Ciekawe

Ludzie w mieście: uczestnicy festiwalu „Dla rowerowego miasta”

W ciągu ostatnich kilku lat ruch rowerowy w Sankt Petersburgu przeżywał boom. Ludzie w różnym wieku śmiało poruszają się po mieście na rowerach w strumieniu samochodów i transportu publicznego. Ktoś, łamiąc zasady, nadal jeździ wyłącznie po chodniku, przeszkadzając pieszym. Festiwal „Dla rowerowego miasta” to próba zorganizowania dialogu między rowerzystami, miastem i jego mieszkańcami. Wokół życia odkryto wśród gości i uczestników, jakie przeszkody utrudniają jazdę rowerem w Petersburgu i czy w ogóle istnieje ten problem.

Jurij

27 lat, fizyk

Mieszkam w Petersburgu, ale pracuję w Peterhofie i nie mogę się tam dostać rowerem. Nie jest to nawet kwestia źle wyposażonych dróg lub braku szacunku dla kierowców - to tylko długa droga. Ale teraz, kiedy jestem na wakacjach, jeżdżę na rowerze po mieście. Ścieżki rowerowe są niewystarczające. Nie ma nawet najprostszych, które można wykonać za pomocą znaczników, jak w Szwecji. To będzie więcej niż wystarczające, zwłaszcza po przyzwyczajeniu się kierowców.

Bez względu na to, co mówią, rowerzyści są teraz postrzegani jako użytkownicy dróg. Szósty rok podróżuję po mieście, wyłącznie na jezdni. I czuję, że wszyscy się ze mną liczą. W ciągu ostatnich dwóch lat jazda po Petersburgu stała się trudniejsza: jest wiele nie tylko samochodów, ale także rowerzystów. Pewnego dnia prawie wpadłem w wypadek: inny rowerzysta jadący chodnikiem prawie wpadł na mnie. Rowerzyści zaczęli się wtrącać. Ścieżki rowerowe mogłyby naprawić sytuację.

Elena i Margarita

uczestnicy projektu „Dreams on Wheels”
(„Szkoły trzeciego wieku”)

Elena: Dziś brakuje nam tego samego, co całego miasta - infrastruktury. Potrzebujemy ścieżek, parkingów i wielu innych drobiazgów. Nie możesz jechać chodnikami - przeszkadzamy pieszym, jest niebezpieczny na jezdni - i czuliśmy to na sobie.

Margarita: Na ulicach nie ma wystarczającej ilości usług rowerowych. Niewielka pomoc techniczna dla rowerzystów. Nie w centrach i garażach, ale na przykład na parkingach dla rowerów.

Konieczna jest zmiana percepcji. Pomimo aktywności naszego ruchu w ostatnim czasie rowerzyści na drodze nadal nie są traktowani poważnie. Potrzebujemy wielkich festiwali i wydarzeń, a my sami musimy nauczyć się właściwego poruszania się po mieście.

Maria

27 lat, tester
oprogramowanie

Używam rowerów wyłącznie do jazdy na rowerze i wycieczek poza miasto. Nie jeżdżę po mieście, nie widzę żadnego powodu, aby zabierać mój obszerny krążownik na ulice Sankt Petersburga - na skuterze jest łatwiej.

Myślę, że sytuacja zmieni się wraz z pojawieniem się ścieżek rowerowych. Tutaj nie ma alternatywy. Chyba że usuniesz wszystkich ludzi z ulic. Oprócz centrum niezbędne są oczywiście trasy łączące miasto z peryferiami. Na przykład nie mogę wyjechać z Ladozhskaya do Akademicheskaya - istnieje całkowicie głupi most samochodowy, którego po prostu nie można przejechać.

Alexandra

18 lat, artysta

Drogi, które próbuję opuścić moją dzielnicę w centrum miasta, są po prostu niewygodne. Chodnik jest wykonany z kostki brukowej, opady deszczu są wszędzie. Idealną sytuacją jest ścieżka rowerowa, oddzielona od strefy dla pieszych i jezdni. Ale może się to pojawić tylko w kraju, który sam sobie wymyślę. Niech władze przynajmniej naprawią chodniki i wykonają oznaczenia. Zaktualizowana SDA, która stworzy pakiet zasad dla rowerzystów, również stanie się naszą obroną.

Christopher

34 lata, redaktor naczelny www.fc-zenit.ru

W Petersburgu zasadniczo nie mam samochodu. Śmiesznie jest kupić samochód, jeśli mieszkasz w centrum miasta. Jazda na rowerze jest dla mnie jedynym pojazdem. Używam go zarówno do pracy, jak i do niezbędnych ruchów po mieście, siedzę z nim w pociągu, a potem mogę wyjechać z miasta. Wychowałem się w amerykańskiej wiosce, gdzie szkoła znajdowała się w przyzwoitej odległości - około ośmiu kilometrów od domu. Zawsze jeździłem na rowerze.

Istnieje wiele przeszkód dla wygodnego poruszania się, a jedną z nich jest niezrozumiała sytuacja z Mostem Pałacowym. Pracuję dla Sportivnaya i mieszkam w pobliżu Admiralicji. Mogę jechać rowerem przez Pałac w dziesięć minut. Ale jest brudne powietrze i kurz ciągle leci z prac naprawczych. Dlatego musiałem zmienić trasę i przejść przez Newę wzdłuż mostu Zwiastowania.

Kierowcy czasem krzyczą, specjalnie upuszczając szklankę. Tworzy to naprawdę agresywne środowisko. Ale zdecydowałem, że to więcej niż minus: sprawia, że ​​życie jest ciekawsze. Nie ulegam tak agresywnym nastrojom, ale zawsze patrzę z dumą bezpośrednio i kontynuuję. Co więcej - uważam, że po prostu zazdroszczą nam, rowerzystom.

Savva

25 lat, sprzedawca

Wiele rzeczy sprawia, że ​​poruszanie się po mieście jest niewygodne. Co dziwne, głównymi problemami są banalna niegrzeczność i niedoskonałość przepisów ruchu drogowego. Nasze przepisy ruchu drogowego w ogóle nie są przeznaczone dla rowerzystów. Kierowcy nas nie zauważają - nie mogą zwalniać podczas jazdy z tyłu lub pchać się za kierownicą. Głównym problemem dla mnie jest dziś skręt w lewo. Nie możesz skręcić, a to bardzo utrudnia ruch. Jeśli nie ma samochodów lub jeżdżą powoli, po prostu się obracam i jeżdżę. Jeśli jest duży strumień, idę wzdłuż przejścia dla pieszych. Do czasu zmiany reguł ruchu - nie widzę innych opcji dla siebie.

 

 

Boże

22 lata, student i twórca
Marki Waf-Waf

Główną przeszkodą w codziennej jeździe na rowerze jest ciągłe poczucie niebezpieczeństwa. Musisz poruszać się wzdłuż jezdni, ale zawsze istnieje obawa, że ​​mogą cię przewrócić, zaczepić, nieoczekiwanie otworzyć drzwi lub coś innego. Powodem jest brak zrozumienia i szacunku ze strony kierowców oraz brak reakcji ze strony władz i miasta - policja drogowa nie liczy się z rowerzystami.

Jeśli nie mówimy o ścieżkach rowerowych, potrzebne jest przynajmniej oświecenie. Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na kierowcach samochodów - w ten proces powinni również brać udział rowerzyści. Potrzebujemy nowego systemu ruchu, w którym zarówno kierowcy, jak i rowerzyści będą przestrzegać zasad.

Zdjęcia: Dima Tsyrenshchikov

Obejrzyj wideo: wiceprezydent Rafał Rudnicki o Kluczowe Wydarzenia Urzędu Miasta Białystok (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Połysk: cekiny
Rzeczy

Połysk: cekiny

Autor: Anna Eliseeva Pomimo utrwalonego stereotypu, że cekiny są żywym detalem do wieczorowego wyglądu, codzienne rzeczy z tym błyszczącym sprzętem stale pojawiają się w sklepach z sezonu na sezon. Nie tylko sukienki i spódnice, ale także bluzy, torby na zakupy i półbuty w pełni pokrywają błyszczący wystrój.
Czytaj Więcej
Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange
Rzeczy

Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange

Uniqlo kontynuuje współpracę z Ines de la Fressange i wydaje kolejną wspólną kolekcję. Francuska modelka i projektantka nie odstąpiła od kursu i nadal przekazuje pomysły klasycznego paryskiego szyku poprzez swoje ubrania. Główne elementy nowej współpracy (jak w przypadku wszystkich poprzednich) pozostały takie same: wdzięczne sylwetki i kroje, przyjemne i wygodne w noszeniu materiały, ciepłe i uniwersalne rozwiązania kolorystyczne.
Czytaj Więcej
Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe
Rzeczy

Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe

Wydaje się, że przy wyborze akcesoriów nie powinny pojawić się trudności - w każdym sklepie jest ich całkiem sporo. Mroźne akcesoria powinny jednak nie tylko spełniać określone parametry odporności na ciepło, ale także nie mogą ignorować kwestii estetyki i trendów. W końcu stają się dopełnieniem lub akcentem obrazu.
Czytaj Więcej
Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym
Rzeczy

Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym

Tekst Anastasia Andreeva Moda na biżuterię zmienia się wolniej niż na ubrania. Z reguły są noszone przez kilka lat i rzadziej są kupowane dla siebie. Zebraliśmy 15 wygranych wygranych biżuterii i prezentów: od dyskretnych, inspirowanych gruzińskimi bransoletkami po kolorowe broszki z dinozaurami i granatami.
Czytaj Więcej