Skrzynie

Michael Lewis „Bumerang”

W dziale Przypadki H&F studiuje jedną przydatną książkę o biznesie oraz przedstawia ciekawe przemyślenia i spostrzeżenia, które można w niej znaleźć. Autor „Bumerangu” Michael Lewis opowiada o swoich doświadczeniach z finansistami krajów europejskich o załamanej gospodarce i jest przerażony zabawą.

 

Michael LEWIS

Amerykański pisarz i publicysta, autor 13 książek, w tym najlepiej sprzedającej się gry Big Drop i Liars Poker

Dlaczego Islandczycy podpalają swoje samochody?

W ostatnich latach Islandczycy zostali porwani przez jedną niebezpieczną spekulację. Ponieważ lokalne stopy procentowe wynosiły 15,5%, a stopa Kroon rosła, wymyślili trudną rzecz: chcąc dokonać nabycia, na które nie było ich stać, pożyczali pieniądze nie w koronach, ale w jenach i frankach szwajcarskich. Zaciągnęli pożyczkę w jenach w wysokości 3% rocznie i podnieśli dużą wygraną w handlu walutami, gdy korona nadal rosła. „Rybacy szybko zdali sobie sprawę, że pachnie jak pieniądze, i rozszerzyli handel na niespotykaną dotąd skalę. W rezultacie działalność finansowa stała się dla nich ważniejsza niż rybołówstwo”. Ich przykład stał się zaraźliwy. Musiało im się wydawać, że do takiej rzeczy nie jest potrzebna duża inteligencja: wiedz, że kupujesz te rosnące w cennych domach i samochodach za dobrze pożyczone pieniądze. Jednak po upadku korony w październiku jen i franki szwajcarskie, które mieli zwrócić, były droższe. Teraz wielu Islandczyków ma poważne długi: w przypadku domu o wartości 500 000 USD muszą spłacić kredyt hipoteczny w wysokości 1,5 mln USD, w przypadku Range Rovera o wartości 35 000 USD - pożyczki w wysokości 100 000 USD. W przypadku samochodów istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Pierwszy: załadować na statek, wysłać do Europy i spróbować sprzedać za walutę, która wciąż jest w cenie. Po drugie: podpal i uzyskaj ubezpieczenie - huk! Ostatnio spłonęło tam wiele samochodów.

O miłości do poezji

David Oddsson jest winowajcą wzlotów i upadków Islandii. W latach 80. znalazł się pod magicznym wpływem genialnego ekonomisty Miltona Friedmana, który mógł przekonać każdego o bezwartościowości rządu, nawet samych urzędników państwowych. I Oddsson zaczął szukać sposobu, który pomógłby Islandczykom odzyskać wolność, dzięki czemu zrozumiał wolność od jakiejkolwiek kontroli ze strony rządu. Kiedy był premierem, obniżył podatki. Sprywatyzowany przemysł, rozszerzona swoboda handlu, a wreszcie w 2002 r. Sprywatyzowane banki. W końcu miał dość stanowiska premiera.

 

Oddsson kierował bankiem centralnym,
bez doświadczenia
w tym obszarze i byciu
z wykształcenia poeta.

 

Po upadku schronił się w swoim biurze w banku i odmawia udzielenia wywiadu. Wyżsi urzędnicy rządowi powiedzieli mi bez żartów, że sugerują, że on pisze większość wierszy.

O elfach i roślinach

Alcoa, największy producent aluminium w kraju, stanął przed typowym islandzkim problemem, kiedy zaczął budować gigantyczną hutę w 2004 roku. Dotyczyło to tak zwanych „niewidzialnych ludzi” - lub po prostu elfów, w których szczerze wierzy spora liczba Islandczyków. Zgodnie z prawem, przed rozpoczęciem budowy fabryki, Alcoa miał wezwać eksperta państwowego w celu zbadania placu budowy i potwierdzenia braku elfów na nim i pod nim. Sytuacja firmy była delikatna, ponieważ z jednej strony musieli wydać dużo pieniędzy, aby strona została uznana za wolną od elfów, az drugiej strony nie chcieli pozycjonować się jako firma, która uznała istnienie niewidzialnego ludu.

Podatki jako nieporozumienie

W Grecji podatki płacą tylko ci, którzy tego nie uniknęli - pracownicy firm, których podatki są potrącane z pensji. Ogromna część gospodarki składa się z osób prowadzących działalność na własny rachunek - i wszyscy, od lekarzy po właścicieli kiosków, oszukują. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Grecja ma największy odsetek bezrobotnych. Stało się cechą narodową. Grecy nigdy nie nauczyli się płacić podatków, nigdy nie płacili, ponieważ ani jedna osoba nigdy nie została za to ukarana. Jest to postrzegane w podobny sposób, jak kawaler narusza zasady etykiety, na przykład, gdy nie otwiera drzwi dla kobiety. Pierwszym powodem nie wszczęcia postępowania podatkowego jest to, że w oczach społeczeństwa ściganie byłoby uważane za arbitralne, ponieważ wszyscy to robią. Drugi - rozpatrzenie takich roszczeń w sądach greckich zajmuje nawet 15 lat.

O żonglowaniu budżetem kraju

Grecja chciała być postrzegana jako cywilizowany kraj Europy Północnej. Pod koniec lat 90. Grecy zobaczyli szansę dla siebie: pozbyć się własnej waluty i przejść na euro. Najpierw jednak trzeba było zacząć spełniać pewne wymogi na szczeblu krajowym, w szczególności trzeba było wykazać, że deficyt budżetowy w tym kraju nie przekracza 3% PKB, a stopa inflacji jest porównywalna z poziomem w Niemczech.

 

Przez gorączkową manipulację
dzięki statystykom Grecja osiągnęła wymagane liczby.

 

Aby obniżyć inflację, rząd zamroził ceny energii elektrycznej, wody i innych źródeł finansowanych przez rząd, a także obniżył podatki od benzyny, alkoholu i tytoniu. Eksperci statystyczni dokonywali takich manipulacji, jak usuwanie drogich pomidorów ze wskaźnika cen konsumpcyjnych w dniu pomiaru stopy inflacji.

Biznesowi mnisi

Klasztor Vatopedi był solidną ruiną. Wszystko zmieniło się na początku lat 90., kiedy grupa młodych energicznych mnichów pod przewodnictwem ojca Efraima postanowiła przywrócić klasztorowi jego dawną świetność. W bibliotece klasztornej udało im się odkryć jeden starożytny dokument dotyczący prawa do jeziora w północnej części Grecji, nadany im w XVI wieku przez cesarza Johna Paleologue'a. Mnisi zaproponowali Ministerstwu Finansów zakup jeziora za gotówkę, ale odmówiono im. Potem zaproponowali zamianę jeziora na inne ziemie. W jakiś sposób mnichom udało się przekonać urzędników, że ziemia wokół jeziora kosztuje znacznie ponad 55 milionów euro (ocena przeprowadzona przez niezależnego rzeczoznawcę, która została przeprowadzona później) i na tej podstawie zażądali od państwa własności 1 miliarda euro. Wiadomo, że mnisi mieli wpływ na szefa administracji prezydenckiej. Modlili się za niego, gdy znalazł nieuleczalną chorobę, i cudownie wyzdrowiał. W zamian za jezioro klasztor otrzymał 73 różne rodzaje majątku państwowego, a także otrzymał 100% finansowania na rozwój nabytej ziemi. Jak się okazało, postanowili stworzyć imperium nieruchomości komercyjnych. Mnisi utworzyli fundusz, którego deponenci kupili od nich przedmioty przekazane im przez rząd. Tak więc od dawna darowizny na rzecz jeziora, która była bezwartościowa, mnisi zarobili fortunę w wysokości od dziesiątek milionów do kilku miliardów dolarów.

Obejrzyj wideo: Boomerang Trick Shots. Dude Perfect (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej