Skrzynie

Demotivator: co musisz wiedzieć o startupach, zanim zaczniesz przygody biznesowe

Ellie Scharef, CEO i założycielka firmy rekrutacyjnej HireArt, wybiera pracowników do startupów. Według jej obserwacji często ludzie szybko rezygnują z nowych projektów, ponieważ nie mogli dołączyć do zespołu i przyzwyczaić się do nowego rytmu życia. Powód: praca w startupie różni się od pracy w dużej firmie. Sharef opublikowany w VentureBeat listę pięciu faktów, które należy zrozumieć przed dołączeniem do grona startupów. H&F przetłumaczył ten tekst na przedsiębiorców, którzy chcą zrozumieć, jaki jest psychotyp ich idealnego pracownika.

W startupie będziesz musiał robić nie tylko to, co lubisz, ale także to, czego potrzebujesz. Z powodu braku siły roboczej w małej firmie z reguły trzeba wykonać wiele „brudnych” prac, które nie zostałyby powierzone wykwalifikowanemu pracownikowi korporacji. Musisz być gotowy do zrobienia wszystkiego, co jest od ciebie wymagane. Możemy mówić nie tylko o stworzeniu rewolucyjnego produktu, ale także o „zimnych” połączeniach, dostawie towarów lub pomocy przy rozładunku.

Kto nie chce powtórzyć sukcesu na Instagramie i zarobić na nim? Musimy jednak pamiętać, jak rzadko start-upy strzelają naprawdę. Według najnowszych badań ekonomistów z Harvard University 75% startupów upada. Nawet jeśli wszyscy członkowie zespołu pracują z wielkim zaangażowaniem, projekt może się nie powieść.

Wiele startupów zamyka się
przez cały rok.

Uwzględnienie dużej liczby miejsc pracy w CV nie robi więc pozytywnego wrażenia na pracodawcach. Ważne jest, aby być krytycznym przy wyborze startupu, aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia.

Wiele młodych firm obiecuje świetny zespół i pyszne jedzenie w biurze, ale wynagrodzenie i premie są niższe niż w korporacjach. Startupy często mają ograniczone fundusze. Oznacza to, że wielu z nich nie jest w stanie zaoferować konkurencyjnych wynagrodzeń i bonusów. Często płacą 70% tego, co można uzyskać w dużej korporacji na podobnej pozycji. I nie jest to najgorsza opcja: czasami założyciele firmy proponują dla nich pracę za udział w projekcie. Przed uzgodnieniem przeczytaj akapit 2.

W startupach łatwiej jest rozmawiać od serca do lidera i właściciela, ale często nie ma się z czego uczyć. Praca w małej grupie silnie zmotywowanych ludzi energetyzuje. Wygląda na to, że znów masz 18 lat i jesteś w kręgu przyjaciół. Ale menedżerowie startupów zwykle nie mają możliwości nauczenia pracowników czegoś.

Wszystko będzie konieczne przy starcie
naucz się sam.

Często zdarza się, że firma ma jednego marketera lub prawnika. Jest młody i ma niewielkie doświadczenie. Gdyby korporacja zaoferowała mu ogromną literaturę na temat ustawicznego kształcenia, bezpłatne kursy i porady od dobrze poinformowanych kolegów, w małej firmie może polegać tylko na sobie. Ale w startupie będzie musiał rozwiązać tak trudne zadania, że ​​nowoprzybyli do dużych firm zwykle nie mogą do nich dotrzeć.

Pomimo tego, że startup jest fajny, presja jest silniejsza niż w dużych firmach. Wiele osób rezygnuje ze startupów, ponieważ nie są w stanie wytrzymać presji: są zobowiązane do zwiększenia sprzedaży lub ruchu na stronie internetowej, podczas gdy w firmie bez nazwiska i dużej liczby pracowników nie jest to łatwe. Uświadomienie sobie, że Twoja praca może zrujnować firmę, jest bardzo motywujące. Ale wraz ze wspaniałymi możliwościami wiąże się wielka odpowiedzialność. Przenoszenie nie jest łatwe.

Ale wciąż startupy są świetne. Praca w nich może zmienić życie, poglądy na świat i granice ich możliwości. W startupie osoba staje się twórcą, uczy się robić rzeczy, które z początku wydają się niemożliwe, a następnie stają się bardzo proste; uczy się robić interesy w dowolnym miejscu. Nie oznacza to jednak, że ryzyka i niebezpieczeństw nie można lekceważyć.

Obejrzyj wideo: Nico Semsrott: Freude ist nur ein Mangel an Information Best Of 2013 - 2017 - 3satfestival 2017 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej