Skrzynie

Gary Hamel „Manifest przywódcy”

W dziale Przypadki H&F studiuje jedną przydatną książkę o biznesie oraz przedstawia ciekawe przemyślenia i spostrzeżenia, które można w niej znaleźć. Ten numer zawiera fragmenty książki Gary'ego Hamela „The Leader's Manifesto”, wydanej niedawno przez MIF. Hamel mówi o tym, kim są nowy typ menedżerów.

 

Gary HAMEL

Autor książki, założyciel firmy konsultingowej Strategos

Aby odnieść sukces jako innowator, powinieneś być sceptyczny wobec wspólnych prawd, które wszyscy inni uważają za oczywiste. W każdej branży z czasem łączą się modele mentalne różnych organizacji. Menedżerowie czytają te same czasopisma, biorą udział w tych samych konferencjach i współpracują z tymi samymi konsultantami.

 

Stopniowo pula genów liderów biznesu zaczyna przypominać stojący staw.

 

Sukces przyspiesza proces. Podczas gdy liderzy spoczywają na laurach, ich strategie stają się przestarzałe, co niekoniecznie umożliwia mniej konserwatywnym konkurentom ustanowienie własnych zasad w branży.

Menedżerowie zbyt często uważają się za swego rodzaju rolników. Na przydzielonej im działce, tj. Segmencie rynku lub rodzaju działalności, muszą oni wyhodować maksymalny możliwy zysk. Ale z czasem plony są zmniejszone, ponieważ gleba zwiększa zawartość soli (rynek jest nasycony) lub nawóz jest wyczerpany (zróżnicowanie produktów jest usuwane). Ale podczas gdy nasz rolnik jest zakochany w swojej działce, przynosi jeszcze więcej nawozów (zwiększa koszty marketingu) i wykopuje głębokie studnie do nawadniania (przyciąga dodatkowe inwestycje nawet przy malejącym zwrocie z inwestycji). Być może zarządcy nie powinni się kojarzyć z rolnikami, ale z pasterzami, których stada w poszukiwaniu trawy nieustannie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Hodowca bydła nie jest przywiązany do kawałka ziemi ani do konkretnego zwierzęcia. Gdy trawa na pastwisku przerzedzi się, pasterz przenosi stado w nowe miejsce. Kiedy zwierzę zachoruje, zostaje odrzucone. Po chwili stado znajduje się na nowym obfitym pastwisku, stare zwierzęta idą na mięso, pojawia się śmieci.

Mieszkam pół mili od uskoku San Andreas - ta okoliczność pojawia się za każdym razem w moim umyśle, gdy gdzieś na planecie dochodzi do trzęsienia ziemi. Czasami zadaję sobie pytanie, czy ukryte uczucie zbliżającej się katastrofy jest jedną z przyczyn szalonego stylu pracy Doliny Krzemowej, gdzie wszystko odbywa się na podstawie „tego trzeba było zrobić wczoraj”. Szybko zbuduj swoją firmę, ponieważ jutro wszystko może zostać zrównane z ziemią.

Spójrz na swoje życie: czy kiedykolwiek byłeś bardziej entuzjastycznie nastawiony do tego, co ktoś ci powiedział, niż do tego, co sam postanowiłeś? Prawdziwemu zaangażowaniu personelu nie przeszkadzają epizodyczne przypadki ścisłej kontroli, ale głęboko zakorzenione systemy kontroli, które pozbawiają pracowników ich wolności wyboru.

 

Najgorsze
co postrzegamy schematy autorytarne
za pewnik.

 

Jeśli jednak spojrzysz na nie z boku, będą ci się wydawać absurdalne. Na przykład, czy nie jest dziwne, że konsument może samodzielnie zdecydować o zakupie samochodu o wartości 25 000 USD, ale w pracy ta sama osoba musi uzyskać pozwolenie na zakup nowego krzesła biurowego?

Chmury tworzą się i znikają, ponieważ ze względu na warunki atmosferyczne, temperaturę i wilgotność cząsteczki wody kondensują lub parują. Dzieje się tak pod wpływem warunków, w których znajdują się cząsteczki wody. Organizacje powinny być takie same. Pod wpływem sił, które w nich działają, różnorodne struktury pojawiają się i znikają. Jeśli ludzie są obdarzeni wolnością, odczuwają wpływ tych sił i wybierają sposób działania, który najbardziej odpowiada otaczającej rzeczywistości.

Ludzie pracują wydajniej, jeśli traktują pracę jako grę. Gdy są zainteresowani pracą, wykazują entuzjazm, wyobraźnię i zaradność. W przyszłości sukces odniosą tylko te organizacje, które mogą usunąć granicę między pracą a zabawą. W rzeczywistości będzie to oznaczało umożliwienie pracownikom wyboru własnej pracy, zamianę nudnych, powtarzalnych zadań w odpowiednik internetowych gier wielopoziomowych lub tworzenie funkcji zadań obejmujących wiele różnych zadań.

W nieprzewidywalnym świecie przewidywanie rozwoju jest trudne, a opracowywanie długoterminowych planów jest daremne. Tradycyjne procesy zarządzania powinny ustąpić miejsca modelom opartym na zasadach ewolucji biologicznej: różnorodność (w kontekście zarządzania oznacza generowanie dużej liczby pomysłów), selekcja (przeprowadzanie niedrogich eksperymentów w celu szybkiego przetestowania najważniejszych pomysłów) i konserwacja (koncentracja tylko na tych pomysłach które są wyceniane na rynku). W tym modelu zarządzania najwyżsi menedżerowie nie tworzą strategii, lecz środowisko sprzyjające powstawaniu i rozwojowi wielu różnych strategii.

Zespół pracowników na dowolnym poziomie hierarchii organizacyjnej powinien być zróżnicowany pod względem wieku, płci, kultury, umiejętności i doświadczenia w tej branży.

 

Aby rozpocząć konwersję,
potrzebuje katalizatora osobowości.

 

Moje doświadczenie sugeruje, że jako taka najlepiej nadaje się osoba, której poglądy i doświadczenia życiowe znacznie różnią się od poglądów i doświadczeń reszty zespołu. Łatwym sposobem na urozmaicenie jest włączenie jak największej liczby osób do każdego działu i organu decyzyjnego, które będą młodsze niż większość kolegów, którzy pracowali w innych branżach i nie są stale w centrali firmy.

Piękny design wymaga nie tyle geniuszu programistów, co ich umiejętności rozumienia ludzi - często wyraża się to w niepozornych rzeczach, które jednak mają ogromne znaczenie dla konsumentów. Na przykład ostatnio w moim pokoju hotelowym był prysznic z bardzo dziwnym urządzeniem: małym trójkątem wykonanym z marmuru, przymocowanym do ściany kabiny prysznicowej około pół metra od podłogi. „Za niski na półkę na mydło. Co to może być?” Myślałem I nie od razu zrozumiałem, że kobieta może oprzeć się na półce stopą, myjąc nogę. Zbierz tuzin, a najlepiej sto takich drobiazgów, i załóż firmę, która może znacznie przewyższyć konkurencję.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej