Biznesmenów

Hvala: Jak działa publiczne Wi-Fi w Jekaterynburgu

W 2014 r. W Rosji na poziomie legislacyjnym wprowadzono obowiązkową autoryzację publicznych użytkowników Wi-Fi w miejscach publicznych. Parki, hotele, kawiarnie, restauracje, kluby, kina i centra handlowe zostały zobowiązane do identyfikacji gości według numeru telefonu lub danych paszportowych. Następnie w całym kraju zaczęli pojawiać się przedsiębiorcy oferujący wielofunkcyjne strony autoryzacyjne.

W Jekaterynburgu Kreatywny Syndykat zdecydowanie zajął niszę, która znacznie wyprzedziła projekt ustawy i zanim została wprowadzona, oferowała już gotowy produkt Hvala. Dziś firma jest reprezentowana w Moskwie, Astanie, Tiumeniu, Woroneżu, Soczi, Lipetsku, Permie, Nowosybirsku, Czelabińsku, Ufie i innych miastach Rosji i okolic za granicą. Z 500 zakładów współpracujących z Hvala, 300 znajduje się w Jekaterynburgu. Wśród klientów firmy są takie obiekty, jak Yekaterinburg Arena Stadium i sieć detaliczna Metro Cash & Carry. Każdego roku zysk firmy stale rośnie dwukrotnie.

Życie wokół rozmawiało z przedsiębiorcami Kirillem Jewsyukowem, Jewgienijem Mielnikowem i Denisem Garayevem na temat funkcjonowania rynku bezpłatnego Wi-Fi w Jekaterynburgu.

SMS

Sasha Novikova

Zdjęcia

Siergiej Poteryajew

Hvala

inteligentna sieć Wi-Fi


PODSTAWOWA DATA: 2015 rok

KLIENCI: 500 placówek w 17 miastach

ZAREJESTROWANI UŻYTKOWNICY: 978 456 osób

FRANCHISES: 11

hvalacloud

Narzędzia biznesowe

Programiści nie oferują swoim klientom samej strony początkowej, ale oferowane przez nią możliwości reklamowe i marketingowe. Dla właściciela instytucji okno autoryzacji właściciela kawiarni jest okazją do dialogu. Według Kirilla większość instytucji dołącza do nich nie tyle w celu zachowania zgodności z prawem, ale dlatego, że naprawdę widzą zalety narzędzi, które Hvala zapewnia firmie.

„Kiedy gość łączy się z Wi-Fi w restauracji, pierwszą rzeczą, którą widzi, jest strona początkowa, ozdobiona stylem tej instytucji” - wyjaśnia Kirill. „Instytucja może automatycznie komunikować się z użytkownikami i utrzymywać swoją bazę danych. Właściciele kawiarni mogą wchodzić w interakcje z odwiedzającymi na różne sposoby: zbieranie recenzji, przeprowadzanie ankiet, korzystanie z systemu lojalnościowego, ogłaszanie nowego menu lub nagradzanie gości kuponami na bezpłatną kawę. Po autoryzacji i połączeniu z siecią użytkownik dostaje się do Internetu, gdzie transmitujemy reklama mobilna. Jeśli klient jest zainteresowany produktem reklamodawcy, może on przejść do swojej witryny. W przeciwnym razie możesz łatwo kliknąć krzyżyk i przejść do Internetu dla swojej firmy. ”

Hvala dba o to, aby filmy nie kolidowały z zasadami miejsc docelowych i same były moderowane. Prawie każdy może być reklamodawcą, ale firma kładzie nacisk na duże marki federalne. Restauracje nie mogą reklamować innych usług gastronomicznych ani produktów, które mogą zepsuć apetyt. Wszystkie warunki umieszczenia są określone z góry i określone w umowie. „Do tej pory mieliśmy tylko jeden przypadek, w którym reklama była na krawędzi. Klinika chirurgii plastycznej opublikowała filmy w restauracjach - zadzwonili do nas z niektórych lokalizacji i poprosili o usunięcie” - wspomina Eugene.

Podczas autoryzacji użytkownicy udostępniają swoje dane Hvali - zwykle są to informacje publicznie dostępne w sieciach społecznościowych. Najczęściej podczas łączenia korzystają z sieci VKontakte. Tak więc, w przypadku jednego upoważnienia dotyczącego danej osoby, możesz znaleźć imię i nazwisko, płeć i wiek, datę urodzenia, miasto zamieszkania i numer telefonu komórkowego. Klienci mogą następnie wykorzystywać takie dane w swoich działaniach marketingowych. Wszystkie informacje są przechowywane na serwerach firmy, aw przypadku orzeczenia sądowego firma będzie musiała udostępnić je odpowiednim organom.

Konkurentów

Hvala sprzedaje produkt jednorazowo i nie obciąża klientów miesięcznymi płatnościami - to odróżnia firmę od większości konkurentów. Klient otrzymuje dożywotnią gwarancję. Obecnie głównymi konkurentami Hvali są podobne firmy lokalne i federalne, a także dostawcy, którzy zapewniają klientom także narzędzia marketingowe.

Obecnie większość ludzi ma smartfony z szybką siecią, aw niektórych sytuacjach udostępnianie Internetu z telefonu na laptopa jest szybsze i wygodniejsze niż podłączenie do publicznego. Ale firma nie widzi w tym problemu - zdaniem Eugene'a w instytucjach ludzie nadal korzystają z darmowej sieci. „Dlaczego mam spędzać swoje zasoby, kiedy mogę korzystać z bezpłatnego Wi-Fi? Dla wielu ruch kończy się zwykle w połowie miesiąca”, zauważa. „Jakość LTE nie zawsze jest idealna: jeśli chodzi o konstrukcje metalowe, sygnał przechodzi przez nie znacznie gorzej. Wi-Fi jest potrzebne na stadionach ”.

Statystyki pokazują to samo: nawet w restauracjach Troekurov i Panorama A.S.P, gdzie chodzą głównie bogaci ludzie, goście korzystają z sieci placówek nie mniej niż w należącej do budżetu firmie własnej. Według twórców projektu liczba połączeń zależy od popularności zakładów i lądowania. Dobry wynik jest zauważalny we wszystkich placówkach sieci Resta Management, w tym MOMO, Pate, Suneli Hops, Factory Kitchen i innych restauracjach w Jekaterynburgu. Wysokie stawki w instytucjach praw autorskich Valentina Kuzyakina to Jay, Tour, Kraby, Gady i Wino oraz Engels. Ogółem sektor restauracyjny stanowi 70% klientów firmy.

Franczyzy

Początkowo Hvala planowała otworzyć własne biura w innych miastach, ale w rezultacie skupiła się na sprzedaży franczyzy - teraz jest ich 11 w Rosji i krajach sąsiednich. „Wybrało nas 11 franczyzobiorców - polubili nasz produkt, uwierzyli w niego i teraz rozwijają go wraz z nami w innych miastach Rosji, a także w Biszkeku, Kazachstanie i Kirgistanie” - mówi Denis. „Pierwszy raz otworzyliśmy franczyzę w Czelabińsku, kiedy spotkaliśmy tam ludzi prowadzących aktywny tryb życia. W tym mieście możemy powiedzieć, że przetestowaliśmy model ”.

Według Eugene'a model franczyzy został wybrany z kilku powodów. „Po pierwsze, jest szybsza. Po drugie, ludzie sami inwestują pieniądze w nasz produkt i chcą zarabiać, więc są początkowo bardziej zmotywowani. W biurach byłoby to trudniejsze - prawdopodobnie pracownicy chcieliby tylko otrzymywać pieniądze, a ponadto potrzebowali kontrolować, wydawać pieniądze na przeprowadzki, więc zużycie naszych zasobów było znacznie wyższe. Po trzecie, w każdym regionie mamy własnych ludzi ”. Z kolei w Hvali zapewniają franczyzie tożsamość korporacyjną i przekazują wszystkie wewnętrzne standardy - mówią nawet, jak wysyłać listy robocze. „Franczyzobiorcy nie muszą już popełniać błędów, które kiedyś popełniliśmy - przygotowują trasy”.

Każdy, kto przejdzie przez wewnętrzny filtr firmy, może zostać franczyzobiorcą. „W każdym razie spędzamy czas na szkoleniu, dostarczamy nasze materiały - ważne jest dla nas, aby osoba ta nie tylko siedziała i rozwijała się. Jesteśmy zainteresowani rozwojem firmy, a franczyzobiorca ma pewne obowiązki. Jak dotąd sytuacja raz zawiodła „Zaczynali bardzo dobrze w Astanie, ale wkrótce wyjechali do Chin, aby zrobić coś innego” - wyjaśnia Kirill.

Hvala może powierzyć produkt osobie, która zobaczy bezpiecznik i chce w nim pracować. Jeśli na etapie wyboru franczyzobiorcy sami mogą kontrolować wszystko i podejmować strategiczne decyzje, to w przyszłości nie są odporni na nieodpowiedzialność swoich kolegów. Nie wykluczają one możliwości wystąpienia sytuacji, które są niebezpieczne dla reputacji marki, ale jak dotąd nie powstały. W przyszłości Hvala planuje zwiększyć liczbę franczyz i przyciągnąć jeszcze więcej federalnych reklamodawców.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Obejrzyj wideo: Smoke Mardeljano - Hvala Hip Hop ft. DJ Raid Official Video (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej