Biznesmenów

Inal Gablia: „Otworzyłem kursy online do nauki języka abchaskiego”

Język abchaski jest jednym z najstarszych na świecie, uczeniu się towarzyszą liczne trudności (64 litery w alfabecie, dwa dialekty - Abzhuy i Bzyb). Nawet rdzenni mieszkańcy Abchazji nie wszyscy mówią w swoim ojczystym języku. Wynika to z kilku powodów: braku nowej literatury dziecięcej, która wzbudza zainteresowanie językiem od najmłodszych lat, dominujący wpływ języka rosyjskiego - jest używany w prawie wszystkich państwowych instytucjach Abchazji, rosyjskich mediach (z wyjątkiem dwóch kanałów telewizyjnych), duża liczba bannerów wiszących w języku rosyjskim w całej republice język

Do niedawna nie było oficjalnego portalu internetowego, który pomógłby dokładnie przestudiować lub rozwinąć wiedzę w języku abchaskim. Dopiero we wrześniu 2018 r., Z inicjatywy absolwenta Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej Inal Gablia, uruchomiono pierwszy program do nauki języka abchaskiego - szkołę internetową Alasharbag.

Szkoła jest kształceniem na odległość w formie seminariów na żywo, które obejmują zarówno indywidualne, jak i grupowe systemy interakcji nauczycieli Abchazu z mieszkańcami zupełnie różnych krajów.

Do chwili obecnej w projekcie biorą udział studenci z Anglii, Niemiec, Turcji i Rosji oraz samej Abchazji.

Wywiad

Asta Avidzba

SMS

Anna Papia

Przed rozpoczęciem własnego projektu pracowałem w różnych dziedzinach: energia wodna, budownictwo i edukacja. Spędziłem dużo czasu w Moskwie, ale teraz skupiam się na Abchazji, chcę przynieść więcej korzyści mojej ojczyźnie.

Rozpoczęcie tego projektu było ryzykowną decyzją. Pomysł narodził się w marcu 2018 r. - przyjaciele zasugerowali utworzenie szkoły językowej ojczystego języka Abchaz (sam miałem doświadczenie w nauce w szkołach internetowych). Po przestudiowaniu kwestii dostępności, ilości materiałów do szkolenia, zdałem sobie sprawę, że ludzie są zainteresowani i przez następne miesiące zgromadziłem zespół, wyselekcjonowany materiał. Zaprojektowaliśmy nowy podręcznik i 18 września 2018 r. Uruchomiliśmy pierwszą grupę. Potem pojawiła się druga grupa - pociągnęło to za sobą rozwój zespołu.

Podczas realizacji projektu nie było żadnych niemożliwych do pokonania trudności, jednak konieczne było zaprojektowanie podręcznika z kolorowym wzorem dla formatu online i znalezienie wygodnej platformy, chociaż było to dość proste. Pojawiły się trudności z wyborem personelu, ponieważ nie było nauczycieli z doświadczeniem w szkoleniu online. Musiałem wstępnie przeszkolić nauczycieli i zebrać pełnoprawną, wykwalifikowaną grupę.

Nie chciałbym wymienić kwoty początkowych (choć stosunkowo niewielkich) inwestycji, ale jeśli ktoś chce otworzyć własną szkołę i skonsultować się, niech napisze do mnie - z przyjemnością odpowiem. W rzeczywistości nie były wymagane żadne specjalne koszty. Duża liczba osób pomogła w realizacji projektu. Wśród nich Irina Kvekveskiri, kierownik Instytutu Pedagogiki. Pomagała w doborze personelu i zapewniła studio na konferencję online. Aza Shamba, nasza pierwsza nauczycielka, za radą Iriny chętnie zgodziła się dołączyć do projektu. Dzięki nim stworzyliśmy pierwszą grupę. Potem stopniowo się rozwijało, mamy drugą nauczycielkę - Aminę Kvitsiniya. Wkład wniósł również Inar Sadzba, twórca pierwszej klawiatury Abchazja do telefonu. Aktywnie uczestniczy w promowaniu projektów związanych z rozwojem języka.

W naszej szkole nie ma ograniczeń wiekowych, ale zauważyliśmy, że uczymy się od 20 do 60 lat. Grupy są podzielone na podstawowe i zaawansowane, zgodnie z poziomem istniejącej wiedzy. Zasadniczo nasi studenci to dorośli różnych narodowości: Abchazi, Rosjanie, czerkiesi. Teraz wśród tych, którzy chcą nauczyć się języka, są ludzie z Holandii, Syrii, Kanady (planujemy stworzyć kurs języka abchaskiego-angielski, są już abchaski-rosyjski i abchaski-turecki). Japończycy wciąż czekają na zapisanie się do nowej grupy - chce przyjechać do Abchazji.

Plany na przyszłość obejmują aktywną interakcję z diasporą Abchazji w Turcji, gdzie duża liczba osób chce znać swój język ojczysty, oraz partnerstwo ze szkołą internetową Skyeng. I zamierzamy stworzyć własną aplikację mobilną podobną do aplikacji Skyeng.

Chcemy również stworzyć studio dla dzieci poniżej 14 roku życia w formie lekcji na żywo. Grupa już się zgromadziła, a teraz szukamy materiałów i nauczycieli do pracy z dziećmi.

Zdjęcia: osobiste archiwum Inala Gablii.

Obejrzyj wideo: The main Titan principles. Inal Gablia. Republic of Abkhazia (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Przydatne lato: 12 książek dla dzieci do nauki nowego
Przewodnik

Przydatne lato: 12 książek dla dzieci do nauki nowego

W połowie wakacji wielu jest już zmęczonych odpoczynkiem bezczynności i chętnych do nauki czegoś nowego. W lipcowej selekcji Life wokół nie są to nudne encyklopedie, ale fascynujące i przydatne książki na zupełnie inne tematy - zapewne zainteresują dzieci na długo. Florence Pinault. Sekretna wojna drobnoustrojów Michaiła Chaczaturowa Spacer do historii, 2018 Wiek: 8+ Ta książka opowiada o niewidzialnej, ale ważnej wojnie prowadzonej przez armię wirusów, batalionów bakterii, zasadzki na półki pasożytów na ochronne komórki naszego ciała.
Czytaj Więcej
7 interesujących brunche w Moskwie
Przewodnik

7 interesujących brunche w Moskwie

Brunch, połączenie brunchu z lunchem, jest zwykle serwowany w weekendy między 11:00 a 16:00. Jest to nie tylko dobra opcja śniadaniowa dla tych, którzy lubią spać dłużej, ale także okazja do spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia czasu na jedzeniu i rozmowach. Życie wokół wybrało siedem najlepszych ofert w Moskwie.
Czytaj Więcej
Od Travisa Scotta i Sophie po „Research Institute of Cosmetics” i IC3PEAK: Kogo warto posłuchać na festiwalach tego lata
Przewodnik

Od Travisa Scotta i Sophie po „Research Institute of Cosmetics” i IC3PEAK: Kogo warto posłuchać na festiwalach tego lata

Wiosną sezon festiwali muzycznych rozpoczyna się w Europie i Ameryce, a bliżej lata w Rosji. Życie wokół studiowało składy festiwali w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Japonii i Rosji, na które wciąż można kupić bilety, i stworzyło przewodnik dla 30 artystów, dla których warto wybrać się przynajmniej do jednego z nich (lub lepiej kilku).
Czytaj Więcej