Dobry nawyk

Medytuj, aby zmniejszyć stres

Co tydzień Life wokół opowiada o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które mogą ostatecznie uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - w jaki sposób medytacja pomaga mieszkańcom metropolii zmniejszyć stres i stać się szczęśliwszym.

W grudniu 2017 r. Life wokół stworzyło wiele materiałów na temat uważności i medytacji - zdolności do uspokojenia mózgu i naprawy w obecnej chwili. Krótko mówiąc, w wyniku regularnej praktyki medytacji wzrasta poziom odporności na stres i zdolność koncentracji. Tonya Arno, nauczycielka jivamukti jogi, mówi, jak zacząć medytować i co jest do tego potrzebne.


Tonya Arno

Jivamukti Nauczyciel jogi w Yoga Space na Dmitrovka

Nasz mózg jest tak skonstruowany, że rzadko znajdujemy się w teraźniejszości: ludzie, wydarzenia, a nawet własne myśli rozpraszają nas, prowadząc nas do nieudanych dialogów, utknięcia w przeszłości lub martwienia się o przyszłość. Z tego powodu i tak już wysoki poziom stresu - z powodu procesów pracy, relacji z bliskimi i życia w wiecznie pędzącej metropolii - rośnie jeszcze bardziej. Medytacja uspokaja umysł, usuwa niepotrzebne myśli i doświadczenia oraz odzyskuje przytomność w chwili obecnej - bez względu na to, czy ćwiczysz na macie, czytasz książkę lub rozmawiasz.

To, co czuje człowiek podczas medytacji, nie może zostać zjednoczone. Jeśli jeden usiądzie, zamknie oczy i natychmiast pogrąży się w „wewnętrznej ciszy”, drugi będzie ciągle rozpraszany: przez niewygodną pozę, dźwięki lub wiadomości w telefonie. Medytacja jest zawsze indywidualnym procesem opartym na osobistym doświadczeniu. Jedyną rzeczą, która powinna być absolutną miarą każdej dobrej medytacji, jest chwila całkowitej ciszy w umyśle po praktyce.

Istnieje wiele różnych sposobów medytacji, ale prawie wszystkie oparte są na tym samym skupieniu uwagi. Do ćwiczeń potrzebujesz po pierwsze spokojnego miejsca, w którym nie będziesz rozpraszany; po drugie wygodna pozycja - ze skrzyżowanymi nogami i prostym tyłem. Jeśli pozycja lotosu jest dla ciebie niezwykła i niewygodna, możesz nawet po prostu usiąść na krześle. Jeśli twoje plecy są zaokrąglone i chcesz się o coś oprzeć, oprzyj się o ścianę za sobą. Bardzo ważne jest pozostanie z wyprostowanymi plecami: wszyscy prawdopodobnie zauważyli (na przykład podczas pracy), że, zgarbiony, zapadamy w senny stan. Lub, jeśli twoje plecy są zaokrąglone nie w łopatkach, ale w okolicy lędźwiowej (ze względu na fakt, że nie czujemy podparcia poniżej), możesz umieścić blok lub kratę, to znaczy wykonać pewien rodzaj uniesienia pod pośladkami - nasze dolne plecy będą wyprostuj się, a my zostaniemy wyciągnięci do góry nogami.

Jeśli weźmiemy najprostszą podstawową medytację, której używamy w zajęciach javamukti na koniec zajęć, wówczas koncentrujemy się na punkcie między brwiami lub na czubku nosa i nie zmieniamy już oczu, pozostawiając naszą uwagę w jednym miejscu. Nasze myśli przychodzą i odchodzą, możemy się rozproszyć i rozpocząć ich rozwój - a następnie szybko odlecieć od chwili teraźniejszości i zacząć myśleć o czymś: nie wygodnie jest siedzieć, czujesz się głodny, dźwięki za ścianą przeszkadzają, pojawiają się stare spory lub obelgi. Jeśli tak się stanie, możemy pomóc sobie, obserwując nasz oddech: jak oddycha prawe nozdrze i jak oddycha lewe; jak powietrze wchodzi i jak wychodzi; jak wchodzi chłodne powietrze i jak ciepło wychodzi z górnej wargi. Nie może być tak, że w medytacji nie ma nic - wszystko tam jest, musisz tylko obserwować: nawet jeśli nos jest zablokowany, jest to także sensacja. To dzięki obserwacji możemy uzyskać stan, do którego dążymy - obserwację chwili obecnej.

Możesz oczywiście włączyć jakąś muzykę na czas ćwiczeń, ale nie polecam tego robić w ogóle - nic nie powinno cię rozpraszać. Ale jeśli na początku nadal trudno jest siedzieć w całkowitej ciszy, możesz włączyć te same dźwięki natury: dźwięk wiatru lub deszczu, oceanu lub rwącej wody, to znaczy każdą monotonną ścieżkę dźwiękową, która pomoże ci w medytacji, a także skupić się na oddychaniu.


Obejrzyj wideo: Jak zmniejszyć stres - Ajahn Brahm LEKTOR PL (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Dobry nawyk, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej