Dobry nawyk

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu rozumiemy niebezpieczeństwo siedzącej pracy i dlaczego potrzebne są miękkie pufy i wysokie stoły.


Ruslan Mamaev

DevOps Engineer, Skyeng

Prawie 100% mojej codziennej pracy idzie na komputer. Ponadto potrzebuję maksymalnej uwagi: nawet niewielki błąd może być poważnym problemem. Aby jakoś się zrelaksować i pocieszyć, staram się zmieniać pozycje pracy: godzina przy stole, godzina stania - czasem jednak procesy się przeciągają, więc nie zawsze jest możliwe przestrzeganie tych ram czasowych.

W naszej firmie nie tylko trzymam się takiego nawyku, dlatego w naszym biurze mamy specjalne stojące miejsca pracy: wysoki drewniany stół, na którym można postawić laptopa i stać obok siebie i pracować wygodnie. To jest naprawdę wygodne.

Po pierwsze, mam dość siedzenia długo, chcę trochę aktywności fizycznej. Możesz oczywiście chodzić po biurze lub iść na spacer, ale zajmuje to dużo czasu, czego ja nie mam. Po drugie, przyjaciele, którzy mają problemy z kręgosłupem, powiedzieli mi, że lekarz doradził im, aby stali zamiast siedzieć. Też mi się podobała.

Możesz pracować nie tylko stojąc: w naszym biurze wielu facetów woli miękkie pufy, które są wszędzie. Co więcej, nawet w niektórych salach konferencyjnych zamiast dużych stołów i krzeseł mamy duże pufy. I najczęściej w tych negocjacjach rozwiązuje się ważne problemy i podejmowane są poważne decyzje: kiedy leżysz w wygodnym fotelu, nie chcesz podnosić głosu i przekleństw, co oznacza, że ​​komunikacja staje się bardziej konstruktywna i po prostu przyjemna.


Marina Boldinova

Lekarz ogólny, Instytut Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii

Konsekwencje siedzącego trybu pracy obejmują przede wszystkim osteochondroza, żylaki, problemy trawienne, zaburzenia krążenia w narządach miednicy i otyłość - w wyniku braku aktywności fizycznej i niedożywienia. Z powodu niewłaściwej pozycji ciała naczynia krwionośne i mięśnie są napięte, co może powodować przewlekłe bóle mięśni i głowy. Jeśli dana osoba ma przewlekłą chorobę lub predyspozycje do niej, wówczas siedzący tryb pracy może spowodować zaostrzenie tych procesów.

Długa praca w pozycji siedzącej wpływa również negatywnie na układ mięśniowo-szkieletowy, prowadząc do upośledzenia postawy i skrzywienia kręgosłupa. Dlatego po pierwsze ważne jest prawidłowe siedzenie przy komputerze. Staraj się nie krzyżować nóg, trzymaj je zgięte pod kątem 90 stopni lub nieco większym. Lepiej jest całkowicie odchylić się na oparciu krzesła, aby przejmował część obciążenia kręgosłupa. Upewnij się, że odległość od oczu do monitora wynosi co najmniej długość wyciągniętego ramienia. Jednocześnie nie rozciągaj szyi do przodu: jeśli widzisz słabo, znacznie bezpieczniej jest nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Po drugie, idealnie, zmiana pozycji ciała przy komputerze jest warta co pół godziny.

Wracając do domu po dniu pracy, możesz położyć się, podnieść nogi i utrzymać je w pozycji pionowej, aż do ustąpienia stresu. Kontrastowy prysznic pomoże również w zmęczeniu. W weekendy należy wybrać się na ogólny masaż i zorganizować spacery na świeżym powietrzu. Prowadzenie aktywnego stylu życia jest bardzo ważne, dlatego warto zapisać się na siłownię lub przynajmniej odmówić przyjęcia windą na schody.Cover: sebra - stock.adobe.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Dobry nawyk, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej