Biznesmenów

Inal Gablia: „Otworzyłem kursy online do nauki języka abchaskiego”

Język abchaski jest jednym z najstarszych na świecie, uczeniu się towarzyszą liczne trudności (64 litery w alfabecie, dwa dialekty - Abzhuy i Bzyb). Nawet rdzenni mieszkańcy Abchazji nie wszyscy mówią w swoim ojczystym języku. Wynika to z kilku powodów: braku nowej literatury dziecięcej, która wzbudza zainteresowanie językiem od najmłodszych lat, dominujący wpływ języka rosyjskiego - jest używany w prawie wszystkich państwowych instytucjach Abchazji, rosyjskich mediach (z wyjątkiem dwóch kanałów telewizyjnych), duża liczba bannerów wiszących w języku rosyjskim w całej republice język

Do niedawna nie było oficjalnego portalu internetowego, który pomógłby dokładnie przestudiować lub rozwinąć wiedzę w języku abchaskim. Dopiero we wrześniu 2018 r., Z inicjatywy absolwenta Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej Inal Gablia, uruchomiono pierwszy program do nauki języka abchaskiego - szkołę internetową Alasharbag.

Szkoła jest kształceniem na odległość w formie seminariów na żywo, które obejmują zarówno indywidualne, jak i grupowe systemy interakcji nauczycieli Abchazu z mieszkańcami zupełnie różnych krajów.

Do chwili obecnej w projekcie biorą udział studenci z Anglii, Niemiec, Turcji i Rosji oraz samej Abchazji.

Wywiad

Asta Avidzba

SMS

Anna Papia

Przed rozpoczęciem własnego projektu pracowałem w różnych dziedzinach: energia wodna, budownictwo i edukacja. Spędziłem dużo czasu w Moskwie, ale teraz skupiam się na Abchazji, chcę przynieść więcej korzyści mojej ojczyźnie.

Rozpoczęcie tego projektu było ryzykowną decyzją. Pomysł narodził się w marcu 2018 r. - przyjaciele zasugerowali utworzenie szkoły językowej ojczystego języka Abchaz (sam miałem doświadczenie w nauce w szkołach internetowych). Po przestudiowaniu kwestii dostępności, ilości materiałów do szkolenia, zdałem sobie sprawę, że ludzie są zainteresowani i przez następne miesiące zgromadziłem zespół, wyselekcjonowany materiał. Zaprojektowaliśmy nowy podręcznik i 18 września 2018 r. Uruchomiliśmy pierwszą grupę. Potem pojawiła się druga grupa - pociągnęło to za sobą rozwój zespołu.

Podczas realizacji projektu nie było żadnych niemożliwych do pokonania trudności, jednak konieczne było zaprojektowanie podręcznika z kolorowym wzorem dla formatu online i znalezienie wygodnej platformy, chociaż było to dość proste. Pojawiły się trudności z wyborem personelu, ponieważ nie było nauczycieli z doświadczeniem w szkoleniu online. Musiałem wstępnie przeszkolić nauczycieli i zebrać pełnoprawną, wykwalifikowaną grupę.

Nie chciałbym wymienić kwoty początkowych (choć stosunkowo niewielkich) inwestycji, ale jeśli ktoś chce otworzyć własną szkołę i skonsultować się, niech napisze do mnie - z przyjemnością odpowiem. W rzeczywistości nie były wymagane żadne specjalne koszty. Duża liczba osób pomogła w realizacji projektu. Wśród nich Irina Kvekveskiri, kierownik Instytutu Pedagogiki. Pomagała w doborze personelu i zapewniła studio na konferencję online. Aza Shamba, nasza pierwsza nauczycielka, za radą Iriny chętnie zgodziła się dołączyć do projektu. Dzięki nim stworzyliśmy pierwszą grupę. Potem stopniowo się rozwijało, mamy drugą nauczycielkę - Aminę Kvitsiniya. Wkład wniósł również Inar Sadzba, twórca pierwszej klawiatury Abchazja do telefonu. Aktywnie uczestniczy w promowaniu projektów związanych z rozwojem języka.

W naszej szkole nie ma ograniczeń wiekowych, ale zauważyliśmy, że uczymy się od 20 do 60 lat. Grupy są podzielone na podstawowe i zaawansowane, zgodnie z poziomem istniejącej wiedzy. Zasadniczo nasi studenci to dorośli różnych narodowości: Abchazi, Rosjanie, czerkiesi. Teraz wśród tych, którzy chcą nauczyć się języka, są ludzie z Holandii, Syrii, Kanady (planujemy stworzyć kurs języka abchaskiego-angielski, są już abchaski-rosyjski i abchaski-turecki). Japończycy wciąż czekają na zapisanie się do nowej grupy - chce przyjechać do Abchazji.

Plany na przyszłość obejmują aktywną interakcję z diasporą Abchazji w Turcji, gdzie duża liczba osób chce znać swój język ojczysty, oraz partnerstwo ze szkołą internetową Skyeng. I zamierzamy stworzyć własną aplikację mobilną podobną do aplikacji Skyeng.

Chcemy również stworzyć studio dla dzieci poniżej 14 roku życia w formie lekcji na żywo. Grupa już się zgromadziła, a teraz szukamy materiałów i nauczycieli do pracy z dziećmi.

Zdjęcia: osobiste archiwum Inala Gablii.

Obejrzyj wideo: The main Titan principles. Inal Gablia. Republic of Abkhazia (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej