Ludzie w mieście

Kto i dlaczego przenosi się z Moskwy do Petersburga

Motywy przeprowadzki z Petersburga do Moskwy nie budzą żadnych pytań: ludzi przyciąga szalony rytm metropolii, wysokie zarobki i poszukiwanie lepszego losu. Dużo bardziej zaskoczeni są ludzie migrujący w przeciwnym kierunku. Życie wokół rozmawiało z trzynastoma byłymi Moskalami o tym, co sprawiło, że zostali Petersburgami i jak przyzwyczaili się do nowego miasta.

Katia

24 lata, historyk sztuki
Mieszka w Petersburgu: 1 rok

„Po raz pierwszy przyjechałem tu na sześciomiesięczny staż z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Prawie każda młoda moskiewska dziewczyna w Petersburgu kojarzy się z czymś wolnym i nieformalnym. Naprawdę objęła mnie ta ogromna wolność, która ucieleśniała się podczas częstych nocnych spacerów wzdłuż ulicy Dumy.

Teraz znów tu jestem. Doprowadziły do ​​tego okoliczności: miłość do miasta, kusząca oferta pracy i młody człowiek. Moskwa wzbudza u mężczyzny (a zwłaszcza kobiety) ciągłe pragnienie zaprezentowania się. Być może jest to efekt relacji towar-pieniądze, które gotują się w stolicy, ale zawsze starałem się reprezentować siebie nie tym, kim jestem. W Petersburgu oddychanie jest znacznie łatwiejsze.

Często mówi się o skokach do baru, ale jest to jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń dla mnie i moich przyjaciół, którzy często przyjeżdżają. Wielką przyjemność czerpiemy z prawdziwych małych lokali, w których właściciele stoją przy barze i przynoszą obrazy i krzesła z domu. Dla Moskali jest to niezrozumiałe, ale super fajne.

Miasto zawsze przyciągało mnie swoją uroczą lokalizacją. Kiedy się tutaj uczyłem, wiedziałem, że wychodzę, i potrzebowałem 15 minut na naukę na uniwersytecie, kolejne 15 minut wzdłuż Mostu Pałacowego do Tajgi, potem kolejne 15 na kolację, potem na Mokhovaya i byłem u przyjaciela. Cały dzień składał się z małych kresek. W Moskwie nie mogłem sobie tego wyobrazić.

Ale tutaj trudniej coś osiągnąć. I nie dlatego, że „Moskwa jest miastem możliwości”, ale dlatego, że Petersburg swoim komfortem może cię zepsuć i zepsuć. Moskwa zawsze daje ci jakiś impuls. Niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie, zawsze napotykasz rafy i musisz coś zrobić. W Petersburgu możesz żyć w spokoju, pić, jeść, a tutaj jest łatwiej. Wielu utalentowanych facetów cierpi następnie, ponieważ po drodze tracą ambicje i pragnienia. Naprawdę nie chcę tego i dlatego częściowo boję się tej wygody ”.

Trudniej jest coś osiągnąć. I nie dlatego, że „Moskwa to miasto możliwości ” ale ponieważ Petersburg może cię pocieszyćspokojnie zepsuty i zepsuty

Anton

25 lat, programista stron internetowych
Mieszka w Petersburgu: 2 miesiące

„Głównym powodem przeprowadzki była kwestia nieruchomości. W cenie mieszkania z jedną sypialnią w Moskwie można kupić dobre mieszkanie z jedną sypialnią w nowej okolicy. Ponadto obrzydzenie stało się w Moskwie. Atmosfera jest presja, nie ma wielu przyjemnych miejsc w centrum, ale aby się tam dostać, musisz wytrzymać godzinę w moskiewskim metrze w niekończącym się tłumie. Jeśli nie masz samochodu, dla ciebie Moskwa staje się szeregiem odizolowanych wysp połączonych tylko liniami metra.

W Petersburgu większą uwagę przywiązuje się do szczegółów i elementów wizualnych. Robią wszystko z wielką gorliwością, z większą dbałością o miasto i komfortem mieszkańców, jak mi się wydaje. Do liczb na zegarze w metrze. W Moskwie są absolutnie proste i brzydkie, a tutaj z prostych żarówek stworzyły żywsze kontury. Taki drobiazg jak kioski w holu metra z gazetami i wodą są niezwykle wygodne. Nawet jeśli ich nie wykorzystasz, inspirująca jest sama świadomość, że jest taka okazja.

Trudno było przyzwyczaić się do faktu, że wielu kierowców zwraca się na zielone światło dla pieszych. Zaczynasz na zebrze na sygnał sygnalizacji świetlnej, aby przejść przez ulicę i zrozumieć, że zamierzają cię powalić. A jeśli spudłują, nadal starają się jeździć prawie na piętach. W Moskwie tego nie zauważyłem ”.

Taki drobiazg jak stragany w holu metra z gazetami
i woda, niezwykle wygodne

Lera

25 lat, niezależny copywriter
MIESZKA W ST. PETERSBURG:3 miesiące

„Wszystko, co mi się podobało, wszystkie moje ulubione zajęcia w Moskwie stały się drugorzędne, ponieważ na pierwszym miejscu stało się zarabianie ciasta. Wszystko działo się w dzikim tempie. Czułem to. Gdybym spróbował odpocząć przez co najmniej pół dnia, od razu pomyślałem, że czas został zmarnowany na próżno, a ona cię zdominowała. Jeśli coś przegapisz w Petersburgu, wychodzi dość łatwo, organicznie i krytycznie, nie wpływa na twoją pracę.

Przyjaciele z Petersburga, których poznałem, zawsze opłakują. Ale dobrze się z tym czułem i zdałem sobie sprawę, że jest to rodzaj talentu, który nie odzwierciedla prawdziwego stanu rzeczy. Po prostu robi wrażenie na formacie cierpienia. Jednocześnie ludzie bardziej lubią rozmawiać i cenią sobie dobrą rozmowę. W Moskwie często narzekają na życie, politykę i korki, a tu - na siebie. I wszystko z rzędu.

Mogę sobie pozwolić na wynajem mieszkania w centrum, mogę zdecydować, że chcę iść dziś na wystawę w środku dnia i nadal mieć czas na pracę. Kiedy przybyłem do Petersburga, zacząłem częściej widywać ludzi blisko mnie. Są kohorty tych, z którymi mieszkasz w tym samym mieście, stale umawiają spotkania, ale się nie widują, bo wszyscy są zajęci. Więc przez trzy miesiące w Petersburgu wszyscy ci ludzie odwiedzili mnie, i to nie raz. Decyzja o przyjeździe do Petersburga na weekend jest łatwiejsza dla ludzi niż spotkanie w jednym mieście.

Tutaj naprawdę lubię szacunek dla osobistej przestrzeni. Jeśli wstaniesz i powiesz, że odczuwasz ból głowy i odejdziesz, Moskwa uzna to za obrazę. Istnieje wiele pojęć „trzeba” i „chcieć”. Zawsze uważałem, że priorytetem powinno być „chcę”, a tak jest w Petersburgu. A w Moskwie „must” jest priorytetem.

Ostatnie kilka lat spędziłem w Moskwie w trybie czuwania: stale kupowałem bilety do innych krajów i żyłem tylko w oczekiwaniu na te podróże. Teraz czasami dostaję dobre oferty podróży i za te pieniądze wszystko działa dobrze. Nie chcę! To mój pierwszy raz w życiu. Nie jestem nasyconym podróżnikiem, a wciąż jest wiele miejsc, w których chciałbym odwiedzić, ale teraz nie ma najmniejszej ochoty opuścić miasto. Wydaje się, że tutaj spędzę czas ze znacznie większym zainteresowaniem i korzyściami ”.

W Moskwie często narzekają na życie, politykę i korki, ale tutaj -na siebie

Alina

25 lat, kierownik ds. PR
MIESZKA W ST. PETERSBURG:4 miesiące

„W maju poważnie myślałam o przeprowadzce. Często tu przyjeżdżałam od weekendu. Zakochałam się w petersburskich chłopcach i jednocześnie zakochałam się w mieście. Ponieważ tutaj jest bardzo pięknie, ludzie są aniołami, tutaj jest wspaniałe tempo życia. A w Nowy Rok wszystko wyszło tak, że się zebrałem i za kilka dni byłem już tutaj, z pracą i mieszkaniem. Teraz ciągle zostaję jak w ciepłym mleku. Mam piękne mieszkanie w centrum, jest niesamowicie piękne, droga do pracy to pół godziny spacerem wzdłuż wspaniałej promenady Wszelkiego rodzaju świadczenia cywilne cja - restauracje, kawiarnie, bary, galerie i muzea - ​​jest o wiele bardziej dostępne niż w Moskwie, więc czuję, że ogólna jakość życia poprawiła .. moim

W Petersburgu zakochałem się w Moskwie. Kiedyś starałem się dystansować od niej w każdy możliwy sposób, ale teraz z dumą mówię, skąd pochodzę i bronię miasta w sporach. Musisz go bronić: nieprzyjemne odkrycie było potwierdzeniem plotek, że mieszkańcy Petersburga nie lubią Moskali, jak wszystko inne w Moskwie.

Podoba mi się, że jest duża wioska. W przeciwieństwie do wielu osób naprawdę uwielbiam, kiedy ludzie z różnych firm się ze sobą znają.

W Petersburgu transport lądowy działa znacznie lepiej. W Moskwie nikt go nie używa, ponieważ wiedzą: to morderstwo czasu i nerwów. A w Petersburgu zacząłem jeździć autobusami i trolejbusami. A jazda rowerem jest wygodna, ponieważ są bardziej wolne drogi i nie ma wzniesień.

Tutaj możesz pozwolić sobie na przeżycie kilku dni w jednym. Mniej się zmęczyłem i mam czas, oprócz pracy i domu, na wizytę u znajomych, na wystawę, w kinie, w restauracji i barze, a wszystko to w dzień powszedni. W Moskwie nie było mnie stać na coś takiego. Jeśli zaplanowałeś coś na wieczór, to wszystko - to ostatni punkt. ”

W Petersburgu znacznie lepszy transport naziemny. W Moskwie
w ogóle nikt
nie używa, ponieważ wiedzą:to zabójstwo czasu i nerwy

Katia

26 lat, pracownik sklepu JNBY
MIESZKA W ST. PETERSBURG:4 lata

„Wyrzucono mnie z piątego roku Wydziału Filozofii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego na tydzień przed państwem, nie chciałem pozostać w mieście. Przez około miesiąc zastanawiałem się, co dalej, i postanowiłem przenieść się do Gruzji, mieszkałem tam krótko, podróżowałem autostopem po Turcji i ostatecznie kupiłem bilet do Petersburga.

Uważam, że jest to niezwykle przydatne - okresowo zmienia miasto, kraj, miejsce życia, a ponadto - stało się dla mnie koniecznością: przed Moskwą udało mi się zamieszkać w Budapeszcie, Helsinkach, Jerozolimie, Toronto i ogólnie dużo podróżować.

Trudno mi porównać Moskwę i Petersburg, nie lubię tego. Nic mnie nie denerwuje w Moskwie, a także w Petersburgu. Tak, oczywiście, Moskwa jest trudniejsza, bardziej męcząca i jest miastem pracy i ciągłego fizjologicznego przezwyciężania samego siebie. Nawiasem mówiąc, przyzwyczajasz się do tego z czasem, wszystko dzieje się szybciej i często bardziej konstruktywnie.

Mój Petersburg to bliscy ludzie i wydaje mi się to najważniejsze. Cóż, wciąż niskie niebo i zachody słońca, nocne przejażdżki rowerem wzdłuż Shpalernaya i dalej w kierunku New Holland, okazja, aby być pośrodku wody między sosnami, minąć krótki pociąg pociągiem lub nawet nie opuszczać miasta. Każda ulica i każdy dom budzi we mnie wielkie zainteresowanie i zachwyt, mitologię Leningradu, której nigdy nie znałem, krzyk mew, dużo wszystkiego razem. I tak, oczywiście, pasek Chronicles jest kwintesencją moich odczuć związanych z mieszkaniem tutaj ostatnio. ”

Uważam, że jest to niezwykle przydatne - zmieniają się okresowo miasto, kraj, miejsce życia

George

42 lata, dyrektor artystyczny magazynu Our Zenit
MIESZKA W ST. PETERSBURG:2 lata

„Od dwunastego roku życia kibicowałem drużynie Zenit. Kiedy mieszkałem w Moskwie, często tu przychodziłem grać. Dwa lata temu otrzymałem ofertę pracy związaną z moim hobby. Wciąż chciałem przeprowadzić się do Petersburga i szybko zgodziłem się. Lokalny rytm życia jest dla mnie bardziej odpowiedni. Moskwa jest zbyt próżna, a miasto azjatyckie: dużo elegancji, blasku i całkowicie pozbawionych znaczenia ruchów. Wszyscy krzątają się i napięcie wisi w powietrzu. Ludzie są bardziej agresywni, a emocje bardziej wyraźne. W Petersburgu wszystko jest bardziej logiczne i poprawne .

Moja rodzina została tam, ponieważ teraz mieszkam w dwóch miastach. Latam, gdy tylko jest to możliwe, raz w tygodniu lub dwóch. Teraz stało się to tak powszechne, że nawet nie zauważam czasu na drodze. Co więcej, okazuje się, że tyle czasu zajmuje droga do Moskwy lub z powrotem, jak wcześniej, w Moskwie spędziłem na przejściu z punktu a do punktu b. W Moskwie ruch na powierzchni jest prawie niemożliwy. Dawno temu przestałem tam prowadzić samochód i tutaj jestem szczęśliwy, ponieważ go nie mam i po prostu go nie potrzebuję. Teraz robi się cieplej i znów przeniosę się na rower. Dla Petersburga jest to bardzo dogodna forma transportu, szczególnie jeśli mieszkasz w centrum.

W pierwszym roku było dość dziwne, że pogoda mogła się zmieniać kilka razy dziennie. Opuszczam dom - pada deszcz. Biegnę do metra, dość po drodze, wstaję - a tu świeci słońce, jakby w ogóle nie padało. Trudno było się przyzwyczaić. Oprócz tego, że mieszkając w centrum miasta, możesz obudzić się z płaczem mew.

Jednym z wielkich wynalazków Petersburga są lokalne bary. Mam teraz dużo wolnego czasu, ponieważ moja rodzina jest w Moskwie i nie mam gdzie się spieszyć. Dlatego cały wolny czas spędzam w barach. Wiadomo, że w Moskwie ich nie ma. To, co nazywa się batonem, jest albo zbyt żałosne, albo raczej słabe. Takie bary są kolejnym podobieństwem między Petersburgiem a Europą. Chodzę tam głównie w celach komunikacyjnych, co najwyraźniej nie wystarczy. W Moskwie w zasadzie tego nie zrobiłem, ponieważ nie rozumiałem, dlaczego mam gdzieś iść i pić drogi alkohol, jeśli mogę pić w domu, z tą samą rodziną i przyjaciółmi. Przeciwnie, głupio jest pić w domu, dlatego idę. Nasycony kulturą barową ”.

Wszyscy za darmo
z czasu pracy
ja Spędzam to
w barach. Wiadomo, że w Moskwie ich nie ma

Anya

26 lat, freelancer
MIESZKA W ST. PETERSBURG:3 miesiące

„Pracowałem, jak wszyscy inni, w trybie 24 x 7 i nie widziałem światła bieli. Zmęczyłem się, odszedłem i natychmiast otrzymałem kilka ofert pracy zdalnej. Pomyślałem, dlaczego nie połączyć tego z moim wieloletnim pragnieniem przeprowadzki do Petersburga. Ogólnie rejestracja w okolicy Oddział Tagansko-Krasnopresnenskaya w Moskwie sam w sobie jest powodem, aby przenieść się gdzieś na krańce świata. Zmęczony dużą liczbą ludzi - niczym nowym. Ogólnie rzecz biorąc, w mojej sytuacji ludzie uciekają na Bali, mieszkają we wsi. A ja, ponieważ tak naprawdę nie lubię upału, przyszedłem tutaj.

Po przyjeździe wydaje się, że wyjmuje się z ciebie szpilkę. W Moskwie zawsze panuje napięcie moralne, wychodząc z domu, wpadasz w tłum. I tu jest zakres i zasięg imperialny, i jest znacznie mniej ludzi. Możesz być ze sobą.

Tak, mam wrażenie, że mieszkam w dwóch miastach. Podoba mi się w czwartek, mogę złapać pociąg lub samolot i polecieć do mojej matki w Moskwie. Teraz wydaje się, że mieszkam w innej dzielnicy Moskwy. „Dzielnice te mogą być bardzo, bardzo różne, ale kiedy nie są przyłączone do jednego z miast lub coś się dzieje w drugim, łączą się w jedną dużą przestrzeń, w jedno duże miasto z długimi przerwami między stacjami metra”.

Kiedy tu przychodzisz, wydaje się, że zabrane z ciebie jakiś rodzaj szpilki

Katerina

37 lat, dziennikarz
MIESZKA W ST. PETERSBURG:6 miesięcy

„Nie ma tu pracy, tak jak w Moskwie. Ale tutaj jest piękna i czuje się osobę mieszkającą w mieście. A w Moskwie - uczucie osoby, która przyszła do supermarketu, aby szybko coś kupić. Jestem tu bardzo dobra. Są inni ludzie, ważne rozmowy, spotkania, kuchnie. Kultura chodzenia z psami, kultura chodzenia za książkami. Tutaj, w przeciwieństwie do Moskwy, ludzie starsi nadal mieszkają w centrum. Oto otwarta biblioteka, którą bardzo lubię. I to właśnie ja Zakochałem się w Petersburgu, kiedy ubiegłego lata widziałem ludzi na scenie czytających wycie wierszy, zrobiło to duże wrażenie! Nie znam jeszcze miast w Rosji, gdzie byłoby to możliwe i gdzie wyglądałby organicznie. Supermarket jeszcze tu nie przyjechał.

Rodzice w Petersburgu są również łatwiejsi, ponieważ panuje przyjazne otoczenie, pewne bezpieczeństwo. To, co Moskwa osiąga, budując ścieżki rowerowe, istnieje tutaj bez ścieżek rowerowych. Dosłownie przez pierwsze dwa tygodnie w Petersburgu poszliśmy do sklepu z narzędziami, aby kupić duże pudełko proszku. Jest ze mną dwoje dzieci. A ciocia w sklepie dała nam swój wózek z kołami: „To dla ciebie trudne!” Obiecaliśmy, że natychmiast go zwrócę, ale przeszkadzało nam tylko, że nie będzie dla nas trudne. W ogóle nie wyobrażam sobie tego w Moskwie. Tam człowiek do człowieka jest wilkiem. Lub towarzysz partii.

Kiedy przyleciałem tutaj i mój mąż nie mógł mnie spotkać, jego przyjaciele go poznali. Przybyli specjalnie na lotnisko, to niesamowite. Nie wyobrażam sobie nikogo w Moskwie (w tym siebie), który pojechałby spotkać kogoś na lotnisku samochodem. To nigdy się nie zdarza. Nie spotkałem rodziców na lotnisku, bo to cztery godziny życia. I łatwiej jest spędzać ten czas w domu podczas jazdy taksówką.

Zdarza się, że chcesz przytulić niektóre budynki, pocałować je i trzymać. Ponieważ rozpadają się. Naprzeciwko naszego domu gzyms odpadł w ciągu jednej sekundy. Oczywiste jest, że miasto zostało zbudowane, policz w jednej chwili, a teraz szybko się zawali. I nie sądzę, aby jakiekolwiek miasto lub kraj miało okazję temu zapobiec. Ale trzeba coś zrobić. To przerażające, kiedy tak umierają w domu.Na szczęście w Petersburgu nie ma piekła nowoczesnych budynków pośrodku wszystkiego, ale jeśli te budynki się zawalą, a na ich miejscu zbuduje się coś ze szkła i betonu, to będzie przerażające ”.

Zdarza się, że chcesz trochę przytul się, pocałuji trzymaj ich. Ponieważ rozpadają się

Damir i Olga

30 i 25 lat, menedżer marki BTL i kierownik projektu
NA ŻYWO W ST. PETERSBURG:1,5 roku

Damir: „Pierwszą rzeczą, która wpadła mi w oko, było zachowanie na drodze. Na początku myśleliśmy, że kierowcy z Petersburga byli niegrzeczni i nigdy nikogo nie wpuszczali. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy numery w Moskwie. Wręcz przeciwnie, zdaliśmy sobie sprawę, że wszystko jest podporządkowane strukturze „Jeśli samochody odjeżdżają na każdym zakręcie - stoją ściśle w jednym rzędzie i nikt nie próbuje skręcić w prawo z lewego lub trzech rzędów, jak to ma miejsce w Moskwie. Wszyscy jeżdżą tutaj w europejskim stylu”.

Olga: „Różnice w komunikacji są namacalne w pracy: w Moskwie ludzie robią szybciej, mówią i myślą szybciej, aw Petersburgu mogą zastanowić się nad jednym projektem przez bardzo długi czas. Ale dla nas jest to raczej plus, ponieważ mamy czas dla siebie. Tam dni tygodnia są ograniczone do pracy i łóżko. Jest czas na spacer, jest możliwość odpoczynku w środku tygodnia. ”

Damir: „W Petersburgu, w przeciwieństwie do Moskwy, możemy sobie pozwolić na bezproblemową jazdę samochodem do Finlandii. Nauczyliśmy się też tutaj jazdy na rolkach. Wcześniej nie mieliśmy rąk i nie było odpowiedniego miejsca, ale tutaj jest piękna promenada. Myśleliśmy i o przejażdżkach rowerowych - kupiliśmy kilka świetnych rowerów, przetestowaliśmy je z radości i przymocowaliśmy na noc w zamkniętym wejściu do solidnego strzeżonego domu. Następnego ranka ich nie było. ”

Olga: „Trudno było przyzwyczaić się do długiej zimy - w ubiegłym roku wydawało się, że ciągnie się aż do kwietnia. A także do niskiego nieba. To oczywiście jest piękne, ale bardzo naglące. A kiedy wracamy z podróży lub podróży służbowych z powrotem do Petersburga, czas lądowania stała pokrywa chmur jest bardzo przerażająca, prawie nic nie widać aż do lądowania. ”

Damir: „No cóż, oczywiście, białe noce. Na początku jest zabawnie, kiedy wychodzisz o godzinie 12 i wciąż jest jasno, ale potem zaczyna się trochę męczyć. Musiałem kupić jeszcze grubsze zasłony, aby móc spać spokojnie”.

Olga: „Historia naszych relacji zaczęła się w Petersburgu. Wszystko zaczęło się tutaj, a dla nas było to raczej romantyczne miasto, w którym przybyliśmy, aby świętować nasze małe rocznice. Ponadto niedawno mieliśmy ślub i zdecydowaliśmy, gdzie odbędzie się ceremonia. Wybraliśmy Petersburg pomimo faktu, że mamy wszystkich krewnych i przyjaciół w Moskwie. Przywieźli wszystkich tutaj ”.

Damir: „Ale oprócz powodów romantycznych były też bardziej trywialne. Po rozmowie z organizatorem zdaliśmy sobie sprawę, że nawet przy szybkich kalkulacjach cena ceremonii w Moskwie jest dwukrotnie wyższa”.

Trudno było się przyzwyczaić do długiej zimy - W zeszłym roku wydawało się, że ciągnie się aż do kwietnia. A także -
na niskie niebo

Natasza

24 lata, basista i wokalista zespołu Cavestompers
MIESZKA W ST. PETERSBURG:6 miesięcy

„Przyszedłem tutaj do chłopca, który natychmiast mnie opuścił. Miałem możliwość pójścia do Brighton do przyjaciela, zabawy z nim w supergrupie, ale wolałem„ miłość mojego życia ”. Postanowiłem zostać i zobaczyć, czy uda mi się przetrwać przynajmniej w innym miasto przed opuszczeniem kraju.

Znajduję pewne podobieństwa w architekturze historycznych centrów Moskwy i Petersburga. I to chyba jedyny. Moskale, w przeciwieństwie do lokalnych, są złe. I możesz zgadnąć, dlaczego: miasto dusi się. Nie ma czasu na relaks i miejsca, w których można po prostu odpocząć. W Petersburgu mogę na przykład pojechać na wyspę Kanonersky, siedzieć tam godzinami, nie myśląc o niczym. Wyspa spokoju w pobliżu centrum. W Moskwie nie można tego zrobić, ponieważ po prostu nie ma takich miejsc. A tutaj do wszystkiego innego są wspaniałe widoki na Zatokę Fińską, a ponadto ludzie, którzy powalili cię, nie krzyczą, ale szczerze przepraszają. ”

W Petersburgu I Mogę iść do Strzelców wyspa, na przykład, siedzieć tam godzinami
bez myślenia o niczym

Anya

36 lat, współzałożyciel księgarni word order
MIESZKA W ST. PETERSBURG:4,5 roku

„Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że rozmowa o przeprowadzce z Moskwy do Petersburga powinna zaczynać się cytatem Romana Wołobueva:„ Dla Moskwy decyzja o przeprowadzce do Petersburga jest zwykle irracjonalnym krokiem; to jak zmienić płeć lub pójść do klasztoru - radykalna decyzja, której zadaniem jest zmienić się w trudny sytuacja życiowa stała się beznadziejna. ”Doprowadziła mnie do Petersburga niespodziewana oferta otwarcia mojej księgarni. I pochopna decyzja o przyjęciu tej oferty. Ruch był spontaniczny: po krótkiej rozmowie telefonicznej na wschodzie Moskwy nagle rano znalazłem uzhila sam na rzece Fontanka.

Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, był brak drzew w mieście, co rekompensuje obecność dużej liczby dziwnych, na wpół szalonych (jak to ujął Dostojewski) ludzi. Nieco później zaczynasz zauważać, że dosłownie co czwarty w Petersburgu ma nazwisko Lurie i tylko w niektórych przypadkach ci ludzie są krewnymi, w większości przypadków zaprzeczają jakimkolwiek związkom pokrewnym.

Tutaj mogę pozwolić sobie mieszkać w historycznym centrum i iść pieszo do pracy. Ale najważniejsze jest to, że mam tutaj swój własny sklep, który w Moskwie prawie nie byłby możliwy. Ogólnie rzecz biorąc, wielu Moskali przeprowadza się do Petersburga, aby robić swoje. Nie tylko dlatego, że wynajem w centrum jest nieporównywalnie niższy. W Moskwie, aby rozpocząć działalność gospodarczą, potrzebujesz pieniędzy i determinacji, w Petersburgu - marzenie i być może kilku przyjaciół.

Przede wszystkim uderzyło mnie, że wiele mitów petersburskich to nie tylko mity. To, na przykład, szowinizm petersburski jest tak samo realny jak zapach. W sklepie mieliśmy jednego stałego klienta, z którym często prowadziliśmy przyjemne rozmowy intelektualne, dopóki nie wspomniałem, że pochodzę z Moskwy. „Czy naprawdę nie ma nikogo, kto otworzyłby księgarnie w Petersburgu, które otwierają nasi Moskale?” - krzyknął nasz klient, pędząc do wyjścia. Ogólnie rzecz biorąc, obecność wydań książkowych o Moskwie (nawet jeśli jest to Gilyarovsky) powoduje dezorientację, a czasem gniew wśród Petersburgów ”.

Dostępność w książce publikacje o Moskwie
(nawet jeśli jest to Gilyarovsky) powoduje
Petersburgowie zakłopotanie
a czasem gniew

Michael

25 lat, artysta uliczny
MIESZKA W ST. PETERSBURG:4 lata

„Przeprowadziłam się do Petersburga ze względu na dziewczynę. W ubiegłym roku mieszkałam w dwóch miastach, jeździłam piekielnie zarezerwowanymi miejscami i autobusami co tydzień lub dwa. Ale w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że nadszedł czas na przeprowadzkę. Wszystko zaczęło się od tego, że dodała mnie jako przyjaciel na VKontakte. Myślałem wcześniej, że tylko gówniani Janusz Wiśniewski poznają się w ten sposób.

Od samego początku miasto nie lubiłem dziko. Wydawało się to nawet obrzydliwe - z powodu pogody i ogólnej beznadziejnej atmosfery. Zmienił zdanie, gdy po raz kolejny odbyła się strzelanina w Dumie. Potem pomyślałem, że dzieje się tutaj coś ciekawego. Z czasem zdałem sobie sprawę, że oprócz doskonale pięknej architektury można spotkać jakiegoś dziwaka maślanowego, który pokroi psa. Jest w tym trochę tandetnej harmonii, są to lokalne zasady gry. Myślę, że nie ma innego takiego miasta w Rosji.

Wydaje mi się, że w Petersburgu jest znacznie więcej chorych psychicznie osób starszych i alkoholików. Ktoś obwinia to o klimat, ale moim zdaniem w Moskwie po prostu pochowano je w torbie w latach 90. lub wysłano do specjalnych instytucji, ściskając mieszkanie. I tutaj idą, tarzają się po ulicach i krzyczą na swoje koty. A także jest wiele takich pedałów na longboardach. Z ogolonymi świątyniami i podwiniętymi spodniami. Fashionistki, z którymi można rozmawiać. A wszystko to sprawia, że ​​urok Petersburga jest duży. Tak duży, że ani gówniane mody, ani szaleni starzy ludzie nie migoczą zbyt często i można je łatwo przeoczyć, jeśli chcesz.

Widziałem wielu moich moskiewskich znajomych, którzy „przeprowadzili się” tutaj. Przybyli, skończyli w następnym mieszkaniu z Olegiem Garkushą, pili wystarczająco przez dwa miesiące, jedli kwas, pracowali w sex shopie, a potem powiedzieli: „Dosyć dla mnie wystarczy” i wyszli. Jak pokazuje doświadczenie, najbardziej solidną podstawą do przeprowadzki i osiedlenia się w nowym mieście nie są nieruchomości ani praca, a mianowicie miłość ”.

A także jest wiele takich pedałów na longboardach. Ogolone świątynie
i podwinięte spodnie

Zdjęcia: Dima Tsyrenshchikov

Obejrzyj wideo: Historia Ukrainy z napisami i tłumaczeniem (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę
Praca

Jak orientacja seksualna wpływa na twoją karierę

Stopień nienawiści do homoseksualistów, osób transpłciowych i biseksualnych w Rosji idzie w górę. Są przeklęci z ekranów telewizyjnych, nie wolno im adoptować dzieci i uzyskiwać praw. Ostatnio zmartwiony Rosjanin złożył nawet pozew przeciwko Apple: umieściła na iPhonie emoji z wizerunkami rodzin osób tej samej płci, które uważał za „niebezpieczne dla umysłu nieformowanego dziecka”.
Czytaj Więcej
Co zrobić, gdy jesteś cięty
Praca

Co zrobić, gdy jesteś cięty

Coraz częściej pojawiają się informacje o redukcji pracowników. Optymalizacja personelu przeprowadzana jest w Transmashholding, AvtoVAZ, agencji prasowej TASS, CTC Media, banku VTB 24 i innych firmach. Nasi czytelnicy mówili także o skrótach. Aby dowiedzieć się o skali problemu, poszukaj pracy w witrynie Job.
Czytaj Więcej
Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin
Praca

Jak i dlaczego dorośli zdają egzamin

Pod koniec czerwca zakończony zostanie główny etap zdawania zunifikowanego egzaminu państwowego. Zgodnie z prawem, nie tylko wczorajsze dzieci w wieku szkolnym, ale także absolwenci poprzednich lat mogą to wziąć, najważniejsze jest, aby zdążyć złożyć wniosek w regionalnym centrum przetwarzania informacji przed 1 lutego. Z reguły ci, którzy zdali egzamin jako student, który po szkole nie wstąpił na pożądany uniwersytet, przeszli przerwę szkoleniową lub wstąpili do wojska, postanowili spróbować ponownie rok później.
Czytaj Więcej
Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki
Praca

Jak zrobić karierę w IT dla dziewczynki

Aliya Rakimgulova wiceprezes Acronis Pracowałem i rozwijałem się w jednej firmie przez dziewięć lat. Sądząc po tym, nie ma problemu płci w IT. Pomimo tego, że Acronis to międzynarodowy biznes zatrudniający prawie 700 osób. Jeśli gdzieś mamy mniej kobiet, jest to w dziale rozwoju. Jest ich nieco więcej wśród testerów, stosunek płci w dziale pomocy technicznej wynosi około 40/60.
Czytaj Więcej