Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?

Miliony obywateli Ukrainy mieszkają w Rosji. Pracują, komunikują się, żenią i rodzą się bez względu na rewolucje i zmiany obywatelstwa. Ale ostatnie wydarzenia znacznie skomplikowały ich życie. Ktoś nie może uzyskać pozwolenia na pracę w kraju, w którym mieszka od kilkunastu lat. Kto boi się, że nie będzie mógł wrócić do swojej ojczyzny. I ktoś walczy ze sobą, nie rozumiejąc, czy można pozostać w kraju, który zaanektował kawałek twojej ojczyzny. Na prośbę Life wokół Wiktor Feshchenko rozmawiał z Ukraińcami mieszkającymi w Rosji o trudnościach, jakie przyniosła im nowa rzeczywistość polityczna.

Irina Nesterenko

Cherson - Moskwa, gospodyni domowa

Moi rodzice są obywatelami Ukrainy, mieszkają w Chersoniu. Podobnie jak wielu seniorów, pociąga ich lokalny klimat. Mają tam swój dom, uprawiają warzywa, owoce i zbiory. Przez całe życie byli apolityczni. I na początku wszystkich wydarzeń na Ukrainie zachowali spokój. Pozytywnie przyjęli obalenie Janukowycza: korupcja była naprawdę przerażająca. Potem byli nieco ostrożni, gdy pachniało faszyzmem. Zadawali sobie nawet pytanie: „Dlaczego Putin milczy?”

Wszystko zmieniło się po wyłączeniu rosyjskich kanałów telewizyjnych na Ukrainie. Potem zadzwoniłem do rodziców i powiedzieli mi: „Zabierz Putina z Ukrainy! Co on sobie pozwala? Rosyjscy oficerowie wywiadu zostali zatrzymani w Chersoniu, latają helikoptery, wszędzie rosyjskie wojsko!”

Potem dzwonię do rodziców,
i mówią mi: „Zabierz swojego Putina
z Ukrainy! Na co sobie pozwala?

Próbowałem im wytłumaczyć, że rosyjskie wojsko nie mogło bezkarnie przedostać się na Ukrainę. Ale niczego nie słuchali. Wszystkie kanały pokazują teraz horrory, w miarę jak Rosja postępuje i zamierza przejąć Ukrainę. Moi rodzice myślą, że nie będą leżeć w telewizji. Mówię im: „Pokazujemy dokładne przeciwieństwo!” Ale oni nie wierzą. I nie tylko oni, ale ogólnie wszyscy nasi krewni mieszkający na Ukrainie.

Kiedy usłyszałem to po raz pierwszy, byłem zszokowany. Po prostu nie wiedziałam, co powiedzieć. Na szczęście moi rodzice to mądrzy ludzie. Teraz, jeśli spróbuję ich przekonać, mama wyłącza rozmowę i zaczynamy rozmawiać o pogodzie i ogrodzie. A potem poważnie się pokłócić.

Evgeny Pokutny

Moskwa, inżynier

Moja dziewczyna jest teraz na Ukrainie i nie może wrócić, ponieważ pracownicy oddziału granicznego FSB w Biełgorodzie wymagają od nich zabrania ze sobą pewnej kwoty pieniędzy na wjazd do Rosji. To taka symetryczna odpowiedź na wymagania strony ukraińskiej. Kwoty te nie są określone w żadnym prawie, więc ich wartość zależy wyłącznie od funkcjonariuszy granicznych. Ponadto, jeśli zadzwonisz na infolinię FMS, powiedzą, że zasady przekraczania granicy nie uległy zmianie.

Ale nawet gdy dziewczynka może wrócić do Rosji, nie będzie mogła zostać długo z powodu zasady „90 dni w sześć miesięcy”. Dlatego teraz pilnie zorganizujemy małżeństwo.

Anton

Donieck - Moskwa, kierownik

Jestem obywatelem Ukrainy i uważam Rosję za agresora. Trudno jest spojrzeć od wewnątrz na to, co się teraz dzieje. Musisz odejść, aby nie poczuć się wspólnikiem i pozostać szczerym wobec siebie. Ale nie chcę wychodzić.

Mieszkałem w Rosji przez prawie 11 lat, ukończyłem Moskiewski Uniwersytet Państwowy, pracuję w dziedzinie edukacji. Lubię ten kraj, jest wielu dobrych ludzi, z którymi miło jest rozmawiać. Ale nigdy nie zamierzałem otrzymać rosyjskiego obywatelstwa. Po pierwsze, mój ojciec i młodszy brat wyrazili sprzeciw.

Po drugie, w młodości wielu poświęca swoją ojczyznę dla dobra, pieniędzy, rozwoju. W miarę starzenia się wszyscy wracają do korzeni. Moje korzenie są na Ukrainie. Edukacja szkolna budzi tam, jeśli nie miłość, szacunek dla ojczyzny. Od pierwszej klasy uczyłem się języka ukraińskiego. Wszystkie egzaminy i eseje zostały napisane tylko w języku ukraińskim. Teraz czuję się częścią Ukrainy.

Wygląda jak ty
w bramie Gopnik zaatakował
i próbując wycisnąć swoje pieniądze lub mobilny

Z tego powodu teraz w Rosji czuję się jak obcy. Zbyt duża populacja popiera politykę Moskwy. Oczywiście wcześniej zauważano zaniedbanie małych krajów należących do ZSRR. Ale to wystarczyło. Nie było wrażenia, że ​​ludzie byli gotowi do walki ze sobą. Okazało się jednak, że prawo siły cieszy się poparciem ludności. Wygląda na to, że gopnik zaatakował cię w bramie i próbuje wycisnąć twoje pieniądze lub telefon komórkowy.

Ja z kolei zająłem raczej twarde stanowisko: popieram Majdan i sprzeciwiam się aneksji Krymu. Ale jednocześnie słucham też innego punktu widzenia - dlaczego ludzie myślą, że Rosja ma prawo do aneksji Krymu. Myślę, że je rozumiem, chociaż nie mogę zaakceptować tego punktu widzenia.

Mój młodszy brat skarcił mnie za to, że próbowałem znaleźć wymówki dla siebie i drugiej strony, by zostać w Rosji. On musi mieć rację. Ale ludzie mają taką cechę, jak słabość. Mamy prawo to zamanifestować do momentu, gdy przestaniesz rozumieć, co się dzieje. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Imię i nazwisko są ukryte

Moskwa, pracownik ochrony

Jestem byłym wojskowym, urodzonym na Ukrainie. Moi koledzy to silni, zdrowi mężczyźni. Ci z tych, którzy ostatnio próbowali dostać się na Ukrainę, ukraińska straż graniczna przesłuchała. Kim jesteś Gdzie służyłeś? Dokąd i dlaczego idziesz? Mówią wprost: nagle jesteście geraushnikami lub zwiadowcami. Może Rosja konkretnie poleca ludziom, by tworzyli coś w rodzaju oderwania? Jeden przyjaciel po takim przesłuchaniu z uzależnieniem od Ukrainy ostatecznie nie został dopuszczony. Musiałem wrócić.

Ale to dobrze. Dwóch moich przyjaciół nie zostało wpuszczonych na Ukrainę, mimo że byli jej obywatelami! Powiedziano im: „Jesteście Ukraińcami, powinniście byli stanąć na Majdanie, a do cholery zarabialiście pieniądze w Rosji!”. Musieli wrócić, aw pracy zostali już zastąpieni. Teraz pomyśl, co robić.

Svetlana Podgornaya

Charków - Moskwa, analityk

W listopadzie ubiegłego roku Duma Państwowa zmieniła zasady pobytu w Rosji dla obywateli krajów, w których ruch bezwizowy jest dozwolony. Wcześniej mogli zostać tutaj przez 90 dni, a następnie wyjść i wejść ponownie. Odliczanie 90 dni rozpoczęło się od nowego. Teraz możesz pozostać w Rosji przez 90 dni w sześć miesięcy. A jeśli chcesz żyć na stałe, uzyskaj pozwolenie na pracę.

Wcześniej władze rosyjskie i ukraińskie rozwiązywały takie problemy szybko i przyjaźnie. Obywatele Ukrainy aktywnie uczestniczą w wydarzeniach w Chanty-Mansyjsku i budują Daleki Wschód. Rosja ich potrzebuje. Jednak z uwagi na obecną sytuację kontakt między władzami został utracony, a oni po prostu zapomnieli o tym problemie. W rezultacie już 25 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło się na liście osób zbanowanych za naruszenie nowych przepisów.

Jednocześnie uzyskanie pozwolenia na pracę jest niezwykle problematyczne. Infrastruktura dyplomatyczna jest na to całkowicie nieprzygotowana. Zezwolenia na pracę można uzyskać wyłącznie bezpośrednio z Rosji. Oznacza to, że najpierw musisz tu przyjść, znaleźć pracę, a następnie rozpocząć proces rejestracji. Ale w Moskwie jest wyjątkowo wolny.

W pobliżu FMS znajdują się dwie ogromne komórki, które w jakiś sposób regulują kolejkę. Jest prawie niemożliwe, aby legalnie stać w szeregu: przepływ ludzi jest zbyt duży. Nikt nie ukrywa informacji o powstającym rynku pośredników, którzy sprzedają miejsca w kolejkach i kwoty na pozwolenia na pracę.

W rezultacie już 25 tysięcy obywateli Ukrainy uderzyć do listy zabronionych za naruszenie nowych zasad

Aby uzyskać wizę na pracę, musisz przekazać odciski palców. Można to zrobić w jednym miejscu w okręgu administracyjnym. Ale długo nie mogę przedrzeć się przez linię. Ludzie wstają od czwartej rano i oficjalnie przyjmują tylko 15 osób dziennie. Możesz zarejestrować się w notatniku i umówić się na spotkanie dopiero po trzech tygodniach. A jeśli przyjdziesz, aby świętować każdego dnia.

W zeszłym roku przeszedłem już tę procedurę. Ale wszystko to powtarza się w kręgu. Dlaczego powinienem ponownie pobierać odciski palców, jeśli robiłem to już w zeszłym roku? Co więcej, w prawie federalnym nie ma nic takiego. Każdy okręg administracyjny w Moskwie przyjmuje własne przepisy, które są sprzeczne z federalnymi.

Ponadto cała ta sytuacja stworzyła złe zaplecze psychologiczne dla Ukraińców, którzy mogli tu zostać. Wokół było znacznie więcej wiwatów patriotów. Sarkazm i trolling pochodzą zewsząd. Pojawiły się prawdziwe postacie ludzi. Przestałem rozmawiać z jednym przyjacielem, który zawsze wydawał mi się mądry i inteligentny. Twierdziła, że ​​Krym powinien zostać zabrany. Kiedy zapytałem, czy jest gotowa osiedlić uchodźców w swoim mieszkaniu lub wysłać męża na wojnę, odpowiedziała, że ​​jest matką karmiącą i nie powinna o tym myśleć. Oznacza to, że ludzie nie są gotowi odpowiedzieć za swoje słowa.

Siergiej Rodionow

Mariupol - Moskwa,
dyrektor artystyczny

Boję się teraz, że stracę pracę. Proces uzyskiwania oficjalnego zezwolenia nie był wcześniej szybki: wszędzie są ogromne linie, wszystko jest bardzo skomplikowane i zepsute. W zeszłym roku zajęło mi to prawie cztery miesiące. Nawiasem mówiąc, kolejkami byli głównie imigranci z Azji Środkowej, aw tym roku ze względu na zasadę „90 dni w sześć miesięcy” dodano do nich znaczną liczbę Ukraińców.

Ale najważniejsze: moi przyjaciele i ja obawiamy się, że nie dojdzie do zerwania stosunków dyplomatycznych. Jeśli tak się stanie, będę musiał wrócić na Ukrainę. Nagle wszyscy Ukraińcy zostają deportowani, jak Gruzini jednocześnie.

To, co robię, jest dla mnie bardzo ważne. Mam okazję dowolnie wymyślać i realizować własne pomysły. Pracuję w projekcie od dłuższego czasu, biznes i ludzie wokół mnie są teraz dla mnie ważniejsi niż patriotyzm. To jest coś jak dom. Co więcej, mogę stąd zrobić coś dla dobra mojej ojczyzny. Więc jestem rozdarta.

Obejrzyj wideo: Musisz to wiedzieć310Kto pomagał oszacować nasz majątek pod roszczenia z Izraela? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya
Ciekawe

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya

Na placu Triumfalnaya w jednym ze szklanych pawilonów naprzeciwko wyjścia z metra otwarto burgera Heroes Burger - piąta instytucja sieci. O tym życiu wokół opowiedział swoim przedstawicielom. Nowi właściciele burgerów Heroes Burger, a są nimi twórcy projektu Gyros For Heroes, Igor Podstreshny i ​​Olga Korneeva, zostają uruchomieni przy udziale partnera Teahouse # 1 i przy wsparciu Local Food.
Czytaj Więcej
Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej
Ciekawe

Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej

Nowy pub z Pub Life Group (Lion's Head Pub, The Tipsy Pub, Tap & Barrel Pub, Punch & Judy Pub), o nazwie O'Donoghue's na cześć jednego z najstarszych pubów w Irlandii, został otwarty na ulicy Pyatnitskaya. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. O'Donoghue's Adres: st. Pyatnitskaya, 29 CZAS OTWARCIA: od 12:00 do 23:45 Przekąski Pikantne skrzydła - 495 rubli Quesadilla z kurczakiem - 395 rubli Glazurowane żebra dzika - 585 rubli Nachos Chili - 495 rubli Burgery Burger z marmurkową wołowiną - 525 rubli Burger z jagnięciną - 525 rubli Steki Filet mignon z papryką i kolendrą - 825 rubli Kruche steki wieprzowe z domowym kawiorem bakłażanowym - 725 rubli Pomysł: dublińska nazwa nowej moskiewskiej O'Donoghue istnieje od 1789 roku i jest jednym z najbardziej znanych pubów muzycznych na świecie, więc autorzy projektu postanowili przenieść tę specjalność fiku do nowej lokalizacji.
Czytaj Więcej
Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?
Ciekawe

Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?

Rower i bieganie w Moskwie już się zakorzeniły, ale niewielu słyszało o nordic walking - ludzie z kijkami spacerującymi po parku w pośpiechu wyglądają co najmniej dziwnie w oczach otaczających ich osób. A jednak w ciągu zaledwie kilku miesięcy w mieście otwarto kilka szkół, w których wszyscy uczą się bezpłatnego nordic walking: w Parku Gorkiego, Sokołnikach, Izmailovsky, Fili i Serebryany Bor.
Czytaj Więcej
Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27
Ciekawe

Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27

Na ulicy Kazańskiej, w miejscu kawiarni Smalldouble, otworzy się bar 26/27. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Koncepcja miejsca zmieni się całkowicie, chociaż zespół pozostał ten sam. Założycielami nowego baru są Stanislav i Daria Alexandrova (Smalldouble, Julia Child Bistro) i Alexander Avakumov, współzałożyciel grupy reklamowej SOWA i biznesmen Sergey Krasnyakov, którzy postanowili wesprzeć projekt.
Czytaj Więcej