Jak to działa

Scenarzysta do Bad TV Series

O ograniczeniach

Napisanie jednej serii zajmuje tydzień, a płacą za nią około 30 tysięcy rubli. Najpierw musisz dowiedzieć się, jak sprawy docierają do detektywa: detektyw nie może po prostu iść ulicą i nieoczekiwanie spotkać się z klientem, wszystko powinno być ekologiczne. Ponadto sprawiedliwość musi zawsze triumfować w serii. Jest to wymóg każdego takiego projektu: przepisy nie działają na ulicy, ale wszystko powinno wyglądać inaczej na ekranie.

W serii dotyczącej egzekwowania prawa w żadnym wypadku nie należy obwiniać policji. Nie możesz dotknąć publicznej agendy, nie powinniśmy rozmawiać o polityce i korupcji. Kiedyś zasugerowałem historię skorumpowanego urzędnika, ale została odrzucona. Głównym celem takich serii są proste codzienne historie. Miłość, nienawiść, zazdrość. Zwłoki są opcjonalne, a kilka zwłok jest dość rzadkich. Najważniejsze jest to, że powinna nastąpić kradzież, rozbój, przemoc i wokół tego zbudowana jest wirująca historia.
 
Serię należy napisać, aby można ją było jak najtaniej usunąć. W szkole powiedziano nam, że trzeba zmienić scenę, inaczej w wielu filmach wszystko dzieje się albo w kuchni, albo na podwórku. Ale po co iść na kręcenie filmów, jeśli ludzie już oglądają te programy? Kiedyś pozwolono mi wstawić pościg motocyklowy do serii, ale ostatecznie niczego nie zdjąłem: postanowiliśmy zaoszczędzić budżet i zrobiliśmy to bez pościgu.

Czego chcą producenci

Główną ideą producentów serialu jest pokazanie postaci, która w ciągu dnia prowadzi normalne życie, a nocą zamienia się w Supermana i walczy ze złem. Poproszono mnie o napisanie scenariusza o bohaterskich zawodach - na przykład o strażakach. Kiedy powiedziałem producentowi, że nic o nich nie wiem, odpowiedział, że nikt też nic nie wiedział o policji, ale wszyscy pisali. Zaproponowano mi także, aby napisać serię o glinie-robocie, którą koledzy z wydziału policji uważali za rodowity kraj bałtycki. Z początku mnie to zszokowało, ale potem pomyślałem - dlaczego nie? Postanowiłem zrobić komedię o robocie, który na początku nie rozumie, jak brać łapówki od kierowców na drodze, ale potem robi to, jak wszyscy inni. Ale pomysł nie został zatwierdzony: indywidualni zabójcy i gwałciciele mogą pojawić się w serii, ale wszyscy policjanci muszą być uczciwi.

Kiedyś napisałem aplikację na scenariusz - współczesną adaptację Dubrowskiego o kłótni między dwoma przyjaciółmi. Jedna z postaci to autorytatywny biznesmen, druga to uczciwy biedak, z którym biznesmen miał konflikt o ziemię. Biedni byli wspierani przez lokalnych mieszkańców. Pod koniec historii policja z pałkami miała przybyć do miasta i zabrać wszystkich. Moja aplikacja została wysłana do NTV, ale powiedzieli, że to nieprawdopodobne: policja prewencji nie zabrała od nas ludzi.

Zaproponowano mi zrobić serię o glinie, których koledzy z policji uważany za rodowitego Bałtyka

Dlaczego to ogląda

Złe programy telewizyjne są kręcone, ponieważ są oglądane.
A widzowie oglądają złe programy telewizyjne, ponieważ są wyświetlane na kanałach telewizyjnych - błędne koło. Producenci nie chcą ryzykować, dlatego kręcenie serialu o policji trwa bezwładnie. Dlaczego jest nadal popularny? Ludzie są wrogo nastawieni i uwielbiają patrzeć, jak karzą chciwość swoich nieprzyjemnych sąsiadów: „Jesteś zły, ale ja taki nie jestem”.
 
W rosyjskiej telewizji nie ma dobrych programów telewizyjnych z powodu cenzury i autocenzury. Scenarzyści boją się pisać zbyt dużo, a producenci - że zostaną wykluczeni z kanału. Jeśli pracujesz dla telewizji federalnej, musisz wiercić się na patelni, aby ominąć wszystkie restrykcyjne flagi.

W naszym społeczeństwie panuje klasyczna dwulicowość: na ulicy spotykasz policjantów, urzędników, biurokratów i odczuwasz z tego dyskomfort w najlepszym wypadku. A w telewizji wszyscy są uczciwi. Jestem pewien: jeśli napiszesz prawdziwy skrypt i nazywasz pik, to seria uzyska dobrą ocenę.

Autor melodramatów telewizyjnych

Główny widz telewizyjnych melodramatów jest mieszkańcem regionów. Klasyczna fabuła, na której powinien skupić się scenarzysta, to film Moskwa nie wierzy we łzy. Autor powinien opisać prostą historię życia lekarza, nauczyciela lub pracownika fabryki cukierniczej - żadnych scenariuszy dotyczących żon oligarchów, aktorek lub dziennikarzy. Trudności bohaterki powinny być codzienne - takie jak wszystkie zwykłe kobiety. Statystyki pokazują: im bardziej to, co dzieje się w serii, wygląda jak prawda, tym wyższa ocena.
 
Niezmienna zasada telemelodramów to szczęśliwe zakończenie. Główna bohaterka musi poradzić sobie ze wszystkim i znaleźć swoje proste kobiece szczęście. Według kanonów tego gatunku kobieta jest przede wszystkim żoną i matką. Bohaterka musi przestrzegać tradycyjnego systemu wartości, a szczęście może znaleźć tylko w kręgu swojej rodziny i bliskich. W mojej pamięci nie było historii, w której kobieta opuściła męża, podjęła karierę i cieszyła się z tego.

Wszyscy producenci chcą, aby bohaterka serii miała tylko pozytywne cechy. Nie może popełniać niemoralnych czynów - pokonać mężczyznę, porzucić starszą matkę lub odsłonić kogoś w pracy. Są dość twarde w strzelaniu do palenia lub picia alkoholu na ekranie: bohaterka serialu nie może uderzyć kieliszkiem wódki w ramkę.

Melodramaty telewizyjne mają wielu autorów, ale niewielu z nich poprawnie rozumie format. Autorom płci męskiej niełatwo jest nadać ten gatunek: nie rozumieją kobiecej psychologii i często ich bohaterki popełniają czyny nielogiczne z kobiecego punktu widzenia. Kiedy melodramaty damskie zaczęły się pojawiać, były nowe i obserwowała je cała Rosja. Ale bardzo szybko stało się jasne, że zakres gatunku jest raczej sztywny i działa w nim ograniczona liczba podmiotów. W ciągu ostatnich lat wszystko było już w melodramatach telewizyjnych, więc czasami wydaje się, że jest to niekończący się film o tej samej kobiecie.

Bohaterka musi się trzymać tradycyjny system wartości,
i może znaleźć szczęście tylko w kręgu rodzinnym

Obejrzyj wideo: The Americans: 7 powodów by oglądać najbardziej niedoceniany serial w TV (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

Business Geek: awaria programu IT Obamy, miliony w Halloween i inne hity tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: awaria programu IT Obamy, miliony w Halloween i inne hity tygodnia

Businessinsider: Jak Cisco stracił miliardową umowę z Amazonem W przyszłym tygodniu Cisco wreszcie zaprezentuje nowy produkt stworzony przez ściśle tajny startup Insieme Networks. Pozwoli to firmie zająć miejsce na rynku technologii SDN, co może znacznie obniżyć koszty budowy sieci. Cisco zainwestowało w tę firmę 100 milionów USD i zainwestuje kolejne 750 milionów USD, jeśli wszystko pójdzie dobrze.
Czytaj Więcej
Załóż firmę: serwis samochodowy
Chmura wiedzy

Załóż firmę: serwis samochodowy

Własny serwis samochodowy to kosztowna firma, której nie warto zaczynać, trochę obeznana z samochodami. Będziesz musiał zająć się klientami z wyprzedzeniem, a nie przed otwarciem, ale przed rozpoczęciem pracy nad projektem. Jeśli nie masz kilkudziesięciu przyjaciół, którzy są gotowi naprawić samochód w twoich skrzynkach naprawczych, lepiej nie zabierać się do pracy.
Czytaj Więcej
Evil Genius: How American Apparel Creator boli firmy
Chmura wiedzy

Evil Genius: How American Apparel Creator boli firmy

W tym tygodniu marka odzieżowa American Apparel w końcu otrzymała 25 mln USD od Standard General. Ta transakcja pozwoli firmie ponownie uniknąć ruiny: jej pożyczkodawca Lion Capital zażądał natychmiastowej spłaty długu w wysokości 10 milionów USD. Producent kultowej amerykańskiej odzieży przeżywa ciężkie czasy - od 2010 roku strata wyniosła 270 milionów dolarów.
Czytaj Więcej