Dobry nawyk

Śledź swoje tętno - nie tylko podczas treningu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dzisiaj badamy, w jaki sposób kontrolowanie tętna w spoczynku pomoże ci zauważyć wczesne problemy zdrowotne.


Tanya Simakova

Redaktor naczelny, Life around

Wiele napisano o potrzebie monitorowania częstotliwości skurczów serca (częstości akcji serca) podczas treningu. Po ustaleniu celów - zmniejszeniu masy tłuszczu lub zwiększeniu wytrzymałości - wraz z trenerem możesz znaleźć optymalny puls, aby je osiągnąć i nakreślić plan działania.

Ale dane tętna spoczynkowego dostarczają również ważnych informacji. Zwykle puls wynosi 60-90 uderzeń serca na minutę. Dla tych, którzy cały czas uprawiają sport, może być nawet nieco niższy. Ale jeśli puls jest regularnie zwiększany do 90-100 uderzeń na minutę, wówczas stan ten można już nazwać tachykardią. Oznacza to, że serce nie wytrzymuje obciążenia.

Zwiększony puls jest żelazną wymówką, aby słuchać swojego ciała i zadać sobie pytanie o przyczyny: stres, przejadanie się, dużo kawy, papierosów lub alkoholu? Jeśli nie ma wyraźnego powodu, należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważniejsze problemy. Mogą to być choroby serca lub płuc; Niedawno udowodniono związek zwiększonego tętna i cukrzycy, które w ten sposób mogą objawiać się na wczesnym etapie. Prawdziwy alarm ma zostać uruchomiony, jeśli puls w spoczynku nagle zacznie rosnąć do 120 uderzeń na minutę. Jeśli stanowi towarzyszy ból głowy, lepki pot, duszność lub ciężkość w klatce piersiowej, musisz zapewnić dopływ świeżego powietrza i wezwać lekarza.

Apple Watch sygnalizuje puls ponad 120 uderzeń na minutę - wysyłają powiadomienie. Urządzenia pulsacyjne Xiaomi Mi Band, Polar, Garmin i Fitbit, a także wszelkie gadżety z optycznym monitorem tętna, są również doskonale kontrolowane (w przeciwieństwie do klasycznych tonometrów, ich czujnik określa parametry krążenia krwi przez naczynia włosowate za pomocą odbitego promieniowania świetlnego).

Wniosek: Tachykardia nie wykryta na czas może prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. Jeśli masz gadżety, za pomocą których monitorujesz aktywność fizyczną i spalone kalorie, zwróć uwagę na puls. Te dane pomogą ci lepiej zrozumieć swoją kondycję fizyczną i zarządzać nią.Cover: putilov_denis - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: ZAWODNICY: "10KM TO JEST SZYBKI DYSTANS, WAŻNA TAKTYKA" (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Dobry nawyk, Następny Artykuł

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego
Dobry nawyk

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu rozumiemy niebezpieczeństwo siedzącej pracy i dlaczego potrzebne są miękkie pufy i wysokie stoły. Inżynier Ruslan Mamaev DevOps, Skyeng Prawie 100% mojej codziennej pracy wykonuję na komputerze.
Czytaj Więcej
Ładuj gadżety poprawnie
Dobry nawyk

Ładuj gadżety poprawnie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dzisiaj - o tym, jak prawidłowo ładować gadżety: smartfony, tablety, laptopy, zegarki i słuchawki - aby przedłużyć ich żywotność i nie zabić baterii przed czasem. Vlad Filatov, dziennikarz high-tech, bloger wideo Mam kilka rodzajów urządzeń, które ładuję każdego dnia: inteligentne zegarki, tablety, laptopy i słuchawki bezprzewodowe.
Czytaj Więcej
Noś wymienne buty w pracy
Dobry nawyk

Noś wymienne buty w pracy

Po przedłużającym się indyjskim lecie do miasta przyszło zimno, ale najgorsze jeszcze przed nami. Śnieg, odczynniki, odchody i inne (przerażające, aby pomyśleć, co jeszcze) brud zabieramy ze sobą do domu, na uniwersytet, do pracy, a następnie nosimy przez cały dzień w pokoju. Coś wchłania się w dywan, a coś pozostawia nieprzyjemne ślady na płytce, powodując niezadowolenie personelu sprzątającego.
Czytaj Więcej
Przechowuj przedmioty według kategorii
Dobry nawyk

Przechowuj przedmioty według kategorii

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. Dzisiaj porozmawiamy o przechowywaniu rzeczy według kategorii (a nie według strefy, jak wielu jest przyzwyczajonych) - jakie są zalety i jak to zorganizować. Irina Tsyplenkova konsultant ds. Sprzątania, organizator przestrzeni, założyciel projektu „Pełne zamówienie” Jakie są zalety przechowywania według kategorii?
Czytaj Więcej