie).
Czytaj Więcej