Biznesmenów

99recycle: Jak zrobić modne akcesoria z plastikowych odpadów

Od kilku sezonów torby na talię można znaleźć w kolekcjach różnych marek - od budżetowych po najdroższe i luksusowe. Takie torby są również produkowane przez młodą rosyjską markę 99Recycle, podczas gdy obecna forma ma tendencję do świadomego zużycia i redukcji odpadów. Entuzjaści z Petersburga robią swoje torby przy użyciu specjalnej technologii ze zużytych i niepotrzebnych toreb plastikowych. Odznaki, biżuterię, zegary ścienne, naczynia, torby kosmetyczne, plecaki i doniczki można znaleźć w 99rycle - wszystkie również wykonane z odpadów pochodzących z recyklingu. Dowiedzieliśmy się, jak ta marka się pojawiła i dlaczego nadal nie przynosi zysków, mimo że modne torby są natychmiast wyprzedawane.

Zdjęcia

Victor Yuliev

99recykl

Założono: 2018

Inwestycje w projekt: około 600 tysięcy rubli

Cena produktu: od 200 rubli

Wycieczka produkcyjna: 200 rubli

instagram

Wyjdź z garażu

Rozpoczynając rozmowę, jeden ze współzałożycieli projektu, Anton Rykachevsky, natychmiast robi rezerwację: „Wiele osób pisało o nas, ale często dostajemy jakąś historię o Kulibinach w garażu. Tak było pierwotnie, ale teraz chcemy wyglądać zupełnie inaczej.” Rzeczywiście, na początku warsztaty miały miejsce w garażu dziadka innego współzałożyciela projektu - Siergieja Ibragimowa. Kilka miesięcy później 99reycle przeniósł się z garażu w Kupchinie do prawdziwego warsztatu w fabryce, za który nie trzeba płacić. Anton wyjaśnia, że ​​idea dbania o środowisko była po prostu bliska właścicielom lokali.

Obecnie zespół 99recycle składa się z siedmiu osób, a jego rdzeniem są Anton Rykachevsky, Sergey Ibragimov, Alexander Semenov i Andrey Shvetsov. „Staramy się omawiać wszystko. Nie mamy kogoś, kto jest reżyserem, a ktoś robi to, co mu powie” - mówi Anton. Prawie wszyscy uczestnicy projektu są absolwentami uniwersytetów technicznych w Petersburgu: matematykami, programistami, fizykami. Tylko projektant Alexander Budarina jest absolwentem londyńskiego St. Martin's College. Dołączyła do 99recycle ze względu na jej znajomość ze studentką ITMO Maszą Michajłenko, która jest zaangażowana w sieci społecznościowe i marketing w projekcie. W przeciwieństwie do reszty zespołu Aleksandra pracuje w małym moskiewskim warsztacie, gdzie decyduje, jak będą wyglądać akcesoria i tworzy prototypy. Projektowi pomaga kilku kolejnych wolontariuszy, którzy okresowo przychodzą na produkcję.


Współzałożyciele próbowali samodzielnie złożyć takie urządzenie, ale nie było to takie proste.


„Zdarza się to z Seryozha. Siedzimy, a potem:„ Zróbmy coś! ”Tym razem stało się tak, że postanowiliśmy pracować z tworzywem sztucznym”, wspomina Anton Rykachevsky. Podobne projekty działały już w Europie, a rysunki kilku oczyszczalni ścieków można znaleźć w domenie publicznej. Współzałożyciele próbowali samodzielnie złożyć taki aparat, ale nie było to takie proste. Siergiej Ibragimow powiedział, że instrukcje sugerują znalezienie części części na wysypisku, podczas gdy nikt nie wyrzuci działającego silnika, który kosztuje od 20 tysięcy rubli. Instrukcje musiały radzić sobie same i powtarzać je w oparciu o rosyjskie realia, a także wydawać pieniądze.

Współzałożyciele 99recycle zainwestowali już w markę około 600 tysięcy rubli i oczekują wzrostu kosztów. Anton Rykachevsky wyjaśnia, że ​​chociaż wielkość zysku nie odpowiada chęci rozszerzenia asortymentu i zwiększenia produkcji. Teraz 99recycle nie jest głównym zadaniem dla żadnego z zespołów: Andrei jest specjalistą w dziedzinie bioinformatyki, Siergiej jest zaangażowany w uruchamianie systemów wizyjnych, a Alexander studiuje fizykę teoretyczną i pracuje w laboratorium. Każdy z nich spędza na projekcie około 15-20 godzin tygodniowo, weekendy również często odbywają się w warsztacie. Pomaga to każdemu pracować zdalnie. „Wszyscy możemy sobie pozwolić na pójście do warsztatu, rozpoczęcie procesu mielenia plastikowych osłon, a następnie usiąść przez godzinę przy laptopie, wykonując główną pracę. Po zakończeniu szlifowania możesz ponownie zrobić coś w warsztacie i ponownie usiąść przy laptopie”, mówi Rykaczewski.

Torba z torbami

Worki na pasek w 99 cyklu wykonane są z zużytych toreb i folii bąbelkowej. Do pięciu warstw folii dodaj kilka warstw kolorowych worków, pokrojonych na kawałki, wszystko to łączy się za pomocą prasy termicznej. Okazuje się, że jest to mocny, wodoodporny i dość trwały materiał. „Możesz chodzić z naszą torbą przez ponad sześć miesięcy. Pierwsze próbki szyliśmy zaledwie sześć miesięcy temu, a ludzie nadal je noszą. A gdy torba zepsuje się, można ją nam zwrócić i możemy ją poddać recyklingowi - nie do nowej torby, ale na przykład kolczyki ”, mówi Anton Rykachevsky.


Gdy torba ulegnie zniszczeniu, może zostać nam zwrócona i możemy ją przetworzyć - nie w nową torbę, ale na przykład w kolczyki


Najłatwiej jest kupić 99 produktów z recyklingu na Instagramie marki, a wkrótce pojawi się strona. Akcesoria znajdziesz w Petersburgu w sklepach No Plastic It's Fantastic i Thank You; w Moskwie torby były sprzedawane przez jakiś czas w showroomie na wysypiskach, ale teraz ich nigdzie nie ma. Anton Rykachevsky mówi, że projekt nie jest jeszcze w stanie poradzić sobie ze zwiększonym popytem na torby talii za 1500 rubli. Pierwsza partia 20 worków została wykonana samodzielnie: zespół składał się z trzech osób, które umiały szyć. Ale teraz w 99 recyklingu zamierzają wyposażyć warsztat krawiecki lub zlecić część pracy.

Kolejnym problemem są surowce: torby rzadko są zbierane oddzielnie od innych produktów z tworzyw sztucznych. Projekt chętnie przyjmuje wszelkie opakowania, ale prosi, aby nie mieszać dużych kolorów z małymi przezroczystymi. Pierwszy przejdzie do górnej warstwy materiału na torby, a reszta trafi do niezawodnych procesorów. „Lepiej byłoby całkowicie odmówić przyjęcia paczek. Wydaje się jednak, że przez pewien czas będziemy mieli niestety ich wystarczająco dużo” - mówi Rykaczewski.

Potrzebowałem śmieci

Teraz 99recycle buduje relacje z firmami, które wytwarzają odpady nadające się do recyklingu. Ale nie jest interesujące, aby projekt współpracował z tymi, którzy sortują śmieci i przekazują je do recyklingu. Szukają tych, którzy nigdy nie myśleli o osobnej kolekcji.

Laminowane tworzywo sztuczne jest dość drogim materiałem do produkcji, ponieważ jest używane tylko do małych torebek - talii i toreb kosmetycznych, przypominających słynne zamki Błyszczący. Szycie większych produktów z prasowanych torebek, na przykład kupujących, nie jest jeszcze możliwe. Ale w 99recyklu zamierzają wykorzystać ozdoby z tkaniny namiotowej, które niedawno kupiono od firmy produkującej mobilne baseny. „I tak wyrzucają te skrawki, ale zgodziliśmy się, że je odkupimy. A firmy są dobre: ​​wyjmujemy śmieci i płacimy pieniądze. A dla nas to fajny materiał: jest trwały, w jasnych kolorach, wygląda jak sztuczna skóra” - wyjaśnia Rykachevsky.

Kolczyki z recyklingu HDPEŁyżwyDoniczkaIkona

Million Robot

Oprócz opakowań 99recycle działa również z innymi produktami z tworzyw sztucznych, takimi jak zakrętki do butelek. W większości surowce są kupowane w ramach projektu charytatywnego Charity Lids. Wolontariusze zbierają pokrywki, myją, sortują według koloru i sprzedają przetwórcom. Czasami plastikowi ludzie przekazują projekt zwykłym ludziom, którzy są bliscy jego pomysłowi, ale jak dotąd jest to tylko niewielka część.

Zmontowane pokrywy są wysyłane do niszczarki, która rozdrabnia je na małe okruchy. Jest on umieszczony w wytłaczarce. Działa prawie jak maszynka do mięsa: wpycha okruchy do podgrzewanej rury, a wyjściową jest długa plastikowa kiełbasa. Z takim materiałem łatwo jest pracować, jeśli jest podgrzewany do 150-200 stopni: można go wlać do foremek, wyrzeźbić rękami, a nawet rozmazać szpachelką na płótnie. Daje to faktury, których nie można uzyskać w zwykłej masowej produkcji.


Chipy z tworzywa sztucznego są ponownie zbierane i wysyłane do recyklingu - praktycznie nie ma odpadów z tej produkcji


Wióry z tworzywa sztucznego wlewa się również do prasy termicznej i uzyskuje się arkusze o nietypowych plamach. Są to półfabrykaty, z których wycinane są części do biżuterii - odznaki i kolczyki za pomocą freza, pozostaje tylko dodać akcesoria. Niedawno wykonano ograniczoną partię zegarów ściennych z tłoczonego plastiku z plamami. Okruchy plastiku pozostałe po cięciu są zbierane i wysyłane do recyklingu - praktycznie nie ma odpadów z tej produkcji.

Anton Rykachevsky mówi, że uczestnicy projektu wykonali większość sprzętu warsztatowego własnymi rękami. Teraz budują gigantyczną drukarkę 3D, która wydrukuje małą architekturę wykonaną z tworzywa sztucznego z materiałami ściernymi. Anton mówi, że taka drukarka istnieje już w Holandii: „Nie możesz jej po prostu kupić, musisz sam zmontować ją z komponentów. Kupimy robota przemysłowego, który będzie nosił naszą domową wytłaczarkę. Sami napiszemy część oprogramowania”. Teraz uczestnicy projektu zbierają pieniądze na robota - potrzebujemy miliona rubli.

Plastikowa płytka dekoracyjna z recyklingu - może być używana jako stojak lub do dekoracjiPlastikowe osłony - jeden z rodzajów surowców do warsztatuDoniczka

Moda i marnotrawstwo

Od czasu do czasu z plastiku 99 z recyklingu powstają naczynia i doniczki. W najbliższej przyszłości powinny pojawić się również ramki do okularów, etui na telefony i deskorolki. Chcą poszerzyć nie tylko ofertę, ale także odbiorców kupujących produkty markowe. Teraz są to głównie osoby zainteresowane tematyką ekologii. 99recycle chce przyciągnąć również tych, którzy po prostu lubią modne torby.


W ciągu ostatnich kilku miesięcy w warsztacie projektowym przetworzono około 300 kilogramów plastiku.


Projekt jest również gotowy do współpracy. Niedawno 99recycle miał mieć wspólną kolekcję z warsztatem „Lipiec” - kolejną marką toreb na talię z Petersburga. Ale ostatecznie zdecydowali, że produkty marek są zbyt podobne i odmówili pomysłu współpracy. W 99recyklu mogą także podjąć produkcję małych partii z logo klienta - najważniejsze jest to, że jest wystarczająca ilość surowca.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w warsztacie projektowym przetworzono około 300 kilogramów plastiku. Gdy w asortymencie pojawią się cięższe deskorolki, liczba ta wzrośnie kilka razy. Nazwa 99recykl oznacza chęć recyklingu 99% odpadów komunalnych. Jak dotąd, jak przyznają współzałożyciele, projekt jest daleki od tej liczby i nie może konkurować z masowymi procesorami, ale pokazuje, że mod może być świadomy.

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Najdziwniejsze patenty znanych firm
Skrzynie

Najdziwniejsze patenty znanych firm

Pewnego dnia największy producent samolotów Airbus opatentował foteliki rowerowe do samolotów. Jednocześnie kierownictwo firmy przyspieszyło, aby zapewnić wystraszonych pasażerów, że nie zamierza jeszcze wprowadzić nowego produktu do produkcji. Airbus opatentował wynalazek w rezerwie, próbując przewidzieć, które technologie będą poszukiwane w przyszłości.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej
Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia
Skrzynie

Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia

Fast Company: Jak właściwie opisać siebie i swoją pracę W czasopiśmie Fast Company opublikowano artykuł, w którym bardzo ważne jest, aby używać właściwych słów w odniesieniu do swojej pracy. Jeśli zastąpisz wyrażenie „muszę” słowem „chcę”, życie będzie lśniło nowymi kolorami, jak napisano w publikacji. Amber Re, założyciel i dyrektor generalny Centrum Psychologicznego Bold Academy, opracował Słownik niekonwencjonalny, który zawiera nowe definicje najczęstszych słów.
Czytaj Więcej
Eugene napisał „System Kudrina”
Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika.
Czytaj Więcej