Biznesmenów

Jako były prawnik i cukiernik otworzyła salon kosmetyczny w Soczi z miesięcznym przychodem w wysokości 2 milionów

Rok temu prawniczka i niepełnoetatowa cukierniczka Maria Tkacheva postanowiła otworzyć salon kosmetyczny. Ten pomysł zrodził kolejny nieudany manicure. Udało jej się stworzyć przestrzeń piękności Nice Nails, która od otwarcia została już powiększona do dwóch salonów, a wkrótce otworzy się oddział w Moskwie. Redaktorzy dowiedzieli się, jak to się stało.

Maria Tkacheva

założyciel NICE NAILS

Pomysł i realizacja

Pracuję od 18 lat. W tym czasie udało mi się spróbować w kilku obszarach, ale moim głównym celem zawsze była działalność hotelarska - zarządzanie hotelami w Soczi i Sankt Petersburgu. Potem poszedłem do branży restauracyjnej, otrzymałem odpowiednie wykształcenie i zostałem szefem obsługi restauracji w kompleksie hotelowym. Zawsze pociągała mnie gastronomia, szczególnie linia cukiernicza. Wpadłem na pomysł, aby otworzyć niesamowitą kawiarnię i cukiernię w Soczi, z własną produkcją deserów. Aby poprawnie zrozumieć wszystkie procesy wewnętrzne, otrzymałem wykształcenie zawodowe w zakresie gotowania i ciastkarstwa i zostałem cukiernikiem. Napisałem biznesplan dla kawiarni i cukierni: wybrałem sprzęt, dostawców, opracowałem menu i mapy technologiczne dla każdej pozycji. Nawet książka marki była gotowa, zaczęły się poszukiwania lokali, a potem wszystko nagle się zmieniło.

Zawsze lubiłem dbać o siebie i śledzić najnowsze osiągnięcia w kosmetologii. Często odwiedzając salony piękności, porównywałem ich zalety i wady, a także koszt i jakość ich usług. Po kolejnej nieudanej wizycie w salonie piękności w przeddzień podróży służbowej, gdzie następnego ranka dostałem manicure, który był już bezużyteczny, zastanawiałem się: dlaczego nie otworzyć przestrzeni kosmetycznej, w której wszystko będzie idealne? Wracając do Soczi, znalazłem wspaniały pokój i zdałem sobie sprawę, że będzie tam przestrzeń piękna, a nie sklep ze słodyczami. Moja rodzina była zszokowana tym wydarzeniem. Wszystko poszło zgodnie z planem.

Zakochałem się w pierwszym miejscu, do którego przyszedłem, mimo że było całkowicie zdewastowane. Po prostu czułem - właśnie tego potrzebujesz i nie pomyliłem się, jestem bardzo dumny z naszej lokalizacji. Nie opóźniłem naprawy: moja matka, projektantka wnętrz, ukończyła projekt w ciągu kilku dni, a my, bez książek markowych i strategii marketingowych, otworzyliśmy pierwszy salon od półtora miesiąca. Inwestycje oczywiście wymagały przyzwoitości, ale zdałem sobie sprawę ze wszystkiego, co miałem na myśli. Nie bez błędów: dla mnie jakość materiału jest bardzo ważna, bardzo boję się wszelkiego rodzaju chińskich podróbek. Aby mieć pewność jakości naszych przyszłych usług, zamówiłem ogromną ilość materiałów i sprzętu z Europy. A najbardziej logicznym działaniem było zamówienie dużej liczby profesjonalnych płynów - czy możesz sobie wyobrazić, ile ostatecznie koszt dostawy wynikał z wagi paczki? Koszmar

Ale w końcu moje aktywne doświadczenie jako konsumenta usług kosmetycznych bardzo mi pomogło. Zawsze stawiam się w sytuacji klienta. Pomogło to zgromadzić silny zespół: wybrałem pracowników administracyjnych z działu sprzedaży i gościnności. Na przykład nasz starszy administrator jest byłym dyrektorem sklepu Nike i, wierz mi, to jest bardzo fajne.

Nice Nails ma bardzo surowe zasady i dyscyplinę korporacyjną. Dla każdej usługi mamy protokół i routing, w którym wszystkie niuanse są rejestrowane krok po kroku. Opracowałem również wewnętrzne regulacje przepływu pracy, które bardzo dyscyplinują zespół. Informacje zwrotne od gości ze studia są dla mnie bardzo ważne, na każdym stole jest namiot stołowy z moim osobistym numerem telefonu: przetwarzam każdą odpowiedź od gości ze studia.

Złożeni klienci

Moim zdaniem istnieją dwie skrajności. Pierwszy to klient, który nie wie, jaki rezultat chce uzyskać, wątpi we wszystko i nie jest niczego pewien. Drugi to ten, który uważa, że ​​rozumie wszystko lepiej niż mistrz i nie jest gotowy na rekomendacje. Ale w obu przypadkach znajdujemy podejście.

Kiedy salon tylko myślał, powiedziano mi, że w tej branży jest duża rotacja personelu, a po odrobinie pracy mistrzowie zaczynają osobistą praktykę. Ale w rzeczywistości wszystko okazało się dokładnie odwrotnie. Mamy bardzo dobry i stabilny zespół, przyjazną atmosferę, a goście też to czują.

Szkolenie biznesowe dla firmy

Co miesiąc prowadzimy szkolenia dla pracowników z trenerem biznesu Poliną Stepanovą. Jest autorką programu szkoleniowego na temat zatrudnienia w pełnym cyklu życia dla osób o specjalnych potrzebach, współpracowała z fundacją charytatywną Vykhod w Petersburgu i pobliskim Centrum Anton Tołstoj (planuję tam zamówić formularz dla moich pracowników, rozmawiamy teraz o wyborze tkanin). W Polinie pracujemy nad takimi obszarami, jak informacje zwrotne, koncentracja na kliencie, sprzedaż i obsługa.

Moim zdaniem brak usług w firmie można porównać z matematyczną regułą mnożenia przez zero. Bez względu na to, ile mamy dużych liczb, wynik zawsze będzie wynosił zero.

Z tego powodu skupiamy się na drobnych szczegółach, które zwiększają zadowolenie naszych klientów. Wszystkie procesy w firmie są zaostrzone, aby rozwiązać problemy w najkrótszym możliwym czasie: począwszy od dostawy wysokiej jakości kawy i zdrowych przekąsek. Nawiasem mówiąc, czy wiesz, że z udziałem 30/70 kobiet lubi papierowy kubek na kawę niż szkło? Teraz wiemy.

Wprowadziliśmy również istniejący system lojalnościowy na nowy poziom - uruchomiliśmy karty elektroniczne dla naszych stałych klientów w Apple Wallet, na które zwracany jest zwrot gotówki i można go wydać na usługi. Mamy również aplikację mobilną z nagrywaniem online 24/7. Opracowaliśmy również ekskluzywny system lojalnościowy dla pracowników dwóch dużych banków, który obsługujemy z przyjemnością.

Podejście medyczne

Mamy obsesję na punkcie bezpieczeństwa i sterylności przyrządu, pod tym względem mamy bardziej medyczne podejście. Nasze studio ma otwarte profesjonalne laboratorium sterylizacji. Wszystkie instrumenty są dezynfekowane i sterylizowane zgodnie z SanPiN. Prowadzimy dzienniki kontroli wszystkich etapów sterylizacji. Każdego dnia w laboratorium dyżuruje mistrz. Oczywiście materiały jednorazowego użytku po wysłaniu usługi do kosza w celu ich usunięcia. Niedawno w kabinie pojawił się recyrkulator powietrza - bakteriobójczy, cyrkulujący powietrze w pomieszczeniu i dezynfekujący go.

Plany

Ciągle otrzymujemy prośby o przejęcie franczyzy naszej marki, a mnie zaskoczyła kwestia rejestracji znaku towarowego i utworzenia firmy franczyzowej. Otwarcie oddziału w Moskwie planowane jest na wiosnę 2019 r.

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej